Sari la conținut

Pasionati de fotografie


urzica
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 10,9k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Niste dulci, sa-ti traiasca. Reusite cropurile si lumina foarte buna. Tind sa cred ca is facute cu un SLR si daca da cu ce lentila ca vad sharpness f bun.

Sunt facute cu un Mamiya 645 AF, leaf valeo digital, obiectiv de 80 :D doua surse de lumina Balcar, una de 750 pe fundal, soft box dreptunghiular, cealalta de 1500, soft box diamant, mi-a fost lene sa pun si filtre :kiss: (astea cu fetele). La autoportret am folosit doar o sursa de 750 cu sof box diamant, da nu mai fac din astea ca mi-a dat cu virgula la muschi, am facut febra musculara de atata plimbat de la aparat la cadru unde trebuia sa ma asez :D

Multumesc de aprecieri :hug:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sunt facute cu un Mamiya 645 AF, leaf valeo digital, obiectiv de 80 :D doua surse de lumina Balcar, una de 750 pe fundal, soft box dreptunghiular, cealalta de 1500, soft box diamant, mi-a fost lene sa pun si filtre :kiss: (astea cu fetele). La autoportret am folosit doar o sursa de 750 cu sof box diamant, da nu mai fac din astea ca mi-a dat cu virgula la muschi, am facut febra musculara de atata plimbat de la aparat la cadru unde trebuia sa ma asez :D

Multumesc de aprecieri :hug:

 

Opaa. Stai c-avem un fotograf meserias printre noi :D Faine scule, mi-as dori si eu un format mediu (acum imi explic si detaliul din pozele tale) si multe sisteme de lumina. Esti o mamica moderna, ai pierce, mai esti si motociclista si fotograf, oau! Bravo!

Ai un portofoliu foto pe undeva pe net ca as vrea sa mai vad lucrari. Si inca o chestie: lucrezi ca fotograf profesionist? Sau esti amator avansat.

 

Aici gasesti o selectie din fotografii facute de mine /index.php?...168&st=1580

 

Ce subtil ti-ai facut intrarea pe forum direct la sectia foto :D

Daca motocicleta din profil e a ta si chiar mergi cu ea, astept cu nerabdare sa o prezinti la rubrica Motocicleta mea. Bine ai venit!

Editat de paulcannibal
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Opaa. Stai c-avem un fotograf meserias printre noi :D Faine scule, mi-as dori si eu un format mediu (acum imi explic si detaliul din pozele tale) si multe sisteme de lumina. Esti o mamica moderna, ai pierce, mai esti si motociclista si fotograf, oau! Bravo!

Ai un portofoliu foto pe undeva pe net ca as vrea sa mai vad lucrari. Si inca o chestie: lucrezi ca fotograf profesionist? Sau esti amator avansat.

 

Aici gasesti o selectie din fotografii facute de mine /index.php?...168&st=1580

 

Ce subtil ti-ai facut intrarea pe forum direct la sectia foto :hug:

Daca motocicleta din profil e a ta si chiar mergi cu ea, astept cu nerabdare sa o prezinti la rubrica Motocicleta mea. Bine ai venit!

 

Multumesc pentru complimente :D

Lucrez pe cont propriu in studioul sotului meu, datorita lui am ajus la stadiul de fotograf. Mamiya este a lui, insa e dragut si mi-o imprumuta cand am ceva comenzi mai importante, pentru chestii marunte lucru cu un Nikon D1, sper in curand sa-mi iau un D1X, vanez pe ebay :D

Nu mi-am facut intrarea subtil, postez pe acest forum de cativa ani cu nick-ul katy, insa ca de obicei imi uit parola, iar mail-ul unde mi-o pot recupera un binevoitor l-a spart :D asa ca astept ca vreun moderator milos sa-mi dea din nou parola :D :D

Da, motocicleta imi apartine insa o voi vinde deoarece am pus ochii pe un frumos enduro, dar las oamenii in suspans :P Bine daca reusesc sa vand fejerica cumpar noua motoreta indata, daca nu, un usor leasing :hug:

Hugs tuturor :hug:

 

PS Ti-am vazut pozele, frumoase :hug: de abia astept sa ies sieu outside sa fac niste poze frumusele, pana atunci inchisa in studio si cu ochii in calculator :kiss: but i love it :hug:

 

Site-ul meu va fi gata de abia prin iunie sper eu, se lucreaza din greu la realizarea lui, vreau sa iasa ceva frumos :hug:

Editat de katy_lumika
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am mai explicat mai devreme ce si cum legat de f5 si trepied. era cancer afara, nu aveam obiectiv si nici din ce sa improvizez, a fost ceva spontan, nu aveam decat un obiectiv de 3lei la mine, plecasem la munte sa-i fac rodajul la masina, abia imi venise :D . nu plecasem cu idea sa fac poze si nu eram echipat de asa ceva.

