Sari la conținut

Pasionati de fotografie


urzica
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 10,9k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

@Adrian: Cu placere. Mi-a placut prea mult cadru ca sa-l las asa :D

 

@kollar: ce intelegi prin masluit? E un lucru bun? rau? asa si-asa?

 

La poza de mai sus variantele pentru acea corectie ar fi fost folosirea unei blende/blitz sau alta forma de contralumina la momentul fotografiei. Nu cred ca a fost o astfel de sedinta foto si totusi a iesit o poza buna. Cu toate ca poza e buna, a aparut acea problema a ochiului din cauza luminii (care pe aparat poate nu a fost vizibila din cauza ca s-a pozat color). Mai departe decizia de a umbla la poza este in halul urmator:

 

1. O las asa pentru ca nu vreau sa editez poze din cauza ca puteam sa o fac corect?

2. Inca mai am o sansa sa fac o corectie mica si sa fiu multumit de rezultat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sa ne intelegem: eu nu ma pricep la fotografie la nivelul la care se vrea pentru a te numi pozar cat de cat priceput. De intrebat am intrebat tocmai pentru ca nu ma pricep. Sensul era ala rau. Adica...ai facut o poza, a iesit cumva, aia e, aia-i poza care ti-a iesit. Daca umbli la ea cand ajungi acasa nu e trisat? Asta intrebam...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator Adrian

Fiecare are interpretarea/perceptia sa asupra termenului "masluit" cand vine vorba de fotografie.

Cred ca e ceva pur subiectiv.

Daca vreti sa fiu la o extrema, pana si faptul ca supra-expui sau sub-expui o poza direct din aparat, e masluire. pt ca NU reda realitatea...


E o discutie fara sfarsit..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sa ne intelegem: eu nu ma pricep la fotografie la nivelul la care se vrea pentru a te numi pozar cat de cat priceput. De intrebat am intrebat tocmai pentru ca nu ma pricep. Sensul era ala rau. Adica...ai facut o poza, a iesit cumva, aia e, aia-i poza care ti-a iesit. Daca umbli la ea cand ajungi acasa nu e trisat? Asta intrebam...

Si la film e la fel.Fotografia e gata cand ai in mana o harie uscata. Pana acolo poti folosi un revelator ma cald-mai rece, o hartie mai moale-mai contrast, o zona mai umbrita-iluminata si asa mai departe. Care e diferenta?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator Adrian

Nici DOFul ăla nu există în realitate :)

 

D.p.m.d.v. măsluiesc cît pot de mult

 

Te referi ca am masluit DOF ul in photoshop? sau ca el nu e perceput de ochiul uman asa cum se vede in fotografie?

 

Daca e prima varianta,te asigur ca te inseli:)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@Arthur_tm:

 

Ma enerveaza la tine faptul ca pui multe poze pe forum dar cu titlu de genu: aiurea, de plictiseala... etc.

 

Dc? NU inteleg de ce.

 

1. Iti place sa faci poze.

2. ai timp sa faci poze

3. Chiar faci poze

 

Si cu toate astea, resursele tale se duc spre cadre repetitive, matze, porumbei si mobre noaptea. Aia cu mobrele ai eliminat-o vad :)

 

Intelegi ce vreau sa zic? Ai mijloacele si elementele de care ai nevoie sa imbunatatesti pozele si totusi... eziti sa o faci. WTF?! dc?

 

Serios, iesi din rutina proprie. schimba-ti regulile. Pune 2 subiecte in acelasi cadru, caua ceva anume, nu mai declansa in stanga si-n dreapta pt orice subiect. Fa-l sa merite poza ta.

 

Ia-o ca pe o provocare :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si cu toate astea, resursele tale se duc spre cadre repetitive, matze, porumbei si mobre noaptea. Aia cu mobrele ai eliminat-o vad

 

Nu am mai prins nici o mobra noaptea :)

 

Serios, iesi din rutina proprie. schimba-ti regulile. Pune 2 subiecte in acelasi cadru, caua ceva anume, nu mai declansa in stanga si-n dreapta pt orice subiect. Fa-l sa merite poza ta.

 

Ia-o ca pe o provocare

 

Am sa tin cont de sfaturi :) . O saptamana usoara la toata lumea .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nici o fotografie nu reda realitatea asa cum e vazuta direct. Incepand cu filtrele de polarizare si terminand cu supra/sub expunere,

o fotografie buna este ARTA. Adica evidentiaza ca si un tablou ceea ce artistul (in cazul de fata fotograful) vrea sa transmita privitorilor

prin imaginea surprinsa.

Maiestria e ca artistul transmite mesajul catre mintea si sufletul privitorului, ochii fiind doar canalul.

De aceea Van Gogh a putut realiza acel unic si vestit autoportret care poate soca la propriu privitorul sensibil.

 



__ . . __

post-71604-0-83427200-1379938012_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutari,

Ieri, in timpul unui eveniment la care am asigurat sonorizarea, am stat putin de vorba cu persoana care se ocupa de filmare. Spre surprinderea mea, facea treaba asta cu un DSLR Canon. Mi-a aratat aplicatia Magic Lantern, si mi-a explicat foarte pe scurt ce face. Pare ok si din ceea ce am vazut eu si din ce am cititi pe net.

A folosit-o cineva? Poate sa dea niste detalii? Ma gandesc sa o instalez si eu pe aparatul meu si vreau sa stiu daca intradevar merita.

 

Multumesc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator Adrian

Magic Lantern e o chestie foarte tare pt posesorii de 5D mark 3.

Nu m-am documentat prea tare (pt ca nu ma pasioneaza video (Momentan)), insa iti ofera capacitatea de a filma raw.


Sunt diverse review uri pe net si tot felul de forumuri unde explica pe larg.

uite ca sa-ti faci o idee despre ce poate:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Magic Lantern

 

uite ca sa-ti faci o idee despre ce poate

mie mi se pare video-ul ala o mare facatura! filmezi aiurea si zici ca apoi aplicatia lu' peste face minuni! e ca-n filmele alea in care dintr-o poza mica fac zoom si refac imaginea ...

 

... probabil ajuta mult accesul la toate setarile posibile, banuiesc ca-i utila lanterna aia

Editat de warlock
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator Adrian

mie mi se pare video-ul ala o mare facatura! filmezi aiurea si zici ca apoi aplicatia lu' peste face minuni! e ca-n filmele alea in care dintr-o poza mica fac zoom si refac imaginea ...

 

... probabil ajuta mult accesul la toate setarile posibile, banuiesc ca-i utila lanterna aia

 

Mi-e lene si chiar nu am nici chef nici interes sa-ti contrazic ....aberatia..

 

Nu ma pricep atat de bine la video,dar ma pricep suficient cat sa inteleg avantajul oferit de catre cei de la Magic Lantern.

 

N-are sens acum sa caut link uri,tutoriale ,explicatii,review uri doar ca sa te conving pe tine. Ar fi o pierdere de timp.

 

Pai si D3100 filmeaza RAW ..

 

Imi poti da un exemplu de filmare de eveniment sau orice, profi, facut cu D3100 ?

 

Stai jos,ai 4.

Editat de Adrian
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

Imi poti da un exemplu de filmare de eveniment sau orice, profi, facut cu D3100 ?

 

 

cateva episoade din Dr. House !

 

de filmat RAW nu am incercat dar e calitate HD

Editat de Joon
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Vizitator changed the title to Pasionati de fotografie

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...