Sari la conținut

Accident Mortal Pe Dn13


Fatal Fury
 Share

Postări Recomandate

..mmm,daa. Insa nu stiu si nu inteleg,de ce unii fac oaie neagra din motociclisti??? Suntem cu toti PARTICIPANTI LA TRAFIC.... Deci ASA sa puneti problema... Indiferent de mijlocul de calatorie/condus... Exista si cond.auto,care niciodata nu depasesc vit.legala,dar sunt foarte periculosi in trafic... Deci,inca o data....Nu conteaza cu ce te dai.... Nu mai categorizati motociclistii,ca pe niste oameni rai... Se mai intampla accidente si cu tractoare,carute,avioane,masini... De data asta asa a fost sa fie......Din pacate,pentru toti.

 

Doamna respectiva a specificat in postarea ei ca daca ei i s-ar intmpla asa ceva -traducere pentru tine: daca ei i-ar muri un membru din familie ar reactiona violent. Vrei sa auzi parerea mea? Si eu as face la fel. Daca cineva s-ar atinge de copilul meu, musc din el, sa nu mai zic in caz de deces fara regrete mi-as face dreptate. Am avut un accident cu masina in urma caruia era s araman fara Maya si chiar si la politie m-am strecurat si i-am izbit una in fata acelui (cuvant urat). Sunt multe accidente din pacate in randul motociclistilor care sunt provocate de conservari insa mai mult de 50% si aici sunt indulgenta, sunt provocate de ei insisi. Ma intreb oare de ce sunt in viata si fara fieratanii prin maini, picioare? Sa-ti spun de ce. Mers prin oras cu 50 km/h cu motor de 1300 sub mine. Mers oriunde cu viteza legala, depasita rareori cu maxim 30 km/h. Fejerica am pastrat-o intacta deoarece am avut grija de mine si de ea. O singura data am exagerat doar sa vad cat poate sa atinga, dar a fost pe drum safe, fara alti particicpanti. Si ceilalti care au ras de mine ca mergeam incet...well unii chiar s-au dus cu acel zambet pe buze de "huh, ce proasta e asta, merge asa incet".

 

Cu riscul de a fi banata, cred ca este prima oara cand postez ceva urat pe forum, dar toti aceia care nu au grija de ei, care nu-i respecta pe ceilalti si apoi se bat cu pumnul in piept ca nu suntem vazuti in trafic cu 200 km/h :kiss: :D :)

 

Si daca asta e banata...oricum vechea gasca exista si in lista mea de mess, aici gasesti in proportie de 90% EMO KIDS!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 232
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Este drept ce spune madme.........sincer nu am copii, dar sanu poti sa mergi la inmormantarea copilului tau..........mi se pare groaznic........de doua ori.

Apoi mi se pare nefondata viteza lui Levi in cazul dat......unde se uita?Neatentie.... neatentie.

Nu trebe sa judecam acum pe nimeni...... sa ne calmam si sa lasam mortii in pace...... sa se odihnesca in pace si le doresc liniste in lumea celor drepti.

 

Putina decenta celor care au inceput sa se certe/injure peacest topic.... aveti PM dragilor, sincer nu este momentul ptr astfel de treburi.

 

Condoleante..... celor indoliati, familiilor si nu uitati....Dumnezeu a vrut sa se intample asa......poate ca acolo in ceruri le este bine acum......Dumnezeu Sa-i Ierte.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sunt din Brasov, bun prieten cu cei care se aflau in masina. O femeie si un copil au murit la spital, iar un barbat a fost internat cu rani grave. Nu va dati seama ce drama traiesc cei care au supravietuit... Am multi prieteni motociclisti dar, fratilor, am ajuns sa va urasc aceasta pasiune tampita care va baga in pamant si, mai grav, ii baga si pe altii complet nevinovati! Spunea cineva mai sus cu lejeritate ca pe acel drum merge cu 200 km/h... Amice, esti idiot??? Daca vrei sa iti faci creierii zob e fix problema ta (si a celor asemeni tie), mergi oriunde dar NU PE UN DRUM PUBLIC!!! Sa il plang pe cel care a produs aceasta cumplita tragedie? Poate o sa imi atrag o groaza de injuraturi, dar e un criminal! Si la fel sunteti toti cei care va scoateti la plimbare bolizii de sute de cai putere pe drumuri publice, alergand cu viteze halucinante (motociclisti sau automobilisti, nu conteaza). Probabil ca tot ceea ce am spus aici nu va schimba cu nimic situatia si va fi uitat pana maine, dar familiile celor care au murit, cei care au trait acele clipe de cosmar nu vor uita niciodata tragedia pe care a provocat-o unul dintre cei asemeni voua. Asa ca nu va mirati, fratilor, ca din ce in ce mai multi va blameaza si va injura cand va vad in trafic.

Stiu ca nu toti motociclistii sunt asa, iar pe cei care sunt cu capul pe umeri ii asigur ca au tot respectul meu. Pe restul, va urasc!

felicitari domnule pt postul asta :D

esti cu adevarat un om cu capul pe umeri

 

si eu pe conservari :kiss:

este cel mai durerost caz pe care il vad/citesc de cand activez pe forumul asta(2004, fara user) si crede-ma ca nu are nici un rost gluma aici :D

 

 

 

Eu nici macar "conservar" nu sunt, iar daca ai fi citit cu atentie ti-ai fi dat seama ca am facut referire la toti cei care, in inconstienta lor, conduc pe drumurile publice cu viteze astronomice.

Foarte adevarat.Din pacate, cauzele principale in statisticile politiei sunt viteza si teribilismul, fie ca e vb de accidente in care sunt implicate masini sau motociclete :lol:

 

Acest accident va avea un MARE impact negativ asupra motociclistilor

Ar trebui sa aiba unul POZITIV, ca topicul sa fie pin-uit si pus pe bara pe forumuri si citit, pt ca asa poate inteleg si cei care chiar n-au bibilica sa mearga cum trebuie, acolo unde trebuie, si sa adapteze viteza asa cum trebuie :drums:

 

Hai scoate`l vinovat pe sofer acum ca nu avea centura de siguranta.

nu cred ca a incercat sa il scoata vinovat pe sofer, dar si eu m-am mirat cum de a fost posibil ca asa ceva sa se intample, cunoscand suv-ul ca o masina sigura in caz de impact sau rastunare :drums:

e cutremurator de-a dreptul :drums:

 

Mai bine facea el accidentul asta undeva dincolo de granita, sa zicem in Ungaria....

Amice, tu esti intreg la minte?

Aici e vorba de OAMENI, nu de unguri, tigani, etc....

Au murit OAMENI...si de ce a trebuit sa se intample asta?

 

 

 

parerea mea ca ar trebui inchis topicul asta..

