Sari la conținut

Atentie La Idioti Pe Drumul Spre Poiana Brasov


mihaiborodi
 Share

Postări Recomandate

SALUTARE!

ASEARA PE DRUMUL DE POIANA ABIA AM REUSIT SA EVIT UN ACCIDENT CU UN SCUTERIST VITEAZ CARE NU AVEA DRAM DE ECHIPAMENT.(BA, AVEA SLAPI). AM STAT PE TERASA DE LA BELVEDERE SI AM TOT VAZUT BIKERI FORJAND DRUMUL SUS SI JOS. PE LA ORA 23 AM PLECAT CU CONSERVA SPRE CASA SI IN VIRAJUL DE LA WARTHE, AM ASTEPTAT SA TREACA CATIVA SCUTERISTI. AM PLECAT SPRE BRASOV SI DUPA CE AM PARCURS CAM 300M, M-AM TREZIT DEPASIT DE UN VITEAZ CU O VESPA INAINTE DE ACUL DE PAR DE LA PASTEUR. MA MIR CA A REUSIT SA TINA SCUTERUL PE ROTI, ORICUM, CUMVA PERICLITAND VIATA UNUI MOTORIST DIN UNGARIA CU UN INTRUDER PE CARE L-A INTALNIT PE CONTRASENS. INTRUDERUL A INTRAT IN SANTZ DAR NUMAI PT PUTIN, REUSIND SA SE STABILIZEZE. DACA NU FRANAM SI NU IL LASAM SA TREACA PE LANGA MINE ERA CAZ DE ACCIDENT FRONTAL MOTO VS SCUTER. ACUM DPDV AL CONSERVARULUI, VA INTREB: CE PUII MEI MERITA SA LE FACI ASTORA CARE MERG FARA LUMINA, TE FORTEAZA DE PE SOSEA ETC?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

te duci dupa el il opresti il iei de gat si-l dai cu capu de bordu de la scuter pana lesina(bafta lui daca are casca) :crack:

dar ce te faci cand un dobitoc cu o ruptura de dacie se tine mortis dupa tine pe serpentine la 2 metri in curu tau si cand il lasi sa te depaseasca o face nenorocitul exact in curba (lasand la o parte faptul ca am franat pana la 30 km/h ca sa ma depaseasca pe linia dreapta dar a refuzat)

Solutie: un picior in portiera in prima benzinarie(unde a oprit tampitul ) exact dupa ce pune piciorul jos.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

IN EXPERIENTA TA, CATI ZMEI CU DACII AI INTALNIT? BANUIESC CA DESTUI...DIN PACATE,INDIFERENT DE VARSTA LOR(SI A MASINILOR LOR), TIN MORTIS SA SE IA LA INTRECERE. EU I-AS DUCE PE TOTI LA POLIGON. DE TRAGERE. CU TOT CU CONSERVE. MERSI DE SFAT! VOI FACE PE VIITOR CUM MI-AI SUGERAT!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

te duci dupa el il opresti il iei de gat si-l dai cu capu de bordu de la scuter pana lesina(bafta lui daca are casca) :crack:

dar ce te faci cand un dobitoc cu o ruptura de dacie se tine mortis dupa tine pe serpentine la 2 metri in curu tau si cand il lasi sa te depaseasca o face nenorocitul exact in curba (lasand la o parte faptul ca am franat pana la 30 km/h ca sa ma depaseasca pe linia dreapta dar a refuzat)

Solutie: un picior in portiera in prima benzinarie(unde a oprit tampitul ) exact dupa ce pune piciorul jos.

 

tare asta...a mai putut calca dupa aia pedalele ? :crack:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

MERSI DE SFAT! VOI FACE PE VIITOR CUM MI-AI SUGERAT!

Experienta moto putina ( A l-am luat in 2008) 2 ani scuter si 3 ani masina. Oricum te crucesti cati iti taie fata pe serpentine sau vor ei neaparat sa te depaseasca indiferent daca esti pe motor sau in masina

Un sfat bun din partea mea ar fi sa te tii pe interiorul curbei indiferent daca esti cu masina/motor si cu piciorul pregatit sa sara pe frana.

