Sari la conținut

GILERA DNA 50 / APRILIA RS 50 ?


esson
 Share

Postări Recomandate

Vreau si eu sa stiu...care e diferenta dintre Gilera DNA 50 si Aprilia RS 50.. deci amandoua se pot conduce cu A1 ? si pretul la amandoua se invarte in jurul sumei de 1200 de euro ?si ce mi-ati recomanda din astea 2..

216359[/snapback]

Ma cam faci sa rad.Din cate am auzit 50cmc nu trebuie permis.Si cu [retu ar trebui sa mai pui niste bani in plus ca pana acum nu am vazut nici Dna nici RS la 1200 euro :D :crack:

Editat de Costy_Clipcea
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ma cam faci sa rad.Din cate am auzit 50cmc nu trebuie permis.Si cu [retu ar trebui sa mai pui niste bani in plus ca pana acum nu am vazut nici Dna nici RS la 1200 euro :D  :crack:

216853[/snapback]

 

Ce ti se pare asa de amuzant ? Omul e nou si intreaba ca nu stie !

On topic: DNA 50 e scuter (ambreiaj centrifugal=transmisie automata) si RS 50 e motocicleta (cu cutie de viteze manuala). Cred ca iti trebuie permis A1 si inmatriculare la amandoua. DNA cred ca gasesti mai usor la banii astia decat RS.

De recomandat ... depinde ce iti doresti tu, scuter sau motocicleta ... daca te hoatarasti, cred ca o sa-ti dai singur raspunsul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Scuter (DNA) iti iei daca esti mai lenes din fire, nu vrei sa evoluezi la o moto mai mare, si te plimbi mult in oras.

Motoreta (RS50) iei pentru a-ti "face mana" in vederea unei treceri ulterioare la o moto mai mare. Are cutie de viteze secventiala, cu 6 trepte, exact ca orice moto speed. In plus arata mult mai "sexy". Parerea mea.

 

PS: daca RS50-ul este limitat la 45 km/h -- ca nou din fabrica, si are carte de identitate in care scrie la categorie "moped" (in principiu toate ar trebui sa aiba), atunci legea neclara si ambigua poate fi "ocolita" in sensul ca nu-ti mai trebuie nici inmatriculare, si nici permis (asa am mers eu vreo 2 luni bune, m-au oprit baietii veseli de cateva ori dar m-au lasat in pace).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...
  • 1 month later...

Scuter (DNA) iti iei daca esti mai lenes din fire, nu vrei sa evoluezi la o moto mai mare, si te plimbi mult in oras.

Motoreta (RS50) iei pentru a-ti "face mana" in vederea unei treceri ulterioare la o moto mai mare. Are cutie de viteze secventiala, cu 6 trepte, exact ca orice moto speed. In plus arata mult mai "sexy". Parerea mea.

 

PS: daca RS50-ul este limitat la 45 km/h -- ca nou din fabrica, si are carte de identitate in care scrie la categorie "moped" (in principiu toate ar trebui sa aiba), atunci legea neclara si ambigua poate fi "ocolita" in sensul ca nu-ti mai trebuie nici inmatriculare, si nici permis (asa am mers eu vreo 2 luni bune, m-au oprit baietii veseli de cateva ori dar m-au lasat in pace).

Cutie secventiala cu 6 trepte nu am mai auzit pana acum :finger:
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da, este cutie secventiala in 6 trepte . Toate cutiile de motociclete sunt asa, in afara transmisiei la scutere mopede si alte bazdaganii gen DNA.

 

 

Personal as recomanda oricand RS in loc de DNA, macar motocicleta :finger:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vreau si eu sa stiu...care e diferenta dintre Gilera DNA 50 si Aprilia RS 50.. deci amandoua se pot conduce cu A1 ? si pretul la amandoua se invarte in jurul sumei de 1200 de euro ?si ce mi-ati recomanda din astea 2..

 

ca sa-tzi raspund fix la intrebare : DA se pot conduce aman2 cu A1

personal itzi recomand RS-ul

 

offtopic: nush cum reushesc unii sa treaca un RS drept moped atat timp cat legea spune clar ca trebuie sa aiba caracteristici de bicicleta , ceea ce nici RS nici DNA nu au.....in fine...

Editat de suzuki mic
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

rs 50 oricand as alege........e motocicleta bai frate....sau depinde ce vrei acuma.Si mai ales ca e aprilia.Aspectul lui DNA e frumusel da din cate am vazut prin reportaje este cam criticata ca nu ar fii stabila. Desi imi plac motoarele naked daca as avea de ales.....ucenicia mi-as face-o pe micutza carenata de la aprilia :P bafta si sper sa iti gasesti motocicleta potrivita pentru tine

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
  • 4 weeks later...
  • 4 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...