Sari la conținut

Pasionati de fotografie


urzica
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 11k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

am pus si eu vro 2...imi plac pozele nemodificate(cea cu copiii si cu fata aia sunt singurele modificate), iar daca este surpinsa o idee buna, parerea mea, poza sa fie naturala, fara a interveni modificari estetice :burnout:

ps:pozele astea-s facute cu un nikon coolpix 4100 ;)

post-12624-1164307240_thumb.jpg

post-12624-1164307254_thumb.jpg

post-12624-1164307266_thumb.jpg

post-12624-1164307286_thumb.jpg

post-12624-1164307304_thumb.jpg

post-12624-1164307323_thumb.jpg

post-12624-1164307332_thumb.jpg

post-12624-1164307357_thumb.jpg

post-12624-1164307367_thumb.jpg

post-12624-1164307381_thumb.jpg

post-12624-1164307433_thumb.jpg

post-12624-1164307478_thumb.jpg

post-12624-1164307504_thumb.jpg

Editat de Mr_ORL
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator <-BlacK_Killer->

si eu :D , scuzati rezolutia :burnout:

 

si eu :yikes: , scuzati rezolutia ;)

 

si eu :blbl: , scuzati rezolutia :D

 

later edit : vad ca nu merg puse , le pun maine editate :P

post-8243-1164316306_thumb.jpg

post-8243-1164316306_thumb.jpg

post-8243-1164316309_thumb.jpg

post-8243-1164316486_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cateva si dintr-ale mele. Nemodificate in nici un fel. Nature at its best...

 

post-9917-1164317703_thumb.jpgpost-9917-1164317739_thumb.jpgpost-9917-1164317842_thumb.jpg

post-9917-1164317902_thumb.jpgpost-9917-1164317950_thumb.jpgpost-9917-1164318004_thumb.jpg

post-9917-1164318140_thumb.jpgpost-9917-1164318199_thumb.jpgpost-9917-1164318248_thumb.jpg

post-9917-1164318329_thumb.jpgpost-9917-1164318385_thumb.jpgpost-9917-1164318450_thumb.jpg

post-9917-1164318605_thumb.jpg

 

Si apropo: care stie cum se poate calibra un monitor TFT ca toate wizardurile vorbesc despre CRT-uri si un Spider e prea scump? Vreau sa mi se vada la fel culorile pe laptop si desktop (amandoua TFT-uri)

Editat de andreisamoil
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Fotografii minunate, unele artistice altele mai de amator dar toate au farmecul lor. Din cand in cand, dupa ce citesc o gramada de grozavii pe aici imi arunc o privire pe ele si ma destind, unele din fotografii aducandu-mi aminte de locuri pe care le-am vazut si mi-ar place sa le revad.

 

Mai postez si eu cateva, tocmai ce am ajuns din Delta si am relocat niste stiuci din habitatul lor in frigider la mine. :burnout:

post-3002-1164383788_thumb.jpg

post-3002-1164383886_thumb.jpg

post-3002-1164384014_thumb.jpg

post-3002-1164384128_thumb.jpg

post-3002-1164384232_thumb.jpg

post-3002-1164384473_thumb.jpg

post-3002-1164384514_thumb.jpg

post-3002-1164384596_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Putin offtopic din partea mea dar din moment ce va pricepeti asa de bine la aparata foto am si eu nevoie de un sfat, momentan am de aproximativ 2 ani un aparat foto digital, un Kodak CX 7300 EasyShare are 3.2 mp fara zoom optic doar digital de 3x card de 16 mb.. filmeaza putin si fara sunet si a costat desul de mult atunci..

Bon acuma insa a aparut la altex un aparat care mi-a atras atentia http://www.altex.ro/?domeniu=Electronice&a...mp;model=DCC510

 

merita sa il amanetez pe al meu eventual si sa pun o diferenta? dupa performanta DA.. insa benq.. nu prea stiu mare lucru despre produsele lor

va multumesc :burnout:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

tot ce pot sa spun e k imi pare f rau k nu am aparat foto bun...pozele sunt facute cu un simplu telefon si prelucrate.

