Sari la conținut

Pasionati de fotografie


urzica
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 10,9k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

@raven30hell la tine imi place ca pe langa fotografia bine realizata cu toata gama de griuri frumos repartizata ai transmis si un sentiment ceea ce conteaza mai mult. conteaza mai mult sa transmiti ceva printr-o imagine decat ca ea sa fie bine realizata. ca sa sustin ceea ce spun va dau exemplul fotografiilor din jurnalism care nu au valente artistice sau princitpii academice, dar au un mare impact vizual. mai departe am intra in amanunte privind tipurile de fotografie si nu stiu daca voi doriti asta.

 

@lexandra te superi daca iti critic la un mod mai sever dar constructiv pozele? nu as vrea ca nou venit in acest topic sa incep sa critic. poate voi vreti doar sa expuneti fotografiile. astept acceptul tau.

 

Mai pun si eu un portret:

 

post-12757-1202379593_thumb.jpg

 

Astept critici!

Editat de Barbarossa
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@raven30hell la tine imi place ca pe langa fotografia bine realizata cu toata gama de griuri frumos repartizata ai transmis si un sentiment ceea ce conteaza mai mult. conteaza mai mult sa transmiti ceva printr-o imagine decat ca ea sa fie bine realizata. ca sa sustin ceea ce spun va dau exemplul fotografiilor din jurnalism care nu au valente artistice sau princitpii academice, dar au un mare impact vizual. mai departe am intra in amanunte privind tipurile de fotografie si nu stiu daca voi doriti asta.

 

@lexandra te superi daca iti critic la un mod mai sever dar constructiv pozele? nu as vrea ca nou venit in acest topic sa incep sa critic. poate voi vreti doar sa expuneti fotografiile. astept acceptul tau.

 

Mai pun si eu un portret:

 

post-12757-1202379593_thumb.jpg

 

Astept critici!

 

 

super!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu nu agreez filtrle de culoare din PS, doar pt faptul ca nu am inceredere in ce fac, chiar daca rezultatul este apropiat de filtrele atasate pe aparat.

 

recomandarea mea ar fi sa aruncati un ochi aici

 

preturi gasiti aici

Editat de Barbarossa
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@lexandra

 

sa incepem cu inceputul, pozele tale sunt facute in graba, si asta fie ca era cu tine cineva care nu avea rabdare sa petrecti 10 -15 min sa cauti un unghi potrivit, fie te-a furat peisajul. aici exista antidot in fiecare caz:

 

persoana care merge cu tine i se da liber la o bere

daca fumezi cand ajungi intr-o astfel de locatie iti recomand sa-ti alegi un punct de belvedere si sa fumezi o tzigare, daca nu doar aseaza-te si incerca sa patruzi locul respectiv (eu nu fumez, pentru fumatori e mai ushorca au o ocupatie in timp ce privesc)

 

acum sa trecem la critici de poze

 

poaza 1, pietrele sunt pre mari si ai senzatia ca se prabusesc peste tine, as incerca un cadru mai larg sau doar elemente de detaliu cu niste jocuri de camp de claritate

 

poza 2, fara subiect si fara nuante internmediare, doar alb si negru

 

poza 3 prost incadrata si (cred) stramba, un unghi favorabil scotea ceva mai fain din ea, plus ca este un contrejour si trebuie sa fi foarte atenta la expunerea respectiva

 

poza 4 este faina la cromatica dar nu are orizont ceea ce iti da un sentiment de ratacire, privirea nu are un reper

 

sper sa te ajut cu ce am scris si nu vreau sa te superi, iti (va) stau la dispozitie cu sfaturi oricand.

 

P.S. un link fierbinte pt cei cu canon si nu numai http://www.canon.co.jp/imaging/picturestyle/index.html

enjoy!

Editat de Barbarossa
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Frumos, frumos!

 

Ma bucur ca ai inceput sa postezi aici, Barbarossa! Ce-ai postat ultima data .... imi pare ca ar fi avut nevoie de inca putina lumina.

 

lexandra, mie tocmai prima imi place si mi-am permis sa umblu putin la ea. Mi se parea cam inclinata. Ce-mi place la ea e ca mai intai caut subiectul in ferestrele (sau ce-or fi) alea din stanga; abia apoi descopar omuletul din dreapta si zic: "ha ... aici erai!". :kiss: Ma face sa ma joc.

post-9417-1202416275_thumb.jpg

 

Raven, cand ma uit la prima imagine, vad mai intai reflexia luminii in apa si ma intriga faptul ca nu-i clara, iar a doua mi se pare interesanta chiar daca simt ca ceva nu-i in regula si nu stiu inca ce anume. Eu as fi cautat sa pun criptele in coltul din dreapta sus si poate de asta.

 

In curand vin si eu cu noutati :kiss: :what:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@barbarossa, Nu ma supara comentariile tale. Lucrez in mediul artistic si stiu foarte bine ca perceptia, intelegerea si mai ales afinitatea fata de o imagine(de orice fel) este extrem de diferita.

