Sari la conținut

Pasionati de fotografie


urzica
 Share

Postări Recomandate

Vizitator Adrian

Arthur: nu inteleg de ce ai posta niste poze mediocre (din orice punct de vedere),doar pt a starni discutii inutile?

Nu am vazut discutii pe marginea unor poze decente, insa vad jumatate de pagina de ''arguments'' vis a vis de pozele astea....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 10,9k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

doc man

 

te rog fa un crop pe 3 si 5 in viziunea ta sa inteleg si eu cum ai incadra tu

abstractie facand de HDR care aici chiar e funy...

Pai in primul rand as scapa de smocul de frunze si de crengutele neclare din marginea din dreapta a pozei 3, iar la 5 de radacina (sau ce-o fi aia, ca nu-mi dau seama pentru ca HDR) din dreapta jos. :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mie imi plac foarte mult si 3 si 5, fix asa cum sint. E plin netul de poze incadrate 'corect', care sint ultrabanale si nu-mi spun nimic. Astea doua imi plac tocmai pentru ca sint 'anapoda'.

Cu ce ai facut HDR-ul ? Daca poti, pune poza 5 si in varianta nemodificata te rog.

 

La 3 eram atarnat in boscheti , spre coada lacului Cincis si singurul obiectiv de la mine a fost 35mm . La 5 . . . . nu am nici o scuza :( .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator Adrian

Mie imi plac foarte mult si 3 si 5, fix asa cum sint. E plin netul de poze incadrate 'corect', care sint ultrabanale si nu-mi spun nimic. Astea doua imi plac tocmai pentru ca sint 'anapoda'.

Cu ce ai facut HDR-ul ? Daca poti, pune poza 5 si in varianta nemodificata te rog.

 

 

Nu stiu daca esti pe bune sau doar daca trollezi...

 

Prin atitudinea pe care o ai vis a vis de pozele astea si prin ceea ce spui incurajezi subcultura si junk ul in materie de fotografie...

 

Pe langa faptul ca sunt dincolo de ultra-banale aceste poze, ele transcend in sfera penibilului .....

 

Arata fix ca incercarea unui copil de 9 ani care a descoperit acum nu stiu ce plugin de photoshop si il aplica in exces...

 

Stiu ca fotografia este subiectiva si gusturile nu se discuta, dar aici nu e cazul nici de gusturi,nici de subiectvism, oricum ai intoarce-o,pozele sunt ultra-mediocre...

 

Daca tocmai pt ca sunt ''anapoda' iti plac, vezi ca era o galerie a unui tip cu poze printate cu anusuri, vezi ce-ti starneste aia, poate te intriga, daca tot esti un adept al ''anapoda'', si vorba aia, te-ai saturat de atatea ''clisee''...

Editat de Adrian
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Arthur: nu inteleg de ce ai posta niste poze mediocre (din orice punct de vedere),doar pt a starni discutii inutile?

 

Nu am vazut discutii pe marginea unor poze decente, insa vad jumatate de pagina de ''arguments'' vis a vis de pozele astea....

Domnule profesor , imi cer scuze ptr ca am indraznit sa va deranjez iar cu mediocritatea mea . Refuz sa cred ca ati avea ceva personal cu mine si voi lua ca atare recomandarile dv . Pe langa asta , am mentionat ca sunt poze ptr " iritarea pupilelor " . A fost un abuz de HDR in cateva cadre in care se putea abera in culori . Imi doresc sa nu devina personal si in acelasi timp imi doresc sa pastram limita intre bun simt si jignire . Nu am jignit pe nimeni si nu o voi face . Daca vorbim de poze , vorbim de poze . Nu va plac , scroll si ati trecut peste ele . Fiecare este liber sa posteze . Creati un topic dedicat profesionistilor si promit sa-l urmaresc cu atentie . Cu stima .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mie imi plac foarte mult si 3 si 5, fix asa cum sint. E plin netul de poze incadrate 'corect', care sint ultrabanale si nu-mi spun nimic. Astea doua imi plac tocmai pentru ca sint 'anapoda'.

