Sari la conținut

Heading Valencia Via Alps And Return Cote-de-azur


Inger`Albastru
 Share

Postări Recomandate

Astept momentul acesta de ani de zile. Dintr-un vis indepartat cand am inceput sa merg pe 2 roti acum 5 ani.

Totul s-a dezvoltat usor . Am zis ca il facem in anul 2007. Din pacate din varii motive am reusit sa ne stricam planurile. Am suspinat si regretat ca nu am fost mai hotarati si am zis ca la anu mergem.

Concediile au fost planificate, motoarele pregatite din timp si acum uita-ne la drum.

 

Protagonistii sunt Eu + Ally si Burlacu'. In Stanby este Norway_gl

 

Protagonistele sunt :

 

Suzuki RF 600 R 1993

 

post-2420-1216215633_thumb.jpg

 

Suzuki VX 800 1994

 

post-2420-1216215611_thumb.jpg

 

Si on Standby Honda VFR 800 1999

 

post-2420-1216215619_thumb.jpg

 

 

Excursia pleaca din Bucuresti si ajunge la Valencia.

 

Acum mai jos e traseul planificat si poate cei care au mai fost pe unele din aceste rute sa dea cat mai multe sfaturi.

Am incercat sa mergem minim pe autostrazi, in general mergem maxim 30 km pe zi pe autostrada.

Zilele au o medie de 550 km care trebuiesc efectuati cu doua exceptii la sfarsit, ultimele 2 zile cu vreo 800 de km per zi.

 

Si acum traseul plecare pe data de 14 August :

 

Total km : aprox 7000

 

Buget aprox : 1500 EUR /motor cu un rider 1800 EUR / motor cu 2 rideri

 

Ziua 1

 

Bucuresti - Timisoara

 

Ziua 2

 

Timisoara - Szeged - Veszprem - Viena

 

Ziua 3

 

Viena - Innsbruck

 

Ziua 4

 

Innsbruck - Lausanne

 

Ziua 5

 

Lausanne - Aix-Les-Bains - Montpellier

 

Ziua 6

 

Montpellier - Girona - Barcelona

 

Ziua 7

 

Barcelona - Valencia

 

Ziua 8 - 11

 

Soare si Mediterana in Valencia

 

Ziua 12

 

Valencia - Barcelona

 

Ziua 13

 

Barcelona - Marseille

 

Ziua 14

 

Marseille - Toulon - Genova

 

Ziua 15

 

Genova - Ljubljana

 

Ziua 16

 

Ljubljana - Sarajevo

Ziua 17

 

Sarajevo - Bucuresti

 

 

Cazarea o sa fie cel mai probabil la hosteluri sau prin intermediul site-ul Couchsurfing nu datorita bugetului ci pentru ca dorim sa cunoastem cat mai multi oameni, si sa fie o experienta cat mai complexa.

 

Asadar daca aveti sugestii despre traseu, poate chiar mici modificari cu locuri pe care nu ar trebui sa le ratam va rog din suflet sa postati.

 

Deasemenea daca aveti sugestii de cazare in Timisoara sunt binevenite.

 

PS: Daca sunt timisoreni care in seara de 14 august doresc sa bem o bere si sa ne spuna Drum Bun ! va asteptam cu drag.

post-2420-1216216351_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Astept momentul acesta de ani de zile. Dintr-un vis indepartat cand am inceput sa merg pe 2 roti acum 5 ani.

Totul s-a dezvoltat usor . Am zis ca il facem in anul 2007. Din pacate din varii motive am reusit sa ne stricam planurile. Am suspinat si regretat ca nu am fost mai hotarati si am zis ca la anu mergem.

Concediile au fost planificate, motoarele pregatite din timp si acum uita-ne la drum.

 

Protagonistii sunt Eu + Ally si Burlacu'. In Stanby este Norway_gl

 

...

..

 

 

Deja rabdarea mea a ajuns la limita.Numai citind aici si inima a inceput sa bata mai tare.

Mai e putin, pregatirile au inceput, norocul sa fie cu noi!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

PS: Daca sunt timisoreni care in seara de 14 august doresc sa bem o bere si sa ne spuna Drum Bun ! va asteptam cu drag.

