Sari la conținut

Accident 20.06.2008 - Blv. Expozitiei


id
 Share

Postări Recomandate

ne certam degeaba...poate nu am fost eu destul de explicit..(vina mea)..

 

de unde venea duduia.eu nu am vazut-o ..erau MULTE masini oprite si DA..nu am vaz. ca e o gaura prin care urmeaza sa treaca una...

 

avand in vedere pozitionarea ( eu -ea)..cine trebuie sa-i dea cui prioritate...

 

repet..las sa se baga toti..ca nu ma grabesc si nu scot legislatia sa-i bat cu ea in cap...dar acum nu am putut sa franez mai devreme ( era distanta prea mica) , nici sa evit...s-a produs FIX in fata mea..nu stiam daca se orpeste sau se baga...instinctul mi-a zis sa franez..si am facut-o

 

+ ca pe prima banda mai sunt si masini parcate..deci si mai greu de evitat..mai ales cand nu sti intentiile celor din fata ta..franeaza sau trec

 

Daca aveai liber in fata...repet intrebarea...Ce cautai in botul masinii ei ? Acum avand si desenul pot spune ca esti vinovat de toata situatia.Nu ma refer dpdv legal. Si daca o iei iar cu "cine trebuie sa-i dea cui prioritate"....nu te vad bine pe viitor.

Vezi ca viata si sanatatea nu sunt ca la un soft cu reload sau cum pana mea s-o spune.

Editat de TARKA 2
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 140
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Popular Days

Top Posters In This Topic

Posted Images

Ii rupeam capatana si daca era barbat pt accidentare intentionata, cand nu e intentionat...nu e si gata, oricine poate gresi.

 

in sfarsti cineva care vb. cu logica...oricine paote gresi..eu gresit eu..POATE ( ca nu am franat la timp, ca nu am ocolit - destul de greu avand in vedere circumstantele) a gresit si ea ca nu s-a asigurat..dar cand eu stateam cu motorul intr-un picior sa nu-l dau pe jos...si ea nu se misca de acolo..aprroape lipita de mine....atunci deja este altceva

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Numai bine "COMUNITATII" de motociclisti din romania

hai, ma, nu fi rau, ca eu am tinut cu tine. cu toate ca asta se putea evita. desi cred ca a fost mai mult un scandal initial decat accident. apoi a fost accidentul, cand a dat aia-n tine. oricum, vezi ca daca te duci la politie dupa 24 de ore, ramai si tu fara permis. si nu mai fi suparat ca nu au fost toti de acord cu tine.. ti-am zis.. la 30 la ora chiar vezi cam tot ce se intampla.. mai ales ca pun pariu ca aveai 30 la ora tocmai pentru ca banuiai o astfel de situatie.. (sau poate ca sa prinzi vreo conserva ca intoarce si sa ai timp sa opresti sa-i tragi un sut in numar hahaha, glumeam:D :) ).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Reverse copile...ai luat vacanta de vara si in loc sa-ti face temele stai pe forum si vb. aberatii ?? sau ti-a vandut mamicutza motoreta si stai suparat in casa pe cei care au motorete??

 

Nu generaliza un caz. mai leshinatule..crezi ca toti se din lume se joaca wow? crezi ca toti isi iau motorete pt. ca da bine la terasa si o rup pe o roata doar ca sa aiba fani pe messenger??

 

Tu sti sa folosesti motoreta?? asa..sa te duci cu ea la munca...sa iti foloseasca zi de zi?? sau esti doar un cocalar borat cu cepa-n gat??

 

 

stai si gandeste-te bine...stiu e greu pt. nivelu tau..dar fa un efort..o sa-ti foloseasca in viata

aha , deci te-am nimerit tocilare

 

pai ba (cuvant jignitor) , cand mergeam eu pe motocicleta tu dabea iti dadeai BAC`u si iti riscai viata pe role prin parc...ca sa nu zic ca pana sa prinzi tu experienta pe gs`u ala de 500 , eu schimbasem deja cateva motoare ...

 

Da, eu stiu s-o folosesc si daia nu patesc ce patesti tu LESINATULE , ti-a fost frica sa-i zici ceva domnisoarei respective ... dar ti-au crescut imediat coltii cum ai ajuns la tastatura si ai bagat coduri de "god mode"

 

Dar...tu stii sa scrii ?

 

@reverse : mentionand in aceeasi fraza " sobolani de biblioteca si wow" si daca ma uit bine la numaru de posturi pe care il ai as putea zice ca tu te uitai in oglinda cand ai scris acel post!

cand erai mic iti spunea lumea des ca esti un geniu ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

/index.php?showtopic=227035

 

si cu asta cred ca te lamuresc!!!

