Sari la conținut

Poate Un Nipru Sa Fie Convertit Pe Gpl?


al3xandru_l
 Share

Postări Recomandate

Daca da unde si cum?

Teoretic se poate. Chiar am vazut o poza cu o moto cu gpl dar nu din tara de la noi. Ma interesez sa o caut si te anunt. Problema principala aici este gradul de periculozitate (un motor este tavalit destul de des).

 

Editat de Jorjel
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca da unde si cum?

 

saptamana trecuta am auzit de unu cu dacia care a luat foc de la gplu din portbagaj, daca nu ai alte ganduri "marete" (kamikaze) io iti zic sa ramai la benzina - asta e, se scumpeste si se va mai scumpi, nai ce sai faci

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pai bine gpl pe atas bine da eu stiu ca consumul e acelas ca si la benzina doar ca gpl e mai ieftin e tare modificat da ala cred ca e roman cum am mai intalnit turbo pe ceva boxer aveam poza da nu o mai gasesc

modificari misto

:burnout: brm brm poc poc

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

in principal il vreau ca sa fie mai economic ca consumu de 5% e usturator la buzunar:)

 

 

Ia-ti un mz 175 sau un minsk, nu te astepta la ceva nemaipomenit de la nipru, ca consuma mult...Si mai e o chestie: Niprul este facut sa functioneze cu acel consum(maricel), daca tu ii pui carbelitoare jafoneze si etc. nu te astepta sa functioneze foarte mult fara reparatii aproape zilnice.Este bine sa il lasi cum a fost proiectat, daca vrei o viata mai lunga de la el.Si inca ceva: NU POTI SA PUI TOATE INTREBARILE SI IDEILE TALE IDIOATE PE UN SINGUR TOPIC?CA DOAR AI DESCHIS VREO 4....LASA-O DRACU CA ESTI MAI RAU CA AIA MICI....AI DEVENIT ENERVANT,FARA SUPARARE!

Editat de mixi_dixi
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am uitat...da-i dracu search si sunt zeci de topicuri cu raspunsuri la intrebari de genul asta, gasesti multe lucruri...ti-e lene sau nu ai cu ce sa-ti omori timpul?SEARCH, chiar functioneaza. :burnout:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

in principal il vreau ca sa fie mai economic ca consumu de 5% e usturator la buzunar:)

1. Arata D.T.C.( de tot cacao)

2. nu cred ca te lasa politia , mai ales cu instalatii artizanala

3. Daca pici scutesti familia de cheltuielile de incinere

4. Cu un pasager va fi nasol de rulat

5. uzuri suplimentare la cauciucuri lant etc si bineanteles creste consumul

Numai bine

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

sant cateva bmw-uri la un parc de dezmembrari in madrid(mixi dixi stie despre ce e vorba-sant cele folosite de guardia civila).alea au instalatie gpl...toata instalatia e mascata in top cassul motocicletei...nu se observa nimic...de curios,cand o sa ajung acolo,voi intreba ce pret are instalatia complecta.. :burnout:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am citit intr-o revista moto ca au pus pe trike instalatie de gaz...si pe honda goldwin...dar unde e farmecul?in vremurile bune,cand am inceput o mare parte dintre noi sa mergem pe motoare(ma refer la comuniste..)puteam a benzina si nu aveam un ban in buzunar.. :blbl: alte vremuri,domnule.. :burnout: un sfat-lasa nene cum a facut rusul motorul si nu-i pune instalatie de gaz...daca vrei la motor un consum de felinar,ia-ti frate o capra(scuter..)... :unsure: un consum de 5 l la suta mi se pare acceptabil la capacitatea motorului... :rose:

 

aaaaa,si daca cauti la scuteristi,vezi ca mai e unul acolo care vrea sa puna instalatie de gaz pe scuter... :cheers: cica consuma mult capra... :D intre noi fie vorba,italienii au facut un scuter pe gaz... :blbl:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

sant cateva bmw-uri la un parc de dezmembrari in madrid(mixi dixi stie despre ce e vorba-sant cele folosite de guardia civila).alea au instalatie gpl...toata instalatia e mascata in top cassul motocicletei...nu se observa nimic...de curios,cand o sa ajung acolo,voi intreba ce pret are instalatia complecta.. :burnout:

 

 

Confirm,chiar m-am mirat si eu cand le-am vazut.Dar sa tinem cont ca acele motoare au fost proiectate de fabrica,bine gandite si calculate, special pentru nenea militieni de acolo, nu au fost facute de nea Gigi in garaj cu butelia pe sa.Cat despre treaba cu niprul...prefer sa ma abtin.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu oblig pe nimeni sa imi raspunda daca sunt enervant nu mai intra pe topicu meu.

