Sari la conținut

Incident Aseara (22.07.08) -str. Radu Beller


blondu_mm
 Share

Postări Recomandate

salut,

 

un coleg de birou mi-a spus ca a acrosat un moto aseara.

Venea pe str. Aviator Radu Beller, in spatele lui un motociclist cu costum complet negru pe o motocicleta neagra (crede ca e un harlei nou) mergea incet.

Cand a vrut sa faca stanga (soferul din masina) s-a trezit cu moto in usa. Ambi au pus frana, din pacate moto a intrat cu scarita (sau frana) in usa, s-a dezechilibrat si cazut pe o parte.

 

L-a ajutat sa ridice moto si.... motociclistul i-a spus ca de ce nu a semnalizat si a plecat...

 

Soferul auto conducea un ford focus din 2007, iar moto avea numarul B- 97 - XH _.

Masina este in leasing si trebuie declarat incidentul politie. O sa declare ca a fost zgariata in parcare, dar nu vrea sa se trezeasca ca motociclistul declara ca a lovit masina....(putin probabil, dar)

 

Il rog pe motociclist sa ma contacteze, sau, daca cineva cunoscut lui citeste cele de mai sus sa-i spuna.

 

merci frumos,

Asfalt Uscat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

... in spatele lui un motociclist cu costum complet negru pe o motocicleta neagra (crede ca e un harlei nou) mergea incet.

Cand a vrut sa faca stanga (soferul din masina) s-a trezit cu moto in usa

L-a ajutat sa ridice moto si.... motociclistul i-a spus ca de ce nu a semnalizat si a plecat...

...ce Uoameni ! ... deci la vazut pe motociclist ca era in spate... ca era in negru ..si ca venea incet ... si totusi a facut o manevra de virare la stanga fara sa semnalizeze si fara sa se asigure inainte de a schimba pozitia de mers a masinii... a franat el ..cand deja era prea tarziu ... atunci cand s-a TREZIT !! :unsure:

... bine ca nu are motociclistul ala nimic grav ..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

...ce Uoameni ! ... deci la vazut pe motociclist ca era in spate... ca era in negru ..si ca venea incet ... si totusi a facut o manevra de virare la stanga fara sa semnalizeze si fara sa se asigure inainte de a schimba pozitia de mers a masinii... a franat el ..cand deja era prea tarziu ... atunci cand s-a TREZIT !! :unsure:

... bine ca nu are motociclistul ala nimic grav ..

 

Pai nu l-a vazut de asta a si intrat in el motoristu, a vazut ca era in negru si pe motor negru pt ca l-a ajutat sa se ridice....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu mai fiti misogini cu bietul conservar, ca si pe mine era sa ma sparga unul tot asa, dar eu eram cel care vira la stanga. Eram convins ca semnalizasem cel putin cu 100 m in urma intentia de a vira stanga, si pe cand sa execut virajul, noroc ca m-am uitat in oglinda, ca exact in milisecunda aia a trecut o conserva prin stanga mea cu vreo 80 la ora...daca viram, ala eram. Si am descoperit abia dup'aia ca de fapt ala nu avea nici o vina, ca mie mi se arsese becul de pe semnalul stanga si habar n-aveam...deci conserva nu avea de un' sa stie ca eu vreau sa fac stanga...poate avea si asta un bec ars pe semnalizare si nu stia, dar era convins ca semnalizeaza :unsure:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

mai... nu cautam persoana care a gresit, trebuie declarat incidentul si colegul nu vrea sa apara complicatii de genul (el declara ca a gasit masian in parcare si moto ca l-a lovit unu cu numarul xxx)

 

din pct meu de vedere greseala e a ambilor:

- autoturismul care nu a semnalizat ca vrea sa intre pe straduta (bine ca mergea f incet)

- moto care nu a semnalizat depasirea

 

L-a vazut pe motociclist pt ca mergea de ceva vreme, linistit in spatele masinii

In locul cu pricina nu era linie continua (puteai sa virezi la stanga)

 

chiar nu stie nimeni motociclistul ?

 

 

 

Nu mai fiti misogini cu bietul conservar, ca si pe mine era sa ma sparga unul tot asa, dar eu eram cel care vira la stanga. Eram convins ca semnalizasem cel putin cu 100 m in urma intentia de a vira stanga, si pe cand sa execut virajul, noroc ca m-am uitat in oglinda, ca exact in milisecunda aia a trecut o conserva prin stanga mea cu vreo 80 la ora...daca viram, ala eram. Si am descoperit abia dup'aia ca de fapt ala nu avea nici o vina, ca mie mi se arsese becul de pe semnalul stanga si habar n-aveam...deci conserva nu avea de un' sa stie ca eu vreau sa fac stanga...poate avea si asta un bec ars pe semnalizare si nu stia, dar era convins ca semnalizeaza :unsure:

din pacate ceva asemanator i s-a intamplat si soferului:

a vrut sa intre pe prima strada la stanga, a semnalizat si deabia dupa, a obs ca e interzis.

a mers pana la urmatoarea strada pt stanga.

