Sari la conținut

Pasionati de fotografie


urzica
 Share

Postări Recomandate

am deja :D ms oricum. http://www.raven30hell.deviantart.com/

nu as face prelucrare de poze daca as avea un aparat bun.

Mr ORL, uita-te in galeria mea, ai sa vezi k deja am facut pozele asa cum ma sfatuiai tu :yikes:

 

m-am mai uitat eu pe la tine prin galerii....remember? si am ramas placut impresionat...bv...la mai multe poze frumoase...si sa le bagi sa le vada si ochiu nostru :burnout:

 

deci ai cateva superbe...si fara prea mari modificari...asa te vreau...si la modificat ai talent...poate te gandesti sa urmezi ceva in domeniu :blbl: o sa postez aici niste cursuri de foto , pictura, portrete(care ajuta mult la formarea ochiului) pt cei care vor si nu le strica niste megi pe hdd :P

 

mie imi place mult sa pozez copii(desi recunosc se uita parintii lung la mine ;) )ca iti ofera multe momente frumoase, caraghioase si te fac sa te gandesti la copilarie(cat regret eu ca mi-au iesit miscate pozele alea 2 :D ) sau mai poti prinde portrete ale unor persoane placute, expresive, interesante...pun si eu 2 momentan :wink:

post-12624-1164490712_thumb.jpg

post-12624-1164490728_thumb.jpg

post-12624-1164490790_thumb.jpg

post-12624-1164490836_thumb.jpg

Editat de Mr_ORL
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 11k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Putin offtopic din partea mea dar din moment ce va pricepeti asa de bine la aparata foto am si eu nevoie de un sfat, momentan am de aproximativ 2 ani un aparat foto digital, un Kodak CX 7300 EasyShare are 3.2 mp fara zoom optic doar digital de 3x card de 16 mb.. filmeaza putin si fara sunet si a costat desul de mult atunci..

Bon acuma insa a aparut la altex un aparat care mi-a atras atentia http://www.altex.ro/?domeniu=Electronice&a...mp;model=DCC510

 

merita sa il amanetez pe al meu eventual si sa pun o diferenta? dupa performanta DA.. insa benq.. nu prea stiu mare lucru despre produsele lor

va multumesc :burnout:

 

 

Benq e o firma de "ceva maro" scot chestii ieftine si bune. asa ceva nu s-a prea vazut! Nu te lasa pacalit megapixelii lu peshte, nu iti folosesc! Un aparat de 3.2Mp poate scoate linistit poze 20X30. Vrei mai mari? Inseamna ca vrei mai mult decit foto de vacantza si atunci scoate macar 500 eur. Daca vrei totusi un aparat compact, orienteaza-te dupa sony (cele mai bune la clasa amatori) super culori, blitz f bun ( a nu se intelege f tare), fuji, canon (are culori ceva mai desaturate din cauza ca folosesc CMOS, dar din acest motiv consuma mai putin curent si au zgomot de imagine mai mic la sensibilitati mari si cond de lumina slaba.

Cred ca raportul pret/calitate e cel mai bun la fuji. Vad ca m-am intins, dar mai am citeva chestii de zis: filmatul pe aparate foto: aproape poti uita de functia asta. In primul rind un aparat foto are un obiectiv ghindit pt foto, deci filmatul e din start un compromis; apoi iti trebe un card de min 512mb ca sa ai citeva minute de filmare decenta, nu din aia care doar it aduce aminte de eveniment, ca sa nu fiu rautacios. Apoi amanetarea aparatului tau nu are sa-ti aduca prea multi bani, e un model destul de "vechi" Valoarea lui maxima e in mainile tale. Ultima: zoomul otic care iti lipseste, este intradevar un neajuns, dealtfel, cred, singurul, desi daca nu vrei sa faci performanta, poti trai si fara (am folosit ani de zile un zenit, cu un singur obiectiv, pana sa simt nevoia de zoom). Fereste-te sa folosesti zoomul digital.

Daca toate astea nu te-au convins, poate ajuta sa-ti spun ca am lucrat peste un an intru-n fotolab si am vazut poze facute cu tot felul de aparate. Probabil ca nu cu toate ;) , deci precis mai sint si alte marci, inafara de cele enumerate mai sus care fac poze bune.