 

raman la parerea ca acest topic ar trebui lasat ca dovada, urcat sus, pt ca altfel nu se mai poate.

situatia accidentelor pe motociclete de viteza a crescut grav si ingrijorator(si spun asta pt ca stiu statisticile de la politie, m-au interesat), si din pacate multi isi cumpara motociclete de viteza nu pt ca le cunosc sau stiu ce pot, ci pt ca e fun(nu este si cazul aici, dar vorbesc in general de acest topic ca poate fi unul util pt cei fara minte)

 

Atata tristete n-am simtit in viata mea citind niste simple randuri pe un forum.

Simple randuri scrise cu durere, lacrimi, tristete si amaraciune.Simple randuri care ne arata ca nu suntem invincibili nici unii, nici altii, simple randuri care ar face ca noi toti sa tragem niste invataminte

 

@madme & @Kumuya: RESPECT :)

 

Dureros, si adresez condoleante familiilor si prietenilor tuturor celor implicati in acest tragic si infiorator accident :drums:

 

PS: nu vreau sa ma pun in situatia apropiatilor sau a familiilor.Toti ne ducem intr-o zi, dar asa, e prea dureros, :laugh:

Editat de Mr_ORL
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Este drept ce spune madme.........sincer nu am copii, dar sanu poti sa mergi la inmormantarea copilului tau..........mi se pare groaznic........de doua ori.

Apoi mi se pare nefondata viteza lui Levi in cazul dat......unde se uita?Neatentie.... neatentie.

Nu trebe sa judecam acum pe nimeni...... sa ne calmam si sa lasam mortii in pace...... sa se odihnesca in pace si le doresc liniste in lumea celor drepti.

 

Putina decenta celor care au inceput sa se certe/injure peacest topic.... aveti PM dragilor, sincer nu este momentul ptr astfel de treburi.

 

Condoleante..... celor indoliati, familiilor si nu uitati....Dumnezeu a vrut sa se intample asa......poate ca acolo in ceruri le este bine acum......Dumnezeu Sa-i Ierte.

 

 

stiti ce vad eu in fata ochilor de doua zile? numai imaginea teribila a unei familii in pragul de a-si pierde mintile (ceea ce nici nu este exclus)!

 

stiti ce simt eu cand ma uit la copilul meu? poate numai Katy intelege pentru ca are doua fete, poate mai sunt pe aici si alti parinti si ma inteleg... eu il rog pe Dumnezeu sa nu imi puna niciodata in cale o asa cruce de dus...

 

pentru toti cei care visati viteza: VITEZA UCIDE, CHIAR UCIDE!

 

pentru ce tot carnagiul asta? pentru ce sa ajunga acest coleg de-al vostru cu capul intr-o punga la spital (caci asa a ajuns amaratul, va spun sigur), pentru ce sa isi nenoroceasca viata, familia lui, alte familii si alte vieti zdrobite? are oare vreun sens?

 

da, sunt de acord, zi de zi, minut de minut sunt accidente. unele provocate de soferi imbecili, neatenti, teribilisti, imprudenti, combinatia cea mai proasta: prost cu masina tare sau de motociclisti in aceeasi combinatie sordida. dar totusi, daca am fi mai civilizati, mai educati si mai constienti de ceea ce ne inconjoara, sigur nu ar mai fi atatea nenorociri.

 

asa este, sa lasam mortii in pace dar oare ei ne vor lasa pe noi? mie nu imi iese din cap copilasul care a murit, cum isi tinea surioara de mana si avea grija de ea. n-am sa uit in veci aceste clipe si aceste momente, asa cum nici cei dragi lor nu le vor uita.

Editat de madme
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

stiti la cat s-a oprit ceasul motocicletei colegului vostru? la 220 km/h!!!!!! oare acel individ era normal? eu va asigur ca nu asa cum multi nu sunt dintre cei care isi cumpara motoare! oare la ce va ajuta viteza? ce demosntrati? ca puteti muri in cateva fractiuni de secunda?

 

 

Foarte adevarat ceea ce spui ,dar daca tot ai intrat pe forumul nostru ,hai sa si sti despre ce vorbesti ,acul kilometrajului poate sa ramana blocat si la 1000km/h si asta se produce in urma socului de la impact nu si a vitezei pe care o are motocicleta. Daca avea 220Km/h ii omora si pe cei doi motociclisti din fata lui. Nu vreau sa invinovatesc pe nimeni drama e oricum cumplita ,dar ceea ce s-a intamplat acolo reprezinta un cumul de factori dintre cei mai tristi.Nu am nimic cu cei care conduc SUV-uri desi atitudinea lor din trafic e una de genul :"oricum trec prin tine" dar asta e alt subiect din ce am inteles ce au postat ceilati oameni care au fost cat de cat martori la ce s-a intamplat mi-am format o oarecare ideie, e drept repet pe baza a ceea ce s-a povestit pe aici. Si asta ti-o zic ca sa intelegi si tu si sa nu ne mai judeci gresit ,pentru ca si noi la randul nostru suntem, tati,frati,mamici etc si nu oameni anormali.

 

Deci la ce concluzie am ajuns eu : motocicleta a avut viteza mare ,dar in nici un caz 220Km/h sa fim seriosi ,cel care a oprit pe marginea drumului la cartofi pun pariu ca a uitat sa dea semnal dreapta sau a dat prea tarziu si a facut din scurt dreapta ,pentru ca probabil ia zis sotia in ultimul moment:"costica hai sa luam si niste cartofi" stiu asta ca mi se intampla zilnic fac naveta pe o ruta unde sunt pepeni si in fiecare zi se trezeste unul in scurt sa faca dreapta fara semnal si ce e mai rau e ca uni opresc in scurt fiind inca pe banda; apoi masina care era in spate bineinteles ca s-a dus mai mult ca probabil pana in poponeata lui ala si abia apoi a pus frana deci aparitia stopurilor rosi a fost destul de tarzie, kawasaki-ul din spate posibil sa nu fi oprit destul de lejer ci destul de in scurt dar a reusit sa opreasca si apoi Levi a venit din spate posibil a accelerat ca sa depaseasca blocajul ,a vazut venind de pe contrasens un jeep atentie draga doamna condus cu viteza destul de mare inclin sa cred ca una peste limita legala ,Levi vede ,incepe franarea si se baga in dreapta in speranta ca daca tot e sa aiva loc impactul sa aiva cu o masina stationata si nu cu una in miscare destul de rapida. Ghinionul lui este ca de la impact sare in dreapta exact in fata celui cu jeepul,amicul dumneavoastra care desi vede toata faza nu stiu cat de mult reduce viteza!! ci isi continua drumul , apoi se sperie de impactul corpului cu parbrizul si ajunge in sant.

