Sari la conținut

Sfaturi Despre Austria?


laura_l
 Share

Postări Recomandate

Salutare! Eu si prietenul am vrea sa plecam prin 4-5 august din Tm spre Ausria. Daca puteti sa ne ajutati cu orice informatii legate de vignete; am inteles ca se percep taxe pe drumurile panoramice si la pasaje si tuneluri. Nu vrem sa mergem pe autostrazi, iar pe net nu am gasit modul de taxare al celorlalte drumuri- in general ma refer la preturi.

Pentru oricine e interesat: cam 7-8 zile am vrea sa stam, pe cat se poate la camping cu cortul- cat mai low cost posibil! avem un Pegaso. Suntem deschisi la orice sugestii, in caz ca se hotaraste cineva sa join! :baldy:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pai, vignetele se cumpara din primul peco de la intrarea in tara respectiva, in Ungaria si Austria nu mai sunt alte taxe, cel putin noi nu am platit cand am fost la faaker see, apropo de ce nu mergeti la intrunirea de la faak am see 2-7 sept, e incredibil de misto

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ce intelegi tu prin drumuri panoramice?!? Cred ca ar trebui sa brevetezi termenul asta la OSIM. . . .Welcome to za country of Joseph Fritzl!! Vrei sa stai 7-8 zile in Austria si te ieftinesti la 10 Euro taxa de autostrada?!!? Si daca nu vrei sa platesti 10 euro pe autobahn, vrei sa dormi si sub cerul liber nu?! Si sa mananci libelule. . .Si daca nu vizitezi Viena, sau Salzburg, si statiunile din Alpi, la ce bun sa mai bati drumul pana in Austria? Pe drumuri de tzara si sa stai la cort prin munti potzi si in Romania.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

S-a vorbit despre drumurile din Austria pe n topicuri deja.

In primul rand, in tarile civilizate nu este ca in Romania: sa fii taxat cand NU mergi pe autotrada ba din contra, pe niste drumuri infecte.

 

Asadar, si in Ungaria si in Austria tb vignieta DOAR pt autostrada dar cei cativa euro merita din plin: asfalt impecabil, timp mult castigat, parcari cu grupuri sanitare, siguranta etc. In Austria parca este doar 4 euro pt 8 sau 10 zile si neaparat lipita undeva pe moto sa poata fi vazuta. In Ungaria primiti doar un bon dar sunteti inscrisi in baza de date ca ati platit. Orice cumparati din Ungaria (vignieta, benzina, mancare etc) puteti plati cu cardul de lei, nu va chinuiti cu schimbat de forinti.

 

In Austria exista intr-adevar acele "strazi panoramice"unde se plateste dar merita din plin. Cea mai scumpa este Grossglockner HochAlpenStrasse, 18 euro/zi dar o sa vedeti de ce se cer acesti bani, avand in vedere ce costuri inseamna contructia si intretinerea unosr asemenea locuri.

In plus, odata intrat, nu mai platesti nici la muzeu, nici parcare, nici seifurile puse la dispozitie pt depozitarea echipamentului, nimic...

Mai sunt GerlossPass, NockalmStrasse, Malta HochAlpenStrasse, TimmelsJoch... alte locuri frumoase, "paradisuri" pt motociclisti si nu numai, care costa cca 8 euro dar merita.

 

Campinguri sunt destule si civilizate, cu toate conditiile. Cele mai interesante sunt in zonele lacurilor, intre munti.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc pentru raspunsuri!Imi cer scuze daca am introdus un topic ce nu era necesar, insa nu am gasit nicaieri informatiile de care aveam nevoie. Daca stiam ca e nevoie de o intreaga biografie pentru a primi niste raspunsuri de bun simt as fi adaugat si faptul ca am facut o mare parte din drumurile "de tara" din Romania, ca am vazut muntii de aici, care -apropo- nu mi se par comparabili cu Alpii. Si "DA" imi face placere sa stau la cort si evit autostrazile pentru ca sunt aglomerate si in niciun caz nu sunt un mijloc de cunoastere a culturii austrice!- pentru asta am ales drumurile secundare mai putin circulate care trec prin sate si orase frumoase!