 

Sa zicem ca excludem incadrarea. Intrebarea e cu ce contribuie la imagine smocul ala de frunze si crengutele neclare din poza 3, respectiv buturuga aia taiata pe jumate din poza 5?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Oh come on... inca nu te-ai obisnuit cu Adrian? :)

 

Pe mine ma enerveaza ca ai pus pozele alea nu pentru ca sunt duse la extrem ci pentru ca STIU sigur ca faci poze mai bune decat alea dar le tii in seif sau le ascunzi in albume obscure pe fb.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai in primul rand as scapa de smocul de frunze si de crengutele neclare din marginea din dreapta a pozei 3, iar la 5 de radacina (sau ce-o fi aia, ca nu-mi dau seama pentru ca HDR) din dreapta jos. :)

aproape gandeam si eu dar fiind sub forma expusa nu m au deranjat asa tare

multam

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator Adrian

Domnule profesor , imi cer scuze ptr ca am indraznit sa va deranjez iar cu mediocritatea mea . Refuz sa cred ca ati avea ceva personal cu mine si voi lua ca atare recomandarile dv . Pe langa asta , am mentionat ca sunt poze ptr " iritarea pupilelor " . A fost un abuz de HDR in cateva cadre in care se putea abera in culori . Imi doresc sa nu devina personal si in acelasi timp imi doresc sa pastram limita intre bun simt si jignire . Nu am jignit pe nimeni si nu o voi face . Daca vorbim de poze , vorbim de poze . Nu va plac , scroll si ati trecut peste ele . Fiecare este liber sa posteze . Creati un topic dedicat profesionistilor si promit sa-l urmaresc cu atentie . Cu stima .

 

 

stii prea bine ca nu am nimic cu tine, dar acuma serios, intreaba-te si tu, de ce ai procesa pozele in maniera aia si de ce le-ai mai si posta aici?

 

Imi cer scuze daca te-am jignit, dar parerea mea este ca trebuie sa fii mai exigent cu tine si cu ceea ce postezi (nu ca noi restu am posta nu stiu ce opere, dar uita-te de exemplu la procesarea/incadrarea pozelor pe care le posteaza Doctor X ...etc)

 

ontopic: o sa pun si eu o poza, din alea ultra-banale, de care s-a tot plictisit fuchsia...Si am vazut ca se poarta trendul asta, o sa ma scuz si eu si o sa mentionez ca-i trasa din mana, cu un lens manual de 300mm, din masina, din mers....(asta pe post de scuze/explicatii in caz ca e mediocra) :)

post-77849-0-34670100-1392028818_thumb.jpg

Editat de Adrian
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

 

... intreaba-te si tu, de ce ai procesa pozele in maniera aia si de ce le-ai mai si posta aici?...

[...] parerea mea este ca trebuie sa fii mai exigent cu tine si cu ceea ce postezi

dupa care

 

o sa ma scuz si eu si o sa mentionez ca-i trasa din mana, cu un lens manual de 300mm, din masina, din mers....(asta pe post de scuze/explicatii in caz ca e mediocra) :)

Pai nu prea iti urmezi propriile sfaturi se pare, nu? :)

 

Si ca sa nu fiu off complet...

post-76698-0-74715600-1392035639_thumb.jpg

post-76698-0-11602100-1392035661_thumb.jpg

post-76698-0-19477100-1392035672_thumb.jpg

post-76698-0-23177800-1392035686_thumb.jpg

post-76698-0-23831600-1392035698_thumb.jpg

post-76698-0-18496100-1392035707_thumb.jpg

post-76698-0-16019200-1392035715_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

unii oameni sunt prea prosti si prea mandri ca sa primeasca un sfat. care de multe ori poate sa te ajute sa mergi inainte.

sunt satul de oameni care-mi zic ca pozele mele-s misto, uau, cat is de faine. prefer oamenii care-mi spun ce nu e bine, cum ar fi incadrat ei altfel, etc.

