Sari la conținut

Pasionati de fotografie


urzica
 Share

Postări Recomandate

:grinbandit:

 

Nu o practic dar nu pot sa spun ca nu mi-ar placea insa e mai dificila prin prisma faptului ca implica anumiti factori ce nu sunt la indemana oricui spre deosebire de fotografie cu motiv clasic ca sa zicem asa. Personal raman la parerea ca adevaratele calitati ale unui fotograf, talentul in primul rand, se vad in fotografia clasica, nu cea digitala care practic iti permite sa transfori o poza esuata intr-un succes total pentru ca aici intervine in mare parte priceperea in ale graficii computerizate.

 

 

 

 

post-6081-1170539733_thumb.jpg post-6081-1170539771_thumb.jpgpost-6081-1170539874_thumb.jpg

Editat de just_me
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 10,9k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

:grinbandit: INCREDIBILA INDIE

 

ma intreb ce rost are sa pui fotografiile la rezolutie maxima pe site. un 800x600 ar fi suficient. ca sa nu mai vorbim de dimensiune. descarc 2 mega si ceva cand ar putea fi maxim 500 kilo. si ai putea foarte bine macar sa rotesti imaginile inainte sa le pui pe site. nu mai zic de alte modificari asupra pozelor...

si ca sa fiu rautacios pana la capat... poza nr 1 ai pus-o de doua ori. la fel si poza nr 3, iar poza cu motocicleta e tremurata rau. incearca sa mai pui putin contrast la unele poze. antepenultima poza are o dunga aiurea. habar n-am de unde e, dar nu cred ca trebuia pusa aici, necorectata.

sper sa nu consideri ca am fost prea dur cu tine, dar in titlu scrie <pasionati de foto>. asta implica putin mai multe, nu doar o apasare de buton. am cateva mii de poze, dar am postat pana acum doar 6. care am considerat eu ca sunt cele mai frumoase. poate ar trebui sa facem toti asa...

 

p.s. am modificat poza cu dunga aceea. am rotit imaginea la 90CCW, si apoi inca cu 0.6 grade, pentru ca era stramba, am umblat putin la culori si i-am facut un crop. apoi o redimensionare la 800x600 si o rama. n-am lucrat la ea mai mult de 3 minute. se putea face treaba si mai buna, dar ti-am dat doar un exemplu... si poza are doar 237kilo. a ta are 2.14 mega.

post-14488-1170587010_thumb.jpg

Editat de gabyshor
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

si asta imi place mult...

incearca sa te mai joci putin cu ele inainte sa le pui pe site sau sa le arati prietenilor. sunt atatea programe cu care poti prelucra pozele. experimenteaza. de multe ori putin contrast si o banala rama dau niste rezultate neasteptate.

post-14488-1170595400_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cateva de iarna trecuta

 

nu ma prind unde-i facut focusul. plus ca-mi par miscate rau de tot. spre seara, incearca sa folosesti un trepied sau sa sprijini aparatul pe ceva... alte pareri?

 

m-am mai chinuit cu inca doua

Sunt facute cu un Zenith........... :grinbandit: ......nu stiu ce sa le mai fac

 

ideile sunt binevenite..

 

prima imi place. e misto. a doua e cam arsa in stanga. si nu prea ai ce-i face.

Editat de gabyshor
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

gabyshor lucrezi cu digital?>???

 

da, am un aparat digital. dar nu sunt fotograf profesionist. mi-a placut fotografia de cand ma stiu. si la inceput ma jucam cu un aparat pe film. nu era ceva deosebit, deci nici rezultatele n-au fost pe masura. apoi am pus mana, din intamplare, pe un fuji s5500. pe vremea aia era ceva pt mine. si diferentele erau imense... dupa cativa ani mi-am permis si eu unul. iar acum am un nikon d70s de care sunt foarte multumit.

dar nu trebuie sa ai aparat foarte performant ca sa ai rezultate bune. daca te uiti putin in jur, inainte sa apesi declansatorul...

 

tu ce aparat ai?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

da, am un aparat digital. dar nu sunt fotograf profesionist. mi-a placut fotografia de cand ma stiu. si la inceput ma jucam cu un aparat pe film. nu era ceva deosebit, deci nici rezultatele n-au fost pe masura. apoi am pus mana, din intamplare, pe un fuji s5500. pe vremea aia era ceva pt mine. si diferentele erau imense... dupa cativa ani mi-am permis si eu unul. iar acum am un nikon d70s de care sunt foarte multumit.

dar nu trebuie sa ai aparat foarte performant ca sa ai rezultate bune. daca te uiti putin in jur, inainte sa apesi declansatorul...

 

tu ce aparat ai?

INCA nu am renuntat la film dar cine stie.Orice are un inceput

am un Canon eos3000n

mai trebe cate ceva la el (obiective blitz) shi poate o sa fie mai bine

 

respecte

Editat de chetzemiah
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu ma prind unde-i facut focusul. plus ca-mi par miscate rau de tot. spre seara, incearca sa folosesti un trepied sau sa sprijini aparatul pe ceva... alte pareri?

prima imi place. e misto. a doua e cam arsa in stanga. si nu prea ai ce-i face.

da intr-adevar sunt miscate. dar mie ii plac , fie numai ca nuanta. le-am facut la repezeala cu un fuju de 3, 5mpixeli. . trepiedul n-ar fi la indemana si pentru ca imi plac instantanele. ce vrei ma chinuie si pe mine arta asta.. da oricum parerile si sfaturile , cam ce se poate lucra la o poza sunt binevenite de la cei priceputi, sau professionisti , daca sunt pe aici.

stiu sa iau notite constiincios. deci critici sau laude astept. :bigstar: :baldy: :grinbandit:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut 'CobraArt',

 

...uite aici un program pentru Passepartout, dar asta este ultimul lucru la prelucrarea unei poze.

 

Prima data trebuie sa faci astea 5 puncte:

Asta ar fi trebuit sa faci inainte sa ajungi la rama.

 

Succes la prelucrarea pozelor digitale.

Vincent

Ok,am download-at programul

O sa vad ce pot sa fac :grinbandit:

Danke

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

gabyshor ....cum ai facut "rama" daca ii se poate spune asa la poza asta ( cu ce program le prelucrezi?)

 

salut. pentru rama, am un programel micutz. imi scapa acum numele. ceva cu photo... dar daca dai o cautare pe google, sigur gasesti. sunt o groaza de programe care fac asta. n-am unul favorit pentru ca n-am dat multa atentie acestui aspect. rama nu e chiar asa de importanta. acum sunt la serv si nu-mi amintesc numele, dar o sa ma uit cand ajung acasa

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Kristian K changed the title to Pasionati de fotografie

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...