Sari la conținut

Pasionati de fotografie


urzica
 Share

Postări Recomandate

Foarte reusita poza :D si daca imi permiteti, admiram...nu rupeam petalele saracei floricele pentru ca nici nu distrug natura si nici incertitudini nu am :moto:

Al saselea post (contorizat) in mai bine de patru ani!! Oreleule, cre' ca asta e un record la "smuls scociu' de pe dejte"!! :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 11k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

sal. am si eu niste poze facute acum 2 saptamani. am fost inspirat de o poza facuta in 1940. e o poza cu castelul din hunedoara. m-am hotarat sa fac aceeasi poza, din acelasi unghi pt a observa diferentele. pe langa cea cu castelul am mai facut cateva cu combinatul siderurgic(dezafectat). voi posta mai multe poze cu castelul pt ca au mici diferente :moto:

 

poza din 1940

post-30224-1244736491_thumb.jpg

 

iar acum pozele mele

 

post-30224-1244736179_thumb.jpg

post-30224-1244736194_thumb.jpg

post-30224-1244736201_thumb.jpg

post-30224-1244736208_thumb.jpg

post-30224-1244736218_thumb.jpg

post-30224-1244736228_thumb.jpg

post-30224-1244736236_thumb.jpg

post-30224-1244736242_thumb.jpg

post-30224-1244736252_thumb.jpg

 

astept comentariile voastre. multumesc :D

 

PS: am uitat sa precizez ca pozele nu sunt deloc editate. asa am facut culorile din aparat. unele din ele sunt indreptate cu picassa :D :kiss: in rest nimic

Editat de bogdy_hd
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare tuturor

 

Cateva poze de la concertul Sinead O'Connor. Poate sunt printre voi oameni care îi apreciaza muzica...

Calitatea imaginilor nu-i chiar ceea ce mi-as fi dorit dar... atat mi-a permis "utilajul" :D (Nikon D90/18-105)

 

SineadOConnor_2.jpg

 

SineadOConnor_4.jpg

 

SineadOConnor_5.jpg

 

SineadOConnor_3.jpg

 

SineadOConnor_6.jpg

 

SineadOConnor_1.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Fiindca nu prea ii luata lumea in seama pe aici(mie nu mi-a zis nimica de ultimele 2 post'uri) decat....

 

sal. am si eu niste poze facute acum 2 saptamani. am fost inspirat de o poza facuta in 1940. e o poza cu castelul din hunedoara. m-am hotarat sa fac aceeasi poza, din acelasi unghi pt a observa diferentele. pe langa cea cu castelul am mai facut cateva cu combinatul siderurgic(dezafectat). voi posta mai multe poze cu castelul pt ca au mici diferente :D

 

poza din 1940

post-30224-1244736491_thumb.jpg

 

iar acum pozele mele

 

 

 

astept comentariile voastre. multumesc :P

 

PS: am uitat sa precizez ca pozele nu sunt deloc editate. asa am facut culorile din aparat. unele din ele sunt indreptate cu picassa :bounce: :) in rest nimic

 

Trebuia sa incerci o incadrare la fel de larga ca in fotografia de la 1940. Daca nu cadrul pare mult prea incarcat si nu ai un punct care sa atraga atentia, iar ochii se vor "plimba" cautand. De altfel fotografia de la 1940 este una dintre exceptile regulii treimilor. Orizontul imparte fotografia in 2 planuri, dar nu creeaza un cadru plictisitor ci din contra atrage atentia asupra castelului si mult mai putin asupra orasului sau spatiului verde din partea inferioara a imaginii.

Ce am mai remarcat e faptul ca in imaginile tale, lateralele castelului nu sunt paralele cu lateralele imaginii si dau o senzatie de dezechilibru.

In rest din punct de vedere cromatic imi plac mult cadrele tale si lumina este destul de buna.

 

Salutare tuturor

 

Cateva poze de la concertul Sinead O'Connor. Poate sunt printre voi oameni care îi apreciaza muzica...

Calitatea imaginilor nu-i chiar ceea ce mi-as fi dorit dar... atat mi-a permis "utilajul" :D (Nikon D90/18-105)

 

Imi plac cadrele tale.