 

 

numai bine

in alta ordine de idei inainte de a face politia proces verbal si a va lua amandoi dupa aceea de par mai bine vorbesti cu unu de pe acolo si astepti sa vezi daca ea vine la politie si face reclamatie... daca nu vine ...mai bine las-o asa cum a picat!!!!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

in sfarsti cineva care vb. cu logica...oricine paote gresi..eu gresit eu..POATE ( ca nu am franat la timp, ca nu am ocolit - destul de greu avand in vedere circumstantele) a gresit si ea ca nu s-a asigurat..dar cand eu stateam cu motorul intr-un picior sa nu-l dau pe jos...si ea nu se misca de acolo..aprroape lipita de mine....atunci deja este altceva

 

Mai logic era sa nu ajungi in situatia asta.

 

Nu POATE .SIGUR tu insuti te-ai pus in situatia de a ajunge sprijinind un motor de 200 kg pe un picior si cu celalalt prins in spoilerul masinii.

 

POATE inveti ceva din toate astea.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

haideti, ma, nu mai fiti rai.

 

in alta ordine de idei.. aveai vreo 30 la ora si ai franat in ultimul moment, cu rotile blocate... la 30 la ora puteai sa o vezi pe-aia mai din timp, ca nu cred ca avea vreo 60-70 in intoarcere, printre doua masini. eu zic ca ai vazut-o ca se baga, te-ai ofticat, ai oprit in fata ei, injuraturi, picioare in numar, alea, alea, ea s-a ofticat sau emotionat si a dat in tine. abia acum urmeaza partea aceea in care tu tii motoreta pe un picior... daca nu a fost asa, chiar a fost aiurea ca la 30 la ora poti opri, poti vedea.. adica nu cred ca asta era caz in care sa se ajunga la ce s-a ajuns.

 

 

Sa stii ca nu e chiar asa.

 

Cand mergi pe langa coloana nu prea vezi bulangiu' care se baga din stanga prin spatiu lasat liber, si daca iese din scurt, nu prea opresti nici cu 30.

 

Stiu fiindca am patit cam acelasi lucru pe Tunari.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sa stii ca nu e chiar asa.

 

Cand mergi pe langa coloana nu prea vezi bulangiu' care se baga din stanga prin spatiu lasat liber, si daca iese din scurt, nu prea opresti nici cu 30.

 

Stiu fiindca am patit cam acelasi lucru pe Tunari.

Sorry, dar aici nu ai dreptate :P , il vezi, deoarece s-a oprit coloana de mashini si casti ochii sa vezi de ce... :)

 

Numai bine,

Raul

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

B 55410

 

Asta este nr. de inmatriculare. Masina nu stiu exact ce model era ( un hatchback vernil deschis - Toyota yaris/auris, kia ceed..ceva de genu). S-a intamplat FIX cum a fost la Robert cu RR'ul in constanta. Masinile oprite in coloana pe a 2-a banda, eu pe prima...cineva o lasa pe zdreanta sa treaca, ea nu se mai asigura sa vada daca vine CEVA de pe prima banda...eu viteza mica( undeva pe la 30 km/h)...franez cu mana in claxon..ea nimic..tot venea incet incet in fata...

 

Am oprit fix in fata ei cu motoru aplecat pe partea dreapta, cu mana in claxon si injurand in casca...Treaba este ca M***A nu dadea cu spatele sa pot sa ies...i-am dat un shut in nr. de inmatriculare sa se miste in mortii ei mai in spate sa pot sa plec...s-a suparat fumeia...si POC..a intrat in mine.

 

Am reusit sa tin motoreta sa nu cada..am vaz. ca nu are de gand sa dea cu spatele..statea si se uita la mine cum ma chinuiam sa dau cu spatele cu motoreta aplecata ( era efectiv lipita de piciorul meu). Am reusit sa ies...i-a dat blana si a fugit.

 

Mari pagube nu mi-a facut ( etrierul stanga zgariat - era a 3-a zi de cand aveam motoreta :) ( Suzuki GSR 600 ).

 

S-a intamplat pe BLV. EXPOZITIEI ( de dim. pe la ora 8:20 AM ) FIX in fata la Ubisoft...

 

Daca vede cineva masina aia in trafic....astept un raspuns.

