Sari la conținut

Pasionati de fotografie


urzica
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 10,9k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Dap... da mai bine cu nuanta de verde, dar la incadrare parca ar mai merge taiat si de jos daca tot ai taiat sus.

 

Nuanta verde e doar una dintre modificari. Modificari facute in 5 min, ca ar mai fi fost chestii de rezolvat, cum ar fi eliminarea celor trei reflexii de sub barbie, de la fermoar, care distrag atentia.

 

Cat despre incadrare, e facuta dupa regula treimilor. Doua dintre linii se intersecteaza chiar la ochi, adica punctul de maxim interes.

 

Numai bine!

 

Hai sa mai vedem si alte poze, ca pe asta am disecat-o cam mult.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca tot s-a dat liber la Photoshop... mi-am permis si eu.

 

Totusi, vad ca foarte multa lume posteaza portrete alb/negru. Unele sunt foarte reusite, chiar exprima ceva, dar alea sunt foarte putine. De ce nu se incearca de exemplu jocul cu lumina la portret sau cu blitzul extern orientat intr-o directie corecta arunca niste umbre si contraste foarte interesante.

 

As propune ceva daca tot suntem cativa pasionati pe aici. De exemplu, sa fotografiem dupa o anumita tema aleasa in comun, cu timp de lucru, si la sfarsitul deadlineului sa posteze fiecare ce a facut pe tema respectiva si apoi sa discutam acolo. Castigatorul alege tema urmatoare. Macar asa e ceva interesant, activ, umbli cu aparatul in mana sa cauti subiecte, nu mai declansezi aiurea si vii aici si spui "uite ce-am facut, unde am gresit, sau mai bine nu-i spuneti nimic, mie imi place asa"....

Editat de Metal Heart
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mai depinde si de blitz si de suprafata pe care se reflecta ca sa iasa ceva umbre interesante. Mie una nu-mi place de nici o culoare felul in care cade lumina pe subiect cu blitzul stock.

Foarte buna initiativa cu tema, dar cred ca mai okay ar fi sa alegi tu prima tema, tinanand cont ca ai deschis ideea si pe viitor castigatorul o decide pe urmatoarea :unsure:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

si 3 pozne de la mine . astept parerile voastre

Prima nu-mi spune nimic, sincer sa fiu.

A doua ar fi fost mult mai interesanta daca ai fi folosit un shutter speed mai mare, pentru claritate.. asa, e dificil de inteles faptul ca kezdia aia e un lichid stropshit.. :unsure:

Pasarichea imi place, dar as fi bagat-o umpiculescu in PS, as fi intunecat pasarichea in sine, incat sa-i ramana doar silueta pe fondul valuretzelor..

 

Parerea mea! :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

as fi bagat-o umpiculescu in PS, as fi intunecat pasarichea in sine, incat sa-i ramana doar silueta pe fondul valuretzelor..

 

Parerea mea! :cheers:

SI l-ai fi inclus in plan indepartat si pe Yoda acolo :)

 

Parerea mea :P

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:) Pareri?

Mie personal imi place a doua poza,dar nu stiu parca a-si face ceva cu contrastul....oricum nu-mi permit sa comentez inca,e doar o parere......imi place

Editat de Hosszu Toll
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mie personal imi place a doua poza,dar nu stiu parca a-si face ceva cu contrastul....oricum nu-mi permit sa comentez inca,e doar o parere......imi place

Si eu o am preferata tot pe a doua :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vin si eu cu 2 poze de seara:

 

DSC_1182.jpg

 

DSC_1176.jpg

 

Astept o critica cat mai subiectiva si de calitate. Momentan vreau sa ma apuc de invatat tehnica, mai ales din punct de vedere compozitional unde consider ca e baza fotografiei. De asemenea incerc sa lucrez si in PS, dar e nevoie de multa rabdare sa inveti.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Prima nu-mi spune nimic, sincer sa fiu.

A doua ar fi fost mult mai interesanta daca ai fi folosit un shutter speed mai mare, pentru claritate.. asa, e dificil de inteles faptul ca kezdia aia e un lichid stropshit.. :cheers:

Pasarichea imi place, dar as fi bagat-o umpiculescu in PS, as fi intunecat pasarichea in sine, incat sa-i ramana doar silueta pe fondul valuretzelor..

 

Parerea mea! :blink:

 

 

aparatul meu e un cannon sx100is. pozele au fost facute cu, si aici urmeaza o blasfemie, camera pe auto :P

 

nu dati cu pietre dar habar n-am ce setari conditioneaza ce si etc.

 

sunt paralele cu domeniu asta... dar sunt dispus sa invat :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

As propune ceva daca tot suntem cativa pasionati pe aici. De exemplu, sa fotografiem dupa o anumita tema aleasa in comun, cu timp de lucru, si la sfarsitul deadlineului sa posteze fiecare ce a facut pe tema respectiva si apoi sa discutam acolo. Castigatorul alege tema urmatoare. Macar asa e ceva interesant, activ, umbli cu aparatul in mana sa cauti subiecte, nu mai declansezi aiurea si vii aici si spui "uite ce-am facut, unde am gresit, sau mai bine nu-mi spuneti nimic, mie imi place asa"....

 

Deci, nimeni interesat? :)

 

Intre timp se pot posta si pozele care n-au legatura cu ce am spus eu mai sus.

Editat de Metal Heart
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Interesanta ideea.

 

Buna initiativa !

 

Foarte buna initiativa cu tema, dar cred ca mai okay ar fi sa alegi tu prima tema, tinanand cont ca ai deschis ideea si pe viitor castigatorul o decide pe urmatoarea :)

 

Pai hai cu tema.

 

Pentru cei care si-au exprimat dorinta, ei bine, prima tema: REFLEXII

 

REGULI:

 

DEADLINE 8 IUNE.

 

SE ACCPETA FOTOGRAFII CU REZOLUTIA MAXIMA 1280 pixeli (pe latura cea mai mare, nu de alta, dar nu am chef sa deschid cearceafuri de 4Mb, si in plus de asta, orice viewer de poze stie si cu resize), PORTRAIT, LANDSCAPE, CROP, RGB, B&W, SEPIA. FIECARE POSTEAZA DOAR O SINGURA POZA, SE ACCEPTA ATAT POZE FARA POSTPROCESARE CAT SI POZE INTENS PRELUCRATE IN PROGRAMELE DE EDITARE FOTO. NU SE ACCEPTA POZELE TRUCATE!

 

Succes!

 

"Castigatorul" alege tema urmatoare.

 

Nu e musai sa pozati ACUM pentru tema de mai sus, se accepta si poze mai vechi.

 

Nu e musai ca tema de mai sus sa se invarta in jurul motocicletelor.

Editat de Metal Heart
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Kristian K changed the title to Pasionati de fotografie

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...