Sari la conținut

Plimbare 16 August


Florin Daniel
 Share

Postări Recomandate

au fost cativa oameni care au facut semne specifice mersului in grup, printre care si eu. am semnalizat inclusiv cainii de pe marginea santului.

depasiri pe linie continua, nesemnalizate, dealtfel, forja pe autostrada, forja prin localitati... la luk oil-ul din campulung l-am intrebat pe mateih daca 100, 100 si ceva nu e prea repede pentru localitate si de ce se merge asa tare. m-a intrebat foarte senin "ti s-a parut tare?" da, mi s-a parut foarte tare 100 la ora in localitate, grup de 30 de motoare si pasager in spate. cu 100 in localitate ma dau singur si f rar si in nici un caz in sate de la tara, unde sare un caine, sunt carute, balegi, gropi, etc. eu cred ca, desi am fost un grup, acesta nu a fost mers in grup, ci a fost un mers stil "reising", intr-adevar, fiecare pe barba lui (la prima vedere), dar nu a fost deloc fiecare pe barba lui, fiind cati am fost. cred ca singuri putem merge cum vrem, dar intr-un grup nu cred ca ar trebui sa se mearga sportiv, ci mult mai calm, mult mai preventiv, mult mai precaut.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 352
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Ca multi au aruncat cu pietre in mine doresc sa clarific unele aspecte.

 

Eu cand am inceput sa merg pe motoreta am mers in grup destul de mic de la 2 pana la 5-6 motoare maxim si asta pentru ca inveti mai mult asa unde iti este locul, cum trebuie sa mergi cat si semnele aferente. Mi-a folosit foarte mult si asa am reusit sa invat sa merg in grup cat mai corect sa nu deranjez pe cel din spate si nici pe cel din fata sa ma duc in el.

 

Mi-a placut primele doua iesiri facute de Florin care este un super om. Acum chiar daca nu am venit datorita unor probleme observ ca deja este mult prea multa lume si diferentele de experienta sunt imense. Am fost si eu incepator si iti cam vine sa te iei dupa un experimentat sa mergi in stilul lui, dar am picat si eu atunci si mi-a fost invatatura de minte. Am luat-o incet si am invatat tot ce era de invatat.

 

Multi spun ca ne luam dupa inregistrarile pe care le-ati facut pe drum...da, dar ceea ce punctez eu este chiar in linie dreapta cand va incalecati unul pe altul...nu pe curbe cand fiecare isi are trasa lui, iar ca o obiectie, un grup bine organizat dinainte poate sa mearga in zig-zag cum se merge si pe curbe, de fapt cam asa se face, dar rar vezi asa pentru ca iti trebuie ceva ani ca sa umbli asa. Sunt reguli stricte intr-un grup de care multi nici nu au auzit, am avut de unde sa invat ( multumesc pe aceasta cale celor din DAC MOTORS ) : mers, semne, opriri toate in grup si astea toate fara bravuri. In general ca sa stiti si voi, incepatorii nu au ce cauta la sfarsit, ei trebuie sa stea la mijloc pe interior ca sa fie protejati, cand se pleaca se organizeaza grupul, lider si inchizator ( ar trebui sa fie cei mai experimentati si sa stie semne cat si ceilalti din grup. Se impune o viteza de croaziera si asta e la drum cu toata trupa.

 

faza cu dupa razboi multi viteji s-arata - mdeah...tipic romanesc. In loc sa invatati din greseli, tot pe a voastra o tineti. Sa o tineti in continuare, daca nu ascultati criticile venite pe aceasta cale multi vor avea probleme.