 

semnalul scurt la ford tine cam 5 sec... ce a urmat e relatat ami sus

Editat de blondu_mm
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

.. mie mi se arsese becul de pe semnalul stanga si habar n-aveam...deci conserva nu avea de un' sa stie ca eu vreau sa fac stanga...poate avea si asta un bec ars pe semnalizare si nu stia, dar era convins ca semnalizeaza

...cand ti se arde un bec de semnalizare este imposibil sa nu iti dai seama ... si la masina si la motocicleta este la fel ... iti palpaie mult mai repede indicatorul de bord (la masini se si aude releul ..)

 

si pe cand sa execut virajul, noroc ca m-am uitat in oglinda, ca exact in milisecunda aia a trecut o conserva prin stanga mea cu vreo 80 la ora...daca viram, ala eram

...ala nu e noroc... AIA inseamna sa te asiguri inainte sa faci viraj ... ai procedat corect !!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

...cand ti se arde un bec de semnalizare este imposibil sa nu iti dai seama ... si la masina si la motocicleta este la fel ... iti palpaie mult mai repede indicatorul de bord (la masini se si aude releul ..)

 

sau nu: la mine becurile palpaie mai repede de capul lor, pentru ca au puteri diferite. iar releul de semnalizare tzacane by default. asa e si pe masinile pe care le-am tot condus timp de 12 ani...daca se arde, se arde...ferice daca nu se arde si soferul..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu mai fiti misogini cu bietul conservar, ca si pe mine era sa ma sparga unul tot asa, dar eu eram cel care vira la stanga. Eram convins ca semnalizasem cel putin cu 100 m in urma intentia de a vira stanga, si pe cand sa execut virajul, noroc ca m-am uitat in oglinda, ca exact in milisecunda aia a trecut o conserva prin stanga mea cu vreo 80 la ora...daca viram, ala eram. Si am descoperit abia dup'aia ca de fapt ala nu avea nici o vina, ca mie mi se arsese becul de pe semnalul stanga si habar n-aveam...deci conserva nu avea de un' sa stie ca eu vreau sa fac stanga...poate avea si asta un bec ars pe semnalizare si nu stia, dar era convins ca semnalizeaza :unsure:

 

Din ce spui tu sunt 3 posibilitati, ori nu erai incadrat pe banda corespunzatoare si ai vrut sa faci stanga de pe banda din mijloc,ori nu te-ai incadrat corect la schimbarea directiei de mers(in stanga benzii) , ori soferul te-a depasit pe contrasens. Deci care din ele?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salut,

 

un coleg de birou mi-a spus ca a acrosat un moto aseara.

Venea pe str. Aviator Radu Beller, in spatele lui un motociclist cu costum complet negru pe o motocicleta neagra (crede ca e un harlei nou) mergea incet.

Cand a vrut sa faca stanga (soferul din masina) s-a trezit cu moto in usa. Ambi au pus frana, din pacate moto a intrat cu scarita (sau frana) in usa, s-a dezechilibrat si cazut pe o parte.

 

L-a ajutat sa ridice moto si.... motociclistul i-a spus ca de ce nu a semnalizat si a plecat...

 

Soferul auto conducea un ford focus din 2007, iar moto avea numarul B- 97 - XH _.

Masina este in leasing si trebuie declarat incidentul politie. O sa declare ca a fost zgariata in parcare, dar nu vrea sa se trezeasca ca motociclistul declara ca a lovit masina....(putin probabil, dar)

 

Il rog pe motociclist sa ma contacteze, sau, daca cineva cunoscut lui citeste cele de mai sus sa-i spuna.

 

merci frumos,

Asfalt Uscat.

spunei prietenului tau sa mearga cit mai repede la politie sa declare exact cum a fost ca este mai bine pt el ca dl. motociclist daca a plecat a avut motivele lui bine intemeiate sa se sustraga

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am vazut ieri seara o motocicleta foarte smechera gen custom seamana cu harley era oprita pe beller si ii curgea un lichid

Era adunata mai multa lume si se uita la ea dar nu am putut sa vad numarul era neagra sau albastu inchis

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

problema pe Beller e ca f. multi cu masina care nu mai vor sa stea in coloana pentru semaforul de la piata, se hotarasc instant sa vireze stanga, sa intre pe o strada laterala ca sa iasa inspre Floreasca. . Trec aproape zilnic pe acolo si tot timpul tasnesc cu auto unii spre stanga. .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da` motorideru de ce depasea pe linie continua?

 

pai daca era linie continua nici conservaru nu avea voie sa faca manevra!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...