 

Este doar un scenariu asa cum il vad eu pe baza celor povestite de catre oamenii de aici ,posibil sa nu fi fost asa dar concluziile sunt aceleasi indiferent de cum s-a intamplat si anume 1.Viteza ucide ! si pe 2 si pe 4 si pe 8 roti si 2.Centura de siguranta salveaza vieti!

Daca toti am fi constienti de acest lucru cred ca ar cam am avea niste sosele mai sigure si as vrea sa te asigur ca eu asa cum imi iau echipamentul pe mine cand ma sui pe motor ,asa imi trag si centura cand ma sui in masina si plec la drum, la inceput si asta cand eram si eu mai tanar nu intelegeam rostul centuri ba chiar ma irita gandul ca trebuie sa o port obligatoriu ,astazi mi se pare mai mult decat necesar purtarea ei. Si eu am sotie si eu am copil si nu se urca in masina fara sa aiba centura pusa, si cred ca asta ar trebui sa ne intre in educatie.

 

Asa ca draga doamna inainte sa ne urasti si sa ne vrei morti pe unii dintre noi uita-te te rog in propia ograda si de acum inainte spre binele tau (si aici nu am adus vorba despre incapacitatea unor femei sa conduca care ar face subiectul altui topic) pune-ti centura si roaga si oamenii care se suie cu tine in masina sa isi lege centurile si poate nu se va mai ajunge la astfel de tragedi.

Editat de BrokenWind
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

respect ORL

 

 

domnule Broken Wind.......va rog, haideti sa nu mai cautam vinovatii..... sunt in ceruri deja, insa este pacat ca se intampla si doare...... indiferent cine sunt ei.

pana sa ma imbolnavesc nu realizam importanta sentimentului de "A TRAI", acum cand cancerul ma supara/cearta.....altfel vezi valorile vietii.......asa ca please.....sa pastram linistea pe acest topic ptr cei ce numai sunt printre noi.multumesc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ce-i drept, stimate domn(!) Broken Wing, am sesizat cat esti de inteligent! si cred ca nu sunt singura de aici care a vazut asta! dar ma rog, voi astia mai destepti aveti mereu un loc in fata!

 

nu stiu cate notiuni ai tu de criminalistica, te asigur ca am mai multe decat tine si ca informatiile mele sunt mai corecte decat ale tale (vin de la sursa mai acurata) dar eu nu m-as hazarda sa fac afirmatii si scenarii ca tine, din ploiesti, ok? crede-ma ca prietenul tau motociclist avea o viteza muuuuuuuult prea mare pentru acel sector de drum pe care eu il stiu cu okii inchisi, ok?

 

anyway crezi ce vrei, imi pari un inconstient pentru ca nu ai inteles nimic din ce am vrut sa zic. nu am specificat nici o secunda ca v-as vrea morti ori ceva similar (poate te simti tu cu vreo musca pe caciula????), ba chiar am spus ca ma bucur ca unii dintre voi sunt oameni cu simtul masurii si limite normale.

eu am incercat sa va arat cum se vede tragedia traita live, fara perdele si fara sa o poti uita prea usor. cei ca tine nu vor intelege niciodata si poate vor avea de suferit de pe urma asta. eu nu am dorit niciodata raul nimanui, ba chiar sunt un om pasnic.

 

pentru informatia ta, eu MEREU port centura, la fel si cei din masina mea. si ii evit pe cei ca tine! si ceea ce am scris mai sus a fost ca sa trag un semnal de alarma. pentru cine intelege, poate ii va salva viata ori destinul intr-un fel, pentru cine nu, egal!

Editat de madme
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@broken: ai si tu dreptate aici, ca multi oameni care au expus pareri pertinente. insa factorul reprezentat de SUV-ul care venea cu viteza peste cea legala e doar un simplu accesoriu in cazul de fata. e posibil ca cei cu SUV-ul sa se izbeasca la urmatoarea curba...sau sa cada un meteorit pe ei... insa nu discutam despre potentialul prezent in speta ci despre filmul evenimentelor.

 

daca pasagerii SUV-ului ar fi purtat toti centura e foarte posibil ca tragedia sa nu fi luat asemenea proportii, asta e clar. dar faptul ca motociclistul A CAUZAT acest eveniment are cea mai mare valoare. e ca in cazul in care un motorist nu da prioritate altuia care nu are permis: cine e vinovatul? vinovati sunt amandoi in varii masuri insa cauza centrala e jupanul fara permis care nu avea ce cauta acolo. la fel cu acest caz...faptul ca centurile pasagerilor din SUV erau nelalocul lor e o cauza indirecta a tragediei...pentru ca cel putin pe acel sector de drum, SUV-ul era ok.

 

orice ar spune oricine, cauza primara e un melanj de viteza, lipsa de previziune in trafic si, daca e cazul, un pic de ghinion. romania nu e un loc unde sa-i dai ~200kmph si sa ai si pretentii...poti fi mick doohan si sa te faci zob de la o groapa...groapa pe care abia o vezi la 120, daramite la 170+. poate daca am fi pe un autobahn in germania am mai putea emana pretentii....buba cea mare e ca soferii din romania mai au de facut multe mii de miliarde de kilometri pana sa ajunga in punctul in care se pot compara cu cei din germania.

Editat de crivat
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Condoleante familiilor din ambele parti. Stau si citesc si nu inteleg cum unii pot fi asa. Pur si simplu am impresia ca marea majoritate sunt dezumanizati de tastatura sau chiar nu inteleg ce inseamna moartea . Poate ei au vazut doar in filme cum mor oamenii. Putin respect pentru cei care au avut nenorocul sa sfarseasca in acest mod cumplit . 80% din replicile postate in acest topic sunt paralele cu subiectul. De altfel marea majoritate a discutiilor de pe acest forum se rezuma la polemici si frustrari pe care la varsam pe internet. Insa atatea aberatii s-au scris , intrucat e deja o chestiune acceptata de lume si privita ca ceva firesc . Insa chiar nu e . Si daca am lasa deoparte orgoliile si alte prostii am putea fi o comunitate care sa produca ceva bun si folositor.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Foarte adevarat ceea ce spui ,dar daca tot ai intrat pe forumul nostru ,hai sa si sti despre ce vorbesti ,acul kilometrajului poate sa ramana blocat si la 1000km/h si asta se produce in urma socului de la impact nu si a vitezei pe care o are motocicleta.[...]

 

Daca toti am fi constienti de acest lucru cred ca ar cam am avea niste sosele mai sigure si as vrea sa te asigur ca eu asa cum imi iau echipamentul pe mine cand ma sui pe motor ,asa imi trag si centura cand ma sui in masina si plec la drum, la inceput si asta cand eram si eu mai tanar nu intelegeam rostul centuri ba chiar ma irita gandul ca trebuie sa o port obligatoriu ,astazi mi se pare mai mult decat necesar purtarea ei. Si eu am sotie si eu am copil si nu se urca in masina fara sa aiba centura pusa, si cred ca asta ar trebui sa ne intre in educatie.

