Sari la conținut

Mic Incident Intre Saru Si Slatina


Fulguletz
 Share

Postări Recomandate

Ma, dar pe subfoumul asta vine oricine cu cate o casca pierduta, cate o busa scapata de pe loc, cate o poezie despre bravul motociclist, si i se dau 50 reply-uri instant? Chiar atat de avid de senzational e romanul incat nu sta decat pe accidente? Sunt topicuri destule la echipamente de protectie despre cea mai buna inchidere la casti sau sistemul de absorbtie al socurilor. Aici ar fi de prefererat sa nu fie postate decat accidentele, strict.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ma, dar pe subfoumul asta vine oricine cu cate o casca pierduta, cate o busa scapata de pe loc, cate o poezie despre bravul motociclist, si i se dau 50 reply-uri instant? Chiar atat de avid de senzational e romanul incat nu sta decat pe accidente? Sunt topicuri destule la echipamente de protectie despre cea mai buna inchidere la casti sau sistemul de absorbtie al socurilor. Aici ar fi de prefererat sa nu fie postate decat accidentele, strict.

 

pai s-a accidentat o casca. bine ca nu omu'

 

oricum, nu stiu pe nimeni sa-si fi schimbat casca daca i-a scapat pe jos sau daca a fost ciocnita in spate de cea a pasagerului la o frana e urgenta...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ma mira faptul ca nu discutati despre felul in care s-a desfacut prinderea. Asta apropo de multele incidente in care "n-avea casca legata/ba o avea dar i-a sarit din cap"

 

Io de exemplu nu mai am incredere in prinderile cu click

 

 

click-ul a tzinut, dar s-a desfacut din chinga de unde se regleaza pe gat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Treaba cu schimbatul castii la 2-3 ani e marketing la greu,eu de exemplu folosesc integrala in total 5-6 luni pe an,in oras vara merg cu open-face sau braincap,ce are casca aia dupa 3 ani,se descompune ??

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cum ma adica daca la o frana de urgenta casca pasagerului se ciocneste cu a ta, atunci trebuie schimbata??? hai da-o dracu ca am dat 300 de euro pe o casca shark titanium... si de cate ori nu mi-a venit pasagerul in cap nici nu mai tin minte...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cum ma adica daca la o frana de urgenta casca pasagerului se ciocneste cu a ta, atunci trebuie schimbata??? hai da-o dracu ca am dat 300 de euro pe o casca shark titanium... si de cate ori nu mi-a venit pasagerul in cap nici nu mai tin minte...

 

da mah. io la munte in cort dorm cu casca in cap sa nu ma muste tantarii. dimineata o arunc deoarece se dezintegreaza. una mi-a ruginit dupa o saptamana de mers prin ploaie. o data pe saptamana imi iau cate un shark model rar.

:crack:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Asta e diferenta intre un roman si un neamt...sa zicem!Modul asta de gandire ne este fatal!

 

Somn usor!

 

de cand consumismul e o virtute?

 

nu toti luam informatia asa cum ne este servita, unii dintre noi mai si gandesc (ca e bine, ca e rau, ramane de vazut), nu am nici un motiv sa ma simt mai prejos decat un neamt doar pentru ca ala isi schimba casca la 2 ani sau dupa fiecare cazatura - eu raman la parerea mea ca ala e un polistiren, iar povestea cu "nutshell" in 7 straturi intercalate din titanium mambo jambo sunt povesti de marketing

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

lol, am un grex open care se crede minge de basket :crack:)

 

cade in cele mai nebune locuri , prima data a cazut in tava cu uleiul abia schimbat , i-am dat cu spray de curatat lantul sa se dizolve uleiul , un pic de axion si e ca noua :laugh:)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

chiar nu glumesc, initial am curatat-o ca sa pot ajunge la un magazin sa cumpar alta , acum nici nu mai miroase a ulei :crack:

 

p.s. sa vezi ce repede se dau la o parte arayurile si shoeurile sa nu le loveasca :laugh:)

Editat de bec
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca pasagerul te loveste sau scapi casca din mana,trebuie sa o schimbi?Hai sa fim seriosi,o asemenea lovitura nu poate produce un soc atat de mare asupra cochiliei incat sa afecteze structura de rezistenta a acesteia mai ales in cazul unor marci consacrate.Si mai da-o in mortii ei de casca care trebuie sa sune in nu stiu ce fel.Fiecare fabricant de casti foloseste diferite materiale in diferite cantitati ,straturi ,s.a.m.d. Toate suna la fel?! :crack: Capatanile oare suna la fel? :laugh:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Casca este considerata de unii, un coif de hartie. :laugh: Cum dracu sa arunci casca dupa ce ai scapat-o pe jos? :10:

De ce nu mai este buna?Se pot produce fisuri?Pai daca e asa, inseamna ca la intanlirea cu un stalp, bordura, asfalt, trebuie sa se descompuna ca un geam securizat. :crack:

Parerea mea, este o mare prostie.Casca se schimba, doar dupa un impact mai puternic, atunci chiar sunt motive sa o inlocuiesti.Faza cu sunetul m-a dat pe spate... :lol: daca nu face bing-bang, nu e buna. :lol:

 

Drum intins! :laugh:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

N-a zis nimeni ca daca te loveste pasageru cu casca lui in cap, sau ai ciocnit-o cu alta casca in inghesuiala de la smaeb tre' s-o schimbi, dar o casca cazuta de pe-o oglinda cu siguranta va fi afectata in zona in care s-a lovit de pamant e facuta sa "crape" ca sa nu crape capul purtatorului.

