Sari la conținut

Inceputul


cristi-3
 Share

Postări Recomandate

sunt incepator in ale endurismului si as dori sa imi iau un moto enduro,din cite am inteles eu suzuki ar fi cele mai ieftine la intretinere,si sint si destul de fiabile.

intrebarea mea este se merita pt un incepator un moto nou?dr-u de 125cc e 2600 e,nu mi se pare mult,sau sa ma orientez spre unu de 250cc?eu zic ca si unu de 125 e destul de capabil,cel putin 1-2 ani pina invat sa il calaresc ca lumea.nu?voi ce ma sfatuiti? :kiss:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

min 250!

ce pm sa faci cu 125?!

Sau Dominator 650 :kiss: (daca-ti permite fizicul....adica daca esti inalt)

 

Ah, apropo: SECOND!

Editat de AadaA
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut!

 

La greutatea iti trebe un 250 serios sa te duca. Domi ar fi numa bun da dc vrei sa te bagi la hard nu se pune problema. Cat despre 125...uita.

 

Acuma nu stiu ce intelegi tu prin "hard" dar dc vrei hard, mai ales la dimensiunile tale, iti trebuie ceva ca lumea. Vezi gama Ktm exc. Gandeste-te ca un 125 nici n-ar pleca cu tine cum trebe...cat despre urcat vreo panta nici nu mai zic.

 

Bafta!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La asa greutate un exc 250 in 2t. Ca ala 4t o sa rasufle cam greu. Sau daca nu esti nici firav si poti stapanii asa motocicleta iti recomand ktm exc 400 sau 450. La greutatea si marimea ta un 250 4t ii cam mic si unul in 2t ii mai greu de invatat pe el. Asta daca vrei sa inveti hard enduro. La fel mai is si yamaha wr400 si altele.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

sunt incepator in ale endurismului si as dori sa imi iau un moto enduro,din cite am inteles eu suzuki ar fi cele mai ieftine la intretinere,si sint si destul de fiabile.

intrebarea mea este se merita pt un incepator un moto nou?dr-u de 125cc e 2600 e,nu mi se pare mult,sau sa ma orientez spre unu de 250cc?eu zic ca si unu de 125 e destul de capabil,cel putin 1-2 ani pina invat sa il calaresc ca lumea.nu?voi ce ma sfatuiti? :kiss:

 

vreau sa invat hard,am 1,85 si 100kg,nu sint firav.domi nu e cam greu?deci sa inteleg ca suzuki e alegerea buna?dar nu noua

 

Suzuki are intr-adevar cel mai bun raport calitate/pret. DR / DRZ-ul sunt mai fiabile in comparatie cu multe enduriste si intretinerea este destul de ieftina (DR-ul e o mobra care a facut legenda).

 

125 in 4t nu e capabil. Eu recomand DR 350, sau in caz de bani mai multi, DRZ 400. Sa nu te sperii de capacitate, ca nu sunt asa de brutale. Se poate invata linistit pe ele, si se poate face si niste enduro mai serios la nevoie.

 

Hard-enduro, indiferent de acceptiunea fiecaruia, nu se invata peste noapte. De asemenea, tehnica si indemanarea nu vin la pachet cu ultimul model de KTM EXC (eventual 2 timpi). Deci mentalitatea "imi iau mobra sa fac hard-enduro" e cam gresita. In primul rand, nu o sa inveti bagandu-te din prima pe stanci si prin rauri, mai ales daca esti la prima mobra, sau la primul enduro. In al doilea rand, poti sa descoperi ca nu ai resursele financiare / timpul necesar / disponibilitatea sufleteasca sa intretii o mobra alergata in regim hard, si ca te "coafeaza" mai mult enduro la nivel de hobby, soft-enduro, sau enduro adventure.

DR(Z) este o mobra suficient de versatila, cu care poti sa faci cate putin din fiecare, pana te lamuresti ce iti place. Iti recomand sa cumperi unul dupa 2002 care sa fie in stare buna.