Alea de mai sus nu erau sfaturi(nu pot sa sfatuiesc sa faci ceva in afara legii :crack: ) erau puneri in aplicare si cred ca au dat roade...

Bafta!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Experienta moto putina ( A l-am luat in 2008) 2 ani scuter si 3 ani masina. Oricum te crucesti cati iti taie fata pe serpentine sau vor ei neaparat sa te depaseasca indiferent daca esti pe motor sau in masina

Un sfat bun din partea mea ar fi sa te tii pe interiorul curbei indiferent daca esti cu masina/motor si cu piciorul pregatit sa sara pe frana.

Alea de mai sus nu erau sfaturi(nu pot sa sfatuiesc sa faci ceva in afara legii :crack: ) erau puneri in aplicare si cred ca au dat roade...

Bafta!

AM INTELES! VIS A VIS DE SFATURI , ERA O GLUMA CU CARACTER COMIC:).ROMANICA NOASTRA NU E UN LOC PROPICE PENTRU MOTOCICLETE. SI NU INTOTDEAUNA DIN CAUZA CONSERVARILOR; MAI SUNT SI CRETINI PE 2 ROTI IN SPECIAL COPII ASTIA CU SCUTERE. IN ORICE CAZ, CONDUC DE PESTE 10 ANI , INCLUSIV EXPERIENTA PE 18 ROTI (46 TONE) IN STATELE UNITE . ACOLO ESTE SINGURUL LOC DIN LUME IN CARE IMI PERMIT SA MERG CU MOTOCICLETA. E PREA INFRICOSATOR AICI. IN ULTIMA VREME AM FOST MARTOR LA PREA MULTE ACCIDENTE MOTO DE S-AR ZICE CA LUCREZ LA SMURD. ULTIMUL LA CARE AM ASISTAT A FOST CEL AL LUI SOSO-BUM DE PE PADUREA BOGATII.

A! SI CHESTIA CU PICIORUL INTOTDEAUNA PREGATIT PE FRANA.... ASTA AR TREBUI SA STIE CAM TOATA LUMEA...INCLUSIV ZMEII CU DACII SCOROJITE CARE "O ARD" IN VIRAJE...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Srry nu stiam ce experienta ai insa intradevar aici se circula "smecher"( am auzit expresia de la un caca-maca de 19 ani care el o arde "smecher" pe sosea) in sensul ca orice trebuie depasit singura pedala e acceleratia frana nu exista semnalizarea se face dupa depasire etc.

Sport extrem condusul asta!!!

Nu ca atentia mea considerata de unii excesiva :crack: o sa ma apere intotdeauna.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Srry nu stiam ce experienta ai insa intradevar aici se circula "smecher"( am auzit expresia de la un caca-maca de 19 ani care el o arde "smecher" pe sosea) in sensul ca orice trebuie depasit singura pedala e acceleratia frana nu exista semnalizarea se face dupa depasire etc.

Sport extrem condusul asta!!!

Nu ca atentia mea considerata de unii excesiva :crack: o sa ma apere intotdeauna.

ATENTIA EXCESIVA??? BETTER SAFE THAN SORRY!!! UNII, ALTII...VORBESC SAU MA ROG CONSIDERA. DAR NU E PIELEA LOR IN JOC... NU TE VA APARA INTOTDEAUNA ACEASTA ATENTIE, DAR CU SIGURANTA VA MAI INTARZIA EVENTUALE PROBLEME...DOAMNE FERESTE!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu dar la accidente citesti despre accidente deaia e rubrica numita astfel. cat despre suctericii fantoma sunt bombe cu ceas nu poti decat sa ai grija si sa ii feresti pe cat se poate iar selectia naturala va intervenii in cazul lor. si cu bataia merge mai bine daca esti pe un moto pentru ca atunci el cand va sta in recuperare isi va da seama ca ala de pe 2 roti a invatat de si-a luat un carnet , a dat niste bani pe un echipament si pe un motor si eu zmeul merg in slapi pe mopedul meu ,nu am numar, nu am carnet, nu am notiuni de conduita preventiva in trafic si vreau sa fac reising cu el pe strada. "hmmm!!! sunt cam nesimtit si deaia mi-am luat-o pe "foita"!!!!" daca il bati dupa ce cobori din masina o sa urle pe aici cat il tin plamanii ca m-a batut un conservar si alte alea...

ride safe...