 

in ce priveste 3x-ul chiar nu inteleg, cu ce a stricat???

 

in general orice adaugi "langa" obiectiv, cum ar fi: lentile macro, inele macro, monturi si alte adaptoare gen un multiplicator de focala, modifica intr-un fel sau altul calitatile lui. Daca e necerara folosirea unui astfel de dioptru, sunt de parere ca 2X este mai mult decat suficient, eu nu ash exagera folosind sau chiar cumparand un 3X, am vazut multe tzepe luate la achizitionarea unu 3X, si neaparat daca ne referim la calitate, la canon nu merita folosit altceva decat dublor de focala "construit" din lentile din gama L, iar daca folosesti 2X nu merita sa ai obiective mai putin luminoase din simplul fapt ca dublorul micsoreaza lumina ajunsa pe senzor cu o unitate de diafragm sau chiar doua. Ca si concluzie, poate e doar parerea mea, mai bine incerci sa te apropii de subiect mai mult, decat sa maresti zoom-ul.

Spor Si Lumina Buna !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@katy

 

prima dintre poze este extraordinara, o expresivitate nemaipomenita surprisa chiar la momentul potrivit. felicitari!

 

sa faci portrete la copii este poate cel mai greu dar munca este rasplatita din plin.

 

@stifferu corect, orice apare intre subiect si film strica calitatea imaginii

de aceea cele mai curate sunt obiectivele cu focala fixa (prime) iar la zoom-uri ca cat factorul de multiplicare e mai mare cu atat calitatea optica scade, deci nu va lasati incatati de specificatia zoom 16X...

 

@lexandra incearca sa pui o lumina apicala in ochii baiatului, asta ii va da viatza.

imi place Picture_125 (cei doi in AN)

 

--- Mesaj completat în 03 Feb 2008 01:06 -------------
o invitatie pentru a face cateva fotografii

 

Asociatia "Bucurestiul meu drag" va invita la excursia foto "Curtea Veche"

 

www.orasul.ro

 

 

 

Detalii

 

Data - duminica 03 februarie 2008

 

Ora intalnire - 10.30

 

Loc intalnire - Statia de metrou Unirii, iesirea de langa fosta banca a religiilor (langa cheiul Dambovitei) Durata excursiei: 1,5- 2 ore

 

 

 

Traseu:

 

Hanul lui Manuc

 

Piata Sf. Anton

 

Str. Franceza

 

Str. Stravopoleos

 

Str. Lipscani

 

Str. Selari

 

Str. Covaci

 

Str. Gabroveni

 

Str. Blanari

 

Imi pare rau ca mi-a ajuns asa tarziu...

Editat de Barbarossa
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca lucrezi pentru Cosmopolitan inteleg, altfel nu vad de ce ai vreau sa "stergi" expresiile oamenilor...

 

Ok pt editarea pielii. Dar NU mi se pare ok ca ai modificat si forma fetei. Da si mie o imagine cu tine sa iti arat eu cum ar trebui sa arati defapt. (idealistic vorbind). Mi se pare jignitor sa faci o editare din asta.

Legat de poza 2, nu inteleg cine ar sterge ridurile unei persoane in varsta???

Editat de paulcannibal
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

posibil sa fie vorba de acelasi soft :

 

fotografia este realizata in studio cu o scula de aparat foto: Lubitel 2 :-))

Editat de stifferu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mi-am permis sa prelucrez doua poze preluate de aici cu un soft special de portretistica!

Si au iesit cam asa!

La fiecare dintre ele ..prima este prelucrata!

 

 

 

Nu am nici o problema cu ce ai facut , dar sincera sa fiu, exact ce ai sters tu m-a atras sa fac fotografiile (ptr ca sunt mai multe)femeii respective . Frumusetea contrastului dintre ochii albastri, extrem de tineri, si riduri...expresivitatea,un tip aparte de frumusete care nu vine din cat de intinsa sau stralucitoare e pielea, bla, bla...