 

Foarte adevarat, nu suntem singuri pe strazi, orice am conduce, de la trasura la bolid .... daca nu respectam noi masurile de siguranta si nu respectam in limita bunului simt restrictiile de viteza vom mai vedea multe accidente de genul.

 

Sunt multe drumuri pe care se goneste si cu batrana dacie cu viteze de 100+ desi restrictia e la 50, se injura radarele si nu se respecta nimic, depasiri la risc si tot tacamul.

 

@madme ... daca pana acum m-am luat de cei care aparau motociclistul intergalactic, iti inteleg suferinta dar .... cu 70km/h sau 90 in conditiile in care se vede ca unii se opresc si oricand poate sa apara un zmeu pe 4 sau 2 roti din spatele lor se conduce totusi preventiv :kiss: a fost un cumul de factori cu un rezultat neplacut pentru mai multe familii.

 

nu sar in tabara aparatorilor motociclistului dar sa nu uitam ca in cele mai multe cazuri de accidente nu exista 100% un singur vinovat :D .... si eu m-am infipt intr-un suv, legal 100% era vina soferului ... dar recunosc ca daca as fi anticipat miscarea soferului nu m-as mai fi lipit ca musca in tabla lui

 

e drept ca nu te astepti sa-ti aterizeze un motociclist in parbriz dar .... nu te astepti nici sa-ti sara cai in drum si sa fie in curba unde nu-i poti vedea si nici sa ti se infiga o pasare in parbriz, dar se intampla, atata timp cat esti prudent poti evita, revin, chiar daca motociclistul legal e vinovat ..... poate fi absolvit de macar 10% din ura pe care o nutresti asupra motociclistilor

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@broken: ai si tu dreptate aici, ca multi oameni care au expus pareri pertinente. insa factorul reprezentat de SUV-ul care venea cu viteza peste cea legala e doar un simplu accesoriu in cazul de fata. e posibil ca cei cu SUV-ul sa se izbeasca la urmatoarea curba...sau sa cada un meteorit pe ei... insa nu discutam despre potentialul prezent in speta ci despre filmul evenimentelor.

 

daca pasagerii SUV-ului ar fi purtat toti centura e foarte posibil ca tragedia sa nu fi luat asemenea proportii, asta e clar. dar faptul ca motociclistul A CAUZAT acest eveniment are cea mai mare valoare. e ca in cazul in care un motorist nu da prioritate altuia care nu are permis: cine e vinovatul? vinovati sunt amandoi in varii masuri insa cauza centrala e jupanul fara permis care nu avea ce cauta acolo. la fel cu acest caz...faptul ca centurile pasagerilor din SUV erau nelalocul lor e o cauza indirecta a tragediei...pentru ca cel putin pe acel sector de drum, SUV-ul era ok.

 

orice ar spune oricine, cauza primara e un melanj de viteza, lipsa de previziune in trafic si, daca e cazul, un pic de ghinion. romania nu e un loc unde sa-i dai ~200kmph si sa ai si pretentii...poti fi mick doohan si sa te faci zob de la o groapa...groapa pe care abia o vezi la 120, daramite la 170+. poate daca am fi pe un autobahn in germania am mai putea emana pretentii....buba cea mare e ca soferii din romania mai au de facut multe mii de miliarde de kilometri pana sa ajunga in punctul in care se pot compara cu cei din germania.

 

unul dintre putinii oameni civilizati de pe acest topic! este cazul sa spun eu "respect"!

 

este clar ca daca ar fi avut centuri nu se ajungea aici. este la fel de clar ca poate soferul s-a panicat vazand un om venind spre el pe asfalt (cine nu s-ar panica? recunosc, nu stiu cum as reactiona la volan in asa situatie si nici nu doresc sa aflu) si probabil ca manevrele facute de el nu or fi fost cele mai inspirate dar cine stie? ancheta este in desfasurare si se vor afla date certe in scurt timp. dar asa cum a spus foarte decent Crivat, daca nu era acest biet motociclist care sa provoace totul, probabil ca azi dormeam cu totii linistiti si nu ne mai ocaram aici.

 

cateodata, desi stiu cat de nebuni pot fi unii, ma cutremura lipsa lor de umanitate si de bun simt. cred ca voi pune punct aici comentariilor, oricum nu are rost si nu mai am energie sa ma cert cu unii si cu altii care se mai si lauda ca au familii si ca au o varsta dar iau in deradere suferinta unor semeni...

 

eu va respect pe aceia dintre voi care dati dovada de bun simt si ponderare. va compatimesc pe cei care nu va puteti limita si deveniti pericole publice. si imi doresc sa nu fiu niciodata implicata in vreun eveniment rutier. cam atat am avut eu de spus. numai bine tuturor!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

bine zis kumumuia, noi motobaicarii suntem de fapat o adunatura de cacaciosi care avem si cacacioasele de rigoare dupe noi si de fapt, suntem ''carne de tun'', nu dau exemple, de fapt ma dau pe mine exemplu /index.php?showtopic=250449

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

respect ORL

Multam Gabone.

 

Acum 3 ani(cam putin, recunosc), cand am inceput sa-mi invart mobra pe colo si pe dincolo pe la intruniri, si acum 4 ani cand citeam pe forumuri despre motociclism, nu erau asa dispute referitor la motociclism, accidentele in care erau implicati motociclisti, si referitor la modul de pilotaj in general.

Lumea era altfel, nu erau asa de multi, parerea mea, iar de acum 2 ani aproximativ parca au trecut 100.

 

Da, eu unu simt ca parca au trecut 100 de ani peste motociclism, ca parca s-a inmultit lumea in acest sport peste noapte facand sa para ca acum 2-3-6 ani era altfel, adica mult mai multa liniste :kiss: 1 an am stat pe bara, si am vazut cum s-a inmultit fenomenul, privind din exterior

 

Doamna @madme, ati spus mai devreme ca daca unu de-al nostru ar fi facut ce-a facut motociclistul, l-ati fi omorat cu mana dumneavoastra, si va dau dreptate.DAR, motociclistii nu mai trebuiesc bagati in aceeasi oala, pt ca comunitatea motociclistilor a murit odata cu evolutia ei :D Era el, pe motocicleta lui, un om ca toti oamenii...2 maini, 2 picioare, un CAP...

 

Inainte se discuta despre plimbarile in grup organizat, acum plimbarile de grup inseamna mai multe motoare care merg de capul lor, si putini au ramas cei care merg prudent, care ii protejeaza si pe ei si pe ceilalti participanti la trafic in momentul in care conduc o motocicleta.