 

Fara sa ma explic sau justific, iti spun doar ca ceea ce ma intereseaza atunci cand fac fotografie este mai mult dinamica acesteia, un unghi mai "neobisnuit" , dar mai ales STARE. deci mai putin perfectiunea realizarii tehnice.

 

in ceea ce priveste fotografia de la praga, cea cu contre-jour-ul, a fost facuta fara trepied si fara sa stau foarte mult, pentru ca as fi pierdut momentul.

 

Multumesc pentru sfaturi.

 

 

 

 

 

@dana, multumesc pentru aprecieri

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu? sorry dar nu sunt tocmai in masura sa iti critic pozele, mai am de invatat inca la pozele mele...

singurele opinii si pareri ar fi astea:

- prima poza - cred ca mi-as fi imaginat altfel poza, as fi fotografiat pasarea mai aproape incat sa ocupe 50% din poza, un cadru mai mic. asa pare o simpla poza...

- a doua poza - offf ar trebui sa o batem pe doamna din spate ca a aparut fix in momentul unic cand ai fotografiat acea pasare frumoasa...a stricat tot planul

- a 3 a poza - ideea e foarte buna, numai ca nu ai incadrat bine, ar fi fost mai bine sa se vada tot copacul, fara sa tai din partea dreapta deoarece se intersecta cu un alt copac. Trebuia sa cauti un unghi in care sa poti face poza cu copacul singur, fara altul in cadru. Apoi trebuie sa lasi aparatul mai jos, mai putin cer, si sa se vada si pamantul putin.

- 4,5,6 - sunt poze care le vad ff des, nu stiu ce comment sa iti dau...am mai postat eu ceva pe aici: rasaritul/apusul ies in toate pozele superb, pt ca e un fenomen f frumos, dar tre sa ai ceva in poza ca sa iasa cu adevarat spectaculos. Nu stiu ce...

- a 7 a - e foarte frumoasa, dar nu trebuia sa prinzi in poza scaunul din stanga jos. si poate putin lucrat la contrast ca sa se vada razele de soare ce intra in camera, mai accentuat.

- a 8 a - e simpatica, dar e o poza instantanee si atat...

 

Na eu nu ma pricep la a critica, ti-am exprimat mai sus, cum as fi facut eu pozele in locul tau. Sper sa te ajute macar cu 1 idee...

Oricum continua! :what:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu? sorry dar nu sunt tocmai in masura sa iti critic pozele, mai am de invatat inca la pozele mele...

singurele opinii si pareri ar fi astea:

- prima poza - cred ca mi-as fi imaginat altfel poza, as fi fotografiat pasarea mai aproape incat sa ocupe 50% din poza, un cadru mai mic. asa pare o simpla poza...

- a doua poza - offf ar trebui sa o batem pe doamna din spate ca a aparut fix in momentul unic cand ai fotografiat acea pasare frumoasa...a stricat tot planul

- a 3 a poza - ideea e foarte buna, numai ca nu ai incadrat bine, ar fi fost mai bine sa se vada tot copacul, fara sa tai din partea dreapta deoarece se intersecta cu un alt copac. Trebuia sa cauti un unghi in care sa poti face poza cu copacul singur, fara altul in cadru. Apoi trebuie sa lasi aparatul mai jos, mai putin cer, si sa se vada si pamantul putin.

- 4,5,6 - sunt poze care le vad ff des, nu stiu ce comment sa iti dau...am mai postat eu ceva pe aici: rasaritul/apusul ies in toate pozele superb, pt ca e un fenomen f frumos, dar tre sa ai ceva in poza ca sa iasa cu adevarat spectaculos. Nu stiu ce...

- a 7 a - e foarte frumoasa, dar nu trebuia sa prinzi in poza scaunul din stanga jos. si poate putin lucrat la contrast ca sa se vada razele de soare ce intra in camera, mai accentuat.

- a 8 a - e simpatica, dar e o poza instantanee si atat...

 

Na eu nu ma pricep la a critica, ti-am exprimat mai sus, cum as fi facut eu pozele in locul tau. Sper sa te ajute macar cu 1 idee...

Oricum continua! :what:

 

Sal, o sa adaug si eu ceva la ce a zis Raven.

Pasarea: trebuia facut un zoom (tele), sa apara doar pasarea, si eventual parte din creanga pe care statea. Tot la fel, zoom pe pasare la poza a doua.

Pozele cu apusul mie imi par mult subexpuse. Din ce am citit pe ici pe colo e si destul de greu sa arati un soare rosu, cer luminos, si sa se vada si ce mai apare in peisaj (nici mie nu mi-au iesit prea reusite la capitolul asta). Pt asa ceva se poate face o scena HDR, sau se poate folosi un filtru degrade (adica partea de jos ramane la fel, pe partea cu soare/cer se intuneca cu cateva stopuri - filtru gri sau ND, astfel creste timpul de expunere si ce exista in prim plan apare mai luminos). Sau poti sa incerci setare manuala pt expunere, sa nu lasi camera sa faca setarile automat.

Uite, 2 poze facute aceleiasi cladiri, cu expuneri diferite (fara filtre, si in graba):

Cerul apare normal, cladirea prea intunecata

Si cladirea apare corect dar cerul e deja supraexpus

Prima poza se mai poate edita in Photoshop sau ceva asemanator pt a deschide cladirea.