 

V-am pupat si aveti grija de voi. Abia in septembrie cred ca mai apuc sa vin la vreo plimbare d-asta si ar fi misto sa o facem cu o campare.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cu toate ca a fost un grup atat de mare singurul eveniment neplacut a fost accidentul gesericai ce a fost asa neplacut in rest ?

au avut accidente chiar si UNII MULT MAI EXPERIMENTATI chiar si ea recunoaste ca pur si simplu a fost o eroare de pilotaj numai si numai a ei bine ca nu a fost mai grav altfel ? ce tot acest judas , reverse si alti rossi tot isi dau cu parerea ? voi ati fost plecati in weekend pe traseul universitate - romana cu oprire la marele premiu MotoGp de la Everest tot reverse este campion ?????????????

au fost 30 motociclete multi incepatori si un singur accident = o singura neplacere dar cred ca suntem jalnici toti cei care am fost

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cu toate ca a fost un grup atat de mare singurul eveniment neplacut a fost accidentul gesericai ce a fost asa neplacut in rest ?

au avut accidente chiar si UNII MULT MAI EXPERIMENTATI chiar si ea recunoaste ca pur si simplu a fost o eroare de pilotaj numai si numai a ei bine ca nu a fost mai grav altfel ? ce tot acest judas , reverse si alti rossi tot isi dau cu parerea ? voi ati fost plecati in weekend pe traseul universitate - romana cu oprire la marele premiu MotoGp de la Everest tot reverse este campion ?????????????

au fost 30 motociclete multi incepatori si un singur accident = o singura neplacere dar cred ca suntem jalnici toti cei care am fost

si ai fi vrut sa fie 25 de accidente ca sa fie neplacut? reverse si ceilalti rossi, cel putin scriu de pe userul lor, nu le e rusine si isi asuma ceea ce scriu, nu ca altii care-si fac alt user ca sa scrie ca daca a fost un singur accident a fost ceva super reusit.

eu tot ce am scris despre ceea ce am crezut despre cum s-a mers sambata, am scris strict despre acest lucru, nu am legat in nici un fel accidentul gesericai cu faptul ca s-ar fi intamplat din cauza stilului de mers.

 

chestie de bun simt: daca tot vrei sa faci misto de cineva de pe forum, nu mai zic sa o faci face2face, dar fa-o, macar de pe user-ul tau.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

bre survolaj...mai uita-te un pic pe mersul ala in grup...se merge decalat numai la linie dreapta,si asta daca drumul/asfaltul e perfect...

...este o ineptie sa incerci sa mergi decalat pe cheia...ce naiba?!

...de asemenea este o ineptie sa fortezi pe cineva sa stea la locul lui pe interior,daca drumul e praf...sau pe exterior,pe cheia,unde taie benzile la greu orice tir sau auto...

...in afara de autostrada,sau banda libera,pe trafic lejer,nu prea se preteaza mersul intercalat...

Parere personala:...daca vreunul cu auto vrea sa depaseasca,il las sa se intercaleze...pt ca daca face fatza ritmului si vrea mai repede,e dreptul lui sa depaseasca coloana,iar eu trebuie sa ii facilitez depasirea,nu sa il irit(pana la urma va fortza,si va pune in pericol mai multe mobre..!!!)...iar daca nu face fatza,se va potoli,iar mie imi ia fix juma` de secunda sa il depasesc inapoi...

 

..mersul in grup este mult mai obositor,si solicitant,chiar si pt experimentati....este unul din motivele pt care am plecat singurel pe partea cealalta...

..cand plec cu prietenii cu care am facut mii de km impreuna,suntem de fiecare data minim 20...indiferent de distantza...de obicei plecam din tzara...dar:

1...mergem fiecare in stilul nostru,cu puncte de regrupare...si cu atentionare la depasire..in general grupuletze mici,sau solitari

2...evitam sa ne strangem unul pe altul

3...nu alimentam la aceeasi benzinarie...ar insemna sa pierdem o ora acolo...facem asta,numai cand programam acolo o pauza mai lunga..