 

Din pacate, comunitatea a ajuns la rangul de necesitate sau fitzosenie in unele cazuri(nu vorbesc de aceasta situatie), iar multi dintre noi considera ca nu mai fac parte din comunitatea moto din romania, ci pur si simplu, recunosc ca sunt motociclisti.Pt ca au ales un mod de viata, un mod de deplasare, cunosc riscurile, si cel mai important, multi dintre ei, nu se cred semizei pe motocicleta proprie.

 

Repet, atata durere, doar citind niste posturi, nu mi-a fost dat sa simt in viata mea :) Sper ca macar 10% din cei ce se dau aiurea fara sa se gandeasca la viata lor sau a altor nevinovati, sa invete ceva din povestea asta.Sunt acei motociclisti asa zisi "reisari" care stiu cu ce se mananca sportul si stiu sa adapteze viteza(felicitari pt acestia), si sunt multi din pacate, care fara sa aiba habar, incearca sa se ia dupa ei, si de multe ori ies dezastre.

 

Din ce am citit pana acum, motociclistul de fata era experimentat.A ales sa faca ceva, iar acest ceva l-a costat viata, cat si viata altor persoane nevinovate :D Fiecare suntem influentati direct sau indirect prin ceea ce facem, si mai grav, influentam si pe ceilalti de langa noi, fie in bine, fie in rau.De ce sa nu influentam in bine, oare?

 

Trist, si inca odata, condoleante.

Editat de Mr_ORL
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu stiu cate notiuni ai tu de criminalistica, te asigur ca am mai multe decat tine si ca informatiile mele sunt mai corecte decat ale tale (vin de la sursa mai acurata) dar eu nu m-as hazarda sa fac afirmatii si scenarii ca tine, din ploiesti, ok? crede-ma ca prietenul tau motociclist avea o viteza muuuuuuuult prea mare pentru acel sector de drum pe care eu il stiu cu okii inchisi, ok?

Acurata nu e cuvant in limba romana si oricum fraza de mai sus nu are nici cap nici coada (nu sta nimeni sa masoare expertiza in criminalistica si nu vad cu ce ajuta cunoasterea drumului cu ochii inchisi, banuiesc ca nu conduci asa, ci chestia cu "informatiile mele sunt mai corecte ca ale tale" suna a gradinita, grupa mijlocie), ce a fost acolo e oricum trist si nu are rost sa mai puna toti gaz pe foc.

 

Motociclistul a fost un idiot, curiozitatea mea e de ce nu purtau centuri cei din SUV si de ce a iesit in decor punand in pericol pasagerii versus un idiot care se rostogolea pe sosea? Ce hal de sofer baga in spital 3-4 oameni din masina lui ca sa evite un singur idiot iesit pe contrasens? Asa ceva nu se invata la scoala de soferi, nu are logica si nici justificare, mai ales ca in urma unui impact SUV-ul nu avea mare lucru de suferit si in nici un caz nu se intampla ceva mai rau decat s-a intamplat - probabil cei din SUV nu pateau nimic, motociclistul oricum a murit (nici o pierdere).

 

Adaugire: cat timp am scris eu asta discutia a continuat si vad ca partial s-a raspuns la intrebari.

Editat de AdrianB1
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acurata nu e cuvant in limba romana si oricum fraza de mai sus nu are nici cap nici coada (nu sta nimeni sa masoare expertiza in criminalistica si nu vad cu ce ajuta cunoasterea drumului cu ochii inchisi, banuiesc ca nu conduci asa, ci chestia cu "informatiile mele sunt mai corecte ca ale tale" suna a gradinita, grupa mijlocie), ce a fost acolo e oricum trist si nu are rost sa mai puna toti gaz pe foc.

 

Motociclistul a fost un idiot, curiozitatea mea e de ce nu purtau centuri cei din SUV si de ce a iesit in decor punand in pericol pasagerii versus un idiot care se rostogolea pe sosea? Ce hal de sofer baga in spital 3-4 oameni din masina lui ca sa evite un singur idiot iesit pe contrasens? Asa ceva nu se invata la scoala de soferi, nu are logica si nici justificare, mai ales ca in urma unui impact SUV-ul nu avea mare lucru de suferit si in nici un caz nu se intampla ceva mai rau decat s-a intamplat - probabil cei din SUV nu pateau nimic, motociclistul oricum a murit (nici o pierdere).

 

Adaugire: cat timp am scris eu asta discutia a continuat si vad ca partial s-a raspuns la intrebari.

 

 

ACURĂT, -Ă, acurați, -te, adj. Îngrijit, lucrat cu îngrijire. – Din it. accurato.

 

ACURĂT adv. v. chiar, clar, evident, exact, întocmai, limpede, precis, tocmai.

 

acurĂĄt, adv. – Exact, întocmai. – Mr. acurat. < It. accurato › germ. akkurat. În limba literară (Bălcescu, Ion Ionescu) este împrumut din it., în Trans. a intrat prin germ. Pascu, I, 73, derivă mr. din lat.; este însă mai probabil să fie un împrumut făcut din it. (lipseÂşte la Ruffini). – Der. acuratețe, s.f. (grijă deosebită), din it. accuratezza.

 

ACURĂT, -Ă adj. Îngrijit, lucrat cu îngrijire. [Cf. it. accurato, germ. akkurat].

 

ACURĂT, -Ă adj. exact, corect. (< it. accurato)

 

Pe ruta Sibiu-Arad s-a izbit in parbrizul masinii pe care o conduceam atunci un vultur, e incredibil ce reactii poti avea. Sunt o fire care nu intra in panica insa socul e prea mare, imi imaginez cum de a avut recatia aia soferul masinii cand l-a vazut pe motociclist.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acurata nu e cuvant in limba romana si oricum fraza de mai sus nu are nici cap nici coada (nu sta nimeni sa masoare expertiza in criminalistica si nu vad cu ce ajuta cunoasterea drumului cu ochii inchisi, banuiesc ca nu conduci asa, ci chestia cu "informatiile mele sunt mai corecte ca ale tale" suna a gradinita, grupa mijlocie), ce a fost acolo e oricum trist si nu are rost sa mai puna toti gaz pe foc.

 

Motociclistul a fost un idiot, curiozitatea mea e de ce nu purtau centuri cei din SUV si de ce a iesit in decor punand in pericol pasagerii versus un idiot care se rostogolea pe sosea? Ce hal de sofer baga in spital 3-4 oameni din masina lui ca sa evite un singur idiot iesit pe contrasens? Asa ceva nu se invata la scoala de soferi, nu are logica si nici justificare, mai ales ca in urma unui impact SUV-ul nu avea mare lucru de suferit si in nici un caz nu se intampla ceva mai rau decat s-a intamplat - probabil cei din SUV nu pateau nimic, motociclistul oricum a murit (nici o pierdere).