oamenii astia-s greu de gasit si trebuie profitat la maxim de ei. nu se oboseste nimeni sa te invete ceva si cu toate astea, artur, ai primit o groaza de sfaturi pe topicul asta.

cu toate astea te incapatanezi sa postezi tampenii, in loc sa incerci sa faci ceva calumea si sa vei ce zice lumea. parca nu vrei sa progresezi.

nu-s multi fani hdr si am vazut pe pielea mea cand am postat hdr-uri in trecut, dar astea ale tale au fost exagerate voit. ca si joaca sau experiment personal sunt ok. dar nu stiu la ce reactii te asteptai cand ai postat pe forum.

in locul tau nu m-as fi suparat. probabil as fi pus raw-ul aici si as fi rugat pe cei care comenteaza negativ sa faca alta prelucrare. sa vezi cum arata fotografia sin din prisma altuia.

eu ma feresc sa comentez negativ fotografiile de pe topic. multi se asteapta ca aici sa fie ca pe facebook si sa dam like ca maimutele, iar daca zici ceva de rau e clar, ai ceva personal cu ei, ori ca au dreptul sa posteze ca nu-i topic de profesionisti. asa e, nu-i topic de profesionisti si ar fi bine ca fiecare sa posteze fotografiile cele mai reusite. cand vezi insa unele fotografii postate pe aici cu mandrie de unii, te gandesti ca n-au deloc spirit artistic si n-or sa faca o fotografie calumea in viata lor.

sunt insa destui care au fotografii reusite si ma delectez cu peisajele lor extraordinare.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator Adrian

dupa care

Pai nu prea iti urmezi propriile sfaturi se pare, nu? :)

 

Si ca sa nu fiu off complet...

 

 

eram ironic ma :) (la faza cu trasul din mana etc...)

 

Imi plac #2 si #5

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

unii oameni sunt prea prosti si prea mandri ca sa primeasca un sfat. care de multe ori poate sa te ajute sa mergi inainte.

sunt satul de oameni care-mi zic ca pozele mele-s misto, uau, cat is de faine. prefer oamenii care-mi spun ce nu e bine, cum ar fi incadrat ei altfel, etc.

oamenii astia-s greu de gasit si trebuie profitat la maxim de ei. nu se oboseste nimeni sa te invete ceva si cu toate astea, artur, ai primit o groaza de sfaturi pe topicul asta.

cu toate astea te incapatanezi sa postezi tampenii, in loc sa incerci sa faci ceva calumea si sa vei ce zice lumea. parca nu vrei sa progresezi.

nu-s multi fani hdr si am vazut pe pielea mea cand am postat hdr-uri in trecut, dar astea ale tale au fost exagerate voit. ca si joaca sau experiment personal sunt ok. dar nu stiu la ce reactii te asteptai cand ai postat pe forum.

in locul tau nu m-as fi suparat. probabil as fi pus raw-ul aici si as fi rugat pe cei care comenteaza negativ sa faca alta prelucrare. sa vezi cum arata fotografia sin din prisma altuia.

eu ma feresc sa comentez negativ fotografiile de pe topic. multi se asteapta ca aici sa fie ca pe facebook si sa dam like ca maimutele, iar daca zici ceva de rau e clar, ai ceva personal cu ei, ori ca au dreptul sa posteze ca nu-i topic de profesionisti. asa e, nu-i topic de profesionisti si ar fi bine ca fiecare sa posteze fotografiile cele mai reusite. cand vezi insa unele fotografii postate pe aici cu mandrie de unii, te gandesti ca n-au deloc spirit artistic si n-or sa faca o fotografie calumea in viata lor.

sunt insa destui care au fotografii reusite si ma delectez cu peisajele lor extraordinare.