4...in rest..cand se intampla sa ne ajungem si sa ergem lejer,in masura in care se poate,mergem decalati,in coloane ordonate

5...intotdeauna,daca suntem in grup,lasam pe oricine sa ne depaseasca,daca are intentia asta..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Parere personala:...daca vreunul cu auto vrea sa depaseasca,il las sa se intercaleze...pt ca daca face fatza ritmului si vrea mai repede,e dreptul lui sa depaseasca coloana,iar eu trebuie sa ii facilitez depasirea,nu sa il irit(pana la urma va fortza,si va pune in pericol mai multe mobre..!!!)...iar daca nu face fatza,se va potoli,iar mie imi ia fix juma` de secunda sa il depasesc inapoi...

noroc ca ai zis ca e parere personala, pentru ca o masina nu are ce cauta in grup!!!! o masina in grup este un real pericol pentru tot grupul. pe mine, pana in pitesti era sa ma spulbere una cu un seat, iar pe kittyr, la fel, era sa-l spulbere unul cu un jeepan care brusc de pe banda II a iesit prin grup de pe autostrada. deasemenea, pe serpentine erau masini care bagau forja pe contrasens, iar in curba reintrau pe banda, peste noi. mai ai aceeasi parere personala despre masini prezente in grupul de motociclete?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acu' o sa-mi iau injuraturi, da' pe mine ma umfla risu' ...

Paranteza:

Cu scuzele de rigoare catre Geserica, imi pare rau ca ai cazut, ma bucur ca esti ok, da-l draq de fier ca se repara sau se schimba. Cel mai important e sa inveti din cele 2 greseli majore pe care le-ai facut; prima ca ai mers la plimbare intr-un grup haotic, din care cel putin 3 sferturi(inclusiv tu) sinteti incepatori si nu stiti cum se merge nici solo, darmite in grup, a doua, ca nu ai stiut sa iei curba. Ai avut o bafta imensa ca n-ai patit-o mai rau. Sanatate, refacere rapida, si plimbari in grupuri mici :) !

Inchei paranteza.

@Restu care inca sustineti ca ceea ce s-a intimplat n-a fost din cauza ca voi ati facut parada moto nu plimbare (probabil ati vazut prea multe filme americane de mina a-14-a cu grupuri de 50 de "bikeri" care o rup la figuri pe highway), puneti mina si invatati macar din ce s-au obosit sa scrie aici oameni mai experimentati ca voi (Survolaj, Judas, etc) si nu mai latrati degeaba ca n-ati avut viteza, ca ati avut, ca dracu', ca lacu'. Ati mers haotic intr-un grup imens, si ce s-a intimplat era de asteptat. Aia a fost problema, nu viteza. Pun pariu ca majoritatea erati mai mult cu ochii in oglinzi decit la trafic. Io unu' ma mir sincer ca a fost doar un singur accident. Sau continuati asa si numarati-va victimele. Alta varianta ar fi sa invatati sa mergeti pe moto, si atunci cind faceti plimbari in grup, incercati ca grupu' sa fie de 4-5 mobre, conduse de oameni care se cunosc si care merg in ritm asemanator. Pls bagati ineptii in continuare ca pica bine cafeaua :blink:) . Nah gata, hai nu va suparati si bafta in continuare, incercati plimbari in grupuri mici si o sa va distrati mai bine garantat :) .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cred ca o sa va mai certati inca pe 10 pagini

 

macar de ati intelege o data ca romania nu este tara unde sa mergi in GRUP DE MOTOCLICLETE

 

maxim 4 -5 motoare in palcuri cu distante de cativa km intre palcuri

 

1. trebuie sa lasati "motociclisti adevarati' sa si vada de drumul lor in gasca de vitezisti

2. nu face ce vezi la cel din fata decat daca ai mai mers de 2 sau 3 ori cu el

3. bagati incepatorii la mijloc cu distanta considerabila fata de ei sa nu ii luati in roti in cazul in care cad

4. daca vin masini "tunate" aratati.le cat de tari sunt ei lasandu.i sa va depaseasca