 

cat despre post-ul de aici am vrut sa subliniez ca ar putea fi pus in alta parte pt ca fiind din bv si avand deja un prieten care a avut un accident nu demult pe drumul de poiana unde un nesimtit care a facut stanga de pe banda 1 sa intre intr-o parcare fara sa semnalizeze sau sa se asigure, ma cam sperie cand vad la accidente posturi cu drumul de poiana pt ca e o ruta fregventata de multi dintre noi....

Editat de Zainea
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu dar la accidente citesti despre accidente deaia e rubrica numita astfel. cat despre suctericii fantoma sunt bombe cu ceas nu poti decat sa ai grija si sa ii feresti pe cat se poate iar selectia naturala va intervenii in cazul lor. si cu bataia merge mai bine daca esti pe un moto pentru ca atunci el cand va sta in recuperare isi va da seama ca ala de pe 2 roti a invatat de si-a luat un carnet moto, a dat niste bani pe un echipament si pe un motor si eu zmeul merg in slapi pe mopedul meu ,nu am numar, nu am carnet, nu am notiuni de conduita preventiva in trafic si vreau sa fac reising cu el pe strada. "hmmm!!! sunt cam nesimtit si deaia mi-am luat-o pe "foita"!!!!" daca il bati dupa ce cobori din masina o sa urle pe aici cat il tin plamanii ca m-a batut un conservar si alte alea...

ride safe...

CORECT!

DUPA CUM AM SPUS, SUNT OFF TOPIC. AR FI TREBUIT SA FIU LA PREVENIRE SAU ALTCEVA... DACA AM DERANJAT PRIN POSTAREA ACEASTA VREUN MEMBRU, IMI CER SCUZE. ASFALT USCAT SI ATENTIE MARE...E CANICULA SI CONSERVARII FAC GRESELI CAND LE E CALD.

 

nu dar la accidente citesti despre accidente deaia e rubrica numita astfel. cat despre suctericii fantoma sunt bombe cu ceas nu poti decat sa ai grija si sa ii feresti pe cat se poate iar selectia naturala va intervenii in cazul lor. si cu bataia merge mai bine daca esti pe un moto pentru ca atunci el cand va sta in recuperare isi va da seama ca ala de pe 2 roti a invatat de si-a luat un carnet , a dat niste bani pe un echipament si pe un motor si eu zmeul merg in slapi pe mopedul meu ,nu am numar, nu am carnet, nu am notiuni de conduita preventiva in trafic si vreau sa fac reising cu el pe strada. "hmmm!!! sunt cam nesimtit si deaia mi-am luat-o pe "foita"!!!!" daca il bati dupa ce cobori din masina o sa urle pe aici cat il tin plamanii ca m-a batut un conservar si alte alea...

ride safe...

 

cat despre post-ul de aici am vrut sa subliniez ca ar putea fi pus in alta parte pt ca fiind din bv si avand deja un prieten care a avut un accident nu demult pe drumul de poiana unde un nesimtit care a facut stanga de pe banda 1 sa intre intr-o parcare fara sa semnalizeze sau sa se asigure, ma cam sperie cand vad la accidente posturi cu drumul de poiana pt ca e o ruta fregventata de multi dintre noi....

IMI PARE RAU DE PRIETENUL TAU. S-AU INTAMPLAT MULTE PE DRUMUL DE POIANA, E ADEVARAT. LA BELVEDERE IN A 3-A PARCARE CUM URCI E CEL MAI PERICULOS DUPA PAREREA MEA.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

tare asta...a mai putut calca dupa aia pedalele ? :)

 

Daca credeti ca violenta e o solutie nu va mai dura mult pana cand o sa ne intoarcem la origini.

