Sari la conținut

Cheia :x


VladSpeed
 Share

Postări Recomandate

pe cheia nu mai merge nimeni ? eu as merge maine-poimaine :disappointed: nu se baga nimeni ?

Maine mi se pare exclus sa ies cu motorul, ca prognoza spune ca o sa ploua si in Bucuresti, si in Brasov, si in Veliko Tarnovo, si pe seara si in Ruse, asa ca mai toate rutele de o zi par blocate (eu ma gandeam la Valea Doftanei sau Vulcanii Noroiosi in nord de Buzau), si nu am nici un chef sa umblu cu tampeniile alea de haine de ploaie pe mine.

 

Oricum duminica pare rezonabil sa dau o tura pe Cheia cu ceva haine mai groase pe mine (maxima 25 de grade in Brasov, si la munte e mult mai frig). Ai mai fost pe Cheia? Crezi ca poti sa faci traseul - cu o pauza rezonabila de masa pe undeva - fara sa ne apuce noaptea pe drum? Crezi ca poti ca macar sa revii pe DN1A in portiunea Ploiesti-Buftea-Bucuresti ca sa evitam aglomeratia nebuna de pe DN1 de duminica seara? Ai mai fost si/sau crezi ca poti merge cu motorul tau pe portiunea DN1A intre Ploiesti si Crevedia (drum pe alocuri bombardat probabil de nemti in al II-lea razboi mondial si nereparat complet nici azi, desi sunt niste semne de genul 2 poduri in reparatie la care stai la semafor)? Ca eu as cam merge, dar prefer sa trec cu 50km/h prin sate decat sa fac o ora de la Aleea Privighetorilor pana la Aeroportul Baneasa, si cand sunt cu nevasta si bagaj nu prea ma bag cine stie ce printre masini nici macar cand stau masinile pe loc...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

mda...daca ploua nici eu nu cred ca merg :disappointed: am mai facut cheia intr-o zi...cu pauza de o tigara...sa vedem...poate o amanam pe duminica...ma decid dimineata :blbl:

 

afterall ma duc la buzau la vulcani...mi se pare mai usor de realizat...mai ales ca la munte ploua

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

dap...se pleaca maine ... la 11 la arc din cate am inteles ! am mai auzit ca maine ar ploua in toata tara :blbl: dar vedem la 11 la arc cum si ce

 

a fost frumos :) trebuie sa mai repetam iesiri dinastea pe cheia :disappointed:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
Vlad mai sunt si alte trasee superbe prin romania... :moto:

mie imi place cheia pentru curbe si asfalt...daca stii ceva asemanator zi :ok:

 

Sambata asta aka 9 august 2008...se baga cineva ptr o cheia ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vreau eu sa fac o Cheia maine, mancat in Poiana Brasov si intoarcere pe Siriu-Buzau.Sunt 470 de km, buget cam 200ron.

 

Interes? :D

 

i`m on ! :) sa vedem poate mai sunt doritori

 

Cand ajungi in Bv mergi spre Sf. Gheorghe si la un mom dat faci dreapta spre Buzau . Superb drumul .

 

10x de pont :kiss:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Stiu eu tot ce si cum, am facut d emulte ori drumul asta intr-o zi.E cea mai buna cominatie de curbe pe care le poti face intr-o zi, cred ca odata o sa exagerez si ajung si pana la Sighisoara ca sa mai lungesc o tzara...

 

Hai sa stabilim o plecare, la ora 9 la Arc cu plinul facut? :D

 

Facem prima opriere la Valeni la Petrom la iesire, a doua la iesirea din Cheia la Il refugio, ne regrupam, intram in Brasov si mancam in Poiana Brasov, apoi la iesirea spre Buzau alimentam, o luam spre Siriu, ne oprim la baraj, apoi alimentam in Buzau si Bucuresti- end of the line.