 

 

4Thomas: 17GB de poze pe hard? si asta prin august, parca. Ai curaj mai uomule! vezi ca hardu mai si pica, mai rar in zilele noastre, dar nu ti-as dori, plus ca te coasta doar vreo 4 dvd-uri sa dormi linistit.

 

4andrei, aka speologu' (care este si eu, mai mult la trecut) tft-urile nu se prea regleaza pen'ca e cam de slaba calitate, unu din ala bun e o avere.

 

Dar pentru ca motto-ul meu fiind (suzuki :-) : "O imagine spune mai mult decit o mie de cuvinte" va expun:

"pasiunile mele"

post-10420-1164498042_thumb.jpg

 

din care una sper sa devina meserie.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

frumos vorbit TaviS :burnout: asadar, incepatori,pt alegerea aparatului, omu s-a gandit sa expuna frumos cateva aspecte...

 

si eu am lucrat cu un zenit(da inainte am avut smena :D ) apoi kiev, leica,etc :yikes: erau marfa rau...acum preg o expozitie in living cu toate aparatele astea si promit ca ii fac poze :D

 

asadar, diferenta dintre sapuniere, telefoane si APARATE DIGITALE e mare...dar, noi, cum suntem mai saraci, ne permitem ori un tel, ori o sapuniera, si totusi, e de admirat talentul unora...felicitari ;)

Editat de Mr_ORL
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am si eu cateva dupa vro' ora jumate de "sapat" ;)

 

 

 

post-13667-1164503744_thumb.jpg

 

Je.. din profil :burnout:

 

post-13667-1164503950_thumb.jpg

 

Parang...

 

 

post-13667-1164503733_thumb.jpg

 

Parang iar..

 

 

post-13667-1164503722_thumb.jpg

 

..si tot parang

 

 

post-13667-1164503709_thumb.jpg

 

Gata Parangu' :D

 

 

post-13667-1164503695_thumb.jpg

 

Apus de soare (Apa, Satu Mare)

 

 

post-13667-1164503662_thumb.jpg

 

3 Prieteni

 

 

post-13667-1164503627_thumb.jpg

 

Atlanticul vazut de pe un hotel din Miami

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

tigrule...tare aia cu 3 preteni :burnout: ala da moment placut ;)

 

cu 280 de lei, pt cel care cerea mai sus, gasesti ceva sh...eu ma gandeam sa il dau pe al meu pe la banii aia, da nu stiu sigur :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cu 2.400.000 la flamingo, benq nou. ;) am vrut eu sa imi iau dar decat sa imi iau un aparat de genul, am preferat sa las banii la locul lor, adik pt moto. :D

 

eu vroiam sa il dau pe al meu(saracul, are ecranu spart, da si asa m-am fol de el cu brio ca are lentilele si senzorul intacte si face poze bune) cu 2 mil juma cu tot cu 512 mmc card (cump acu o sapt din carrefour, in garantie)....si e nikon coolpix 4100 http://www.dpreview.com/news/0405/04052802nikoncp4100.asp ...daca imi iau ceva mai bun si credeti ca merita, il dau...vad eu :yikes: poze facute cu el sunt cele postate de mine mai sus(alea multe, nu cele putine din ultimele posturi)...l-am luat pe principiul functionarii aparatului pe film, mai ales ca fiind digital si facand multe poze, nu mor daca am surpriza sa vad poza acasa :D

 

voua vi se pare mult 2 mil juma?intai am zis sa intreb...nu l-as da, dar, poate totusi gasesc doritori si ma indur sa il marit :blbl:

 

si ca tot mi-am adus aminte, ceva interesant...sper sa foloseasca...daca mai aveti, postati, va rog :burnout:

CURS_Retusarea_imaginilor_fotografice.pdf

Developare_Fotografie_Alb_negru.pdf

Lucian_Tudose__Curs_de_tehnica_si_arta_fotografica.pdf

Editat de Mr_ORL
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

dragute poze tigrule

 

Mutlzam! :burnout:

 

tigrule...tare aia cu 3 preteni :D ala da moment placut :D

 

cu 280 de lei, pt cel care cerea mai sus, gasesti ceva sh...eu ma gandeam sa il dau pe al meu pe la banii aia, da nu stiu sigur :blbl:

 

In "3 Prieteni" tipu' in tricou inchis la culoare e KristaKe de pe formu :yikes:. Sa sti ca a fost chiar un moment f placut prins intr-o poza.