 

Adaugire: cat timp am scris eu asta discutia a continuat si vad ca partial s-a raspuns la intrebari.

 

Am senzatia ca-ti place sa rasucesti cutitul in rana, nu e corect fata de nici unul dintre cei care au murit si cei care au de suferit in urma a ceea ce s-a intamplat. Un OM a GRESIT si a platit cu viata intr-un mod cumplit, luand dupa el inca doi OAMENI nevinovati. Pe mine ma doare sufletul si atat... nu am indrazneala sa judec pe nici unul din ei pentru ca oricand poate gresi oricare dintre noi...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Desi am zis ca nu ma mai bag, tre sa mai fac unele precizari.

La accidentul meu, acul de la vitezometru a ramas intzepenit la peste 240 de km, din cei 220 pe care ii poate teoretic pe cadran motocicleta, si asta din cauza impactului cu o mashina, la 50 de km/h. Bordul s-a strambat, a crapat, si draku stie de ce s-a blocat acul acolo.

La acidentul in care a decedat un bun prieten de-al meu, un militzian constiincios a notat "viteza" care ramasese afisata pe display-ul electronic, pentru ca cel mecanic era facut zob, si cu acul cazut in interiorul vitezometrului. Viteza constata de organ in momentul impactului "317 Km". Daca o a caut pe acasa o sa gasesc si poza. Motocicleta era o Honda Afrika Twin, care in cartea tehnica poate atinge maxim 175 km/h. Militzianul citise de pe trip-master distantza parcursa...

Sunt multe lucruri pentru care nu sunt pegatitzi inca politzistii nostrii. La accidentul prietenului meu ma intrebam cum de nu se vede nici o urma de frana. Raspunsul l-am aflat relativ recent. Michelin Anakee, la franare sa zicem de la 50-60 de km/h de obicei nu lasa urme. Acum am pe aceeashi motocicleta Mitas E09 care la o franare de la 10 km/h la 0, lasa aproape 5 m de urma de frana. Judecand dupa tehnica politziei rutiere, care calculeaza viteza dupa lungimea urmei de frana, daca as frana cu Afrikana , care e o motocicleta grea, de la 60-70 de km/h si care o sa lase probabil peste 15-20 de m de urma de frana, probabil ar spune ca aveam pste 150... Totul e relativ... Asa ca nu mai conteaza la cat s-a oprit acul, cate urma de frana avea jeep-ul, daca trapa era mare sau mica sau daca prin zona zburau OZN-uri. Singurul lucru care conteaza e ca au murit oameni. Fie ca erau prieteni de-ai tai sau de-ai mei, s-au dus... Cred ca e crud sa spui ca ai vrea sa omori totzi motociclistii... Daca as aplica si eu aceashi teorie, idioata care m-a lovit acum o luna jumate trebuia sa aiba parastas acum... As vrea sa te rog sa gandesti mai mult inainte sa scrii ceva. Sau macar sa te vad daca ai tupeul sa ii spui mamai mele ca ai vrea sa ma vezi mort, sau mamei lui Catalin, care si-a pierdut ambii copii in accidente moto, provocate de soferi care nu au acordat prioritate. Nu suntem totzi niste teribilisti, nu totzi gonim cu tobele scoase si cu viteza a doua sa impresionam ametzitele pe bulevard cu sunetul motorului chinuit la maxim...

Nu tzi-am cunoscut prietenii, cum probabil nici tu nu l-ai cunoscut pe Levi. Nu cred ca eu sau tu putem sa judecam oamenii pentru ce s-a intamplat. Din pacate, acum ii judeca Dumnezeu.

Viata e foarte cruda uneori... Sper sa mai traiesc o vreme... La stilul in care se circula acum in Romania, cu sigurantza nu o sa mor acasa, sau la coada la medicamente compensate. Ca o sa fie vina mea, sau a unui sofer, ce mai conteaza... Eu nu o sa mai fiu...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am senzatia ca nu am de ce sa rasucesc nimic, doar ca sunt sofer de multi ani (sa zicem ca mai mult decat media de pe aici) si am vazut in multe cazuri reactia de a trage de volan fara un motiv real, am vazut masina facuta praf si toti ocupantii morti pentru ca soferul a tras de volan sa evite un caine - nu am inteles niciodata ce a gandit un asemenea sofer si o sa ma intreb pana cand o sa aflu. E o sectiune cu subtitlul "Sa invatam din greselile altora ..." - eu vreau sa invat, nu ii cunosc pe cei implicati si nu tin partea nimanui.

 

Katy, ai dreptate, cand am vazut cuvantul "acurate" in text mi-a sugerat engleza neglijenta ("accurate"), nu un cuvant romanesc extrem de rar folosit.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Tot ce s-a discutat aici, peste o saptamana se uita, cu exceptia prietenilor si a apropiatilor victimilor.

Eu zic sa-i lasam sa-si gaseasca linistea si sa nu mai cautam atatea explicatii, nu isi au rostul.

 

Fiecare pasare, piere pe limba ei, numai ca aici au mai pierit si altele, trist!Orice discutie nu va indrepta absolut nimic, asta e clar.

 

Sa se odihneasca in pace!

Editat de Dixi
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Tot ce s-a discutat aici, peste o saptamana se uita, cu exceptia prietenilor si a apropiatilor victimilor.

aici gresesti. personal tin minte suficiente accidente in ultimul an in care au fost si victime nevinovate si asta ma face si mai precaut.

 

am mai intrebat asta: cati aveti copii de sub 10 ani si ii legati cu centura pe bancheta din spate cand mergeti cu masina? in general cati dintre toti cei au postat au copii?

eu am 3 (trei) si nu pot sa imi imaginez o solutie sa ii tin legati cu centura. poate ma lumineaza cineva (de preferat care are copii si nu elucubreaza).

doar cei care au copii inteleg ce inseamna sa moara un copil (si aici nu ma refer la copilul lor, ci strict sa vada mort copilul altuia). la fel si ce inseamna pentru o familie sa vada ca a murit o mama si a lasat copii acasa. restul isi dau cu presupusul, isi imagineaza.

 

sa scurtam povestea cu viteza: daca mergea cu capul pe umeri nu zbura de pe motor in parbrizul SUV-ului, si nu zic mai multe sa nu fiu macabru. si eu merg tare (nu prinde motorul mai mult de 170, dar si 170 e viteza foarte mare), toti mergem tare, depinde si unde o facem si in ce imprejurari o facem. cu 100 la ora pe autostrada te expui mai putin, pe DN1 mai mult, pe DN13 enorm (valalbil si cu masina si cu motorul). hai sa nu mai cautam alti vinovati, vinovat este cel ce produce situatia periculoasa (in cazul asta motociclistul), restul sunt din ricoseu. evident ca in functie de experienta si reactia celorlati implicati in accident daunele pot fi mai mari (ca in cazul de fata) sau mai mici (daca soferul SUV-ului trata motociclistul zburator ca pe o vrabie si nu tragea de volan, cel mai probabil ca era doar o victima).