 

Da un PM inainte sa veniti in Tm si ne vb sa ne vedem la o bere :baldy:

Daca spuneati acu 1 luna jumate ca faceti excursia asta ma bagam aproape sigur si eu, mai ales caci imi programasem in iunie una asemanatoare la Barcelona, dar au dat inapoi ceilalti 2..acu s-au cam dus banii :blink:

 

See you in Tm!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da un PM inainte sa veniti in Tm si ne vb sa ne vedem la o bere :kiss:

Daca spuneati acu 1 luna jumate ca faceti excursia asta ma bagam aproape sigur si eu, mai ales caci imi programasem in iunie una asemanatoare la Barcelona, dar au dat inapoi ceilalti 2..acu s-au cam dus banii :lol:

 

See you in Tm!

 

Cu o zi doua inainte de plecare o sa ai un PM de la unul din noi.

Toate bune!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu am analizat in profunzime traseul vostru dar va dau niste sfaturi/sugestii:

 

- fara rautate/ironie, as indrepta inainte de a iesi din tara numarul; in afara de Ro, nu vezi bulangerii d-astea in alte tari si nu m-ar mira deloc sa aveti probleme cu politia;

 

- cei 550km/zi o sa vedeti ca nu sunt asa usor de realizat mai ales ca ziceti ca nu prea vreti autostrada; si asta atatea zile consecutiv... in plus, mersul fara autostrada inseamna si multe localitati, restictii de viteza, radare, imposibilitatea de depasire... timp mult pierdut, oboseala si risc mai mare. Asdar, faceti compromis... Oboseala isi va spune la un moment dat cuvantul... cu atat mai mult cu cat nu par niste motoare ideale pt distante foarte lungi.

 

Deasemenea, nu stiu daca in ritmul asta apucati sa vedeti mare lucru, va fi doar o "bifare" a locurilor si poate e putin pacat, cine stie cand mai ajungeti iar acolo?

 

Incercati sa respectati pe cat posibil regulile de circulatie (fara depasit pe dreapta sau linie continua, distanta suficienta fata de cel din fata, viteza etc). In general "afara" se merge civilizat si acelasi lucru se asteapta si de la voi.

Incercati pe la jumatatea perioadei sa aveti o zi doar de odihna, fara moto.

 

Banuiesc ca aveti si echipament bun de ploaie, ca la munte poate fi si frig... Ca ati luat in calcul si un schimb de ulei pe drum, eventuale neprevazute (placute/cauciucuri etc). Pasaport valabil, asigurare medicala... Un card in lei cu care sa platiti mai mereu sa nu aveti grija schimbatului banilor... Pot fi locuri unde puteti plati doar cu cardul, la autostrada sau tunel de exemplu, mi s-a intamplat...

 

Nu am vrut sa va descurajez in nici un caz, v-am dat doar cateva sugestii din experienta, cum ati cerut!

Drum bun!

 

Vlad

Editat de khk
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

KHK multumim frumos de sfaturi. Numarul la moto e aproape drept, e lasat un pic indoit deoarece altfel se murdareste imediat de la apa aruncata de roata spate.

 

Cu motoarele astea am facut de mai multe ori etape de 500 de km prin tara unde cred ca se conduce si mai prost si mai dezorganizat si am incercat sa vedem care ne sunt limitele.

 

Ai dreptate cu mers mult si vazut mai putin dar nu cred ca e o excursie in care sa ne dorim sa vizitam orase ci mai mult sa admiram peisajul tocmai de asta nu intram pe autostrazi.

 

Amandoi am mai condus in strainatate nu motociclete ci masini si stim cat de cat cum se conduce si in Romania incercam sa mergem la fel de civilizat pe cat in afara.

 

Nu o sa plecam fara echipament in niciun caz. Acesta este deja pregatit asteapta sa il incarcam in coburi.

 

Oricum multumim frumos de sfaturi , si in cazul in care mai vizitezi topicul asta poate ne dai niste detalii despre taxele de drum ( nu autostrada ) ce trebuiesc platite prin Austria, Elvetia.

 

Toate cele bune,

Stefan aka Inger`Albastru

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Drum bun!! E super traseul, as vrea si eu, dar nu pot :kiss: . E un traseu super intre Malaga si Siera Nevada, in jur de 200 km. Mers pe coasta cu o gramada de curbe, super peisaj, multe locuri de camping si deatul de ieftin. Bafta!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Baiatu asta, Norway_gl, dupa o discutie prieteneasca avuta cu VFR-ICA aka Bird a hotarat: pe data de 14 august ridica ancora din Bucuresti cu destinatia Valencia.