 

;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

4andrei, aka speologu' (care este si eu, mai mult la trecut) tft-urile nu se prea regleaza pen'ca e cam de slaba calitate, unu din ala bun e o avere.

 

 

 

De ce vorbesti mai cu dezacoarde ca sar tastele... :burnout:

 

Din pacate eu din ala am de o avere... Si tot nu pot sa il calibrez.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

iote am mai gasit niste poze facute acum 3-4 ani cu primul meu aparat digital(caramida hp215 1.3mp ;) )....nemodificate...defapt eu am modificat in toata viata mea doar 2 poze :D si astea le-am postat mai sus(copii si tipa aia)...mai bagati poze care aveti :burnout:

post-12624-1164581521_thumb.jpg

post-12624-1164581532_thumb.jpg

post-12624-1164581541_thumb.jpg

post-12624-1164581555_thumb.jpg

post-12624-1164581562_thumb.jpg

post-12624-1164581570_thumb.jpg

post-12624-1164581577_thumb.jpg

post-12624-1164581586_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

De ce vorbesti mai cu dezacoarde ca sar tastele... :burnout:

 

Din pacate eu din ala am de o avere... Si tot nu pot sa il calibrez.

 

 

Ca ma amuza (dezacoardele) Am facut armata in bucureshit si rideau de mine ca vorbeam cu mis si is (banatzean) :D si io de ei ca e bucureshteni. Acuma nu-mi place sa generalizez, deci nu sariti bucuresteni!, stiu ca sint si oameni in uoala aia.

Daca ai tft de ala de coasta cit un motor mai modest i musai sa-l poti chiti. Io personal nu m-am lovit de probleme de astea, ca nu am cu ce. Adobe Gamma de la ce ver de photoshop ai folosit? Nu vreu sa mai dau sfaturi ca am cam turnat ceva tzoica in mine... o sa studiez problema; dar na, am chef de vorba. Ieste ceva topic pt speologi motoristi? ca vreau sa pove cum meream io cu kateemu pe activ, cind in fatza mea se deschide un aven ;) , ma uit dupa un bolovan, bag mina in gaz, ma salta, ma ridic intr-o roata, apoi ma desprind de pamint (argila) bag un superman&kiss of death, cind: f__k mi se opreste motorul! si pic piatra like Coyote pe fundul avenului, plin de guano: so soft :D "Grupul liliecilor macatori de lapte cu rosii, saluta motciclistii cazatori!

Aaa, d-nii admniiii: nu dati cu warnuu' in mine!, am roshu'ngat! tre sa omor strptococii, ca asa am vazut la teveu, ca moare de la dizinfectant, cum ar fi distilat de pruna; si nu mi-s offtopic uite pun poza:

post-10420-1164583647_thumb.jpg

am si de azi neste apusuri faine, da' mi lene sa le descarc... mai tirliu, poate

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ca ma amuza (dezacoardele) Am facut armata in bucureshit si rideau de mine ca vorbeam cu mis si is (banatzean) :o si io de ei ca e bucureshteni. Acuma nu-mi place sa generalizez, deci nu sariti bucuresteni!, stiu ca sint si oameni in uoala aia.

Daca ai tft de ala de coasta cit un motor mai modest i musai sa-l poti chiti. Io personal nu m-am lovit de probleme de astea, ca nu am cu ce. Adobe Gamma de la ce ver de photoshop ai folosit? Nu vreu sa mai dau sfaturi ca am cam turnat ceva tzoica in mine... o sa studiez problema; dar na, am chef de vorba. Ieste ceva topic pt speologi motoristi? ca vreau sa pove cum meream io cu kateemu pe activ, cind in fatza mea se deschide un aven :sick: , ma uit dupa un bolovan, bag mina in gaz, ma salta, ma ridic intr-o roata, apoi ma desprind de pamint (argila) bag un superman&kiss of death, cind: f__k mi se opreste motorul! si pic piatra like Coyote pe fundul avenului, plin de guano: so soft :moto: "Grupul liliecilor macatori de lapte cu rosii, saluta motciclistii cazatori!

