Sari la conținut

Pasionati de fotografie


urzica
 Share

Postări Recomandate

Salut, Vincent!

Nu ma pot supara, chiar iti multumesc pentru ca mi-ai exemplificat direct pe poza; a iesit mai bine ce ai facut tu :baldy:

Iti multumesc pentru sugestii, cred ca am sa incerc din nou si am sa le aplic.

Poza e facuta intr-un concurs si da, e facuta la repezeala ca eram destul de obosita, plus ca nici lumina nu m-a ajutat prea mult (era dupa-amiaza).

Analog vs digital ... eu oricum lucrez cu analog. Si apropos de asta, stii ceva de Canon EOS Rebel? Eu am cautat pe net dar nu gasesc modelul asta. Rebel G este cel mai apropiat de el, dar nu-i la fel.

Merci

O zi buna!

 

problema e ce ai vrut tu sa faci cu poza aia...

 

daca e cea ce vad eu in ea... era foarte bine initial, cea modificata nu mai sugereaza mare lucru..(pare artificiala). cel putin asa cred eu...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 11k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Salut, Belbody!

Nu stiu ce anume vezi tu in poza, dar pot sa-ti spun cam ce am vrut eu sa zic in ea.

Concursul la care participam atunci era pe teme si poza a fost facuta pentru tema "Bahlui"(un rau care trece prin oras si pe care l-as fi dorit mai curat). Erau multi concurenti si multi dintre ei isi postasera trepiedele pe mal, pentru peisaj. Eu am vrut sa ironizez putin tendinta asta si mi-a venit trasnaia cu sticla. Adica m-am gandit la ceva de genul "As vrea sa beau de aici, dar la cum arata..." ; firele de iarba de pe acolo trebuiau sa sprijine indeea asta.

Pe de alta parte, prelucrarea lui Vincent imi place pentru ca sufar de mania izolarii subiectului, daca se poate spune asa, si arata mai artistic decat ce-am facut eu (o poza obisnuita).

 

A! sa-ti arat si cum a iesit poza pe film post-9417-1174589261_thumb.jpg

Cam atat despre asta.

 

Seara faina!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut, Belbody!

Nu stiu ce anume vezi tu in poza, dar pot sa-ti spun cam ce am vrut eu sa zic in ea.

Concursul la care participam atunci era pe teme si poza a fost facuta pentru tema "Bahlui"(un rau care trece prin oras si pe care l-as fi dorit mai curat). Erau multi concurenti si multi dintre ei isi postasera trepiedele pe mal, pentru peisaj. Eu am vrut sa ironizez putin tendinta asta si mi-a venit trasnaia cu sticla. Adica m-am gandit la ceva de genul "As vrea sa beau de aici, dar la cum arata..." ; firele de iarba de pe acolo trebuiau sa sprijine indeea asta.

Pe de alta parte, prelucrarea lui Vincent imi place pentru ca sufar de mania izolarii subiectului, daca se poate spune asa, si arata mai artistic decat ce-am facut eu (o poza obisnuita).

 

A! sa-ti arat si cum a iesit poza pe film post-9417-1174589261_thumb.jpg

Cam atat despre asta.

 

Seara faina!

 

 

pai asa si trebuia sa fie, cum ai facut-o tu! cu mana intreaga si iarba si tot

 

din ce a modificat el nu se mai intelege ca e rau sau galeata sau cada sau whatever...

 

 

 

eu oricum nu prea agreez ideea pozelor prelucrate... ce reusesti sa surprinzi in acel moment e important, cu prelucrarea de dupa poti sa faci din mamaia Angelina Jolie, nu e pictura, e fotografie... conteaza ca imaginea sa te duca si la un anumit moment din timp, clipa aia pe care ai reusit sa o "furi" pe film..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mie imi plac amandoua.

Pentru prima am vazut variantele si ma gandesc ca sepia ar indulci putin atmosfera.

Totusi imi place originalul :baldy: E de inima albastra, nu me_stz?

La a doua ... mi se pare mie ca ar mai fi nevoie de ceva spatiu deasupra capului copilei, in rest imi place ca parca-s in interiorul unui unghi, a carui varf e fata.

 

me_stz, iti place sa fotografiezi de jos? ca observ asta la ambele imagini.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca folosesti programul ACDSee,dai clik dreapta pe o poza dupa ce o deschizi,selectezi optiunea "resize" si scrii acolo ''800'',apoi dai "done"si"save".Simplu,nu?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

si eu si eu....

 

 

si eu si eu....

post-15020-1174855101_thumb.jpg

post-15020-1174855319_thumb.jpg

post-15020-1174855630_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc pentru informatie si pentru frumoasa imagine pe care ai creat-o in post-ul asta.

Eu cu Smena am avut voie sa ma joc abia pe la 14 ani si din fericire inca il mai am in dulap.

Legat de aparatura, cred ca de acum caut obiective pentru acest Rebel; un wide bunicel, un tele... numai ca nu ma simt in pericolul pentru care m-ai atentionat pentru ca e altceva ce ma chinuie: sa reusesc sa controlez limbajul fotografiilor mele.

Multumesc si pentru urare si-ti doresc la fel, o saptamana foarte buna!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

hei

mi-am facut temele

doua incercari de primavara sa fiu in ton cu cei care ne-au adus aminte mai devreme ca a venit .... primavara ... :baldy:

serenity, cool a doua cu satul - si a treia ca si compozitie. mi se pare sugestiva treaba cu furculita in scruimera ... :baldy:

altfel asfalt uscat si saptamana usoara

post-15988-1174927463_thumb.jpg

post-15988-1174927471_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

subscriu la ktmbull si adaug ultimul ... ceva mai sugestiv ...

raven ai renuntat de nu ne mai onorezi?

asteptam primaveri sau ce vrei tu ca mie cel putin mi-e dor de fotografiile tale

asfalt uscat

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

wow...nu ma asteptam la asta. merci mult de apreciere, ma simt onorata...

eu din pacate nu am mai avut timp...servici, facultate, scoala de soferi, moto...ca asa cum am mai spus prioritatea nr 1 este motorul, si momentan am niste treaba cu el si ce tine de echipament.

zilele viitoare am sa iau aparatul unui prieten si o sa ma apuc de cateva poze, numa sa vina vreme frumoasa.

merci mult si revin curand, sper...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu ... vreau doar sa va impartasesc motivul bucuriei mele. La link-ul atasat am gasit multe lucruri despre care aveam nevoie sa citesc si ma refer la posturile din seria: FOR ABSOLUTE BEGINERS.

Sunt si tot felul de metode de postprocesari, pentru cei interesati.

 

In speranta ca veti gasi lucruri interesante, va doresc lectura placuta!

foto

Enjoy it!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Kristian K changed the title to Pasionati de fotografie

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...