P.S: Tre sa recunosc ca pasarea m-a conditionat sa-i fac schimbul de ulei filtru si kit lant. :kiss: (cica nu vrea orice fel de ulei ci FACTORY LINE). Ce ziceti, merita???

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Taxa de drum in Austria pentru moto e 4.10 euro (sau 3.10, nu mai stiu sigur) si e valabila 10 zile (perioada minima). Mi s-a spus ca ar trebui lipit abtibildul ala undeva la vedere, ceea ce eu nu am facut (parea un lipici greu de dat jos de pe motor dupa aia).

 

Drum bun!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
Astept momentul acesta de ani de zile. Dintr-un vis indepartat cand am inceput sa merg pe 2 roti acum 5 ani.

Totul s-a dezvoltat usor . Am zis ca il facem in anul 2007. Din pacate din varii motive am reusit sa ne stricam planurile. Am suspinat si regretat ca nu am fost mai hotarati si am zis ca la anu mergem.

Concediile au fost planificate, motoarele pregatite din timp si acum uita-ne la drum.

 

Protagonistii sunt Eu + Ally si Burlacu'. In Stanby este Norway_gl

 

Protagonistele sunt :

 

Suzuki RF 600 R 1993

 

post-2420-1216215633_thumb.jpg

 

Suzuki VX 800 1994

 

post-2420-1216215611_thumb.jpg

 

Si on Standby Honda VFR 800 1999

 

post-2420-1216215619_thumb.jpg

 

 

Excursia pleaca din Bucuresti si ajunge la Valencia.

 

Acum mai jos e traseul planificat si poate cei care au mai fost pe unele din aceste rute sa dea cat mai multe sfaturi.

Am incercat sa mergem minim pe autostrazi, in general mergem maxim 30 km pe zi pe autostrada.

Zilele au o medie de 550 km care trebuiesc efectuati cu doua exceptii la sfarsit, ultimele 2 zile cu vreo 800 de km per zi.

 

Si acum traseul plecare pe data de 14 August :

 

Total km : aprox 7000

 

Buget aprox : 1500 EUR /motor cu un rider 1800 EUR / motor cu 2 rideri

 

Ziua 1

 

Bucuresti - Timisoara

 

Ziua 2

 

Timisoara - Szeged - Veszprem - Viena

 

Ziua 3

 

Viena - Innsbruck

 

Ziua 4

 

Innsbruck - Lausanne

 

Ziua 5

 

Lausanne - Aix-Les-Bains - Montpellier

 

Ziua 6

 

Montpellier - Girona - Barcelona

 

Ziua 7

 

Barcelona - Valencia

 

Ziua 8 - 11

 

Soare si Mediterana in Valencia

 

Ziua 12

 

Valencia - Barcelona

 

Ziua 13

 

Barcelona - Marseille

 

Ziua 14

 

Marseille - Toulon - Genova

 

Ziua 15

 

Genova - Ljubljana

 

Ziua 16

 

Ljubljana - Sarajevo

Ziua 17

 

Sarajevo - Bucuresti

 

 

Cazarea o sa fie cel mai probabil la hosteluri sau prin intermediul site-ul Couchsurfing nu datorita bugetului ci pentru ca dorim sa cunoastem cat mai multi oameni, si sa fie o experienta cat mai complexa.

 

Asadar daca aveti sugestii despre traseu, poate chiar mici modificari cu locuri pe care nu ar trebui sa le ratam va rog din suflet sa postati.

 

Deasemenea daca aveti sugestii de cazare in Timisoara sunt binevenite.

 

PS: Daca sunt timisoreni care in seara de 14 august doresc sa bem o bere si sa ne spuna Drum Bun ! va asteptam cu drag.

 

 

 

 

Bloody f***!!!!!!! :) asta-i tare de tot, peste 100 de ani cred ca o fac si eu. Va doresc mult succes si distractie placuta sa aveti grija de voi si sa va protejati unul pe altul.

 

P.S. Geo uitasem cat de frumoasa e Suza ta!!!

 

Final destination: "VALENCIAAAAAAAAAA" :D ;) :) :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bloody f***!!!!!!! :) asta-i tare de tot, peste 100 de ani cred ca o fac si eu. Va doresc mult succes si distractie placuta sa aveti grija de voi si sa va protejati unul pe altul.