Aaa, d-nii admniiii: nu dati cu warnuu' in mine!, am roshu'ngat! tre sa omor strptococii, ca asa am vazut la teveu, ca moare de la dizinfectant, cum ar fi distilat de pruna; si nu mi-s offtopic uite pun poza:

post-10420-1164583647_thumb.jpg

am si de azi neste apusuri faine, da' mi lene sa le descarc... mai tirliu, poate

 

:yikes: tare de tot...uite un bucurestean care nu are nimic cu nimeni....ba cu tine am ca ai baut singur :burnout: ...buna tzuica ;) si iote ce veselie face dintr-un om :hug: maine, pe trezie, cred ca o sa ramai si tu masca de postul tau...genial :blbl: :D

 

@andreisamoil: aici nu numai tipul monitorului poate fi vinovat ci si placa video(pana la urma ea trimite informatia aia cu pixelii de diferite nuante si culori catre monitor)...am recitit postul si m-am prins...e diferenta dintre desktop si laptop...ce placi folosesc ambele?automat la desk se poate sa ai ceva mai performant...daca zici ca e scump monitorul, tind sa cred ca ai si o placa pe masura(banuiesc eu)...deci tind sa cred ca se datoreaza firmei producatoare(a ecranului sau a placii video)...pacat ca astea nu au acele reglaje in interior ca te jucai la potentiometru pana iti reusea :eek:

 

si sa fiu ontopic, am pus si eu poza lui TaviS :P :wink: :kick: glumeam, evident....ia sa vedem noi ce avem aici...gata :D

post-12624-1164586172_thumb.jpg

post-12624-1164586197_thumb.jpg

Editat de Mr_ORL
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Asa.. si daca am mai facut o mica cautare printre miile de poze.. am mai luat cateva.. Iata-le!

 

 

 

 

post-13667-1164588616_thumb.jpg

 

Un Puscarias.. :D

 

post-13667-1164588804_thumb.jpg

 

Niste crengi.. :D

 

post-13667-1164588859_thumb.jpg

 

Dunarea..

 

post-13667-1164589015_thumb.jpg

 

..inca odata Dunarea

 

post-13667-1164589668_thumb.jpg

 

"Lumea-i a mea" - Loredana & B.U.G. Mafia.. stiti melodia nu? :yikes:

 

post-13667-1164589063_thumb.jpg

 

Alte crengi.. :burnout:

 

post-13667-1164589124_thumb.jpg

 

..aaa.. crengi mai sterse asa..

 

post-13667-1164589563_thumb.jpg

 

O gaura.. diferita.. ;)

 

post-13667-1164589705_thumb.jpg

 

Je.. din nou, intr-un peiaj si loc de vis

Editat de TiGrUtZ
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut fratilor....foarte misto poze am vazut in aste 30 de pagini....am si eu, dar is prea multe sa le pot posta aici, dar va dau linkul si uitati-va-ti acolo (exista la acel link si una din colectiile private ale varului meu)...ok?...ok.

link: http://www.ringo.com/explore/member.html?memberId=92350341

 

ca si ghidaj am sa pun vreo cateva poze

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

Apropo: Vand eu un aparat: FujiFinepix 3800 cumparat acum 3 ani din SUA. Folosit cu multa grija. http://www.dpreview.com/reviews/specs/Fuji...finepix3800.asp Vine in plus cu geanta cordura, trepied mic de buzunar, doua carduri xD de 256mb respectiv 128mb, parasolar, curea, cablu date, cd-uri, manuale. - 150 Euro

 

post-9917-1164445375_thumb.jpg

 

Care e interesat, am toate contactele la profil

 

Fuji has left the building. Acum este in buildingu lu ORL. Sper sa te bucuri de el cel putin la fel de mult ca mine. :burnout:

 

