Sari la conținut

National Bikers Week


Petru Moldovan
 Share

Postări Recomandate

Am aflat ieri la intalnirea din Bucuresti ca in perioada 4-10 august are loc la Obzor intrunirea nationala a vecinilor din Bulgaria.

 

Obzor e o statiune mai mica la 60km in sud de Varna. Se pare ca e un fel de Vama Veche de la ei, si ca dispune de mai multe campinguri. Distanta din Bucuresti e de 325km prin Calarasi-Silistra si de 326km prin Ruse-Razgrad-Shumen dar ocolind Varna. Pentru cei cu vitezane un ocol de vreo 30km prin Varna prezinta avantajul ca se merge mai mult pe autostrada (intre Shumen si Varna, ca in rest autostrada lor e cam ca autostrada noastra din Transilvania - adica numai pe hartie).

 

Nu am veleitati de a organiza o excursie in grup pana acolo dar daca mai sunt interesati poate preia cineva initiativa.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am fost si eu prin mai pe acolo. Zona este superba, salbatica inca, cu faleze inalte si serpisori care inca umbla nesperiati prin iarba si nisipul plajei. Daca aveti vreme, merita sa mergeti pana acolo!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Programul meu este urmatorul:

- Merg pe 2 August pana in Shumen (o sa incerc sa vizitez in drum cetatea din Razgrad si poate mananc acolo) si in mod cert o sa stau la pensiunea http://minaliatvek.com/contact-us-en.php (60BGN B&B pentru doua persoane, prima adresa de email nu functioneaza). Asta e o pensiune intre doua strazi (pe GPS te pacalesti ca strada aia mica e inchisa, asa e accesibil numai pe strada mare), si aproximativ vis-a-vis de locatia asta (daca iesi prin restaurant sau pe langa pe strada aia inchisa) e carciuma numita "a arhitectilor" care are niste preturi incredibil de mici si pune tot timpul muzica rock, dar e deschisa numai seara. Atentie, adresa de pe 81 Simeon Veliki e buna si functioneaza (e cam un fel de cheiul garlii in Bucuresti) dar aialalta e pe o strada care recent a devenit zona pietonala si nu o sa puteti merge pe acolo decat daca sunteti dispusi sa incalcati zeci de reguliu de circulatie bulgaresti (si probabil internationale).

- Pe 3 August vreau sa vizitez Madara (un sat amarat de langa Shumen care probabil a fost prima capitala a Bulgariei, cu renumitul basorelief al "Calaretului din Madara" si cu nenumarate pesteri dintre care cea mai mare poate gazdui cam 200 de ascultatori de muzica simfonica, si in fional voi ajunge in Obzor.

- Voi avea o saptamana de mare, motociclete si muzica din bomfaiere cu cazare la hotelul Akris (29 Euro for B&:( vezi http://zoom.bg/akris. Nu am mai fost in hotelul asta asa ca habar n-am ce iese din asta, dar pana acum mi-a iesit bine la bugari si sper de la asa ceva in plus....

Pentru cei care nu sunt pasionati de mers cu cortul incercati http://bghotelite.com, ca sigur cu cortul e mai sinmplu, si ei se lauda ca au si apa calda 24h/zi cul pitin in unul din campingurile din Obzor....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si eu intentionez sa merg in BG in perioada aia, sunt libera in intervalul 2-10 august. Mi-au fost de folos linkurile puse de tine :( Multumesc frumos pentru info. Cat e Bikers Week, intentionez sa-mi pastrez "domiciliul" in Obzor, dar sa fac excursii in imprejurimi (100-200 km), pentru a vedea ruine, muzee, farul vechi, Nessebarul etc.

Editat de Kali
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:( Ticalos mic, ii stricam omului topicul. :D Daca vrei sa mergi, be my guest. Bulgara mea lasa de dorit, chiar rau (dupa cum am constatat la Ciolpani), dar mai am noroc ca mai stiu niste rusa. Probabil ca, dupa o saptamana de BG, imi intru in mana.