 

AM INTELES! VIS A VIS DE SFATURI , ERA O GLUMA CU CARACTER COMIC:).ROMANICA NOASTRA NU E UN LOC PROPICE PENTRU MOTOCICLETE. SI NU INTOTDEAUNA DIN CAUZA CONSERVARILOR; MAI SUNT SI CRETINI PE 2 ROTI IN SPECIAL COPII ASTIA CU SCUTERE. IN ORICE CAZ, CONDUC DE PESTE 10 ANI , INCLUSIV EXPERIENTA PE 18 ROTI (46 TONE) IN STATELE UNITE . ACOLO ESTE SINGURUL LOC DIN LUME IN CARE IMI PERMIT SA MERG CU MOTOCICLETA. E PREA INFRICOSATOR AICI. IN ULTIMA VREME AM FOST MARTOR LA PREA MULTE ACCIDENTE MOTO DE S-AR ZICE CA LUCREZ LA SMURD. ULTIMUL LA CARE AM ASISTAT A FOST CEL AL LUI SOSO-BUM DE PE PADUREA BOGATII.

A! SI CHESTIA CU PICIORUL INTOTDEAUNA PREGATIT PE FRANA.... ASTA AR TREBUI SA STIE CAM TOATA LUMEA...INCLUSIV ZMEII CU DACII SCOROJITE CARE "O ARD" IN VIRAJE...

 

Incearca sa scrii cu litere mici , multi dintre noi am invatat la scoala si aceste "caractere"

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

IN EXPERIENTA TA, CATI ZMEI CU DACII AI INTALNIT? BANUIESC CA DESTUI...DIN PACATE,INDIFERENT DE VARSTA LOR(SI A MASINILOR LOR), TIN MORTIS SA SE IA LA INTRECERE. EU I-AS DUCE PE TOTI LA POLIGON. DE TRAGERE. CU TOT CU CONSERVE. MERSI DE SFAT! VOI FACE PE VIITOR CUM MI-AI SUGERAT!

 

Spuneai ca ai trait pe afara. Eu iti spun cum stau lucrurile in alte tari europene, cel putin in Germania. Aceste fenomene, indiferent pe cate roti ruleaza, in momentul cand sunt scoase din circulatie sunt supuse unor examene psihologice, acele costuri de cca. 800-900 de EUR le suporta dansii, avand apoi putine sanse de recuperare a permisului. Unde veau s-ajung fara sa intru in detalii este ca ,,doar'' la 84 de accidente se intampla sa fie unul mortal, pe cand in tara noastra iubita, deja la 3 ACCIDENTE este unul MORTAL!!!

 

Bafta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Spuneai ca ai trait pe afara. Eu iti spun cum stau lucrurile in alte tari europene, cel putin in Germania. Aceste fenomene, indiferent pe cate roti ruleaza, in momentul cand sunt scoase din circulatie sunt supuse unor examene psihologice, acele costuri de cca. 800-900 de EUR le suporta dansii, avand apoi putine sanse de recuperare a permisului. Unde veau s-ajung fara sa intru in detalii este ca ,,doar'' la 84 de accidente se intampla sa fie unul mortal, pe cand in tara noastra iubita, deja la 3 ACCIDENTE este unul MORTAL!!!

 

Bafta.

 

ohoo.. stai linistit.. ca nici la noi nu e chiar 1 accident mortal la 3 accidente. Complet aiurea.

 

Sunt numeroase accidente zilnic cu vehicole pe 2 roti .. uneori chiar ZECI zilnic.. insa nu apar pe forum / internet / media.

 

Numai io stiu vreo 7 accidente in ultima luna in Ploiesti, care nu au aparut nicaieri, si nici nu vor apare.