 

Deaceea multumesc inca o data pentru sfaturi, caci nu stiam daca, unde si cum se platesc vigentele, pentru a nu ma trezi cu vreo amenda sau alte neplaceri! Nu contest faptul ca drumurile nu ar fi impecabile si nu ma deranjeaza sa platesc pentru asta. Am precizat ca intentionez sa cheltuiesc putin pt. a le face celor interesati o idee, dar se pare ca pe aici unii au alte preocupari... deh..ca la romani!

 

Imi sunt de mare folos infromatiile efective despre preturi, permitandu-mi astfel sa-mi fac un calcul. Chiar nu aveam nici o idee cu privire la acestea- ma gandeam la 20, 30 , 50 euro!

 

Acestea fiind spuse, dupa ce am folosit o mare parte din spatiul alocat relativ inutil, zic eu, poate merit in continuare niste raspunsuri politicoase, caci se pare ca premisa ca pe aici oamenii se respecta reciroc e doar partial corecta!

 

Si inca ceva, stimabile domn "AK Raptor", mi-as breveta cu placere titulul de "drumuri panoramice" dar cineva mi-a luat-o inainte- puteti verifica aici:http://www.austria.info/xxl/_site/ro/_area/463662/_subArea/463684/_subArea2/463762/index.html

 

Sanatate tuturor!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ce intelegi tu prin drumuri panoramice?!? Cred ca ar trebui sa brevetezi termenul asta la OSIM. . . .Welcome to za country of Joseph Fritzl!! Vrei sa stai 7-8 zile in Austria si te ieftinesti la 10 Euro taxa de autostrada?!!? Si daca nu vrei sa platesti 10 euro pe autobahn, vrei sa dormi si sub cerul liber nu?! Si sa mananci libelule. . .Si daca nu vizitezi Viena, sau Salzburg, si statiunile din Alpi, la ce bun sa mai bati drumul pana in Austria? Pe drumuri de tzara si sa stai la cort prin munti potzi si in Romania.

ÂŞoseaua alpină de mare altitudine Grossglockner

ÂŞoselele austriece panoramice Âşi cele cu taxă de drum vă oferă un traseu direct peste alpi Âşi în plus cele mai frumoase priveliÂşti. În acest sens trebuie respectate cu atenție pantele abrubte, gradul de accesibilitate Âşi interdicțiile pe timp de iarnă. Taxele de drum aferente în acest scop, pot fi achitate cu carduri individuale, abonamente sau carduri de 10 călătorii. Există reglementări speciale mai ales pentru conducătorii de autobuze Âşi camioane.

www.austria.info

Editat de mandeamarcu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare! Eu si prietenul am vrea sa plecam prin 4-5 august din Tm spre Ausria. Daca puteti sa ne ajutati cu orice informatii legate de vignete; am inteles ca se percep taxe pe drumurile panoramice si la pasaje si tuneluri. Nu vrem sa mergem pe autostrazi, iar pe net nu am gasit modul de taxare al celorlalte drumuri- in general ma refer la preturi.

Pentru oricine e interesat: cam 7-8 zile am vrea sa stam, pe cat se poate la camping cu cortul- cat mai low cost posibil! avem un Pegaso. Suntem deschisi la orice sugestii, in caz ca se hotaraste cineva sa join! :kiss:

 

 

-Vignieta de Ungaria--aprox. 1700 HUF, pentru 4 zile (s-a sccumpit de curind , era pina nu demult 1.273 HUF)--numarul motocicletei este introdus intr-o baza de date. Nu primiti nici un sticker ce se poate lipi, doar o chitanta si un bon.Pe ungaria se ma poate achizitiona vigneta si pe o perioada mai lunga dar nu stiu costurile.