Foarte bune, poate nu-ti ieseau chiar atat de bine cu un aparat normal. Liceul de arta?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Putin offtopic din partea mea dar din moment ce va pricepeti asa de bine la aparata foto am si eu nevoie de un sfat, momentan am de aproximativ 2 ani un aparat foto digital, un Kodak CX 7300 EasyShare are 3.2 mp fara zoom optic doar digital de 3x card de 16 mb.. filmeaza putin si fara sunet si a costat desul de mult atunci..

Bon acuma insa a aparut la altex un aparat care mi-a atras atentia http://www.altex.ro/?domeniu=Electronice&a...mp;model=DCC510

 

merita sa il amanetez pe al meu eventual si sa pun o diferenta? dupa performanta DA.. insa benq.. nu prea stiu mare lucru despre produsele lor

va multumesc :burnout:

Daca vrei sa te orientezi spre ceva multimedia, opteaza pentru samsung digimax, cu rezolutie minim 4 mpx. Eu am avut asa ceva si am fost super incantat de el. Cred ca un digimax 401 e super ieftin. Acum 2 ani am dat in jur de 7 mil jumate, deci cred ca il poti gasi pe la 3 mil. Daca nu, orienteaza-te spre un canon sau fuji.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

tot ce pot sa spun e k imi pare f rau k nu am aparat foto bun...pozele sunt facute cu un simplu telefon si prelucrate.

sper sa va placa, astept pareri.

 

misto pozele....foarte faine...dar incearca totusi sa prinzi niste ipostaze cu telefonul, astfel incat sa nu mai necesite modificare(am cateva poze ciudate facute cu un ap de 1.3mp mai varza decat 6230i, interesante...le postez cand ajung la munca)...in rest, te pricepi...felicitari :burnout:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

tot ce pot sa spun e k imi pare f rau k nu am aparat foto bun...pozele sunt facute cu un simplu telefon si prelucrate.

sper sa va placa, astept pareri.

 

nu stiu daca se incadreaza la categoria "poze" intrucat sunt mai degraba... nici nu stiu cum sa le spun... tablori de bricolaj digital (poate). Oricum sunt interesante si dau de gandit. Ai facut ceva arte?

 

Stie sa imi raspunda si mie cineva la intrebarea de mai sus?

Cum pot sa calibrez monitoare TFT?

Multumesc

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Putin offtopic din partea mea dar din moment ce va pricepeti asa de bine la aparata foto am si eu nevoie de un sfat, momentan am de aproximativ 2 ani un aparat foto digital, un Kodak CX 7300 EasyShare are 3.2 mp fara zoom optic doar digital de 3x card de 16 mb.. filmeaza putin si fara sunet si a costat desul de mult atunci..

Bon acuma insa a aparut la altex un aparat care mi-a atras atentia http://www.altex.ro/?domeniu=Electronice&a...mp;model=DCC510

 

merita sa il amanetez pe al meu eventual si sa pun o diferenta? dupa performanta DA.. insa benq.. nu prea stiu mare lucru despre produsele lor

va multumesc :burnout:

 

acum depinde pt ce vr sa il fol...mare diferenta intre cele 2 nu este(daca la cei 5mp ti s-a oprit privirea)...la aparatele astea, foarte mult conteaza calitatea si pozitionarea lentilelor in obiectiv(in cazul de fata al celor 2 aparate e cam absent), ccd-ul, functiile pe care le detine aparatul, zoom-ul...etc...

 

automat, daca vrei poze de calitate, si ai si resurse, recomand cu mare drag un SLR :P , dar, pt ceva bun, ieftin si care sa scoata bine, gasesti sapuniera(gen a mea :blbl: ) la cateva milioane...producatorii care ti i-as recomanda ar fi: nikon, cannon, pentax, konika-minolta, panasonic(leica lens) si or mai fi, da nu imi vin acu in minte :D (mie unu sony nu imi place, ca multi or sa scartaie ca nu am pus si sony...ccd muci fatza de altele, desi au implantat asemeni nokia, lentile carl zeiss)...multa bafta ;)

 

nu stiu daca se incadreaza la categoria "poze" intrucat sunt mai degraba... nici nu stiu cum sa le spun... tablori de bricolaj digital (poate). Oricum sunt interesante si dau de gandit. Ai facut ceva arte?

