Sari la conținut

National Bikers Week


Petru Moldovan
 Share

Postări Recomandate

Intr-adevar nu este o petrecere organizata, dar, de 5 se obisnuieste printre motociclistii bulgari, ca in primul week-end al lunii august sa se mearga la mare, la Obzor! Sunt concursi de liniute, traseu montan, iar ziua se bea si se mananca la barurile de pe faleza!

E nebunie ... multi motociclisti, FARA FITZE !!!

Oricum, motociclistii bulgari sunt nebuni! ... si isi cumpara motociclete pentru ca au chemare catre fenomen, nu ca e la moda ... ca da bine!

Vom fi si noi acolo, cred ca 4 motociclete!

 

Drum bun pentru cine vine!

Eu mi-am rezervat cu mai mult timp in urma ap la hotel 3 stele cu 65 eur/noapte si mic dejun!

 

Succes!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In ciuda faptului ca am pregatit deja Suza pentru drum, imi iau totusi cateva scule la mine, preventiv. Daca nu pt mine, poate au nevoie altii. Iau si chitara, poate tragem un destrabal organizat spre sfarsitul intervalului, cand vom fi mai multi acolo.

 

0721.135.185, in caz ca aveti nevoie de ceva. Roaming rulz :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

O sa mergem si noi, eu si Adie. Ideea e ca noi plecam maine pe la 2 juma o sa stam sambata noapte la Ruse si luni dimineatza o luam spre Obzor. De mare angajament ca o sa mai auzim si ceva romaneste pe acolo :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Am fost la Obzor in 6 august . Liniste totala in privinta bike week-ului . Bintuiau motociclisti mai mult pe vitezane . Reusesc sa il prind pe unul oprit si il intreb de marea intrunire ? Zice ca nu se desfasoara asa ceva . Am crezut ca am inteles eu gresit cind am citit topicul . Acum vad ca nu a fost asa . Daca tot am ajuns pina acolo hai sa vizitez localitatea : m-a dezamagit . Parca eram la Eforie Nord . Credeam ca o sa fie mai ceva decit Nisipurile de Aur , dar nu le intimpina si nici depaseste . Apa la mare era curata ( la noi era supa de alge ) iar mincarea , ehei mincarea ! Fileul de rekin a fost un deliciu .

Fiti atenti la traversarea Varnei : centura de ocolire traverseaza prin oras (o mare timpenie) si e foarte intortocheata iar la un moment dat semnele de orientare dispar .

Voi ce ati facut ? Ati fost ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Foarte tare la bulgari la "intrunire". Am respectat programul, am ajuns la Obzor, am intrebat o gramada de motociclisti de "marea intrunire' si se uitau la noi ca la dusii de pe lume. Drep pt care am facut stanga imprejur si ne-am carat in Vama. Am reusit performanta de a ne rataci in Varna si in final dupa 560 km sa ajungem in Romania.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am fost la Obzor in 6 august . Liniste totala in privinta bike week-ului . Bintuiau motociclisti mai mult pe vitezane . Reusesc sa il prind pe unul oprit si il intreb de marea intrunire ? Zice ca nu se desfasoara asa ceva . Am crezut ca am inteles eu gresit cind am citit topicul . Acum vad ca nu a fost asa . Daca tot am ajuns pina acolo hai sa vizitez localitatea : m-a dezamagit . Parca eram la Eforie Nord . Credeam ca o sa fie mai ceva decit Nisipurile de Aur , dar nu le intimpina si nici depaseste . Apa la mare era curata ( la noi era supa de alge ) iar mincarea , ehei mincarea ! Fileul de rekin a fost un deliciu .

Fiti atenti la traversarea Varnei : centura de ocolire traverseaza prin oras (o mare timpenie) si e foarte intortocheata iar la un moment dat semnele de orientare dispar .

Voi ce ati facut ? Ati fost ?

Eu da, am fost. Si pe mine m-a dezamagit faptul ca au facut prea multe blocuri acolo si plaja era aglomerata ca la Eforie. Dar am facut plimbari la Varna, Nesebar, Burgas-Sozopol (asta ultimul arata foarte bine), si iar Nesebar (un loc superb dar cu preturi nesimtite). Si daca vrei o plaja ca lumea, o iei spre sud 8-10km, apoi o iei la stanga spre Emona (nu te du acolo decat cu capra ca drumul e un cacao) si dai de plaja Irakli care e ce trebuie (1/2km de plaja cu mai putin de 200 de combatanti si doar 2-3 carciumi care pun muzica incet si mai mult in englezeste). Si apropos de faptul ca am fost la plaja Irak, sa stii ca in drum incolo am trecut si prin satul Kosovo (un micv catun de tzigani cu cateva case de paianta si o gramada de carute).