 

Bafta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator _Raul_
sunt incepator in ale endurismului si as dori sa imi iau un moto enduro,din cite am inteles eu suzuki ar fi cele mai ieftine la intretinere,si sint si destul de fiabile.

intrebarea mea este se merita pt un incepator un moto nou?dr-u de 125cc e 2600 e,nu mi se pare mult,sau sa ma orientez spre unu de 250cc?eu zic ca si unu de 125 e destul de capabil,cel putin 1-2 ani pina invat sa il calaresc ca lumea.nu?voi ce ma sfatuiti? :kiss:

vreau sa invat hard,am 1,85 si 100kg,nu sint firav.domi nu e cam greu?deci sa inteleg ca suzuki e alegerea buna?dar nu noua

Exclus KTM, Husaberg sau Husqvarna. Nu te baga din start la EXC, WR, CRF & co. Parerea mea.

Varianta 1 - DR-Z 400 S. Ieftina (5500 noua sau aprox 3500 sh buna), fiabila si ideala pentru un incepator, indiferent ca tinzi spre hard sau nu. Asta daca vrei mobra noua sau cat mai noua. Eu nu as vrea.

Varianta 2 - Ia una ieftina si da-te cu ea cum trebuie sa te dai. Suzuki Dr 350, Honda Xr400. Un picut cam grele, dar ok.

Daca vei sta cu stress ca o sa faci praf motocicleta ta cea noua, de 5000 de euro, care inainte de tura asta avea semnalizarile, manetele si toate plasticele tipla, mergi pe varianta 2.

Dupa un sezon mai vezi daca iti place sportul asta sau nu. Si atunci incepi investitiile majore si vei avea si ceva experienta pentru motociclete serioase, care intotdeuna necesita asa ceva.

Daca tot ai bani si vrei sa faci o investitie eu te sfatuiesc ca mai degraba sa iti iei echipament foarte-foarte bun. Te va costa minim 1000 de euro. Motocicletele vin si pleaca. Echipamentul ramane in marea majoritate a cazurilor (daca e foarte bun).

Aaa.... Si indiferent de alegere, sa cauti niste enduristi batrani si rabdatori, care sa te invete ce si cum in timp ce te trag dupa ei cu forta. Am avut parte doar de o iesire in genul asta si nu iti inchipui ce poti realiza cand e respectul de sine in joc si posibilitatea unei invitatii la o a doua tura.

 

min 250!

ce pm sa faci cu 125?!

Sau Dominator 650 :D (daca-ti permite fizicul....adica daca esti inalt)

Ah, apropo: SECOND!

Oau ! Prima femeie cu p... de pe forum ! Sau lene in ale log in - ului ?

O sa fiu subiectiv si o sa iti spun ca nu mi-as cumpara Dominator decat pentru faptul ca e mai supla decat animala mea cu rezervor de 23 litri. In rest, despre ce sa vorbim? Lantul de distributie si geniala procedura de intindere a lui, cele 5 supape functionale atunci cand sunt reglate la sutime de milimetru sau despre gratarele pe care le face cu garnitura de chiulasa? Sansele sa se intample toate astea nu sunt dese, dar sunt. Motor de pe defunctul XL. Ata ete !

Din fericire pentru cei care cauta ceva serios, XR 650 R sau CRF nu sunt Dominator.

Dar tot e bine ca, din banii platiti de cumparatorii de Dominator, au aparut niste motociclete demne de toata lauda.

 

 

Uite, asculta un om batran care stie ce spune :lol: (subscriu) :

Hard-enduro, indiferent de acceptiunea fiecaruia, nu se invata peste noapte. De asemenea, tehnica si indemanarea nu vin la pachet cu ultimul model de KTM EXC (eventual 2 timpi). Deci mentalitatea "imi iau mobra sa fac hard-enduro" e cam gresita. In primul rand, nu o sa inveti bagandu-te din prima pe stanci si prin rauri, mai ales daca esti la prima mobra, sau la primul enduro. In al doilea rand, poti sa descoperi ca nu ai resursele financiare / timpul necesar / disponibilitatea sufleteasca sa intretii o mobra alergata in regim hard, si ca te "coafeaza" mai mult enduro la nivel de hobby, soft-enduro, sau enduro adventure.