 

In primul rand , sfaturile nu sunt daunatoare . Ajuta . Nu sunt suparat si nu ma supar . Stiu ce postez si stiu ce urmeaza . Daunator este sa lasi printre sfaturi sa se strecoare si cuvinte sau " subtilitati " care nu-si au rostul . Oameni care sa-mi dea un sfat , am , in jurul meu si chiar sunt in masura sa faca asta . In alta ordine de idei , atat timp cat ne limitam la sfaturi si suntem in masura sa pastram limita bunului simt , este ok . Exceptand situatia de astazi , daca pun o poza in format RAW si va fi editata de alte doua , trei sau zece persoane , ce te face sa crezi ca in poza respectiva va mai reda ideia de baza ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Exceptand situatia de astazi , daca pun o poza in format RAW si va fi editata de alte doua , trei sau zece persoane , ce te face sa crezi ca in poza respectiva va mai reda ideia de baza ?

m-am referit strict la situatia de azi, cu hdr-urile. eu as fi cerut si parerea altora sa pot face comparatie.

in celelalte cazuri nu se aplica. cu toate ca, uneori, unele mici retusuri pot transforma radical o fotografie.

spor la pozat tuturor si scuze de offtopic.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

O idee ar mai fi ca daca-i zici (de exemplu) unuia ca n-a incadrat ca lumea, sa-i dai si-o sugestie de imbunatatire.

Ca observ eu pe multe topicuri tot felul de personaje care se asteapta sa le fie citite gindurile.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

O idee ar mai fi ca daca-i zici (de exemplu) unuia ca n-a incadrat ca lumea, sa-i dai si-o sugestie de imbunatatire.Ca observ eu pe multe topicuri tot felul de personaje care se asteapta sa le fie citite gindurile.

de aceea am intrebat si eu

1 sa inteleg / vad si opinia altuia

2 sa vad si daca cum ma gandeam eu e ok

 

pana la urma cam asta ar fi ideea pe topicul asta

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Parerea mea e ca aici se pot da cel mult sfaturi tehnice constructive, adica compozitie, incadrare (uneori), ce scula ai fi putut folosi pentru un anumit efect etc. Nu cred ca poti sa vii sa te bagi peste "viziunea" (poate mult spus) unuia sau a altuia, cu HDR exagerat sau fara, cu incadrarea voit iesita din tipare si asa mai departe. Pare sa fie un topic de "pasionati" totusi, nu de ansei adamsi. :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cand scapa oaia in cucuruz sau amatorul in HDR , asta este rezultatul :) .

:funny: pe aici se foloseste si "cand scapa vaca in malai"

 

 

Exceptand situatia de astazi , daca pun o poza in format RAW si va fi editata de alte doua , trei sau zece persoane , ce te face sa crezi ca in poza respectiva va mai reda ideia de baza ?

 

Totusi ideea de baza a unei poze nu sta neaparat in prelucrare.. sunt multe chestii tehnice care tin de expunere, contrast, white balance si nu modifica ideea. Eu zic ca ai putea incerca sa vezi ce iese - cat timp inveti nu strica sa vezi viziunile altor persoane. Cunosc fotografi profesionisti care nici nu fac prelucrare, livreaza imaginile format raw la client si de acolo se descurca sau folosesc retoucheri :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Fiecare avem criterii proprii de apreciere. Ca si in muzica, nu prea merge descrierea in cuvinte. Cu ce contribuie cutare instrument dubios de pe fundal la o melodie care ne place ? Medii de exprimare diferite, limbajul si vizualul. Creierul nu e un procesor secvential.

 

Singurul lucru care conteaza e linia de total, daca iti spune sau nu ceva imaginea respectiva, daca rezonezi intr-un fel. Nu conteaza daca e pictura naiva, cubism sau hiperrealism. Din punctul asta de vedere, intrebarea nu e 'cu ce contribuie la imagine smocul ala de frunze' ci 'cum ar arata imaginea fara smocul ala de frunze'. Am decupat-o in imaginatie si pentru mine dispare efectul initial.

 

Foarte posibil ca zona respectiva sa fie acolo neplanificat, dintr-o 'greseala'. Conteaza in vreun fel ? Absolut deloc.