 

On topic: dc vrei sa mergi, da. Cu motorul tau, nu iau pasager, plec blindata cu de toate, inclusiv chei, patent etc. (pt evenimente nedorite). Poate ne alaturam lui pmoldovan si mergem impreuna pana la Obzor.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:( Ticalos mic, ii stricam omului topicul. :D Daca vrei sa mergi, be my guest. Bulgara mea lasa de dorit, chiar rau (dupa cum am constatat la Ciolpani), dar mai am noroc ca mai stiu niste rusa. Probabil ca, dupa o saptamana de BG, imi intru in mana.

 

On topic: dc vrei sa mergi, da. Cu motorul tau, nu iau pasager, plec blindata cu de toate, inclusiv chei, patent etc. (pt evenimente nedorite). Poate ne alaturam lui pmoldovan si mergem impreuna pana la Obzor.

Cred ca nu aveti ce strica din topicul asta, pur si simplu cine vine bine si cine nu sta acasa sau plateste intr-un weekend la Mamaia cat o sa platesc eu trei zile la Obzor.

Dat fiind ca mi-am rezervat pentru 7 zile eu am primit o reducere, asa ca ma costa 29 Euro/zi bed&breakfast pentru doua persoane cu aer conditionat, TV si frigider in camera... Citeam azi prin ziare ca ai nostri au cerut 400RON pentru o noapte la 3 stele si pana la 600 la 4 stele pe litoralul nostru plin de PET-uri. Si de obicei ai nostri au o stea in plus fata de bulgari la aceleasi conditii (adica la ei 3 stele inseramna ceva cu parcare pazita, cu frigider, TV si aer conditionat in camera si cu micul dejun pretul tipic pentru 2 persoane e de 60BGN, adica de circa 30 Euro).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dat fiind ca o sa bantui mult, pe varianta B&B o sa merg si eu. Mai am in plan sa vizitez Tvarditsa (mai spre nord-est), din motive de posibile rude, dar asta ramane de vazut.

 

@Adidas: nesimtitule :(

 

Later: Tvarditsa a picat, nu este vba despre cea din apropierea Litoralului, ci de aceea de pe langa Turgovishte. So, rudele data viitoare. Cine mai merge?

Editat de Kali
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am fost acum 2 ani in Obzor in saptamana neoficiala a bikerilor. Adica nu era nimic organizat anul acela dar zumzaiau motoarele peste tot.

 

 

Obzorul este la aprox 60 de km de Varna, tineti drumul catre Burgas, e o statiune mica si linistita, preturi bune si la cazare si la mancare. Atunci, un hotel de 2 stele dar nou si curat costa aprox 25-35 de euro camera dubla pana la 8 euro camera single (aia nu avea balcon) asta tot in august, full season.

 

Bungalouri nu am vazut sa fie, exista insa cazare in sat, nu stiu preturile.

 

 

Plaja curata, o terasa dementiala pe plaja ( La ciuperca) unde va recomand sa cereti kawasaki drink :baldy:

 

Umblati cu casca in statiune ca sa nu aveti motive sa suparati politia.

 

Se mananca foarte bine la toate terasele de pe plaja ( practic faleza)

 

Farmacie se spune apteka.

 

Benzina e cam ca la noi.

 

 

Va recomand drumul Obzor - Nessebar- Burgas- Souzopol. Aveti ce vedea.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multumim, ninja! :baldy:

 

Mi-am facut user pe un forum bulgaresc (thx 2 Zmei :blink: ) si am pus acolo cateva intrebari. Am precizat traseul (cel pe care l-am postat mai sus) si deja am prima sugestie de punct turistic. Manastirea Aladja, o manastire sapata in stanca, daca am inteles bine (v-am zis ca bulgara mea lasa de dorit :blink:) ) http://www.pravoslavieto.com/manastiri/aladzha/index.htm

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Atentie, incercati sa evitati hotelurile comuniste: am un coleg de firma care si-a luat anul trecut bilet prin firma de turism la Albena si a beneficiat de gandaci in camera (era vorba acolo de gandaci de 4 stele la un pret destul de piperat), si am citit povesti pe aceeasi tema si pe forumul asta. Eu am fost pana acum in Bulgaria numai la hoteluri noi (toate mici de familie) dar se poate sa iei tzeapa si la ei. Pana acum nu m-am pacalit dar hotelul trebuie sa fie nou, sa fie afacere de familie, sa aiba nu mai mult de 20-25 de camere, sa fie de 3 stele (adica sa aiba televizor, baie cu dus in camera, aer conditionat, frigider-minibar si parcare pazita) si sa aiba pe www.bghotelite.com un scor de pe la 3 in sus.