 

imi este fizic groaza sa ma gandesc ca as putea pati la fel cand merg cu masina si am toata familia langa mine. asta, repet, o pot intelege doar cei care au familie si copii. si pentru ca tot am ajuns la capitolul asta, le doresc celor care gandesc "mor pe barba mea, fac ce vreau cu viata mea" sa ajunga sa aiba o familie fericita, o casa a lor, o viata frumoasa si copii sanatosi; atunci o sa inteleaga cat de ridicoli si imaturi erau si ce elucubratii debitau.

 

condoleante familiilor care au avut in SUV pe cineva, imi pare sincer rau de tragedia lor

 

PS: nu sunt lupul moralist; prima masina a fost o Alfa Romeo 33, pe care am pus 4 carburatoare (o masina care stia doar sa alerge, si alerga bine); am facut multe prostii cu masina aia, dar nu am sarit niciodata limita si nu am ajuns cu ea la reparatii mai mari de o bara fisurata

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Desi am zis ca nu ma mai bag, tre sa mai fac unele precizari.

La accidentul meu, acul de la vitezometru a ramas intzepenit la peste 240 de km, din cei 220 pe care ii poate teoretic pe cadran motocicleta, si asta din cauza impactului cu o mashina, la 50 de km/h. Bordul s-a strambat, a crapat, si draku stie de ce s-a blocat acul acolo.

La acidentul in care a decedat un bun prieten de-al meu, un militzian constiincios a notat "viteza" care ramasese afisata pe display-ul electronic, pentru ca cel mecanic era facut zob, si cu acul cazut in interiorul vitezometrului. Viteza constata de organ in momentul impactului "317 Km". Daca o a caut pe acasa o sa gasesc si poza. Motocicleta era o Honda Afrika Twin, care in cartea tehnica poate atinge maxim 175 km/h. Militzianul citise de pe trip-master distantza parcursa...

Sunt multe lucruri pentru care nu sunt pegatitzi inca politzistii nostrii. La accidentul prietenului meu ma intrebam cum de nu se vede nici o urma de frana. Raspunsul l-am aflat relativ recent. Michelin Anakee, la franare sa zicem de la 50-60 de km/h de obicei nu lasa urme. Acum am pe aceeashi motocicleta Mitas E09 care la o franare de la 10 km/h la 0, lasa aproape 5 m de urma de frana. Judecand dupa tehnica politziei rutiere, care calculeaza viteza dupa lungimea urmei de frana, daca as frana cu Afrikana , care e o motocicleta grea, de la 60-70 de km/h si care o sa lase probabil peste 15-20 de m de urma de frana, probabil ar spune ca aveam pste 150... Totul e relativ... Asa ca nu mai conteaza la cat s-a oprit acul, cate urma de frana avea jeep-ul, daca trapa era mare sau mica sau daca prin zona zburau OZN-uri. Singurul lucru care conteaza e ca au murit oameni. Fie ca erau prieteni de-ai tai sau de-ai mei, s-au dus... Cred ca e crud sa spui ca ai vrea sa omori totzi motociclistii... Daca as aplica si eu aceashi teorie, idioata care m-a lovit acum o luna jumate trebuia sa aiba parastas acum... As vrea sa te rog sa gandesti mai mult inainte sa scrii ceva. Sau macar sa te vad daca ai tupeul sa ii spui mamai mele ca ai vrea sa ma vezi mort, sau mamei lui Catalin, care si-a pierdut ambii copii in accidente moto, provocate de soferi care nu au acordat prioritate. Nu suntem totzi niste teribilisti, nu totzi gonim cu tobele scoase si cu viteza a doua sa impresionam ametzitele pe bulevard cu sunetul motorului chinuit la maxim...

Nu tzi-am cunoscut prietenii, cum probabil nici tu nu l-ai cunoscut pe Levi. Nu cred ca eu sau tu putem sa judecam oamenii pentru ce s-a intamplat. Din pacate, acum ii judeca Dumnezeu.

Viata e foarte cruda uneori... Sper sa mai traiesc o vreme... La stilul in care se circula acum in Romania, cu sigurantza nu o sa mor acasa, sau la coada la medicamente compensate. Ca o sa fie vina mea, sau a unui sofer, ce mai conteaza... Eu nu o sa mai fiu...

Mare dreptate ai.

 

 

ce-i drept, stimate domn(!) Broken Wing, am sesizat cat esti de inteligent! si cred ca nu sunt singura de aici care a vazut asta! dar ma rog, voi astia mai destepti aveti mereu un loc in fata!

 

nu stiu cate notiuni ai tu de criminalistica, te asigur ca am mai multe decat tine si ca informatiile mele sunt mai corecte decat ale tale (vin de la sursa mai acurata) dar eu nu m-as hazarda sa fac afirmatii si scenarii ca tine, din ploiesti, ok? crede-ma ca prietenul tau motociclist avea o viteza muuuuuuuult prea mare pentru acel sector de drum pe care eu il stiu cu okii inchisi, ok?

 

anyway crezi ce vrei, imi pari un inconstient pentru ca nu ai inteles nimic din ce am vrut sa zic. nu am specificat nici o secunda ca v-as vrea morti ori ceva similar (poate te simti tu cu vreo musca pe caciula????), ba chiar am spus ca ma bucur ca unii dintre voi sunt oameni cu simtul masurii si limite normale.

eu am incercat sa va arat cum se vede tragedia traita live, fara perdele si fara sa o poti uita prea usor. cei ca tine nu vor intelege niciodata si poate vor avea de suferit de pe urma asta. eu nu am dorit niciodata raul nimanui, ba chiar sunt un om pasnic.

 

pentru informatia ta, eu MEREU port centura, la fel si cei din masina mea. si ii evit pe cei ca tine! si ceea ce am scris mai sus a fost ca sa trag un semnal de alarma. pentru cine intelege, poate ii va salva viata ori destinul intr-un fel, pentru cine nu, egal!

 

 

Initial am zis sa nu dau curs invitatiei de a-ti raspunde ,e normal sa fi suparata si sa cauti ceva pe care sa iti versi amarul,dar ma deranjeaza modul tau ironic de a te exprima vis-a-vis de niste oameni pe care nu ii cunosti si pe care nu ii vei cunoaste niciodata, de ce nu ne vei cunoaste pentru ca esti prea superficiala si crezi ca le sti tu pe toate ,ei bine nu le sti "doamna" madme(poti sa fi suparat pe cine vrei inclusiv pe tine)

In primul rand e vorba de BrokenWind si nu "Wing" daca nu ai rabdare sa citesti un nume cum sa ai rabdare sa citesti un intreg toipic :kiss: si pun pariu ca nu ai citit nici jumatate din ce am zis sau daca ai citit nu ai inteles mai nimic, de ce ? binenteles ca tu le sti pe toate :) Apoi sa sti ca sunt cu siguranta inteligent asta ma ajuta sa supravietuiesc .