5. daca pleci la un asemenea drum cu o asemenea gasca trebuie sa te inhami cu mare rabdare

6. stabilitiva punctele de regrupare dinainte astfel incat sa stiti unde trebuie sa ajungeti si sa nu trageti tare sa pierdeti coloana

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am "reusit " sa reduc filmuletul plecarii de la Pestera de la 700 mB la 135 mB

Dar ma tot chinui sa-l pun

Nu vrea nici pe youtube , nu vrea nici pe VideoGoogle

 

Ar fi interesant de vazut _NO OFENCE GESERICA _ stangacia in manevrarea pe loc .

 

Filmuletul are fo' 20 de minute ...nu-s daca va mai intereseaza sa revedeti "drumul oaselor" de la pestera pana in asfalt la prima regrupare.

 

Somebody help pls.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

noroc ca ai zis ca e parere personala, pentru ca o masina nu are ce cauta in grup!!!! o masina in grup este un real pericol pentru tot grupul. pe mine, pana in pitesti era sa ma spulbere una cu un seat, iar pe kittyr, la fel, era sa-l spulbere unul cu un jeepan care brusc de pe banda II a iesit prin grup de pe autostrada. deasemenea, pe serpentine erau masini care bagau forja pe contrasens, iar in curba reintrau pe banda, peste noi. mai ai aceeasi parere personala despre masini prezente in grupul de motociclete?

 

..daca urmaresti tot ce am scris,o sa intelegi ca nu sunt adeptul grupurilor mari si stranse....asta inseamna ca o masina in grup are ce cauta...si cum spuneam...nu ii lasi,se irita...gandeste-te ca esti cu auto,si ai in fatza 5-6 masini,care nu au de gand sa se depaseasca,dar stau foarte apropiati,si nu ii poti depasi pe rand...

..eu gandesc cam asa..ce tie nu-ti place,altuia nu-i face...daca vreau sa nu fim depasiti,tinem ritmul traficului...daca nu,e de-a dreptul ilegal...

 

LE..vad ca ianachim are aceeasi parere...:)

Editat de raducu 77
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

incarca-l aici Link

 

sau aici Link 2

 

p.s.: arhiveaza-l cu winrar mai intai (in 2 parti).

 

Am "reusit " sa reduc filmuletul plecarii de la Pestera de la 700 mB la 135 mB

Dar ma tot chinui sa-l pun

Nu vrea nici pe youtube , nu vrea nici pe VideoGoogle

 

Ar fi interesant de vazut _NO OFENCE GESERICA _ stangacia in manevrarea pe loc .

 

Filmuletul are fo' 20 de minute ...nu-s daca va mai intereseaza sa revedeti "drumul oaselor" de la pestera pana in asfalt la prima regrupare.

 

Somebody help pls.

Editat de _andrei_
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

..daca urmaresti tot ce am scris,o sa intelegi ca nu sunt adeptul grupurilor mari si stranse....asta inseamna ca o masina in grup are ce cauta...si cum spuneam...nu ii lasi,se irita...gandeste-te ca esti cu auto,si ai in fatza 5-6 masini,care nu au de gand sa se depaseasca,dar stau foarte apropiati,si nu ii poti depasi pe rand...

..eu gandesc cam asa..ce tie nu-ti place,altuia nu-i face...daca vreau sa nu fim depasiti,tinem ritmul traficului...daca nu,e de-a dreptul ilegal...

 

LE..vad ca ianachim are aceeasi parere...:)

nu, trebuia spart grupul in grupuri mai mici. noi ne intindeam pe 2 km, cred.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salutare!!!