Editat de Schumy CJ
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Fiindca nu prea ii luata lumea in seama pe aici(mie nu mi-a zis nimica de ultimele 2 post'uri) decat....

 

 

 

Trebuia sa incerci o incadrare la fel de larga ca in fotografia de la 1940. Daca nu cadrul pare mult prea incarcat si nu ai un punct care sa atraga atentia, iar ochii se vor "plimba" cautand. De altfel fotografia de la 1940 este una dintre exceptile regulii treimilor. Orizontul imparte fotografia in 2 planuri, dar nu creeaza un cadru plictisitor ci din contra atrage atentia asupra castelului si mult mai putin asupra orasului sau spatiului verde din partea inferioara a imaginii.

Ce am mai remarcat e faptul ca in imaginile tale, lateralele castelului nu sunt paralele cu lateralele imaginii si dau o senzatie de dezechilibru.

In rest din punct de vedere cromatic imi plac mult cadrele tale si lumina este destul de buna.

 

Schumy, mersi mult pentru aprecieri.

Eu am incercat sa ma apropii cat mai mult de poza din '40. Din pacate, e foarte greu sa ajungi in locul de unde a fost facuta fotografia. Defapt cred ca nici nu as mai putea face poza din cauza cladirilor. Oricum mi-ar fi fost greu sa incadrez poza exact ca cea veche, deoarece aparatul nu-mi prea permite :bounce: Am un Canon PowerShot A530... deci.... sunt foarte limitat.

Dupa cum am zis, unele poze le-am indreptat cu picassa, si m-am ghidat dupa balconul din mijlocul pozei.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Aseara a fost un cer interesant.. :bounce:

 

DSC_1044.jpg

DSC_1060.jpg

DSC_1071.jpg

DSC_1065.jpg

DSC_1075.jpg

DSC_1084.jpg

 

Pozele sunt doar cropuite umpiculescu (unele), inca f'o cateva AICI.. Cine nu a aruncat un ochi pe cer aseara (in jur de 8, parca), a pierdut mare priveliste!! Iar cine a aruncat cu ochiu' si n-a aruncat si cu obiectivul, a pierdut mult mai mult.. :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mie mi se pare o simpla poza...peisajul intradevar are potential dar trebuia prin intr-un altfel de cadru...stalpul acela aproape de mijlocul pozei, fix in centrul atentiei, firele de tensiune...Nu e o poza studiata inainte...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Înainte de furtună! post-7334-1244884722_thumb.jpg

Iată o poză pe care o încadrez la categoria "reflexii", deoarece culoarea apei nu este dată de faptul că e tulbure, ci din contră, fiind foarte limpede, se vedea fundul apei. Poza e făcută pe film, scanarea lasă de dorit, "prelucrările" ulterioare au stricat-o Âşi mai mult, dar mie îmi place chiar Âşi aÂşa. ÂŞtiu că nu respectă nici regula treimilor, dar aici mi se pare că nici nu trebuie. Este făcută pe digul de la 2 Mai, înainte de a apărea pe acolo altă construcție în afară de cherhana. Soarele a coborît sub plafon preț de 2 minute, apoi a urmat o furtună straÂşnică!

AÂştept critici, nu vă sfiiți!

Toate bune! :bounce:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cine nu a aruncat un ochi pe cer aseara (in jur de 8, parca), a pierdut mare priveliste!! Iar cine a aruncat cu ochiu' si n-a aruncat si cu obiectivul, a pierdut mult mai mult.. :D

 

Am aruncat si eu si cu ochiu' si cu obiectivul... Pozele sunt facute cu Sony DSC-H9, neprelucrate. Sa nu aveti pretentii prea mari... nu sunt o cunoscatoare :bounce:

 

post-25889-1244899862_thumb.jpgpost-25889-1244899891_thumb.jpgpost-25889-1244899899_thumb.jpgpost-25889-1244899905_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mie mi se pare o simpla poza...peisajul intradevar are potential dar trebuia prin intr-un altfel de cadru...stalpul acela aproape de mijlocul pozei, fix in centrul atentiei, firele de tensiune...Nu e o poza studiata inainte...