Toti suntem incepatori odata.

 

Se poate face dar mai bine o lasi asa ca-i mai mare daraua...

 

Sunt curios de unde fac rost de butelii din alea mici?

Cata presiune suporta ce volum?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu oblig pe nimeni sa imi raspunda daca sunt enervant nu mai intra pe topicu meu.

Toti suntem incepatori odata.

 

 

 

Sunt curios de unde fac rost de butelii din alea mici?

Cata presiune suporta ce volum?

 

 

 

Tind sa cred ca ai depasit barierele prostiei... :burnout: Mai oameni buni, nu poate sa intervina nimeni din administratori si sa dea cu mopul pe aici?Asta e clona lu' Denis, daca nu mai rau....

 

Alexandru, niprul este cea mai proasta motocicleta existenta vreodata...sa nu iti cumperi asa ceva, iti iei teapa!De fapt nu este bine sa iti cumperi nici o motocicleta veche, toate sunt la fel, proaste...dar de ce iti trebuie tie motocicleta?ai mai mult de 15ani?lasa-le ma pana cand vei creste mare, sau mai bine lasa-le de tot!REPET:INCETEAZA DRACU ODATA CU TAMPENIILE!!!!!!!!!!!!

 

 

Va rog frumos, am o dorinta: vreau sa fiu moderator!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

daca la o dacie costa 300E o instalatie...

nu stiu cat renteaza sa pui asa ceva la un motor mult mai ieftin :blbl:

oricum....... nu mi se pare tocmai ok sa incerci tu sa faci rost se butelii si sa manufacturezi instalatia.... o sa iei amenda ( sper!! ) daca cineva care o sa te prinda cu asa instalatie... e destul de riscant am vazut sa mergi cu motorul, daca adaugi si 2-3 "sifoane" ce crezi tu ca sunt bune langa... cred ca te-ai scos :burnout:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator DARK-RIDER-82
Se poate.... uite un exemplu de motor oarecum asemanator cu cel de nipru ( dar de calitate mult mai buna :unsure: ) modificat home made pt gpl.............

BAH , LAS-O DREAQU... HONDA CX PE GPL :blbl: INCREDIBIL...

 

 

in principal il vreau ca sa fie mai economic ca consumu de 5% e usturator la buzunar:)

:burnout: daca AI DNEPR CARE CONSUMA 5 LITRI LA SUTA DE KM , EU ZIC CA-I EXTRAORDINAR SI N-AI CE SA-I FACI MAI MULT DE ATAT... AR MAI FI PROBLEMA CA GAZUL ARDE MAI "ALTFEL" DECAT BENZINA... un amic cu dacie merge NUMAI pe gpl de ani de zile , da' cam schimba chiulase... :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ia-ti un mz 175 sau un minsk, nu te astepta la ceva nemaipomenit de la nipru, ca consuma mult...Si mai e o chestie: Niprul este facut sa functioneze cu acel consum(maricel), daca tu ii pui carbelitoare jafoneze si etc. nu te astepta sa functioneze foarte mult fara reparatii aproape zilnice.Este bine sa il lasi cum a fost proiectat, daca vrei o viata mai lunga de la el.Si inca ceva: NU POTI SA PUI TOATE INTREBARILE SI IDEILE TALE IDIOATE PE UN SINGUR TOPIC?CA DOAR AI DESCHIS VREO 4....LASA-O DRACU CA ESTI MAI RAU CA AIA MICI....AI DEVENIT ENERVANT,FARA SUPARARE!

la faza cu carburatoarele te contrazic...din contra. va merge mai bine, si nu vei umbla zilnic...eu am umblat la ele de plictiseala..dupa 5000 km. carbelitoare de honda cx(cred).

 

 

cat despre gpl...in afara de faptul ca este prea complicat sa pui pe o motocicleta asa ceva, pe nipru nu o sa poti pune, deoarece la instalatie ai o piesa care se foloseste de apa din motor(nipru are racire pe aer) ca sa incalzeasca gazul...altfel ingheata instalatia, si nu mai functioneaza...

 

daca 5% ti se pare mult, ia-ti scuter, caci ala consuma 2%.

eu la nipru nu aveam pretentia decat sa mearga, chiar nu ma interesa consumul...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...