 

:D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

softul este fain, as vrea sa stiu cum se numeste. Parca totusi din oameni face personaje desenate si ireale sau e vorba de o mica exagerare la prelucrare?

acum depinde si de gust si de scop. raman la parerea mea ca o prelucrare reusita este atunci cand trece neobservata.

 

referitor la poza lui johnyebravo, ca sfat, as fotografia aceste caderi de apa cu un timp de 3-5 secunde, evident ai nevoie de trepied

 

uite un exemplu:

 

post-12757-1202077748_thumb.jpg

Editat de Barbarossa
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

referitor la poza lui johnyebravo, ca sfat, as fotografia aceste caderi de apa cu un timp de 3-5 secunde, evident ai nevoie de trepied

De acord, dar nu toti avem un Transalp ca sa ne caram cu 3 tone de echipament prin toate coclaurile. :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ce pot sa va spun despre soft...doar ca lucreaza dinamic (se pot modifica expresiile fetei, ochilor, gurii... etc) si in plus are multe filtre (tot dinamice) care sunt cu adevarat excelente!

Si ca sa nu mai existe divergente legate de folosirea unei poze postate la acest capitol, de aceasta data postez o persoana publica, motociclist de-al nostru cu care ne mandrim!

Multumiri celor care au avut bunavointa sa ma critice...si nu numai ! :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

si ce ai rezolvat cu tariceanu? faptul ca in prima poza nici nu mi-m dat seama cine e ? faptul ca ai adus culoarea pielii lui si a tapetului din spate spre aceeasi nuanta ca sa se confunde mai usor ?

 

parerea mea e ca folosesti in exces ceea ce iti pune softul la dispozitie si poza nu are exact ceea ce o face o poza...

 

si acum intrebare : s-a aratat cienva interesat de poza ta cu tariceanu prelucrata ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

si acum intrebare : s-a aratat cienva interesat de poza ta cu tariceanu prelucrata ?

 

Vad ca tu esti primul interesat...altfel nu postai! Si in ultima mea fraza vrei neapatat sa subliniez..si cuvantul caterinca? sa poti intelege ?

Daca ai ceva de spus...mai bine da cu tastatura pe aici: www.realitatea.net/petitie

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mie imi place cum prelucreaza programul. Atata doar ca nu se foloseste la persoane batrane pentru ca exact ridurile fac poza mai atractiva dar pt cineva care face poze fashion si glamour e foarte util.

 

si dupa cum zicea barbarossa: daca tu nu prelucrezi altcineva sigur o va face.

 

atata doar ca la un profesionist vezi doar cea prelucrata si zici "wow... zici ca sunt de revista" pe cand la unu care o face din joaca vezi si originalu si atunci iti vine sa zici "huaaaa! arata mai bine originalu" :D (prelucrarea face buba :kiss: )

 

Ar fi bine sa fiti deschisi la ideei noi si sa aplicati programele astea de prelucrare unde va este voua util, nu trebuie neaparat sa-l faceti mai sexxy pe Iliescu.

De ce oamenii cu cat au mai multa educatie cu atat sunt mai reticenti in a primi ideiile noi?

Editat de Ekosekthor
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si tot u ne-ai spus cum se numeste softul :hug: Eu doar in photoshop scot imperfectiunile, desi fac asta cand am chef de joaca, caci totusi imi sta mai bine cu riduri. De obicei scot cate un muc din nasul Mayei :D Dar e bun un soft din asta cine stie cand ai nevoie de el. Btw, Tariceanu pare cam mortaciune in poza modificata, no offence :kiss:

Editat de katy_lumika
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@MAVE

exista dispozitive mici si deshtepte pentru tot ce ai nevoie. totul e sa sti ce vrei si sa le cauti. pt ce zici tu exista o menghina pe care se prinde aparatul si o fixezi cam pe orice, sau un minitrepied functie de dimansiunea si greutatea aparatului.

 

@batranu'

ref. la softul care face din oameni personaje de desene animate mi-ar placea sa vad ce poate. as incerca sa prelucrez la minim anumite poze si doar la fetele carora le fac book-uri. oricum trendul (ce sa zic asa) actual este ca pozele din book-ul modelelor sa fie cat mai naturale si fara retusuri mai ales la defectele permanete (cicatrici, riduri, erc)

 

@all

mai are cineva poze? a venit cineva de aici la excursia foto la Curtea Veche?

aveti aici cateva poze facute de cei care am fost www.orasul.ro

Editat de Barbarossa
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Kristian K changed the title to Pasionati de fotografie

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...