 

Apar numai cele mai grave, sau daca vreun martor scrie p'aci, sau suna la vreo televiziune. Accidentele mai grave sunt anuntate de catre "surse" din Politie catre media.. insa cele mai multe nu ajung sa fie discutate nici pe net, nici la stiri.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sunt statistici, evident ca tablariile nu se pun la numar, mai ales la cate blonde avem in tara :) Era vorba de accidente grave, si tot statisticele spun ( astea din tara) ca voi cei din Prahova sunteti campioni :P

 

Bafta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

IN EXPERIENTA TA, CATI ZMEI CU DACII AI INTALNIT? BANUIESC CA DESTUI...DIN PACATE,INDIFERENT DE VARSTA LOR(SI A MASINILOR LOR), TIN MORTIS SA SE IA LA INTRECERE. EU I-AS DUCE PE TOTI LA POLIGON. DE TRAGERE. CU TOT CU CONSERVE. MERSI DE SFAT! VOI FACE PE VIITOR CUM MI-AI SUGERAT!

MIHAI....salutare,vad ca tot iti place locasul belvedere....e cea mai adevarat traseu de moto

vin muresenii....regulat......dar cu retinere de cand cu patania mea

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sunt statistici, evident ca tablariile nu se pun la numar, mai ales la cate blonde avem in tara :) Era vorba de accidente grave, si tot statisticele spun ( astea din tara) ca voi cei din Prahova sunteti campioni :P

 

Bafta.

 

iar confunzi... faptul ca in Prahova sunt cele mai multe accidente cu moto (desi nu stiu de unde ai aceasta informatie) .. poate fi influentat si de faptul ca este unul din judetele cu cel mai mare trafic auto / moto. DN1, si DN1A sunt unele din cele mai folosite sosele din tara asta. Iar in aceste accidente nu sunt implicati numai..... prahoveni :)

 

Ciudat.. io am observat ca accidentele din Bucuresti sunt cele mai multe , si din cele mai grave, si clar, este din cauza traficului infernal, si a nesimtirii diferitilor participanti la trafic.

 

Deasemeni, mi se pare ca tot cele din Bucuresti sunt cele mai mediatizate, este si logic . Cei de la TV apar mult mai repede la fata unui accident ... Cei mai multi useri de pe acest forum sunt si din Bucuresti, si astfel accidentele nu prea "scapa" ochiului agil al ... internautilor.

 

In fine.. mentalitatea romanilor este aceeasi cam in toata tara.. nesimtiti sunt peste tot, din pacate... si .. blonde avem la fel, peste tot... din fericire :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

omul are dreptate..kiar daca nu a fost accident, desi a iesit cineva cu moto de pe carosabil, a zis o cauza, din care noi...sau unii "impresari" sa traga ceva invataminte...ca pana la urma mergi corect...si iti vine doby za jemekru cu 2 warp si ieise buleul, nu suntem noi usi de biserica dar unii kiar sar calul tare si uneori sa ai 30km/h pot fi la fel de periculosi ca si 200+ km/h...... :)

Editat de cata_30
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu ar fi prea mare baiul, dar de ce "tipi" la noi in continuu ?

Scuze daca am "tipat" ieri... nu am facut-o ostentativ. Asfalt uscat tuturor!

 

Spuneai ca ai trait pe afara. Eu iti spun cum stau lucrurile in alte tari europene, cel putin in Germania. Aceste fenomene, indiferent pe cate roti ruleaza, in momentul cand sunt scoase din circulatie sunt supuse unor examene psihologice, acele costuri de cca. 800-900 de EUR le suporta dansii, avand apoi putine sanse de recuperare a permisului. Unde veau s-ajung fara sa intru in detalii este ca ,,doar'' la 84 de accidente se intampla sa fie unul mortal, pe cand in tara noastra iubita, deja la 3 ACCIDENTE este unul MORTAL!!!

 

Bafta.

...si dupa cum evolueaza lucrurile, se pare ca din pacate , acest raport devine tot mai strans. Aveti grija cu totii!!!

 

MIHAI....salutare,vad ca tot iti place locasul belvedere....e cea mai adevarat traseu de moto

vin muresenii....regulat......dar cu retinere de cand cu patania mea

Salutare ! Ar trebui ca soferii sa mearga cu retinere, nu? :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...