 

Altceva de zis...numai e nimic...bine ca a fost doar atat..si nimic mai grav

 

 

 

ba dar daca aia a putut sa fuga sunt sigur ca si tu o puteai urma incet la distanta pana in final oprea moment in care ii luai cheile de la masina si i le aruncai...frate cu pacifismul nu se face treaba si nici cu politia cand te arde si ai posibilitatea ..."corectie" doar asa invata vitele nu altfel ...data viitore poate chiar da rau peste unu, acu ca stie ca nu se intampla nimic...si credema ca se duce suge p**a aluia de la care are masina si o rezolva si cu problema aia...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca aveai liber in fata...repet intrebarea...Ce cautai in botul masinii ei ? Acum avand si desenul pot spune ca esti vinovat de toata situatia.Nu ma refer dpdv legal. Si daca o iei iar cu "cine trebuie sa-i dea cui prioritate"....nu te vad bine pe viitor.

Vezi ca viata si sanatatea nu sunt ca la un soft cu reload sau cum pana mea s-o spune.

 

 

cum adik ce cautam in fata mesinii?? mergem pe banda mea DREPT. tu nu vrei sa intelegi..si nici nu ma mai chinui sa-ti explic...daca vrei te astept acolo sa bem o cafea sa vezi si tu ( da am uitat sa precizez ca eram masini parcate - deci din nou sa o ocolesc era imposibil).

 

Daca nu am vazut-o nu am vazut-o si gata. nici legal , nici moral nu am nicio vina. masini erau multe pe a 2-a banda..nu am vaz. cand s-a facut gaura sa intre aia..ea nu s-a uitat sa vada daca mai vine ceva..atat si nimic mai mult..

 

inca o data iti zic ca NU aveam cum sa o ocolesc avand masini pe amblele benzi ( cele parcate, si cele in miscare)...NU..nu mergeam intre benzi..daca o sa te gandesti sa zici asta

 

ma rog...ca de obicei si defiecare data...discutia a degenerat...le multumesc celor care mi-au dat sfaturi...si celor care m-au acuzat ( critica constructiva evident)

 

in rest va urez numai bine

post-17865-1214385121_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

aha , deci te-am nimerit tocilare

 

pai ba (cuvant jignitor) , cand mergeam eu pe motocicleta tu dabea iti dadeai BAC`u si iti riscai viata pe role prin parc...ca sa nu zic ca pana sa prinzi tu experienta pe gs`u ala de 500 , eu schimbasem deja cateva motoare ...

 

Da, eu stiu s-o folosesc si daia nu patesc ce patesti tu LESINATULE , ti-a fost frica sa-i zici ceva domnisoarei respective ... dar ti-au crescut imediat coltii cum ai ajuns la tastatura si ai bagat coduri de "god mode"

 

Dar...tu stii sa scrii ?

 

mai copile...imi place cum gandesti...ma bucura faptul ca ai experinta in ale motociclismului...

 

de atins nu m-ai atins cu nimic pt. ca nu ma identific cu nimic din ce ai zis tu mai sus ( poti sa vb. si sa injuri cat vrei..dar nu generaliza mai LESHINATULE - iti repet..NU toti suntem asa)

 

Stiu ca ai apucat sa prinzi experienta de trafic f.multa cu motoreta aia de 125 cc ( RESTECPA)...doamnei respective i-am zis multe...dar..avand in vedere circumstantele pe care incompetenta ta refuza sa le inteleaga nici numai conta, iar sa-mi fie frica...cred ca glumesti...te rog...zi-mi ca glumesti...

 

Nu stiu cat mergi tu in traficul de ora 8 dim. prin bucuresti..ca sa zici ca nu patesti asa ceva. cand o sa incepi sa o faci...o sa vezi singur

 

si vezi cu codurile alea de "god mode" ca in viata reala pe 2 roti nu se prea aplica...asa ca nu te baza pe asta

 

ai grija de tine baietelule

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

lucrezi la ubisoft?ca atunci se intelege ... 90% sunt niste sobolani de biblioteca care si-au luat motoare , habar n-au sa le foloseasca si traiesc cu impresia ca deoarce sunt campioni la WoW se dau si bine cu motoru

 

Pustiule ,nu e prima data cand jignesti persoane fara sa le cunosti .Stii care e diferenta intre noi si tine ? Noi ne-am cumparat motoarele pe banii nostri munciti nu le-am primit de la parinti,poate de asta mergem mai prudent .Vezi ca e ultima scapare de genul asta care ti-o mai accept .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cum adik ce cautam in fata mesinii?? mergem pe banda mea DREPT. tu nu vrei sa intelegi..si nici nu ma mai chinui sa-ti explic...daca vrei te astept acolo sa bem o cafea sa vezi si tu ( da am uitat sa precizez ca eram masini parcate - deci din nou sa o ocolesc era imposibil).

