Sari la conținut

Pistoane Jupiter 4


alchool
 Share

Postări Recomandate

Stie cineva sigur cum se monteaza pistoanele la ij jupiter 4 (cu opritorii de segmenti in fata sau in spate). Normal capetele segmentilor nu trebuie sa treaca prin ferestrele de admisie si evacuare da am vazut si invers.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Normal ar fi sa ai o sageata pe capul pistonului. Pistonul se monteaza cu sageata spre EVACUARE.

La mine nu se mai vedeau sagetile de calamina. Dar asa trec capetele segmentilor prin ferestre. e oare normal? Nu stiu. Merci pt sfat oricum.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai pistoanele poti sa le pui doar in 2 pozitii.Daca nu ti se vede sageata, si daca cand le pui capetele segmentilor sunt in dreptul ferestrelor, pune-le invers. Din cate stiu eu, daca le pui gresit, cand or sa se uzeze segmentii or sa se agate in ferestre si or sa se rupa...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

...se pot pune oricum...

intr-una din pozitii vor functiona cam 3 secunde...

Segmentii se deschid in ferestre, si daca marginile acestora nu sunt sanfrenate , are nevoie de mai putin de 3 secunde ca sa-i rupa...daca sunt sanfrenate va fi nevoie de ceva mi mult, cateva minute si un gaz tras mai tare..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La mine nu se mai vedeau sagetile de calamina. Dar asa trec capetele segmentilor prin ferestre. e oare normal? Nu stiu. Merci pt sfat oricum.

Este normal dar poti slefui pistoanele putin in cap si sigur ai sa vezi sageata.Problema este ca daca le pui invers degajarile pistoanelor nu mai coincid cu ferestrele de admisie si nu este alimentat suficent in turatie ca urmare nu treci de 70 cu el si produce si ceva vibratii datorita inversarii pozitiei bolturilor (caci nu sint in centru).Personal mi s-au rupt o pereche de segmenti in timpul rodajului dar cu alezare 3.Raspunsul este logic,segmentii practic se inchid intr-un spatiu de 2-3mm intre ferestrele de absortie si admisie ,spatiu care dupa alezare s-a micsorat ceva, suficent cit sa scape un segment in fereastra....Toate astea testate si certificate!! :kali:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Este normal dar poti slefui pistoanele putin in cap si sigur ai sa vezi sageata.Problema este ca daca le pui invers degajarile pistoanelor nu mai coincid cu ferestrele de admisie si nu este alimentat suficent in turatie ca urmare nu treci de 70 cu el si produce si ceva vibratii datorita inversarii pozitiei bolturilor (caci nu sint in centru).Personal mi s-au rupt o pereche de segmenti in timpul rodajului dar cu alezare 3.Raspunsul este logic,segmentii practic se inchid intr-un spatiu de 2-3mm intre ferestrele de absortie si admisie ,spatiu care dupa alezare s-a micsorat ceva, suficent cit sa scape un segment in fereastra....Toate astea testate si certificate!! :kali:

 

 

Gata fratilor m-am documentat si acu spun si io ca sa stie si altii. La motoarele ij planeta pistonul se pune cu sageata spre evacuare, la ij jupiter cu sageata spre motor. (am citit intr-un manual de reparatie ij) in felul asta nici capetele segmentilor nu mai trec prin ferestre. A :kali: Acu mai trebuie doar sa mearga ivanu!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...