E doar parerea mea, proprie si personala, cu care nu incerc sa conving pe nimeni (mi s-ar parea aberant oricum sa vreau sa imi impun punctul_de_vedere pe o chestiune_de_estetica pe un topic de fotografie_de_pe_un forum moto).

 

Si un exemplu din care se vede ca fotografia 'corecta' e destul de relativa:

http://petapixel.com/2011/07/13/why-you-shouldnt-give-too-much-weight-to-anonymous-online-critics/

 

Sa zicem ca excludem incadrarea. Intrebarea e cu ce contribuie la imagine smocul ala de frunze si crengutele neclare din poza 3, respectiv buturuga aia taiata pe jumate din poza 5?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator Adrian

Fiecare avem criterii proprii de apreciere. Ca si in muzica, nu prea merge descrierea in cuvinte. Cu ce contribuie cutare instrument dubios de pe fundal la o melodie care ne place ? Medii de exprimare diferite, limbajul si vizualul. Creierul nu e un procesor secvential.

 

Singurul lucru care conteaza e linia de total, daca iti spune sau nu ceva imaginea respectiva, daca rezonezi intr-un fel. Nu conteaza daca e pictura naiva, cubism sau hiperrealism. Din punctul asta de vedere, intrebarea nu e 'cu ce contribuie la imagine smocul ala de frunze' ci 'cum ar arata imaginea fara smocul ala de frunze'. Am decupat-o in imaginatie si pentru mine dispare efectul initial.

 

Foarte posibil ca zona respectiva sa fie acolo neplanificat, dintr-o 'greseala'. Conteaza in vreun fel ? Absolut deloc.

E doar parerea mea, proprie si personala, cu care nu incerc sa conving pe nimeni (mi s-ar parea aberant oricum sa vreau sa imi impun punctul_de_vedere pe o chestiune_de_estetica pe un topic de fotografie_de_pe_un forum moto).

 

Si un exemplu din care se vede ca fotografia 'corecta' e destul de relativa:

http://petapixel.com/2011/07/13/why-you-shouldnt-give-too-much-weight-to-anonymous-online-critics/

 

Desi te-ai adresat lui Doctor X, imi permit sa intervin si eu..

 

Stii ce nu inteleg eu? de ce suntem ipocriti si ne schimbam lozinca in functie de persoana pe care vrem sa o ardem sau sa o laudam (functie de caz).

 

E ceva ce lucreaza in subconstientul fiecaruia cred.

 

Daca e o poza care pur si simplu iti place, te folosesti de orice mijloace la dispozitie pentru a o lauda si pt a o pune intr-o lumina pozitiva (unii chiar cred ca e suficient si sa spuna ca le place, asta automat ridica la rang de opera acea poza,ei fiind o autoritate in domeniu). Ar fi chiar in stare sa darame orice regula de incadrare/compozitie si munca multor oameni care au "cochetat" cu fotografia cu decenii inaintea nasterii lor..

 

Daca e o poza care nu le place, atunci se folosesc (cu ipocrizie) fix de aceleasi principii fotografice de care se lepadau anterior, pentru a denigra (de data aceasta) acea poza...

 

poza lui Arthur cu biserica (sau ce-o fi aia) este un o poza mediocra spre esuata. 2 aspecte care o recomanda astfel: folosirea nenaturala/nesimtita a HDR ului si creanga/buruiana aia care sta in cadru ca nuca in perete..

 

Imi aduce aminte de pozele alea de nunta esuate,in care fotograful se duce dupa nu stiu ce crengi / boscheti si trage la diafragma deschisa maxim, si in loc de un bokeh frumos, are un foreground deranjant compus din crengi si boscheti blurati (care-s intre subect si fotograf). (am pomenit de poze de nunta ca astea-mi vin in cap acum, ocupandu-ma si eu cu fotografia de nunta). Dar acest procedeu esuat l-am vazut nu doar la nunti,ci si la multe tentative de portret in natura....

 

Oricat vreti voi sa va dati peste cap si din orice unghi vreti sa priviti, unele lucruri pur si simplu sunt GRESELI si asa trebuiesc tratate.... Nu e nimic artistic, nu e nimic fancy, ci sunt doar greseli obosite...