 

P.S. Geo uitasem cat de frumoasa e Suza ta!!!

 

Final destination: "VALENCIAAAAAAAAAA" :D ;) :) :)

 

Multumim pentru urari.Sper sa ne vedem peste 1 luna la o bere si sa ma laud cu povesti din cele mai frumoase.

 

PS: Suza mea e CEA MAI FRUMOASA :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu uitati hartile si un gps

de multe ori gps te ajuta sa merci f cursiv si nu trebuie sa stai sa opresti la fiecare intersectie

sa aveti si cash caci unele benzinarii sunt cam ciudate si nu primesc cardurile noastre

am patit.o in austria

poate va abateti si pe grosglokner pe la kaprun merita rau

iar la montpelier sa mergeti inca 150 de km sa vedeti viaductul millau 300 m inaltime sa nu.l ratati

bafta si drum uscat

macar in barcelona stati o zi sa vedeti 2 - 3 lucrari de gaudi care va vor ramane in memorie mult timp

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multumim pentru urari.Sper sa ne vedem peste 1 luna la o bere si sa ma laud cu povesti din cele mai frumoase.

 

PS: Suza mea e CEA MAI FRUMOASA :)

Da da, Suza ta e....VX :)

AMR=13 ;)

 

nu uitati hartile si un gps

de multe ori gps te ajuta sa merci f cursiv si nu trebuie sa stai sa opresti la fiecare intersectie

sa aveti si cash caci unele benzinarii sunt cam ciudate si nu primesc cardurile noastre

am patit.o in austria

poate va abateti si pe grosglokner pe la kaprun merita rau

iar la montpelier sa mergeti inca 150 de km sa vedeti viaductul millau 300 m inaltime sa nu.l ratati

bafta si drum uscat

macar in barcelona stati o zi sa vedeti 2 - 3 lucrari de gaudi care va vor ramane in memorie mult timp

Multumim mult Stimabile, kiar ma intrebam, oare cand vei intra sa faci cateva recomandari? :D

Sper ca data viitoare cand o sa ne vedem sa putem sta mai mult la palavre!Cel mai potrivit ar fi dupa excursia mult visata :)

Aaa, nu stii cand ne-am vazut pt prima data???Iti mai aduci aminte unde-ai vazut AFRICANA lu Plescoi???:)( eram cu un F650)

Numai bine si sa ne vedem zambitori!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu uitati hartile si un gps

de multe ori gps te ajuta sa merci f cursiv si nu trebuie sa stai sa opresti la fiecare intersectie

sa aveti si cash caci unele benzinarii sunt cam ciudate si nu primesc cardurile noastre

am patit.o in austria

poate va abateti si pe grosglokner pe la kaprun merita rau

iar la montpelier sa mergeti inca 150 de km sa vedeti viaductul millau 300 m inaltime sa nu.l ratati

bafta si drum uscat

macar in barcelona stati o zi sa vedeti 2 - 3 lucrari de gaudi care va vor ramane in memorie mult timp

 

Multumim pentru sfaturi si ganduri bune.

GPS avem deja in dotare, iar bani cu siguranta vor fi si cash.

 

Abaterea pe la Grosglokner este deja in plan, ca si sederea in Barcelona.

 

Toate bune si keep the advices&triks coming!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Good tip cu Millau! ;)

M-am documentat un pic acum si e superb viaductul. 100% ar merita sa ne abatem pe acolo fiind cel mai inalt pod al lumii.

Oricum privelistea este impresionanta.

 

Multumim si asteptam si alte sfaturi !

 

PS: Exista vre-un editor de trasee pentru GPS ?! Noi ne-am facut un traseu pe ViaMichelin.com si am cam vrea sa il transpunem si pe GPS .Merge facut asa ceva ? Eu am un Mio P550 ca si GPS cu soft atat Mio cat si IGO .

 

AMR 4 zile

 

Traseul e un pic modificat. In ziua 3 o sa mergem si pe Grossglokner. In drum spre Montpellier in ziua 5 o sa facem o abatere si catre viaductul Millau.

O sa mai existe si o zi 18 care o sa cuprinda traseul Sofia-Bucuresti deoarece ziua 17 s-a transformat in Sarajevo-Sofia.

 

Asadar am mai adaugat cativa km traseului, motoarele sunt pregatite cu reviziile la zi, cauciucuri noi ce abia asteapta sa inghita kilometrii europeni.