 

In alta ordine de idei, cred ca bulgarii aia au tradus ca de obicei aiurea din bulgara in enleza si cred ca manastirea aia e facuta in piatra si nu ca e manastire de rockeri (ca asta imi sugereaza mie Rock Monastery)... Nu am reusit sa gasesc locatia pe hartile mele de GPS dar sper sa nu fie greu de nimerit daca e la 14km de Varna, desi pana acum am doua experiente dureroase de enduro cu cruiserul (una cautand nu stiu ce fortificatie a nu stiu carui han langa Shumen, dar cea mai nasoala cautand manastirea Sf. Pantelimon in insula Thassos unde am scapat motorul de pamant de 2 ori pe grohotisuri in panta de 25-30 de grade pentru ca cretinii aia de greci pun tabla cu directia spre obiectivul turistic dar uita sa mentioneze distanta, si distanta era de circa 12km exclusiv pentru capre, astfel incat am ajuns sa umblu pe drumuri unde crestea iarba si am alergat la propriu oi si capre).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dat fiind ca mi-am reparat motorul (ca dupa ce am cerut o revizie de rutina de schimbat uleiul mi s-a recomandat reglatul supapelor si dupa ce au reusit sa-l desfaca mi-au spus ca-mi trebuie un nou tachet care vine in 2 saptamani de ieri, dar pana la urma s-a rezolvat "recoltand" unul dintr-un motor din curte) pot spune ca voi merge cu siguranta tinandu-ma cat de cat de programul initial - adica pe 2 August Bucuresti-Razgrad-Shumen, pe 3 August Shumen-Madara-Obzor (nu mi-e clar inca daca prin Varna sau nu, dar mai degraba nu ca nu sunt amator de autostrada), si cu intoarcerea pe 10 August dintr-o bucata (probabil prin Silistra, cu ferry-boat pana in Calarasi si apoi pe drumuri nationale, nu pe autostrada). Cred ca saptamana motociclistica va fi mai slaba la inceput astfel incat cred ca voi da niste ture pe la Varna sau in sud pe la Burgas.

Cine vrea sa vina cat de cat cu mine (impreuna cu sotia) sau sa ma intalneasca pe acolo ma poate contacta la: +40723167615 (Petru Moldovan)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am vrea sa venim si noi , eu si prietenul....am vrea mai mult sa stam la cort, sa fim mai aproape de natura, insa nu stiu cum va fi vremea, ca daca va fi frig ne indreptam cu siguranta spre Thassos.

 

Kaly, tu pe unde te cazezi?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Suntem inca in deliberari unde sa ne cazam, pentru ca nu stim exact cati mergem. Azi-maine se definitiveaza lista. Cam tarziu, da' asta e. Te tin la curent. :unsure:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am vrea sa venim si noi , eu si prietenul....am vrea mai mult sa stam la cort, sa fim mai aproape de natura, insa nu stiu cum va fi vremea, ca daca va fi frig ne indreptam cu siguranta spre Thassos.

Daca ne luam dupa http://www.imotibg.com/en/r.php?d_id=58312 exista 3 campinguri intre Byala zi Obzor (Luna, Prostor si Sluntse), si la cel putin primele doua nu e nevoie de rezervare. Din cate am inteles au si bungalows, si au multe toalete si apa calda la dusuri 24 de ore pe zi.