DR(Z) este o mobra suficient de versatila, cu care poti sa faci cate putin din fiecare, pana te lamuresti ce iti place. Iti recomand sa cumperi unul dupa 2002 care sa fie in stare buna.

Editat de Popescu_ MihailRaul
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ia un dr 350 si distruge-l daca esti in stare...

piese din belsug, daca vrei sa fie mai rau te joci cu pinioanele...motorul f greu de omorat daca ai grija la ulei.

e motorul incepatorilor. RECOMAND!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

daca te intereseaza am un yamaha tdr de 125 2T din 99...il dau destul de ieftin daca te intereseaza.are xenon pe el,este tinut doar in garaj si nu este omorat pe dealuri(daca vrei poti sa-l omori tu),cauciucuri bune...motor intretinut intr-un cuvant.

 

astept pm

 

daca te intereseaza am un yamaha tdr de 125 2T din 99...il dau destul de ieftin daca te intereseaza.are xenon pe el,este tinut doar in garaj si nu este omorat pe dealuri(daca vrei poti sa-l omori tu),cauciucuri bune...motor intretinut intr-un cuvant.

 

astept pm

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

daca te intereseaza am un yamaha tdr de 125 2T din 99...il dau destul de ieftin daca te intereseaza.are xenon pe el,este tinut doar in garaj si nu este omorat pe dealuri(daca vrei poti sa-l omori tu),cauciucuri bune...motor intretinut intr-un cuvant.

 

astept pm

 

daca te intereseaza am un yamaha tdr de 125 2T din 99...il dau destul de ieftin daca te intereseaza.are xenon pe el,este tinut doar in garaj si nu este omorat pe dealuri(daca vrei poti sa-l omori tu),cauciucuri bune...motor intretinut intr-un cuvant.

 

astept pm

 

 

multumesc pentru sfaturi!nu am spus ca o sa invat peste noapte,dar sa am ceva care sa imi permita sa incerc si hard!ce parere aveti de yamaha ttr?intretinere,fiabilitate,orice info despre ea!imi place cum imi sta cu una ca ea!da nu vreau sa dau o caciula de bani cind o stric!cam care ar fi pretul corect la una sh?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

multumesc pentru sfaturi!nu am spus ca o sa invat peste noapte,dar sa am ceva care sa imi permita sa incerc si hard!ce parere aveti de yamaha ttr?intretinere,fiabilitate,orice info despre ea!imi place cum imi sta cu una ca ea!da nu vreau sa dau o caciula de bani cind o stric!cam care ar fi pretul corect la una sh?

cati bani esti dispus sa dai pe motocicleta ?asa incat sa iti ramana si ptr echipament....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

multumesc pentru sfaturi!nu am spus ca o sa invat peste noapte,dar sa am ceva care sa imi permita sa incerc si hard!ce parere aveti de yamaha ttr?intretinere,fiabilitate,orice info despre ea!imi place cum imi sta cu una ca ea!da nu vreau sa dau o caciula de bani cind o stric!cam care ar fi pretul corect la una sh?

 

 

Hard??? intreaba-i pe CBRxx, patrick, dark petak si pe multi altii...2t!!!!

Eu vreau sa ma intorc spre lumina noroiului...am dat vaca si o iau treptat...un wr-f 400 pt un mediu si o sa trec la 2t cnd imi permit finantzele si conditia fizica....pentru enduro de harghita :burnout:

 

TTR? am avut TTR 600 si ie greu...

fiabilitate? n-ai treaba cu el

Editat de Advrider
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ciudat. pentru un incepator nu as recomanda niciodata un dr de 400. e prea naravasa. avand in vedere ca el nu a mai mers off road cred totusi ca ar merge mai bine un dominator. ca deah si eu sunt incepator :burnout:)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ciudat. pentru un incepator nu as recomanda niciodata un dr de 400. e prea naravasa. avand in vedere ca el nu a mai mers off road cred totusi ca ar merge mai bine un dominator. ca deah si eu sunt incepator :burnout:)

daca tu te-ai speriat de un DR-Z, asta nu devine o regula si pt. altii. cunosc destui care au inceput pe exc 525. lasati omu sa-si ia ceva usor, daca-i place hard-enduro. vacile sunt pt. enduro de asfalt cu ceva praf pe el

