Sari la conținut

S.o.s. Frana


Postări Recomandate

am nevoie de un sfat: am probleme cu frana fata...dupa ce am schimbat lichidul vechi care era vascos si ruginiu, nu am mai putut face frana sa mearga...dadeam la maneta si nu'mi tragea lichid din rezervor..am incercat toate metodele si urmat multe sfaturi ..si nik, nu reusesc s'o fac..am desfacut pistonasul de la maneta pare in regula..ma gandesc sa cumpar un sistem cu totul (rezervor lichid si pistonas maneta) poate asa merge...ma puteti ajuta cu ceva sfaturi, indrumari spre vreun priceput sau de unde sa cumpar sh un sistem??...mentionez ca am o honda transalp..merci mult !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Stii cum se face aerisirea? Incearca sa aerisesti cum trebuie si apoi apuca-te de cumparat. Oricum nu cred ca e asa ieftin.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

etrieri au un surub care se desface cu chieia de 8

pe care trebuie sal slabesti sa iasa aerul si o parte din lichid apoi il strangi si dai drumu la maneta mai starngi maneta de cateva ori si faci dinou acelas lucru pana vezi ca se intareste frana

este simplu

daca nu te descurci si esti din bucuresti

tel 0724545831 si se rezolva nu treduie decat sa cumperi lichid de frana dot 4

sau daca ai facut aerisirea cum te-am zis ai grija sa fie lichidul dot 4

cu dot 3 sar putea sa nu reusesti

 

Salutare!

 

Am un BMW F650 din '97 si am furtunu de frana fata fisurat. Stie cineva pe unde se gasesc de cumparat? am gasit de comandat pe net dar 2 sapt mi se pare un pic cam mult timp de asteptat:(

 

Multam!

am eu niste furtune de frana racing si normale sh dar bune nu stiu cum este la tine cu un etrier sau doi pentru detali

0724545831

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

lasa-o cateva ore si bune si isi va lua singura lichid si isi va face singura aerisirea ... lasa gravitatia sa se ocupe de treaba si ai sa vezi ca o sa fie totul ok ... asa am incercat si eu la un cb 500 cand i-am schimbat lichidul ... cand am turnat pe cel nou nu tragea din pahar neam, abia abia cu chiu cu vai a luat, apoi mi-a zis un prieten ca a facut aceasi operatie si ca ia facut la fel, si initial s-a lasat pagubas, dar dupa ce a revenit cam la 2 ore dupa ce turnase lichidul SURPRIZA ! ... avea frana tzeapana, asa ca ori fii rabdator si asteapta ori chinuite ... daca incerci varianta A la final poti sa incerci sa desfaci surubu(care defapt e un fel de nipru cam cum sunt cele de gresare) ca sa fii sigur ca a ajuns lichidul acolo ...

Editat de ThunderByte
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In fundul paharului de la maneta de frana este un orificiufoarte mic prin care intra lichidul in pompa,vezi sa nu fie infundat !!

Poti incerca sa amorsezi pompa tragand cu gura pe la ventilul de aerisire de la etrier(pui un furtun transparent daca ai ca sa vezi cand vine lichidul sa nu bei din el :lol: )bineinteles sa fie putin desurubat,ai sa vezi ca scade nivelul in pahar,sa completezi sa nu traga aer din nou !

Banuiesc ca tot sistemul este curat fara impuritati,ai zis ca era foarte murdar lichidul !!

Dupa ce ai tras cu gura si a ajuns lichidul in etrier,tre sa faci aerisirea finala,daca nu stii intrebi aci(se face ca si la masina) :D

 

 

PS:Am patit si eu chestia asta :kiss:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In fundul paharului de la maneta de frana este un orificiufoarte mic prin care intra lichidul in pompa,vezi sa nu fie infundat !!

Poti incerca sa amorsezi pompa tragand cu gura pe la ventilul de aerisire de la etrier(pui un furtun transparent daca ai ca sa vezi cand vine lichidul sa nu bei din el :laugh: )bineinteles sa fie putin desurubat,ai sa vezi ca scade nivelul in pahar,sa completezi sa nu traga aer din nou !

Banuiesc ca tot sistemul este curat fara impuritati,ai zis ca era foarte murdar lichidul !!

Dupa ce ai tras cu gura si a ajuns lichidul in etrier,tre sa faci aerisirea finala,daca nu stii intrebi aci(se face ca si la masina) :lol:

 

 

PS:Am patit si eu chestia asta :kiss:

 

 

am incercat toate variantele:..tunat lichid intai prin el pana iesit lichidul curat curat, suflat cu un furtun de jos in sus si desfundat ce era de desfundat, pe urma cu o pompita de la o sticla de lichid pentru geamuri am inprovizat o chestie cu care bagam lichid de jos in sus pana a dat pe afara pe la rezervorul de sus..dar pompa de la maneta tot nu se amorsa...mai nou garnitura de la pistonul de la maneta am reusit so gauresc..nu stiu tre sa gasesc pe cineva in tgv sa mi'o faca sau sa gasesc garnitura ca fara fraana fata e ca draq..n'ai nici o siguranta..merci tuturor pentru sfaturi...o sa incerc sa gasesc o solutie.. :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am incercat toate variantele:..tunat lichid intai prin el pana iesit lichidul curat curat, suflat cu un furtun de jos in sus si desfundat ce era de desfundat, pe urma cu o pompita de la o sticla de lichid pentru geamuri am inprovizat o chestie cu care bagam lichid de jos in sus pana a dat pe afara pe la rezervorul de sus..dar pompa de la maneta tot nu se amorsa...mai nou garnitura de la pistonul de la maneta am reusit so gauresc..nu stiu tre sa gasesc pe cineva in tgv sa mi'o faca sau sa gasesc garnitura ca fara fraana fata e ca draq..n'ai nici o siguranta..merci tuturor pentru sfaturi...o sa incerc sa gasesc o solutie.. :kiss:

Vezi ca tre sa existe kit de reparatie cauta pe aci la astia care aduc piese,ca pompa noua e :D ,iar SH ai si tu !!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Scuze ca ma bag peste topicul omului dar problema mea e din acceasi familie. Ideea e ca am joc la prinderea levierului de frana pe suport si as vrea sa il inlocuiesc cu o pompa de frana cu rezevor separat. Motoreta e un Suzuki GSF400 bandit cu 2 discuri de frana si etriere cu 2 pistonase iar pompa actuala are rezervor incorporat. Exista niste calcule sau cum pot sa imi dau seama cu ce sa o inlocuiesc in conditiile in care nu gasesc ansamblul de frana cu rezervor separat pentru bandit de 400.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...