 

Vremea se pare ca va fi buna, cu minime de la 18 grade Celsius in sus conform http://www.accuweather.com/world-forecast3...OR&metric=1

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multumim frumos, pmoldovan, exact pe accuweather ma uitam si eu acum. :) M-as bucura din tot sufletul sa fie cald, vreau sa vizitez obiective turistice, am primit o lista de la niste motociclisti din BG. Daca vreti, traduc ce mi-au scris si pun aici. : :unsure:

 

Bungalow rulz :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multumim frumos, pmoldovan, exact pe accuweather ma uitam si eu acum. :ok: M-as bucura din tot sufletul sa fie cald, vreau sa vizitez obiective turistice, am primit o lista de la niste motociclisti din BG. Daca vreti, traduc ce mi-au scris si pun aici. : :moto:

 

Bungalow rulz :D

Nu ar strica o lista de obiective turistice. Eu pana acum am retinut din topicul asta o biserica undeva pe langa Varna si ca ar trebui sa merg sa vad coasta pe drumul Obzor-Burgas-Sozopol.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Indopati-va bine ! Ar putea suna o recomandare pentru cei ce merg in Bulgaria . Iar clima e oricum mai buna acolo unde mergeti voi , si marea mai albastra .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

..si poate vii si tu cu noi :moto:

 

Am primit informatia asta, deci notati-va:

 

Cetatenii romani care se afla in Bulgaria pot alerta autoritatile locale cu privire la fapte de coruptie produse pe teritoriul acestui stat sau de catre functionari bulgari prin intermediul a doua linii telefonice puse special la dispozitie, informeaza un comunicat al DGA.

Astfel, cetatenii romani care afla despre diferite fapte de coruptie si se afla pe teritoriul Bulgariei pot sesiza autoritatile din aceasta tara la numarul de telefon anticoruptie 0035929822222.

 

De asemenea, cetatenii romani care cunosc date despre fapte de coruptie savarsite de functionari bulgari le pot semnala la Directia Generala Antocoruptie, la linia verde anticoruptie 0800.806.806, acestea urmand a fi transmise Ministerului de Interne al Republicii Bulgaria. In acest fel, se ofera posibilitatea semnalarii faptelor de coruptie fie Directiei Generale Anticoruptie din cadrul Ministerului de Interne roman, fie Directiei Inspectorat din cadrul Ministerului de Interne bulgar.

 

Cele doua linii anticoruptie sunt rezultatul unui plan de actiune comun semnat, sambata,intre Directia Generala Anticoruptie din cadrul Ministerului Internelor si Reformei Administrative si Directia Inspectorat din cadrul Ministerului de Interne al Republicii Bulgaria.

 

Planul mai cuprinde desfasurarea de activitati de prevenire la nivel transfrontalier, precum si efectuarea testelor de integritate la nivelul lucratorilor din ambele Ministere de Interne. Totodata, pentru informarea cetatenilor romani si bulgari care tranziteaza punctele comune de frontiera cu privire la riscurile coruptiei, urmeaza a fi tiparite afise si pliante continand mesaje anticoruptie, ce vor fi distribuite la punctele de frontiera, se mai arata in comunicatul DGA.

 

 

Sursa: 9AM, astazi

Editat de Kali
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

..si poate vii si tu cu noi :moto:

 

Am primit informatia asta, deci notati-va:

 

Sursa: 9AM, astazi

Stai linistita, singura coruptie de care am auzit eu e ca daca te ia cu radarul politistul bulgar zbiara "vitez, vitez", tu incerci sa-l linistesti cu o spaga tipic de 10 Euro si daca chiar mergeai tare zbiara "vitez, vitez" in continuare ca sa-i dai 20 de Euro.

In principiu viteza legala la ei e de 80km/h, ei folosesc numai pistoale cu laser la care aparatul anti-radar nu prea foloseste la nimic, dar au radare numai acolo unde e tabla cu radar si restrictie de 50km/h si cand am trecut de mai multe ori pe langa ei prin locuri din astea cu 70km/h li s-a parut ca merg prea incet asa ca nici macar nu m-au "ochit" cu pistolul ala nici o data. Si in plus de asta la moto nu au cum sa-si dea seama daca esti bulgar sau nu decat dupa ce ai trecut de ei, si spre deosebire de politistii nostri astia au ceva respect pentru motociclisti... Pur si simplu uneori rad la tine si eventual iti fac semn cu mana de drum bun...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Asta inseamna ca ne intoarcem in gashca. :ok: Sunt mai multi care vin in weekend-ul ala. Bem un Kawasaki Drink, da? :moto: Sunt tare curioasa cum e :D Sunt curioasa ce m-au pus ticalosii astia sa comand :D Ca ei (prietenii) mi-au zis de drink-ul asta si, de felul lor, sunt cam glumeti :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...