 

Stie sa imi raspunda si mie cineva la intrebarea de mai sus?

Cum pot sa calibrez monitoare TFT?

Multumesc

 

cu astea tft e mai aiurea...am obs in altex ca difera :yikes: eu aveam un programel pt placile nvidia(riva tunner) cu care calibram culorile...incearca la setarile placii video(overlay, colors, etc...) poate gasesti :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Putin offtopic din partea mea dar din moment ce va pricepeti asa de bine la aparata foto am si eu nevoie de un sfat, momentan am de aproximativ 2 ani un aparat foto digital, un Kodak CX 7300 EasyShare are 3.2 mp fara zoom optic doar digital de 3x card de 16 mb.. filmeaza putin si fara sunet si a costat desul de mult atunci..

Bon acuma insa a aparut la altex un aparat care mi-a atras atentia http://www.altex.ro/?domeniu=Electronice&a...mp;model=DCC510

 

merita sa il amanetez pe al meu eventual si sa pun o diferenta? dupa performanta DA.. insa benq.. nu prea stiu mare lucru despre produsele lor

va multumesc :burnout:

 

 

benq ala nu prea merita. sincer.

 

mai bine mai astepti.. mai strangi niste bani,.. poate vor baga ceva reduceri de sarbatori. ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Foarte bune, poate nu-ti ieseau chiar atat de bine cu un aparat normal. Liceul de arta?

nu sunt la liceul de arta si nici nu am facut liceul de arta :yikes: nu suport deloc Tonitza :blbl:

ma bucur k ti-au placut... nu prea ma asteptam eu la reactii... ;)

 

misto pozele....foarte faine...dar incearca totusi sa prinzi niste ipostaze cu telefonul, astfel incat sa nu mai necesite modificare(am cateva poze ciudate facute cu un ap de 1.3mp mai varza decat 6230i, interesante...le postez cand ajung la munca)...in rest, te pricepi...felicitari :burnout:

orice poza as face cu telefonul imi ies blurate si pt asta tre sa le prelucrez, sau in cel mai fericit caz doar sa modific culorile.

 

nu stiu daca se incadreaza la categoria "poze" intrucat sunt mai degraba... nici nu stiu cum sa le spun... tablori de bricolaj digital (poate). Oricum sunt interesante si dau de gandit. Ai facut ceva arte?

pai topicul e pasionati de Foto, asta e doar o pasiune pt mine, nu am facut nici cursuri, nici liceu...nik...fac poze la ceea ce vad si ceea ce simt. Daca e asa, sa nu mai postez poze facute de mine? :D

ce anume iti dau de gandit tie? (imi place sa ascult parerea altora, fie buna fie rea)

 

ms baieti :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

cu astea tft e mai aiurea...am obs in altex ca difera ;) eu aveam un programel pt placile nvidia(riva tunner) cu care calibram culorile...incearca la setarile placii video(overlay, colors, etc...) poate gasesti :burnout:

 

Been there, done that...

Din pacate, cu overlay colors le setezi f ochiometric pentru ca nu ai repere. Astfel, daca reusesti sa nimeresti ac nuanta la o culoare iti fuge alta. Mie de exemplu imi variaza albastrul (intre cele doua monitoare) desi am reusit sa fac verdele si rosul. Era bunicel acel program adobe gamma insa daca il pun pe tft il intuneca si il face varza rau. Alternativa e un spider (o piesa care se lipeste de monitor) dar costa cam 200 Euro si imi pare ca la mine nu merita. Daca aveti vreun wizard sau ceva de genul pt tft-uri va rog sa imi spuneti.

 

@raven30hell:

Cred ca nu am fost f atent la tonul folosit si s-a inteles ceva aiurea. Sorry. Postul meu era de bine si nu am zis ca ai fi off-topic. Ziceam ca ce ai postat seamana mai mult cu picturi decat cu poze. Si imi dau de gandit tot la modul bun pt ca sunt (sau imi par mie a fi) compozitii cu idee si cu mesaj. Uite ia de ex poza mea cu pescarusul de pe pagina cealalta. Aia e doar ce vezi: un moment norocos si un pescarus in soare fara nimic ascuns, fara "cunoastere luciferica" cum ar spune Blaga (vai ce m-am spart in figuri). La ale tale gandesti mai mult ca sa inteleaga omul ce ai vrut sa spui. Asta e tot ce ziceam. Pozele sunt ok si ar trebui sa incerci un aparat ca sigur ai face ceva misto.