-Vignieta de Austria---4,4 euro pt. moto, pentru 10 zile: este un sticker ce trebuie lipit la vedere, alfel se risca amenzi mari. Bineinteles cotorul vinietei se pastreaza

-Grossglockner strasse in Austri nu trebuie ratat--intrarea 18 euro pentu o zi pentru un motor , pasagerul nu se contorizeaza. Atentie, penrtru inca o zi pe parcursul unui an calendaristic de la data emiterii primului bilet de intrare , daca se intara cu acelasi vehicol , cu acelasi nr. de inmatriculare, taxa este de 4 euro.

Mai exista si varianta platii unui bilet de intrare pe 15 zile pentru suma de 25 euro.

In Austria toate pass-urile si tunelele sunt cu plata, sau marea majoritate a lor, am platit recent intr-o tura mai lunga pe care am facut-o impreuna cu cativa prieteni , inclusiv @khk, intre 4 si 13 euro pentru diverse pass-uri.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vignetele se cumpara la intrarea in Ungaria si sunt acum valabile si pentru Austria daca le cereti in Ungaria acest lucru. Eu am fost la ski in iarna si am platit doar vigneta in Ungaria valabila si pentru Austria,cam 20 euro pe 10 zile,daca imi amintesc bine.

 

Alte taxe nu am vazut si m-am plimbat cu masina pe la toti muntii din zona Salzburg. Poate nu am fost eu in zonele alea cu plata,nu stiu...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc frumos de raspunsuri :crack: cand ma intorc o sa mai adaug si eu detalii poate le vor fi de folos si altora!

Asfalt uscat si distractie placuta! Chiar te rugam sa ne povestesti cand te intorci; poate la anul vom merge si noi, who knows :laugh:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare! Eu si prietenul am vrea sa plecam prin 4-5 august din Tm spre Ausria. Daca puteti sa ne ajutati cu orice informatii legate de vignete; am inteles ca se percep taxe pe drumurile panoramice si la pasaje si tuneluri. Nu vrem sa mergem pe autostrazi, iar pe net nu am gasit modul de taxare al celorlalte drumuri- in general ma refer la preturi.

Pentru oricine e interesat: cam 7-8 zile am vrea sa stam, pe cat se poate la camping cu cortul- cat mai low cost posibil! avem un Pegaso. Suntem deschisi la orice sugestii, in caz ca se hotaraste cineva sa join! :crack:

AM FOST ACUM U LUNA...PT MOTOCICLETE E TAXA (VIGNETA) DE 4 EURO=10 ZILE IAR LA TUNELURI CEL MAI SCUMP A FOST 8,5 EURO( LUNGIME CEL MAI MARE 14,2 KM)SI SA NU CUMVA SA ITI TREACA PRIN CAP SA DEPASESTI LIMITA LEGALA CA AIA (POLIZEI) NU DISCUT...ITI TAIE AMENDA PE LOC.(EU AM LUAT UNA PT SPEED LIMIT ADICA NU AM RESPECTAT LIMITA DE 30 KM/H)

BAFTA!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

AM FOST ACUM U LUNA...PT MOTOCICLETE E TAXA (VIGNETA) DE 4 EURO=10 ZILE IAR LA TUNELURI CEL MAI SCUMP A FOST 8,5 EURO( LUNGIME CEL MAI MARE 14,2 KM)SI SA NU CUMVA SA ITI TREACA PRIN CAP SA DEPASESTI LIMITA LEGALA CA AIA (POLIZEI) NU DISCUT...ITI TAIE AMENDA PE LOC.(EU AM LUAT UNA PT SPEED LIMIT ADICA NU AM RESPECTAT LIMITA DE 30 KM/H)

BAFTA!

 

in tuneluri sau pe autostrada???

am mers cu 30 peste pe autostrada si n-am patit nimic

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

daca nu ai graba ocoleste autostrazile

sunt drumuri superbe si asfalt ok pe secundare

merita sa stai pe autostrada si sa nu vezi nimic daca trebuie sa te grabesti

fa traseul cat mai virajat ocoleste autostrazile unde vei sta ca intr.un tunel la 130 - 150 la ora

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...