 

Iar atitudinea asta de a ridica un esec in slavi, de a incuraja persoana aceea sa involueze mi se pare destul de trista..

 

Accept meritul 'greselii'' in fotografie pana intr-un punct. Tuturor ni s-a intamplat sa prindem un cadru foarte bun ''din greseala".

 

Dar dupa un timp te inveti sa ''stapanesti'' si sa ''anticipezi'' greseala...

 

Ceea ce pentru multi trece drept greseala, la altii se traduce prin experienta indelung acumulata.. Cadrele despre care s-a tot discutat mai sus nu fac parte din acea categorie,oricat s-ar chinui fuchsia sa ne convinga si sa ne explice.

 

Stiu pe propria piele cat de ''relativa' este aprecierea in fotografie si cat de ''corecta'' este ea.

 

Daca pun pe facebook o poza care chiar are un mesaj ,o compozitie , capata un nr infim de like-uri comparat cu o poza cu o pisica dragalasa sau tot ceva din repertoriul asta.

 

Asta poate spune 2 lucruri: ori am doar idioti in lista care nu stiu sa 'transeze' deloc arta fotografica ori lumea e superficiala si pur si simplu e obisnuita cu bombardarea de clisee mediocre...

 

Si oricum am suficienti tristi in lista care ma termina psihic cu statusurile lor ""my picture just won nu-stiu-ce-pwla-mea on nu-stiu-ce-site-fantoma" .

 

Unii confunda calitatea unei fotografii sau mesajul ei cu un numar de like-uri pe facebook sau cu nu stiu ce ''place his fucking photo ranked" pe nu stiu ce site fantoma..

 

A face fotografii reusite si a fi o persoana de succes in lumea foto sau a face bani din foto sunt lucruri care uneori nu prea au nimic in comun...

 

Si stai linistit fuchsia,sunt unii aici mai ''fotografi'' decat alti useri de pe forumurile foto care se autointituleaza fotografi...

Editat de Adrian
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Fiecare avem criterii proprii de apreciere. Ca si in muzica, nu prea merge descrierea in cuvinte. Cu ce contribuie cutare instrument dubios de pe fundal la o melodie care ne place ? Medii de exprimare diferite, limbajul si vizualul. Creierul nu e un procesor secvential.

 

Singurul lucru care conteaza e linia de total, daca iti spune sau nu ceva imaginea respectiva, daca rezonezi intr-un fel. Nu conteaza daca e pictura naiva, cubism sau hiperrealism. Din punctul asta de vedere, intrebarea nu e 'cu ce contribuie la imagine smocul ala de frunze' ci 'cum ar arata imaginea fara smocul ala de frunze'. Am decupat-o in imaginatie si pentru mine dispare efectul initial.

 

Foarte posibil ca zona respectiva sa fie acolo neplanificat, dintr-o 'greseala'. Conteaza in vreun fel ? Absolut deloc.

E doar parerea mea, proprie si personala, cu care nu incerc sa conving pe nimeni (mi s-ar parea aberant oricum sa vreau sa imi impun punctul_de_vedere pe o chestiune_de_estetica pe un topic de fotografie_de_pe_un forum moto).

 

Si un exemplu din care se vede ca fotografia 'corecta' e destul de relativa:

http://petapixel.com/2011/07/13/why-you-shouldnt-give-too-much-weight-to-anonymous-online-critics/

Eu sunt chiar curios la ce ai "rezonat" cand ai vazut fotografia aceea.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ca tot e aprinsa discutia vreau sa bag intre foi o intrebare: cum fac sa pun flashul unui Canon 50D pe manual? (in meniu e doar ETTL) si (2) chiar si asa pe ETTL imi trage poza ca si cum nu ar fi constient de el si o arde, ii da si timp de expunere baban si flash pe deasupra.

 

 

 

 

 

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Kristian K changed the title to Pasionati de fotografie

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...