 

Camera: pare incorect expusa, e mare diferenta intre lumina ce intra pe fereastra si restul camerei. Aici aveai 2 optiuni: HDR, sau sa folosesti un blitz ca sa mai luminezi si partea intunecata, (nu ala mic de pe camera ca ala nu prea face fatza la asa ceva). A, si as fi schimbat un pic unghiul, sa fac poza mai din dreapta (ca sa se vada mai bine patul) si incadrarea, de la pat pana la stalpul din dreapta ferestrei (poti sa faci un crop sa scoti acele parti, numai ca in stanga o sa ramane o zona in care patul nu e vizibil).

Editat de anescu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc frumos. Hai sa iti spun si care au fost si ideile mele :what: Shame on me ca nu am putut sa le transmit doar prin poze :kiss:

 

 

- prima poza - cred ca mi-as fi imaginat altfel poza, as fi fotografiat pasarea mai aproape incat sa ocupe 50% din poza, un cadru mai mic. asa pare o simpla poza...

Absolut de acord...dar nu aveam decat obiectivul standard la mine...si pasarea era la oarecare distanta...Am facut un crop, dar daca mai strangeam cadrul, deja aparea zgomot. Am incercat sa redau o atmosfera inghetata si incremetita, in care pasarea se ratacise...de aici si virarea un pic spre mov-albastrui.

 

- a doua poza - offf ar trebui sa o batem pe doamna din spate ca a aparut fix in momentul unic cand ai fotografiat acea pasare frumoasa...a stricat tot planul

Ai dreptate din nou...din pacate nu am putut aranja cu pasarea sa mai intre o data in cadru :kiss:

 

- a 3 a poza - ideea e foarte buna, numai ca nu ai incadrat bine, ar fi fost mai bine sa se vada tot copacul, fara sa tai din partea dreapta deoarece se intersecta cu un alt copac. Trebuia sa cauti un unghi in care sa poti face poza cu copacul singur, fara altul in cadru. Apoi trebuie sa lasi aparatul mai jos, mai putin cer, si sa se vada si pamantul putin.

Aici m'a interesat mai mult degradeul de albastru al cerului, si modul in care copacul se pierde in tonuri deschise pe masura ce te apropii de pamant. Este poza de studiu.

 

 

- 4,5,6 - sunt poze care le vad ff des, nu stiu ce comment sa iti dau...am mai postat eu ceva pe aici: rasaritul/apusul ies in toate pozele superb, pt ca e un fenomen f frumos, dar tre sa ai ceva in poza ca sa iasa cu adevarat spectaculos. Nu stiu ce...

Am vrut sa redau traficul pe cer, liber, comparativ cu nuanta sumbra a pamantului.

 

- a 7 a - e foarte frumoasa, dar nu trebuia sa prinzi in poza scaunul din stanga jos. si poate putin lucrat la contrast ca sa se vada razele de soare ce intra in camera, mai accentuat.

Aici ar fi trebuit si un blitz extern din laterala... este instantaneu in castelul Bran.

 

- a 8 a - e simpatica, dar e o poza instantanee si atat...

Asta si este...am denumit'o "Au inflorit copacii ghetii"

 

ma ajuta orice sugestie...De fapt e important sa vad cu vad altii ceea ce gandesc su prin poze.

Multumesc frumos

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@raven, dar spui foarte bine ce spui eu citind ce ai scis tu observ ca aia vroiam sa zic si eu.

 

@classic_vld eu punctez pentru ultima, o compozitie echilibrada intr-o diagonala ascendenta care da o bucurie aparte

 

sfat: nu mai aduceti cu voi motive, aduceti doar poze bune,

sterg muuuulte poze care nu le consider bune. poate daca dau o mica explicatie as salva cateva din ele.

 

daca nu sunt conditii, unghiuri, etc nu o faci si gata. cand am fost in cluj singura poza facuta si pastrata in 2 zile a fost aceea cu copilul si barcutza, nici aia nu e perfecta dar lucrez la ea.

 

singurul lucru permis sa insoteasca o poza este un titlu, daca puteti da o explicatie prin el castigati o bila alba (acest titlu nu poate sa sune "pasarea prea mica pentru a umple cadrul" sau "baba din fundal care imi strica frumusete de instantaneu")

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

- a doua poza - offf ar trebui sa o batem pe doamna din spate ca a aparut fix in momentul unic cand ai fotografiat acea pasare frumoasa...a stricat tot planul

Ai dreptate din nou...din pacate nu am putut aranja cu pasarea sa mai intre o data in cadru :what:

 

uite ca a disparut :kiss: ... (intr-un mod total neprofesionist)

post-19831-1202660589_thumb.jpg

Editat de Philip_HD
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

uite ca a disparut :kiss: ... (intr-un mod total neprofesionist)

Domnu' nu am crezut ca esti asa profesionist!Felicitari......eu in schimb nu prea sunt!

Dar uite ce am eu acasa: :what:

post-25613-1202670551_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Kristian K changed the title to Pasionati de fotografie

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...