 

vad ca va tot contrati...,nu mai terminati? :laugh:

 

sincer, pentru mine a fost prima iesire in grup, si ce grup? :blink: , a fost interesant,inca nu am cu ce sa o compar,fiind prima!,dar a fost ok. am incercat sa nu deranjez pe nimeni, mult timp din traseu am mers ultimul,si ma gandeam "oare inchizatorul e mult in spatele meu?" :lool:

inafare de Porsche-ul Cayenne, care era sa ma arunce de pe autostrada :lol: ,nu am avut nicio problema,deci a fost ok!!

pacat pt geserica si motorul ei :) fate bineeeeeee!!! :wave:

sper sa am ocazia sa mai ies cu acest grup organizat de Florin,care e un lider f bun,parerea mea! :laugh: merci Florin pt tot!!!

 

 

 

Va salut pe toti cu care am iesit!! :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

si ai fi vrut sa fie 25 de accidente ca sa fie neplacut? reverse si ceilalti rossi, cel putin scriu de pe userul lor, nu le e rusine si isi asuma ceea ce scriu, nu ca altii care-si fac alt user ca sa scrie ca daca a fost un singur accident a fost ceva super reusit.

eu tot ce am scris despre ceea ce am crezut despre cum s-a mers sambata, am scris strict despre acest lucru, nu am legat in nici un fel accidentul gesericai cu faptul ca s-ar fi intamplat din cauza stilului de mers.

 

chestie de bun simt: daca tot vrei sa faci misto de cineva de pe forum, nu mai zic sa o faci face2face, dar fa-o, macar de pe user-ul tau.

 

asta e user-ul meu

si am fost acolo si imi pot da cu parerea fatza de altii care tot insista pe mersul haotic ei nici macar nefiind acolo

sunt vizionari ?

si apoi ce-i intereseaza atat subiectul pe acei motociclisti adevarati , experimentati , etc. de aceasta gasca haotica de incepatori ? au stabilit toate recordurile posibile pe amkart si au zis sa ne dea o mana de ajutor ? postul lui reverse ala este : unde sunt aia de merg cu viteza si se dau smecheri sa ma dau si eu cu ei sa le arat ca eu sunt mai smecher , cu ce ma ajuta chestia asta pe mine ca incepator ? cu ce ma ajuta posturile campionului de everest ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

sunt vizionari ?

nu, dar poate au ceva experienta. de exemplu, survolaj spune ca a patit sa fie in situatia asta. a tras concluzia ca este bine sa mergi in grup de putin motociclete. si o spune pe forum, chiar daca nu a fost, de data asta cu noi. crezi ca trebuie sa fie vizionar? iti da un sfat si tu il iei la misto? tine-o tot asa. eu inchei aici.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

un fel de balul bobocilor la motociclisti ?

 

 

vreau sa merg si eu cu avansatii , sa vad cam cat de tare merg ei :)

 

 

si n-am facut referire la userul "Survolaj" in nici un replay de-al meu

am pomenit un Judas si un reverse

 

si n-am facut referire la userul "Survolaj" in nici un replay de-al meu

am pomenit un Judas si un reverse

si n-am nimic personal cu nici unul doar sa ma lase pe mine asa haotic vor sa vina la plimbarea respectiva sa vina daca nu sa ma lase pe mine nu sa ma comenteze ca "nu sunt motociclist adevarat"

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

si n-am facut referire la userul "Survolaj" in nici un replay de-al meu

am pomenit un Judas si un reverse

 

 

si n-am nimic personal cu nici unul doar sa ma lase pe mine asa haotic vor sa vina la plimbarea respectiva sa vina daca nu sa ma lase pe mine nu sa ma comenteze ca "nu sunt motociclist adevarat"

n-am zis ca ai facut referire, il dadeam exemplu. nici el nu a fost, dar a dat sfaturi. sfaturi folositoare, dar pentru cei care cred ca mai au de invatat si care vor sa invete nu pentru cei cu "lasa-ma asa haotic".