 

Bagajele sunt aproape gata - asa ca in dimineata zilei de 14 August la ora 5 plecam in aventura.

 

Suntem siguri ca o sa fie o plimbare de neuitat si promitem la sfarsit o poveste cat mai frumoasa despre traseul nostru.

 

Sa ne vedem cu bine,

 

Geo, Marius, Ally si Stefan :D

Editat de Inger`Albastru
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Good tip cu Millau! :P

M-am documentat un pic acum si e superb viaductul. 100% ar merita sa ne abatem pe acolo fiind cel mai inalt pod al lumii.

Oricum privelistea este impresionanta.

 

Multumim si asteptam si alte sfaturi !

 

PS: Exista vre-un editor de trasee pentru GPS ?! Noi ne-am facut un traseu pe ViaMichelin.com si am cam vrea sa il transpunem si pe GPS .Merge facut asa ceva ? Eu am un Mio P550 ca si GPS cu soft atat Mio cat si IGO .

 

AMR 4 zile

 

Traseul e un pic modificat. In ziua 3 o sa mergem si pe Grossglokner. In drum spre Montpellier in ziua 5 o sa facem o abatere si catre viaductul Millau.

O sa mai existe si o zi 18 care o sa cuprinda traseul Sofia-Bucuresti deoarece ziua 17 s-a transformat in Sarajevo-Sofia.

 

Asadar am mai adaugat cativa km traseului, motoarele sunt pregatite cu reviziile la zi, cauciucuri noi ce abia asteapta sa inghita kilometrii europeni.

 

Bagajele sunt aproape gata - asa ca in dimineata zilei de 14 August la ora 5 plecam in aventura.

 

Suntem siguri ca o sa fie o plimbare de neuitat si promitem la sfarsit o poveste cat mai frumoasa despre traseul nostru.

 

Sa ne vedem cu bine,

 

Geo, Marius, Ally si Stefan :D

 

 

Ciao,

Ati spus ca vreti sa va opriti prin Timisoara in drum spre Valencia, asa ca un pit-stop, si eu am v-am spus ca ne vedem in Tm la o bere....din "pacate" o sa plec si eu in w-endul urmator la Brno MotoGP si nu o sa fiu in zona...ramane la intoarcere daca vreti, sa dati un semn...si dixtractie..va invidiez pt asa tura :D

 

a+

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ciao,

Ati spus ca vreti sa va opriti prin Timisoara in drum spre Valencia, asa ca un pit-stop, si eu am v-am spus ca ne vedem in Tm la o bere....din "pacate" o sa plec si eu in w-endul urmator la Brno MotoGP si nu o sa fiu in zona...ramane la intoarcere daca vreti, sa dati un semn...si dixtractie..va invidiez pt asa tura :D

 

a+

 

 

Salut si multumim pentru gandurile bune.Mai sunt doar 3 zile si incalecam.

Joi seara o sa ajungem in Timisoara, insa returul nu va fi tot pe acolo ci prin Bulgaria, asa ca o sa intram in tara pe la Giurgiu

 

Toate bune!

 

Salut si multumim pentru gandurile bune.Mai sunt doar 3 zile si incalecam.

Joi seara o sa ajungem in Timisoara, insa returul nu va fi tot pe acolo ci prin Bulgaria, asa ca o sa intram in tara pe la Giurgiu

 

Toate bune!

 

AMR 0 !!!!

 

de mult asteptam sa spun asta.In cateva ore plecam.

Sper sa ne intoarcem cu bine si sa povestim cu vorbe si cu poze pe unde am fost.

Ne "vedem" dupa 31 august!

 

Toate bune!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...

Salutare tuturor,

 

Am ajuns cu bine in Valencia la data propusa, motoarele au mers bine. Deocamdata nu avem niciun fel de probleme tehnice.

Mai stam sa ne perpelim un pic la soare si apoi luni de dimineata ne indreptam spre Barcelona.

 

Pana acum excursia a fost neasteptat de frumoasa si am reusit pana in Valencia sa mai punem pe bord 3912 km motoarelor.

 

Salutari si cand ajungem la Bucuresti promitem povestea completa cu tot cu fotografii.

 

Aventura continua ... :scratch:

 

Deznodamantul povestii cu fotografii este aici ! Click !

Editat de Inger`Albastru
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...