Sari la conținut

Pasionati de fotografie


urzica
 Share

Postări Recomandate

citeva tot din we

post-24851-1241600339_thumb.jpg

post-24851-1241600387_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 10,9k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

tot asa inca citeva..

post-24851-1241601309_thumb.jpg

post-24851-1241601351_thumb.jpg

post-24851-1241601382_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

citeva tot din we

De primul nene mi-e mila, no comment..

 

Al doilea are probleme cu focusul, trebuia sa fi focalizat pe ochi (focusul e putin mai aproape, daca te uiti la cozoroc). Problema principala, insa, e acel contrast foarte puternic.. Trebuia sa fie ceva mai soft, da pozei un aer total nepotrivit cu muaca zambitoare a moshului.. :wacko:

 

Un portret mai vechi, critica e recomandata :)

@mateih imi place ultima :wacko:

post-6807-1241601459_thumb.jpg

Pare cunoscut neica.. Eniuei: spre deosebire de poza urcata de Matei, a ta este prea luminoasa, scara de valori este prea limitata (ori foarte intunecat, ori foarte-foarte luminos), ceea ce inseamna ca s-au pierdut foarte multe detalii.. Si pare prea.. soft (poate tocmai din cauza lipsei detaliilor)..

 

:moto:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

...si...

post-24851-1241601959_thumb.jpg

post-24851-1241602081_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pare cunoscut neica.. Eniuei: spre deosebire de poza urcata de Matei, a ta este prea luminoasa, scara de valori este prea limitata (ori foarte intunecat, ori foarte-foarte luminos), ceea ce inseamna ca s-au pierdut foarte multe detalii.. Si pare prea.. soft (poate tocmai din cauza lipsei detaliilor)..

 

:moto:

 

E un anumit stil high key portrait, cam asa ar trebui sa arate. Poza a fost in parametrii normali cand am facut-o, dupa aia m-am jucat in ps de a ajuns asa, detaliile sunt inca acolo :wacko:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

...si...

Nu stiu de ce ai pus-o pe prima, ce vrea sa reprezinte (eventual un "n-ai cu cine, mah, niste romani!!"), da' a doua are niscai bube: e prea soft, lipsesc highlighturi care sa adauge ceva contrast, din cauza asta cam lipsesc si detaliile.. Daca voiai sa incerci vreun efect anume, poate ar trebui sa schimbi metoda de postprocesare.. :moto:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu stiu de ce ai pus-o pe prima, ce vrea sa reprezinte (eventual un "n-ai cu cine, mah, niste romani!!"), da' a doua are niscai bube: e prea soft, lipsesc highlighturi care sa adauge ceva contrast, din cauza asta cam lipsesc si detaliile.. Daca voiai sa incerci vreun efect anume, poate ar trebui sa schimbi metoda de postprocesare.. :moto:

 

 

de acord cu comentariile...atunci pozele sa fie sterse...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

E un anumit stil high key portrait, cam asa ar trebui sa arate. Poza a fost in parametrii normali cand am facut-o, dupa aia m-am jucat in ps de a ajuns asa, detaliile sunt inca acolo :wacko:

Ok, licenta artistica, am intzelemn.. Da' mie tot imi rupe ochii brightness-ul asta fortat.. :)

 

Nu zic cu rautate ce zic, sper sa nu mi-o luati in nume de rau! Am vaz't ca nu s-au prea comentat poxe in ultima vreme, banuiesc ca s-au simtit unii/unele calcatzi/te pe bataturi.. :moto:

 

de acord cu comentariile...atunci pozele sa fie sterse...

Cum zisai mai sus: nu mi-o lua in nume de rau, prin "nu inteleg de ce ai pus-o pe prima" n-am vrut sa se inteleaga ca ar trebui stearsa.. ci as fi vrut sa spui doua cuvinte despre ce ai vrut sa arati prin imaginea respectiva.. :wacko:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cum zisai mai sus: nu mi-o lua in nume de rau, prin "nu inteleg de ce ai pus-o pe prima" n-am vrut sa se inteleaga ca ar trebui stearsa.. ci as fi vrut sa spui doua cuvinte despre ce ai vrut sa arati prin imaginea respectiva.. :moto:

 

 

Pozele aici puse nu au legatura intre ele, defapt sant luate din diferite teme, unele din ele erau despre Bucuresti, altle complet alta tema....deci nu era o selectie anume, ci ce putea fi postat pe site in limita celor 2 MB. In rest detaliile tehnice si postprocesarea a fost facuta cu un scop anume, chiar daca cea cu portretul masculin in alb/negru este supracontrastat (asa am vrut caci se incadra intr-o serie de portrete alb/ negru ) sau cel feminin cu usoara defocalizare si tonalitate egala.

 

Evident ca orice comentariu este binevenit si nu fac caz...doar bag la cap.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Felul asta de panning e facut in ps?

 

nu.

 

practic agati camera de niste ventuze, tevi si alte balarii d'astea, pui o expunere de 4s si misti masina 2 metri.

nu e mare filozofie,

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu zic ca este mare filozofie, nu e un panning simplu... este facut in curba si din cate stiu eu ca sa iti iasa panningul ok tre sa te sincronizezi cat mai perfect cu subiectul

Editat de Florin_KTM
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

MR ORL, nu ma provoca ca scot ae1 din dulap

Io recunosc, n-am ae1, da am Lubitel si un film a/n inceput acum 3 ani si lasat acolo(expirat, normal) neterminat, intr-un Kiev :wacko:

L-as termina pe tot, dar s-a blocat obiectivu si tre sa il repar...