Saptamana asta a motociclistilor e o chestie de conventie, nu e ceva organizat, asa ca intr-adevar vezi mai mult baieti in slapi pe vitezana (inclusiv unii dintre motociclistii lor care merg la curse - eu am stat in acelasi hotel cu unul numit Avramchev); oricum am remarcat faptul ca baietii sunt super-meseriasi si de obicei nu baga mai mult de a I-a si cate ceva ambreiaj prin statiune (o singura data am auzit niste vitezane turate pe la 9-10 seara si am vazut o masina de politie care a bagat cu spatele 40-50km/h de credeam ca o sa darame o baba la un colt de strada ca sa mearga dupa aia sa-i amendeze). Politia nu se leaga de tine daca mergi in slapi si/sau fara casca cu conditia sa mergi ca bulgarii aia (adica de obicei cam la fel ca un moped sau uneori mai tare sau mai incet in fuctie de trafic). Choppere am vazut gramada in Nesebar (ca cine isi permite Harley-Davidson isi permite si cafea la 3,5 leva).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ne-am intors si noi. Noua ne-a placut, mai ales ca am si umblat foarte mult.

 

Vineri, sambata si duminica a fost intrunire la Nessebar, din cate am aflat, dar nu am reusit sa ajungem, ni s-au dat un pic planurile peste cap. In schimb, am ajuns la Capul Kaliakra si la ferma de midii, unde am mancat cele mai beton mancaruri din Bulgaria.

 

Pe scurt, Bulgaria rulz. Bun-simt, respect in trafic. A fost o gura de aer curat, fata de traficul de aici.

 

Am ratat Madara si Padurea impietrita (menhirele de la 17 km vest de Varna), pentru ca am plecat noaptea din Romania, si Balcic + Manastirea Aladja (criza de timp).

 

Sosele faine, in 500 km am vazut doar 3 caini loviti pe marginea soselelor si, cel putin in Obzor, niciunul vagabond. Personal, de chestia asta ma tem cel mai mult la drumurile lungi si care implica viteza (gen autostrada): de animale nesupravegheate.

 

PS: In astia 500 km, n-am vazut unul sa intoarca pe linie continua (U-turn)... Asta spune multe...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ne-am intors si noi. Noua ne-a placut, mai ales ca am si umblat foarte mult.

 

Vineri, sambata si duminica a fost intrunire la Nessebar, din cate am aflat, dar nu am reusit sa ajungem, ni s-au dat un pic planurile peste cap. In schimb, am ajuns la Capul Kaliakra si la ferma de midii, unde am mancat cele mai beton mancaruri din Bulgaria.

 

Pe scurt, Bulgaria rulz. Bun-simt, respect in trafic. A fost o gura de aer curat, fata de traficul de aici.

 

Am ratat Madara si Padurea impietrita (menhirele de la 17 km vest de Varna), pentru ca am plecat noaptea din Romania, si Balcic + Manastirea Aladja (criza de timp).

 

Sosele faine, in 500 km am vazut doar 3 caini loviti pe marginea soselelor si, cel putin in Obzor, niciunul vagabond. Personal, de chestia asta ma tem cel mai mult la drumurile lungi si care implica viteza (gen autostrada): de animale nesupravegheate.

 

PS: In astia 500 km, n-am vazut unul sa intoarca pe linie continua (U-turn)... Asta spune multe...

 

Tin se te contrazic un pic. Eu am vazut in Bulgaria idioti care intorceau pe linia continua.

Dar EVIDENT erau cocalari de romanica. ABSOLUT TOTI.

:D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mai sincer nici io nu am vazut bulgari sa faca nefacute pe drum. Flashuri pe autostrada, cind io mergeam cu 150 pe banda 1, tot un romanas mi-a dat

 

Spre rusinea noastra ca natie, merg mult mai ingrijit pe strada decat noi, in ciuda "parcului auto" din care mare parte ar fi trebuit tocata de mult.

Mai mult, daca te vad ca vrei sa depasesti cu mobra - si te vad - se dau pe dreapta sa te lase sa treci, chiar daca e o singura banda pe sens. In plus, nici atat de multe accidente nu au. Eu nu am vazut nici unul, in contrast cu drumurile prin tara, unde nu se poate sa nu vezi cate ceva la fiecare iesire.

Editat de classic_vld
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Tin se te contrazic un pic. Eu am vazut in Bulgaria idioti care intorceau pe linia continua.

Dar EVIDENT erau cocalari de romanica. ABSOLUT TOTI.

:P

 

Pai normal! :D Albena era full de IF-xx-PYS, B-xx-YON etc...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Obzor - aproape pustiu vineri noaptea, nimeni nu stia nimic de vreo intrunire, nu era nimic oficial, nu existau locuri de campat. Sa traiasca campingul parasit cu plaja lui, si Vama unde am ajuns sambata seara.

 

In rest, asfalt misto, putini imbecili pe sosele, peisaje superbe (din ce am vazut ziua).

 

Las pe ceilalti sa povesteasca, eu's prea obosit si inca sunt on pills. Deci comentariile mele sunt irelevante.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Se pare ca multa lume a ales Bulgaria pentru sf asta de saptamana.