 

Apropo: Vand eu un aparat: FujiFinepix 3800 cumparat acum 3 ani din SUA. Folosit cu multa grija. http://www.dpreview.com/reviews/specs/Fuji...finepix3800.asp Vine in plus cu geanta cordura, trepied mic de buzunar, doua carduri xD de 256mb respectiv 128mb, parasolar, curea, cablu date, cd-uri, manuale. - 150 Euro

 

post-9917-1164445375_thumb.jpg

 

Care e interesat, am toate contactele la profil

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

valeu dar ce vinzi tu acolo e profesional...imi place...

da intradevar ar trebui sa imi iau aparat, am primit niste oferte sa ma angajez k fotograf, dar am si eu niste lipsuri, fara nici un curs, nu prea le centrez cum trebuie, etc....lucruri care se invata.

bani de aparat am, insa....eu ii strang pt altceva.... ;) pt o comunista...

oricum ms de parere :burnout:

 

uite mai pun cateva...astea neprelucrate, de la munte...facute cu aparatul unui prieten, cannon, pe care pusesem stapanire :D

si cateva cu care m-am jucat:

Editat de raven30hell
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Raven, daca vrei, fa-ti o galerie cu pozele tale pe www.deviantart.com, e cea mai mare comunitate a pasionatilor de arta, nu doar fotografica. Faci poze foarte frumoase, dar mai usor cu modificarea :burnout: . Tine-o tot asa!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

valeu dar ce vinzi tu acolo e profesional...imi place...

da intradevar ar trebui sa imi iau aparat, am primit niste oferte sa ma angajez k fotograf, dar am si eu niste lipsuri, fara nici un curs, nu prea le centrez cum trebuie, etc....lucruri care se invata.

bani de aparat am, insa....eu ii strang pt altceva.... :D pt o comunista...

oricum ms de parere ;)

 

uite mai pun cateva...astea neprelucrate, de la munte...facute cu aparatul unui prieten, cannon, pe care pusesem stapanire :P

si cateva cu care m-am jucat:

 

ce vroia sa zica si andreisamoil mai sus(avea perfecta dreptate :D ), e o diferenta intre pozele regizate si instanturile(gen ala cu pescarusul lui)...iar legat de blur, e un foarte mare fotograf care are o boala sa faca poze miscate, si le face de mai mare dragu sa le privesti, deci, se poate...talent ai si asta e bine, de placut iti place si asta e si mai bine :burnout: deci, poarta cu tine telefonu ala si cum vezi ceva marfa, pozeaza...incearca sa prinzi in natura niste unghiuri mai ciudate in care lumina sa cada altfel, sa nu iti dea ocazia sa modifici poza, sau instanturi frumoase ies la copii :yikes: postasem eu o poza(pe care o modificasem sa ii dau un aer de vechime) cu 2 copii funny...

 

uite si 2 poze, sper sa va placa, avand in vedere ca sunt facute cu 1.3mp, nemodificate(prima cu un nokia si a doua cu un benq)...las sa ghiciti ce vr sa reprezinte poza a 2-a :blbl: mie imi plac mult pozele astea...scuzati siteu din josul pozelor, da nu le mai aveam pe hdd si le-am pescuit de pe unde le postasem :wink:

post-12624-1164489452_thumb.jpg

post-12624-1164489461_thumb.jpg

Editat de Mr_ORL
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am deja :burnout: ms oricum. http://www.raven30hell.deviantart.com/

nu as face prelucrare de poze daca as avea un aparat bun.

Mr ORL, uita-te in galeria mea, ai sa vezi k deja am facut pozele asa cum ma sfatuiai tu ;)

Editat de raven30hell
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Kristian K changed the title to Pasionati de fotografie

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...