 

o sa postez si eu in curand pozele pe care le-am facut. am si filmat cate putin din mers, dar va trebui sa fac un mic montaj.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Toti cei cu 'experienta' care sar acuma ca arsi si arata cu degetul spre noi dc nu au dat sfaturile in timp ce era organizata plimbare, sau oare sunt aceeasi care cauta senzationalul pe la rubrica ACCIDENTE si isi arata maiestria jignind .

Senzationaulul nu e pe acest topic cautati-l diseara la OTV.

Fiecare a invatat ceva si a tras o concluzie , nu cred ca este necesara prezenta voastra acuma pentru a critica plimbare noastra.

Experienta nu o dobindesti daca stai pe forum sau prin baruri.

Conducatorul grupului nu a tras de gaz.

Daca cineva a fost deranjat de mersul grupului a avut oricand optiunea sa paraseasca grupul , lucru care s-a si intamplat.

Nu am vazut nici un post care sa sune ceva de genu: ' Felicitari pentru ce ati facut , dar poate anumite lucruri ar fi trebuit facute altfel .... ' .

Accidentul nu a avut nici o legatura cu stilul de mers al grupului , a fost o eroare personala.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am "reusit " sa reduc filmuletul plecarii de la Pestera de la 700 mB la 135 mB

Dar ma tot chinui sa-l pun

Nu vrea nici pe youtube , nu vrea nici pe VideoGoogle

 

Ar fi interesant de vazut _NO OFENCE GESERICA _ stangacia in manevrarea pe loc .

 

Filmuletul are fo' 20 de minute ...nu-s daca va mai intereseaza sa revedeti "drumul oaselor" de la pestera pana in asfalt la prima regrupare.

 

Somebody help pls.

 

ti-am dat PM de ieri...

 

 

o sa postez si eu in curand pozele pe care le-am facut. am si filmat cate putin din mers, dar va trebui sa fac un mic montaj.

 

hai cu montajul :)

 

------------------------------------------

 

e o vorba...

nu-ti place, nu mananci

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am "reusit " sa reduc filmuletul plecarii de la Pestera de la 700 mB la 135 mB

Dar ma tot chinui sa-l pun

Nu vrea nici pe youtube , nu vrea nici pe VideoGoogle

 

Ar fi interesant de vazut _NO OFENCE GESERICA _ stangacia in manevrarea pe loc .

 

Filmuletul are fo' 20 de minute ...nu-s daca va mai intereseaza sa revedeti "drumul oaselor" de la pestera pana in asfalt la prima regrupare.

 

Somebody help pls.

 

oare isi aminteste cineva cand am spus ca nu pot sa intorc acolo motorul ca tot nu prea ajung jos ca e f accidentat si ma ucid cele 210 kg la stilul impins? oricum as vrea sa nu ma mai dati exemplu negativ. cei mai multi ati ratat cel putin o curba dar ati avut noroc. eu nu. imi ajunge cat sufar, ca familia mea nu e langa mine. mama a aflat vineri de motor. crezi ca pot sa ii spun ca nu pot nici sa respir de durere?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Toti cei cu 'experienta' care sar acuma ca arsi si arata cu degetul spre noi dc nu au dat sfaturile in timp ce era organizata plimbare, sau oare sunt aceeasi care cauta senzationalul pe la rubrica ACCIDENTE si isi arata maiestria jignind .

nu am pretentia ca sunt experimentat. nici pe departe nu sunt. ba, chiar sunt incepator. am permisul din mai. numai ca, de data asta am avut pasager. daca as fi fost singur, nu as fi "sarit ca ars". da, sar ca ars. 100 si ceva in localitate nu ti se pare o viteza mare pentru un grup de 30 de motoare? mie mi se pare. si daca tot ai amintit de rubrica accidente, cu 100 si ceva in localitate o mierlesc cei de acolo. hai sa fiu eu primul: "bravo, felicitari pentru ce ati facut!".

 

P.S.: am intrebat cu cateva zile inainte de plecare cu ce viteza se va circula. raspunsul, asa cum scrie si in primul post: REGULAMENTARA!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...