 

Nu-i nimic ca nu te chinui sa-mi explici.Am inteles perfect despre ce este vorba.Si pentru ca am ceva timp acum am sa ma chinui eu sa-ti spun unde ai gresit pentru ca observ in continuare c-o tii p-a ta.Si la Constanta tipul ala a murit exact de la aceeasi faza petrecuta la o viteza mai mare.

 

Intrebarea mea era : ce cautai OPRIT in fata masinii tipei ? Ca sa fiu mai clar...

 

1.Daca tipa vroia sa vireze stanga printre masinile care formau o coloana pe banda doi inseamna ca avea loc sa se duca undeva in STANGA EI, DREAPTA TA.Probabil ca vroia sa intre pe o strada laterala altfel nu-mi explic directia ei perpendiculara pe directia ta de mers.Chiar daca ea ar fi vrut sa intoarca pe sensul tau de mers...tot aia.In fine.

2.Idea este ca tu puteai ori sa opresti s-o lasi sa treaca, ori sa degajezi prin dreapta, locul (directia) in care ea se ducea si unde automat nu aveau sa fie masini parcate, de altfel nu sunt nici in desenul tau.Manevra destul de lejera la 30 km/h mai ales ca ai motor adevarat .

 

Concluzie personala. Nu ai fost atent, nu ai vazut-o, ai reactionat in ultima clipa cand deja erai in dreptul ei.Te-ai oprit s-o corectezi verbal.Aia s-a speriat la randul ei si te-a inghesuit punandu-te in pozitia descrisa de tine.Nici vorba de intentie.O fraiera si atat.Parca ar fi singura.

 

Deci mai multa atentie la trafic.

Editat de TARKA 2
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pustiule ,nu e prima data cand jignesti persoane fara sa le cunosti .Stii care e diferenta intre noi si tine ? Noi ne-am cumparat motoarele pe banii nostri munciti nu le-am primit de la parinti,poate de asta mergem mai prudent .Vezi ca e ultima scapare de genul asta care ti-o mai accept .

 

 

nu esti singurul care mai suporta jigniri de astea...ai mare grija reverse sa nu iti pui comunitatea in cap sau cel putin o parte din ea

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

si daca nu termina reverse ce o sa-i faci? ii mai spui inca o data pe forum ca e obraznic. :)

 

mai da ce ofuscati sunte-ti cu toti inclusiv reverse... da asa eram si eu la varsta voastra. da tare imi place asta cu "experienta" la 19-22 ani... vrajeli...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu-i nimic ca nu te chinui sa-mi explici.Am inteles perfect despre ce este vorba.Si pentru ca am ceva timp acum am sa ma chinui eu sa-ti spun unde ai gresit pentru ca observ in continuare c-o tii p-a ta.Si la Constanta tipul ala a murit exact de la aceeasi faza petrecuta la o viteza mai mare.

 

Intrebarea mea era : ce cautai OPRIT in fata masinii tipei ? Ca sa fiu mai clar...

 

1.Daca tipa vroia sa vireze stanga printre masinile care formau o coloana pe banda doi inseamna ca avea loc sa se duca undeva in STANGA EI, DREAPTA TA.Probabil ca vroia sa intre pe o strada laterala altfel nu-mi explic directia ei perpendiculara pe directia ta de mers.Chiar daca ea ar fi vrut sa intoarca pe sensul tau de mers...tot aia.In fine.

2.Idea este ca tu puteai ori sa opresti s-o lasi sa treaca, ori sa degajezi prin dreapta, locul (directia) in care ea se ducea si unde automat nu aveau sa fie masini parcate, de altfel nu sunt nici in desenul tau.Manevra destul de lejera la 30 km/h mai ales ca ai motor adevarat .

 

Concluzie personala. Nu ai fost atent, nu ai vazut-o, ai reactionat in ultima clipa cand deja erai in dreptul ei.Te-ai oprit s-o corectezi verbal.Aia s-a speriat la randul ei si te-a inghesuit punandu-te in pozitia descrisa de tine.Nici vorba de intentie.O fraiera si atat.Parca ar fi singura.

 

Deci mai multa atentie la trafic.

 

 

iata inca o doavada ca cel care a gresit esti tu ca nu ai avut un pic de bun simt in trafic. puteai trece peste usor daca injurai in casca si iti vedeai de ale tale.