 

Si nu tre sa faca booooooooooiinnnnnnnnnnnnng-g-g-g-g-ggg-g-g , ca e casca - nu clopot, geeze!! :crack: :laugh:

Editat de Lt. Navarro
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu am vazut ca scrie pe ele ca in caz de trozneala tre musai schimbata, acu nush la ce fel de trozneala se refera, banuiesc ca daca te versi zdravan in cap, e clar ca trebe schimbata, dar daca imi cade din labe pe asfalt ar fi culmea sa trebuiasca s-o schimb, va dati seama ce cozi ar fi la louis.. :crack:

 

p'aia cu sunetu n-am priceput-o, merge si cand esti mahmur?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

mama cand va aud ... cum frate sa faci scrumiera o casca daca iti scapa din mana ???

 

tu daca ai avea o casca ca a mea ai face asta ???

 

si normal daca ai o casca de 2 milioane la prima scapare din mana sa o faci scrumiera ... da una de 28 milioane ?? o faci tomberon ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

de cand consumismul e o virtute?nu toti luam informatia asa cum ne este servita, unii dintre noi mai si gandesc (ca e bine, ca e rau, ramane de vazut)...

 

Nu am sustinut ca ar fi virtute sa cumperi in nestire, doar de dragul de a arunca banii pe geam, de a epata prin asta.

Insa daca un prducator scrie ceva in manualul, in cartea tehnica a unui produs, se bazeaza pe niste cercetari, pe niste constatari.Nu te obliga nimeni sa schimbi casca nici dupa 10ani!Si nici nu va rade nimeni de tine ca umbli cu o casca veche de x ani.Important este ca atunci cand vine acel momentul denumit"ramane de vazut" sa trecem peste el in viata, asta ca sa tragem niste concluzii.Repet, asta daca nu e prea tarziu!

 

Din pacate nici unul de aici nu se va incumeta sa testeze o casca care i-a scapat din mana ca sa vedem daca rezista sau nu la un impact zdravan!Sau ma insel?Vreun amator sa ne demonstreze ca are dreptate si producatorii mint? :crack:

 

Gandesc, deci exist(cu sau fara casca)!

Editat de PNL
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu am vazut ca scrie pe ele ca in caz de trozneala tre musai schimbata, acu nush la ce fel de trozneala se refera, banuiesc ca daca te versi zdravan in cap, e clar ca trebe schimbata, dar daca imi cade din labe pe asfalt ar fi culmea sa trebuiasca s-o schimb, va dati seama ce cozi ar fi la louis.. :crack:

 

p'aia cu sunetu n-am priceput-o, merge si cand esti mahmur?

 

 

Asta au citit si ei, dar normal ca nu-i duce bibilica sa analizeze mai indeaproape.

Sa faca fiecare cum vrea, ce rost are sa ne contrazicem aiurea? :laugh:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

iti dai seama ce grija are omu de casca?

 

Pai Ciolanu meu a fost scapat de vreo 3 ori........trebuia deja sa fi irosit o gramada de bani pana acum....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mai toata lumea zice ca, daca scapi casca din mana trebuie 100 % aruncata ( cea mai mare aberatie evident). OK..inca cazul omului ala casca aia evidnet este inutila, dar in celelalte cazuri, cazuri in care iti scapa casca de pe sa, rezervor, oglinda....numai fiti asa de siguri ca trebuie dusa la gunoi.

 

Daca gasesc reportajul respectiv o sa-l pun aici. Dar ce zicea el era mai important, si nume....Daca se intampla treaba asta ( sa o dai pe jos), magazinul de la care ai luat casca, trebuie sa o trimita GRATUIT , la producatorul respectiv pt. teste ( gen o tomografie + un set de analize castii respetive), tocmai pt. ca nu fi aruncata degeaba ( aici era vb. de SUA - in romania ma cam indoiesc). Iar ce spuneau proprietarii magazinului ( Helmet Harbor - parca...), era ca din 10 casti care ajngeau la " doctor" ( NU ..nu la Rossi :unsure: ) 8 erau OK...

 

De aici puteti sa trageti singuri concluzia.

 

Da ok..daca te dau banii afara din casa sa arunci o casca de 7-8 sute de E..imediat dupa ce ai luat-o doar pt. ca ai scapat-o pe jos de pe rezervor...nu inseamna ca esti precaut..inseamna doar ca esti teribil de prost :)

Editat de freemanf4
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Unde ai vazut tu ca i-a cazut de pe cap? Intiatorul zice ca de pe sha i-a cazut. (casca de pasager probabil - si nu e primul care o pierde, daca nu s-a prins - asta e. Trebuia de la inceput sa si-o asigure calumea. Eu am pierdut la primul drum in afara oarasului din bagaj o sticla de 2 la de apa - nu ma intrebati cum)/

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...