 

Notiuniile tale de criminalistica pe care zici ca le ai ,ai absolvit cumva facultatea de drept ? ,pentru ca as intelege in cazul asta dar sincer nu te ajuta cu nimic in cazul acesta ,este demonstrat ca acel ac sare de la impact unde vrea el si nu e un criteriu , dar nu ai de unde sa sti asta pentru ca iti creezi un user ieri si intri si incepi sa iti scuipi furia si frustrariile in fata unor oameni care au avut prieteni,amici,rude care au murit in accidente de circulatie ,cauzate de acei soferi care cred ca dealtfel si tine ca strada le apartine si care iti taie fata cu nonsalanta si mai si te injura cand le bati obrazul, dar nu ai de unde sa sti nici asta ,desi in continuare crezi ca le sti pe toate.Scenariul pe care il fac este pe baza celor povestite de oameni afati la fata locului si pe baza a experientei acumulate ,mult prea mare pentru a o intelege tu ,si pe baza faptului ca aproape zilnic mi se intampla asa ceva pe drumul pe care fac naveta la munca.Deci daca avea viteza aia supersonica de care zici tu, ii omora si pe cei 2 motociclisti care erau in fata lui dar nu ia omorat si ma gandesc ai vazut vreodata viteza de 200Km/h in realitate nu cred ca astfel ti-ai da seama de aberatiile pe care le vorbesti.Nu ai de unde sa sti exact ce viteza avea Levi pe care de altfel nu l-am cunoscut decat daca erai cu el pe motocicleta altfel politia echivaleaza gresit datele de la automobile cu cele de la masini.

 

Mu cred ce vreau ,cred ca Levi a platit pentru greseala lui si ca da e vinovat ,dar la fel de bine cred ca din momentul in care el ajunge pe parbriz vina se divide ,odata pentru nepurtarea centurilor de siguranta,doi pentru viteza la fel de mare a jeepului pe care tu nu o recunosti, si sincer si mie imi pare enorm de rau de ce s-a intamplat dar trebuie privit obiectiv.Nu am nici o musca pe caciula ,daca m-ai cunoaste dar sa ne aducem aminte ca nu poti din cauza ca esti prea superficiala ai vedea ca militez pentru sosele fara inconstienti ,indiferent cate roti au sub popou.

 

Foarte bine ca porti centura asa sa faci in continuare ,de evitat cei ca mine ma rog cum o sa faci asta din moment ce tu habar nu ai ceva despre mine? :D ,nu sti ce motocicleta conduc ,dar iti spun eu e una care nu prinde mai mult de 170Km/h si care de obicei merg cu ea 80-100Km/h si ca sa fiu mai exact e un chopper,apoi habar nu ai cine sunt si ce am facut si nu in ultimul rand nu ma dau mare cu situatia mea de familist ci doar vrea sa iti zic ca poti fi absolut la fel de normal ca tine(nu intelege superficial) doar ca am o pasiune o pasiune pe care multi nu o inteleg si deaceea ne trateaza superficial.

 

In fine stai linistita ca nu trebuie sa te feresti de mine ,ma feresc eu foarte bine si am griza la soferi care pe langa ca stiu drumul cu"ochii inchisi" le e sila sa si ii deschida sa se asigure minimal in oglinzi.

 

 

In pare rau de ceea ce s-a intamplat ,cu siguranta totul s-ar fi putut evita ,intr-un fel sau altul .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

..mmm,daa. Insa nu stiu si nu inteleg,de ce unii fac oaie neagra din motociclisti??? Suntem cu toti PARTICIPANTI LA TRAFIC.... Deci ASA sa puneti problema... Indiferent de mijlocul de calatorie/condus... Exista si cond.auto,care niciodata nu depasesc vit.legala,dar sunt foarte periculosi in trafic... Deci,inca o data....Nu conteaza cu ce te dai.... Nu mai categorizati motociclistii,ca pe niste oameni rai... Se mai intampla accidente si cu tractoare,carute,avioane,masini... De data asta asa a fost sa fie......Din pacate,pentru toti.

motorul nu evea ceas. Era electronic.Era opit acul la turometru la 8 mii de ture. 22o km/ora e o inventie. La viteza asta motocicleta era distrusa nu ramanea intreaga.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

BAI!! Ce plm faceti?? la fiecare accident mai grav ori RIP-uiti ca nesimtitii fara sa fi cunoscut persoanele decedate ori va luati la p... ca a fo asa, ca n-a fo asa, ca a fo vina lui, ca n-a fo vina lui. N-aveti pic de bun simt?? faceti naibi un topic dedicat si fouteti-va-n gura cat vreti. Au murit niste oameni, aveti putina decenta si lasati-i sa se odihneasca.

Editat de Athanasiou
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@madme,ce parere aveti despre domnul cu bmw care a omorat fetita pe trecerea de pietoni (saraca fetita a fost scoasa ea vinovata)Poftiti aici un link(http://bmwclub.ro/) pentru a intra pe forumul posesorilor de BMW pentru a le spune si lor cum va ingheata sufletul cand ii auzi turandu-si motoarele sau facand drifturi ca prostii in senul giratoriu.Mai am cateva linkuri cu forumuri ptr posesori de Mercedes,Audi,etc,dar banuiesc ca nu o veti face,nu?! Am evitat multe accidente cu automobile conduse de femei,fie in spatele ghidonului,fie al volanului.. Va ingheata sufletul cand auziti turatia motorului de motocicleta...Bine ca nu v-a inghetat sufletul cand idiotul ala de camionagiu de pe Plevnei i-a zdrobit pe cei doi copii cu tot cu motocicleta.Si eu au avut parinti,nu?Acum ce ar trebui sa fac?Sa urasc toti camionagii si femeile din spatele unui volan sau ghidon?! Sunt de acord cu dv ca ati fi incercat sa-l executati pe acel om sau orice alta persoana care ar fi atentat direct sau indirect asupra vietii sau integritatii corporale a copilului dumneavoastra.Insa acest accident putea fi provocat de orice alt vehicul cu doua sau patru roti.Aici omul face diferenta..asa cred eu. Personal, nu am nici o emotie la cate grade va scade temperatura sufletului cand o sa ma vedeti pe sosea sau cand veti auzi turatia motorului meu,atata timp cat dv vedeti in omul cu casca ,calare pe o motocicleta o amenintare si nu un simplu participant la trafic. I'm done...

Editat de Reaper
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...