 

concluzia la care am ajuns eu este ca v-ati trezit amandoi din amorteala de dimineatza intr-o ipostaza nefericita.tu te-ai speriat cand ai vazut-o ca vine spre tine luat fiind prin surpindere ai pus frana brusc si te-ai oprit in fata ei, ea s-a speriat cand te vazut in fata masinii si nu a mai stiut ce sa faca a intrat in panica si ....

 

unii din noi nu au 19-20-21....asta asa ca idee, nu ca ar conta prea mult.

bunul lui simt este lipsit cu desavarsire!

 

da ai dreptate au 18.5

 

daca nu raspunzi la provocari "ursu latra, cainii trece"

Editat de pachemon
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

si daca nu termina reverse ce o sa-i faci? ii mai spui inca o data pe forum ca e obraznic. :P

 

mai da ce ofuscati sunte-ti cu toti inclusiv reverse... da asa eram si eu la varsta voastra. da tare imi place asta cu "experienta" la 19-22 ani... vrajeli...

 

pai da, dar tu acu esti hodorog.. :) :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

B 55410

Masinile oprite in coloana pe a 2-a banda, eu pe prima...cineva o lasa pe zdreanta sa treaca, ea nu se mai asigura sa vada daca vine CEVA de pe prima banda...eu viteza mica( undeva pe la 30 km/h)...franez cu mana in claxon..ea nimic..tot venea incet incet in fata...

 

Am oprit fix in fata ei cu motoru aplecat pe partea dreapta, cu mana in claxon si injurand in casca...Treaba este ca M***A nu dadea cu spatele sa pot sa ies...i-am dat un shut in nr. de inmatriculare sa se miste in mortii ei mai in spate sa pot sa plec...s-a suparat fumeia...si POC..a intrat in mine.

 

Am reusit sa tin motoreta sa nu cada..am vaz. ca nu are de gand sa dea cu spatele..statea si se uita la mine cum ma chinuiam sa dau cu spatele cu motoreta aplecata ( era efectiv lipita de piciorul meu). Am reusit sa ies...i-a dat blana si a fugit.

 

Am luat faptele expuse de tine pe rand si am ajuns, la concluzia ( fara suparare ) ca nu este tocmai cum ai precizat tu, atunci cand ai mentionat in posturile ulterioare "ca nu ai vazut-o absolut deloc pe duduie inainte, ci doar FIX in fata ta"...poate nu te-ai exprimat foarte clar.

 

Atunci cand ai spus ca ai franat "cu mana in claxon" iar ea "tot venea incet, incet in fata" ce asteptai, de fapt? Ca ea sa opreasca de tot si sa te lase sa treci, nu? Da, asa ar fi fost normal, insa ia inchipuie-ti acum ca in locul ei care venea"incet, incet", era un vitezoman care, odata lasat de cei din stanga ta, calca acceleratia pana la fund, sa "elibereze mai repede benzile" :) ...acum probabil postai de la spital, sau, Doamne fereste, postau prietenii tai floricele.

 

Si inca un lucru. Spui ca atunci cand ai oprit , erai cu motorul aplecat pe tine, de abia putandu-l tine sa nu cada. Atunci cum ai putut sa-i mai dai si un sut in numar masinii??? :) Eu ma tavaleam urgent pe jos daca faceam atat echilibristica.

 

Iar daca era "atat de naspa motorul aplecat" de nu puteai face nici o manevra, cum naiba de nu ai cazut definitiv cand te-a mai lovit si ea ulterior??? cat de "mult" erai de fapt aplecat incat dupa lovitura te-a inclinat de ai mai putut si da cu spatele cu motorul inclinat???

 

Fara sa fiu carcotasa, ceva nu se pupa...

Ori initial nu erai atat de aplecat incat i-ai putut trage si un sut sa se simta sa dea cu spatele si te asteptai ca ea sa se conformeze...ori acum erai tavalit in urma loviturii din partea ei...ambele nu prea se poate, parerea mea.

 

Incearca sa analizezi tu cu tine in liniste inca o data situatia si poate iti schimbi parerea ulterior...

 

Niciodata cand vii pe partea dreapta a masinilor nu te astepta ca ei sa te vada, pentru ca nu o sa se intample asta.

Atunci cand cineva se va baga , lasat de cei din stanga ta, se va baga si gata. Daca e mai fricos/prudent, va inainta "incet, incet" , ca duduia, daca are destule "coae" va calca acceleratia....tu ai avut parte de scenariul soft...tine-l minte si asteapta-te pe viitor la partea hard...insa fii pregatit sa faci fata cu brio :P

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...