Noi (3) am ajuns in Troyan cu orpire in Veliko T.

Troyan e o statiune la poalele muntilor la jumatatea drumului dintre Veliko si Sofia. Aici am dormit peste noapte.

 

Tot drumul (prin Bulgaria) a fost ok. Putine masini, drumuri f bune, soferi cu bun simt. Nu am gasit unul care sa goneasca aiurea sau care sa se tina batos sa nu trecem (sau specia care se ia la intrecere...)

 

Am pus poza clasica ce se face la Veliko. :D

 

Ceva ce m-a surprins f tare: am mancat intr-un restaurant micut intr-un orasel langa troyan: delicios!!!!! diferit de ce se serveste ca specific pe litoral (am fost de 2 ori anu asta - nesebar si obzor)

 

Bulgaria a devenit o destinatie de luat in calcul pentru excursii de 1 / 2 zile. Va recomand tuturor!!!!

post-17999-1218470049_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Tin se te contrazic un pic. Eu am vazut in Bulgaria idioti care intorceau pe linia continua.

Dar EVIDENT erau cocalari de romanica. ABSOLUT TOTI.

:D

Vin in completarea celor spuse de tine:Coloana de 4-5 masini,fiecare asteapta sa-i vina randul la depasire,bineanteles venea si romanache si depasea toata coloana!

Am facut o etapa de 500km dintr-o bucata (Nessebar-Giurgiu) si ma simte-am in stare de inca una,dar de la Giurgiu la Bucuresti+Centura am fost mai stresat decat cei 500 dinainte.

Inca suntem influentati de mentalitatea si spiritul de turma si de prejudecatile prostesti ca noi suntem mot iar bulgarii sunt fraieri.

A te plimba cu motorul in aceasta tara este o placere in opinia mea.

Editat de adiy32
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cum e cu benzinariile prin BG?

 

Gasesti Lukoil peste tot, Shell, OMV, si Rompetrol cateva chiar

In plus, ale lor... nu mai stiu cum se cheama.

Iti recomand Shell sau OMV, si platit cu cardul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mai sincer nici io nu am vazut bulgari sa faca nefacute pe drum. Flashuri pe autostrada, cind io mergeam cu 150 pe banda 1, tot un romanas mi-a dat

Am vazut eu unul cu BMW roz in culori Ferarri care a incercat sa ma omoare intrand intr-o depasire aiurea undeva spre Burgas (eu aveam 105km/h, el a intrat in depasire dupa un vehicul care avea cel putin 80km/h, asa ca n-am apucat sa ma repliez pe marginea drumului dar am franat pana pe la 65km/h ca altfel ma facea ala carne tocata). Oricum nu am apucat sa vad numarul, poate totusi era roman...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Normal, nu exista padure fara uscaturi... Oricum, noi pe traseu nu am intalnit decat putini romani, si majoritatea intre Balchik si Vama. Erau oricum simplu de recunoscut, cei din trafic erau obsedati de flashuri si condus la intamplare. Iar cei care stationau erau in marea lor majoritate specia aia oprita sa cumpere pepeni de pe marginea drumului, coborati din Logan, Audi sau Passat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

... Cum am zis! Nu e o petrecere organizata! ... Intre motociclistii bulgari este impamantenit ca primul week-end din august sa se petreaca la Obzor. Personal o fac de 4 ani! ... Liniutele si datul pe o roata s-au desfasurat in fata clubului Space, multe curse intre Nessebar si Ozor pentru timpi buni, bauta se desfasura la ciupercile 4 si 5!

Eu am stat in perioada 02-12 august si m-am simtit mai mult decat minunat! ... Pentru cine vrea fite, sa nu vina la Obzor - nu este cazul! Exista Sunny bitch, Golden Sends, Priomorie, etc! Succes!

In ceea ce priveste traficul: eu am parcurs distanta Obzor - Ruse in 2 ore, iar Giurgiu - Bucuresti intr-o ora, dar e normal, intrasem in RO!

Am muncat, am baut, m-am porcait si m-am simtit prea bine. Noi am fost cu 3 motociclete si 2 masini si am stat la Obzor City Hotel unde a fost putin fita, recunosc, dar asta e!

Nu trebuie sa va simtit ofensati ca nu a fost organizare. Personal am scris iainte de a pleca despre ce e vb.

Oricum, la noi, motociclismul (ca fenomen) are mii de ani in spate! Sincer, nici nu ma intereseaza ce se alege pentru ca nu am nicio speranta pentru poporul nostru!

 

Apropo: plec la Veliko Turnovo in perioada 22-24 aug la petrecerea organizata, moto! O sa fie prea misto! Mi-am rezervat la hotel chiar la intrunire! ... Distractie placuta printre fitele da la petrecerea din Snagov! :) ... scuze de ironie, dar eu traiesc cu impresia ca intrunirile de la noi se fac pentru bani!

 

Respect,

"URSU"

post-1132-1219126958_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...