 

Ce zici? :kiss:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Stiu eu tot ce si cum, am facut d emulte ori drumul asta intr-o zi.E cea mai buna cominatie de curbe pe care le poti face intr-o zi, cred ca odata o sa exagerez si ajung si pana la Sighisoara ca sa mai lungesc o tzara...

 

Hai sa stabilim o plecare, la ora 9 la Arc cu plinul facut? :)

 

Facem prima opriere la Valeni la Petrom la iesire, a doua la iesirea din Cheia la Il refugio, ne regrupam, intram in Brasov si mancam in Poiana Brasov, apoi la iesirea spre Buzau alimentam, o luam spre Siriu, ne oprim la baraj, apoi alimentam in Buzau si Bucuresti- end of the line.

 

Ce zici? :kiss:

 

 

Sounds Good ! Deci la 9 la Arc cu plinul facut ramane...e bine ca stii drumul si nu trebuie sa-mi iau harta dupa mine :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Deocamdata suntem 3 care plecam de aici, ne mai intalnim cu un prieten care ne insoteste pe Cheia-Brasov-Siriu si se intoarce in Brasov.

 

Deocamdata...poate mai apar! :kiss:

 

Nu dati banii pe prostii, haideti pe Cheia cu copiii! :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Stiu eu tot ce si cum, am facut d emulte ori drumul asta intr-o zi.E cea mai buna cominatie de curbe pe care le poti face intr-o zi, cred ca odata o sa exagerez si ajung si pana la Sighisoara ca sa mai lungesc o tzara...

subscriu! :D

 

forja placuta! :kiss:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Deocamdata suntem 3 care plecam de aici, ne mai intalnim cu un prieten care ne insoteste pe Cheia-Brasov-Siriu si se intoarce in Brasov.

 

Deocamdata...poate mai apar! :kiss:

 

Nu dati banii pe prostii, haideti pe Cheia cu copiii! :)

 

din pacate a intervenit ceva...si nu pot veni decat pana in brasov ( Sacele ) - de acolo urmand sa o iau pe DN1 cu directia Valea Doftanei :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu am fost anul asta pe valea siriului cu masina si nu mi s-a parut drumul la fel de bun pentru dat cu motorul. Pentru plimbare, ok, dar pentru mers mai taricel in conditii minime de siguranta nu prea m-a incantat.

S-a mai schimbat starea carosabilului?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu am fost anul asta pe valea siriului cu masina si nu mi s-a parut drumul la fel de bun pentru dat cu motorul. Pentru plimbare, ok, dar pentru mers mai taricel in conditii minime de siguranta nu prea m-a incantat.

S-a mai schimbat starea carosabilului?

 

Salut,

Am facut drumul de la Buzau la Brasov(pe Siriu) w/e trecut si ce pot sa zic este ca inca e ok drumul.Atentie totusi ca sunt vreo 2 semafoare dupa Intorsura si o portiune de 200 m decopertata(pietris) unde daca ai vitezana tre' sa fii cu ochii n'4. In rest asfalt curat si peisaj.

 

Oricum daca vreti un drum frumos si liber as propune sa faceti traseu in felul urmator: Bucuresti -Ploiesti- Valeni(oprire Petrom gaz si masa) - Cheia - Sacele- BV - Intorsura Buzaului- Siriu- Nehoiu-Cislau(unde faceti dreapta la indicator) - Valenii de munte(drumul catre Valeni are o portiune de 5 km mai varza din 30 in rest e nou asfaltat si multe curbe)- Ploiesti - Bucuresti.

 

bafta!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mi-a mai zis cineva ca a fost pe acolo, am vazut indicatorul, poate o sa incerc de data asta ca varianta. Ideea e ca am mai facut traseul asta si duminica si la intoarcere Bucuresti -Ploiesti e horror de aglomeratie, parca prefer sa am ultima bucata Buzau -Bucuresti. Dar e de incercat si varianta asta, mai ales ca acum mergem sambata.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...