 

 

Nu stiu de ce ai pus-o pe prima, ce vrea sa reprezinte (eventual un "n-ai cu cine, mah, niste romani!!"), da' a doua are niscai bube: e prea soft, lipsesc highlighturi care sa adauge ceva contrast, din cauza asta cam lipsesc si detaliile.. Daca voiai sa incerci vreun efect anume, poate ar trebui sa schimbi metoda de postprocesare.. :moto:

Bah uratule, a doua poza cu femeia aia e prea dementiala.... :wacko: Sa stii ca poze bune pot fi si cele care nu-s "perfecte" in tipare....acolo, pur si simplu, figura femeii face toti banii...m-a dus cu gandul la Maria Magdalena...Pe bune...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bah uratule, a doua poza cu femeia aia e prea dementiala.... :wacko: Sa stii ca poze bune pot fi si cele care nu-s "perfecte" in tipare....acolo, pur si simplu, figura femeii face toti banii...m-a dus cu gandul la Maria Magdalena...Pe bune...

Ce-atz sarit mah asa!? :wacko: Nu am dat in cap nimanui, am spus exact ceea ce gandeam.. Ca a vrut sa scoata alte efecte, ca asa a vrut sa-i iasa, mi-e paralel.. Repet: n-am spus-o cu rautate! Daca nu se accepta si sfaturi/comentarii pe topic, ma retrag. Al'fel pun degeaba poze aici, nu caut aprecieri, ci critici, pareri, idei noi, indiferent de gradul de pricepere al celui care face comentariul!! A propos: critica NU inseamna "nu-mi place", "ce naspa", et caetera, ci "puteai sa incerci...", "ar trebui sa faci.." si altele asemenea..

 

Cat despre portretul femeii si efectul obtinut.. e chestie de gusturi.. Si mie imi place expresia femeii, doar ca (in ochii mei) aceasta putea fi pusa mai bine in valoare daca n-ar fi fost atat de.. plata.. :moto:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cat despre portretul femeii si efectul obtinut.. e chestie de gusturi.. Si mie imi place expresia femeii, doar ca (in ochii mei) aceasta putea fi pusa mai bine in valoare daca n-ar fi fost atat de.. plata.. :moto:

 

 

Adevarat , e plata.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ce-atz sarit mah asa!? :wacko: Nu am dat in cap nimanui, am spus exact ceea ce gandeam.. Ca a vrut sa scoata alte efecte, ca asa a vrut sa-i iasa, mi-e paralel.. Repet: n-am spus-o cu rautate! Daca nu se accepta si sfaturi/comentarii pe topic, ma retrag. Al'fel pun degeaba poze aici, nu caut aprecieri, ci critici, pareri, idei noi, indiferent de gradul de pricepere al celui care face comentariul!! A propos: critica NU inseamna "nu-mi place", "ce naspa", et caetera, ci "puteai sa incerci...", "ar trebui sa faci.." si altele asemenea..

 

Cat despre portretul femeii si efectul obtinut.. e chestie de gusturi.. Si mie imi place expresia femeii, doar ca (in ochii mei) aceasta putea fi pusa mai bine in valoare daca n-ar fi fost atat de.. plata.. :moto:

 

al draqu ce comentator rau esti :wacko:

Editat de Florin_KTM
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

da de ce au chenar negru pozele alea, e morti aia? :moto:

 

post-2419-1241610619_thumb.jpg

 

 

nu "e" morti aia, inca...dar imi place poza ta, excelenta de poza sportiva.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu "e" morti aia, inca...dar imi place poza ta, excelenta de poza sportiva.

 

si mie imi place poza, dar mai ales mobra din poza :moto:

 

post-2419-1241611405_thumb.jpg

Editat de theBD
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ce-atz sarit mah asa!? :) Nu am dat in cap nimanui, am spus exact ceea ce gandeam.. Ca a vrut sa scoata alte efecte, ca asa a vrut sa-i iasa, mi-e paralel.. Repet: n-am spus-o cu rautate! Daca nu se accepta si sfaturi/comentarii pe topic, ma retrag. Al'fel pun degeaba poze aici, nu caut aprecieri, ci critici, pareri, idei noi, indiferent de gradul de pricepere al celui care face comentariul!! A propos: critica NU inseamna "nu-mi place", "ce naspa", et caetera, ci "puteai sa incerci...", "ar trebui sa faci.." si altele asemenea..

 

Cat despre portretul femeii si efectul obtinut.. e chestie de gusturi.. Si mie imi place expresia femeii, doar ca (in ochii mei) aceasta putea fi pusa mai bine in valoare daca n-ar fi fost atat de.. plata.. :wacko:

:moto: Ho ma ca n-am sarit, era o gluma ref la urat....era o parere ref la poza....si tu oricum esti urat :wacko:

 

BD-ule cine o facut pozele?

Editat de Mr_ORL
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

BD-ule cine o facut pozele?

 

probabil ca niste baieti sau fete cu talent

 

:moto: mie imi place doar mobra

 

post-2419-1241616908_thumb.jpg

Editat de theBD
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Un film de 20 de ani nu e vechi.E foarte vechi.

Daca tot ai "laborator",adu-l acasa si fa fotografiile cap-coada.Cat poa' sa coste trei solutii si un pachet de hartie?

De regula filmele vechi isi maresc foarte mult granulatia si dau niste efecte deosebite.

Am prelucrat film ORWO fotografiat cu 20 de ani in urma si au iesit foarte bine Nu credeam ca mai lucreaza cineva acasa alb negru eu am aruncat intreg laboratorul

Numai bine

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Kristian K changed the title to Pasionati de fotografie

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...