Placile grafice nu prea vad de ce ar avea de a face cu modul in care afiseaza monitorul culorile... practic ele ar trebui sa dea aceleasi informatii, adica aceleasi coduri RGB. Pe desktop am un ati radeon rx700le - guru si pe laptop un ati radeon x600. Nu vad ce legatura au. Problema cu setarea culorilor este ca nu gasesc niste repere bune. Adobe gamma pe care il foloseam eu (de la adobe photoshop 7) avea niste setari individuale pe culori si asa puteai regla un CRT bine. Tft- urile insa le intuneca si le face varza.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Fuji has left the building. Acum este in buildingu lu ORL. Sper sa te bucuri de el cel putin la fel de mult ca mine. :D

 

Placile grafice nu prea vad de ce ar avea de a face cu modul in care afiseaza monitorul culorile... practic ele ar trebui sa dea aceleasi informatii, adica aceleasi coduri RGB. Pe desktop am un ati radeon rx700le - guru si pe laptop un ati radeon x600. Nu vad ce legatura au. Problema cu setarea culorilor este ca nu gasesc niste repere bune. Adobe gamma pe care il foloseam eu (de la adobe photoshop 7) avea niste setari individuale pe culori si asa puteai regla un CRT bine. Tft- urile insa le intuneca si le face varza.

da...asa e..merci mult si sper sa ma folosesc de el cu bine... :burnout: ...ma refeream la capacitatea placilor in domeniul pe care il fol tu...ce pot ele sa faca si ce vrei tu de la ele...dar, aconteaza mult si firma care a facut monitoru...practic, ele ar trebui aduse sa arate identic pozele si restu, la sec, din windows(ca suruburi de reglare nu au ca sunt dastea smechere :P ), fara a necesita interventia adobe sau altele...ciudat ca ai placi dragute pe ambele, si ATI...eu de ex nu o sa ajung cu calitatea nici macar asa cum zici tu...pt ca pe laptop am un s3 de 2 mb :D da ma fol de el cu bine la ce imi tre mie...si placa aia cu ecranelu nu duc mai mult de 24 biti de culoare :blbl: multa bafta

 

si uite o mica incercare in drum spre casa :kick: isi face treaba cu brio ;) momentan nu sunt obisnuit cu el si functiile lui, dar sper sa placa prima mea poza (inafar de probele facute cand l-am cumparat ma refer :wink: ) facuta cu el :yikes:

post-12624-1164620395_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pentru ca imi place ce am azut aici, am sa "colaborez" si eu cu cateva shoturi facute cu un Sony Cybe shot de 5.0 megapixeli, o antichitate de camera. Dar inca buna... :burnout:

Singura mandrie, daca nu sunt prea frumoase, este ca sunt facue de mine, asta toamna (octombrie) pe Dunare.

 

Un apus de soare inainte de Linz, in Austria

post-10260-1164644843_thumb.jpg

Statue la Esztergom , in Ungaria

post-10260-1164644774_thumb.jpg

Privire de la Esztergom catre Slovacia, dincolo de Dunare

post-10260-1164644703_thumb.jpg

Cotul Dunarii, la Viszegrad in Ungaria

post-10260-1164644609_thumb.jpg

Privire peste Bratislava

post-10260-1164644518_thumb.jpg

Joc de lumini in Budaesta, laga Vaciutca

post-10260-1164644348_thumb.jpg

post-10260-1164645077_thumb.jpg

post-10260-1164645112_thumb.jpg

post-10260-1164645201_thumb.jpg

post-10260-1164645272_thumb.jpg

Editat de hondaxx
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@hondaxx: ca tot ziceai de jocurile de lumini, postez si eu urma unei masini pe strada, si inca vro 2 poze facute azi, cu noua achizitie...andreisamoil, isi face treaba su super brio aparatu...multam... :burnout: sper sa va placa pozele...mie mi-au placut...avand in vedere ca e prima zi si nu-s obisnuit cu aparatu :D nu ma intrebati ce e cu casa aia, da seamana a adams family ;) :D

post-12624-1164657575_thumb.jpg

post-12624-1164657591_thumb.jpg

post-12624-1164657605_thumb.jpg

post-12624-1164657621_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Kristian K changed the title to Pasionati de fotografie

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...