omu a scris clar aici "vreau sa invat hard,am 1,85 si 100kg,nu sint firav"

si ca sa fac o lista de la a mai grele la a mai usoare si scumpe: DR350, XR400, DR-Z400, WR400F, EXC 400, 450, 525, EXC 125(2T), 250(2T)

la 1,85 si 100 de kile DR350 si XR400 isi cam dau sufletu' la deal

Editat de Cata M
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am 2500 si o sa mai pun inca 500(sper)!la echipament mai am sa imi iau casca,ochelarii si cizmele ca restul e complet!cred ca pina la urma imi iau ttr-u,mam indragostit de el!

da,vreau sa invat hard si nu imi este teama daca este naravasa,doar sa poata,sa fie capabila,sa imi permita sa ma dau cu ea 2 ani minim!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu am vrut sa par rau, or somthing, dar daca cineva vea sa sara de pe pod il lasi? :angryfire: din ce vad eu, baiatu dabia si-a luat permisul anu asta. nu cred ca ai cum sa inveti direct hard enduro, chiar daca nu iti e frica. trebuie sa aiba si totul o ordine. doar nu iti iei permis, motor pt enduro si te duci pe stanci ca sa inveti sa te dai. mi se pare pueril sa crezi asa ceva :P. dar pana mea asta e doar o parere, pana la urma baiatul o sa ia decizia singur. nu o sa ii puna nimeni pistolul la cap sa ii zica ce sa faca :blbl:. eu zic totusi sa mai citesti ce a spus mihaio07:

 

Hard-enduro, indiferent de acceptiunea fiecaruia, nu se invata peste noapte. De asemenea, tehnica si indemanarea nu vin la pachet cu ultimul model de KTM EXC (eventual 2 timpi). Deci mentalitatea "imi iau mobra sa fac hard-enduro" e cam gresita. In primul rand, nu o sa inveti bagandu-te din prima pe stanci si prin rauri, mai ales daca esti la prima mobra, sau la primul enduro.
Editat de moto-spider
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator _Raul_

Niste link-uri cu TTR-uri :

http://motoafryka.com/2005/

http://lordmaciek.easyisp.pl/karpaty/

sau

http://www.advrider.com/forums/showthread.php?t=161682

 

Parerea mea :

- TTR = Rally-raid / enduro for fun

- Nu e deloc o legenda in materie de fiabilitate

- Pentru hard-enduro, chiar si la nivel conditional-optativ, e o vaca monstruoasa.

 

Din putinele mele cunostiinte, hard = suspensii mult peste medie, kg putine (titane, durale, etc), motor cu vana, kick-starter (preferabil), zero lumini/semnalizari (preferabil), full crampon, rimlock, presiune joasa in cauciucuri/mousse. Fiabilitatea e optionala si vine la final.

Dintre monocilindre de ~ 600 mie imi place Honda XR650R, asa ca sunt subiectiv. Nu ca asta ar fi ideala pentru ce vrei tu.

Editat de Popescu_ MihailRaul
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am 2500 si o sa mai pun inca 500(sper)!la echipament mai am sa imi iau casca,ochelarii si cizmele ca restul e complet!cred ca pina la urma imi iau ttr-u,mam indragostit de el!

da,vreau sa invat hard si nu imi este teama daca este naravasa,doar sa poata,sa fie capabila,sa imi permita sa ma dau cu ea 2 ani minim!

 

bafta la cumparaturi in cazul asta. la kilele tale trebe ca esti destul de vanjos sa ridici mobra de 160 de kile :P . sunt curios de cate ori poti s-o ridici de jos intr-o zi de enduro :angryfire:

@moto-spider: nici n-am zis ca enduro se invata intr-o zi sau vine la pachet cu ultimul exc. numai ca de ce sa nu-ti faci viata mai usoara?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@catam - poate omu e foarte puternic. Si arnold avea cam tot 1.85 si 100kg :angryfire:

Omu se face ca cere alte pareri dar de fapt el stie ce vrea sa-si ia. Lasa-l ca tot acolo ajunge, dar o sa-i mai ia un pic de timp (si bani).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...