 

 

oki. am bagat la cap cand mai ajung acolo o sa fac poza din nou, nu o sa mai fie zapada dar vreau sa invat, incet si sigur ..

 

Peisajul e superb, dar pacat ca zapada si cerul sunt supraexpuse.

 

 

ce trebuie setat la aparat pt a evita aceasta supraexpunere??

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

oki. am bagat la cap cand mai ajung acolo o sa fac poza din nou, nu o sa mai fie zapada dar vreau sa invat, incet si sigur ..

 

 

 

 

ce trebuie setat la aparat pt a evita aceasta supraexpunere??

Primul sfat e sa nu ai blitzul activat...apoi ii las pe cei cu experienta sa iti spuna.

 

Pun si eu 2 de azi...

post-7727-1245001380_thumb.jpg

post-7727-1245001395_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ce trebuie setat la aparat pt a evita aceasta supraexpunere??

 

Diferenta de luminozitate mai ales intre umbra si albul zapezii ii enorma pentru toate aparatele. Astfel daca umbra poate avea nevoie si de pana la jumatate de secunda expunere, zapada va avea nevoie de mult mai putin(~1/500 secunde, daca nu si mai putin) si numai din expunere nu se poate aranja. Dar daca se face o poza in format RAW si se seteaza o expunere medie astfel incat sa nu fie "arsa" zapada si nici umbra prea intunecata, dupa din PS se poate retusa astfel incat sa fie ok.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu cred ca se pune problema de blitz... Problema la peisajul tau, care este destul de bun daca nu ar exista acel stalp, este de diafragma. fac pariu ca f-ul se afla undeva la o cifra mica 5.6 etc.

Ca sa iti iasa bine peisajul si sa ti-se vada detaliite in peisaj trebuie folosita o valoare pe aparat mai mare a diafragmei si un timp de expunere un pic mai mic decat cel normal.

 

 

Uite Ravenita a reusit sa arda fotografiile chiar daca sunt instantaneele de street care nu necesita nici blitz si nici o setare rapida a aparatului. :bounce: :D :D (excelente scari....)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mie mi se pare o simpla poza...peisajul intradevar are potential dar trebuia prin intr-un altfel de cadru...stalpul acela aproape de mijlocul pozei, fix in centrul atentiei, firele de tensiune...Nu e o poza studiata inainte...

Lasa ca e buna intr-un fel, ca arata cam cum arata acum natura, ca nu poti admira un peisaj frumos, o cladire frumoasa, de atata cablaraie cata e in tara asta :D

Sa speram ca le vor ingropa cat mai curand, pe toate, asa cum se zvoneste :bounce: Atunci sa te tii, cu poze la arhitectura, la peisaje, etc...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Primul sfat e sa nu ai blitzul activat...apoi ii las pe cei cu experienta sa iti spuna.

 

Pun si eu 2 de azi...

 

 

hmm blitul era pe auto dar nu a fost activat in momentul pozei

 

 

Nu cred ca se pune problema de blitz... Problema la peisajul tau, care este destul de bun daca nu ar exista acel stalp, este de diafragma. fac pariu ca f-ul se afla undeva la o cifra mica 5.6 etc.

Ca sa iti iasa bine peisajul si sa ti-se vada detaliite in peisaj trebuie folosita o valoare pe aparat mai mare a diafragmei si un timp de expunere un pic mai mic decat cel normal.

 

 

Uite Ravenita a reusit sa arda fotografiile chiar daca sunt instantaneele de street care nu necesita nici blitz si nici o setare rapida a aparatului. :D :P :baubau: (excelente scari....)

 

 

F-ul fiind?

 

eu am folosit aparatul setat pe auto la poza respectiva, chair nu stiu care treaba cu Iso-ul sau cum sa setez timpul de expunere mai mare.

 

Aparatul pe care il folosesc este un canon sx100 is http://ro.docameras.com/canon/sx100is_cameradigitala.html

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Kristian K changed the title to Pasionati de fotografie

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...