Sari la conținut

Shinu Jos... Si Nu E Vina Mea :p


shin
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 115
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Un avocat e cea mai buna solutie. Ii dai toate documentele pe care le poti obtine si il/o lasi pe el/ea sa discute cu primaria. In felul asta bourenii aia or sa inteleaga ca tu esti hotarat sa le-o tragi si se mai inmoaie. "Lawyer up", cum ar spune americanii.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu am voie decat cu 125 cmc si cbr 600 am voie abia peste 2 ani?

Acu' asa gasesc si eu prin lege, da' sa-mi XXX una daca nu juma' din cei ce-i stiu au inceput pe 600 si deja stiu 3 temerari

de-au luat-o direct cu Fireblade :kiss:

 

asta e problema noastra: ne luam dupa altii. Omule, la lege scrie intr-un fel. hai sa o respectam. daca nu , atunci gura mica.

Daca un jeg cu Q7 merge numai pe linia de tramv, hai sa facem jumate din participanti la trafic asa! Daca vrei sa respecti legislatia, in primul rand o faci pentru tine si din respect pt ceilalti. suna aiurea, stiu.

 

Uff, bine ca sunteti ok si va faceti bine. De rahat accidentu, ma cam indoiesc ca o poti recupera din paguba prea usor / repede.

E o tara de rahat, stiu. lucrurile sa fac la misto. nu stiu cand/daca o sa ne revenim.

 

Hai, zile frumu, sa va faceti voinici si puternici curand!

Editat de warlock
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

n-are cum sa fie dauna totala mobra aia.... calmeaza-te si gandeste la rece care sunt pasii de urmat. stiu pe cineva care ti-ar face mobra functionala din nou si fara prea mari cheltuieli. cat despre avocati, din cauza ca am facut si eu odata parte din tagma lor, nu pot sa-ti recomand aceasta solutie. arunci banii pe fereastra sau ce iei pe mere dai pe pere in cazul tau. cel mai eficient ar fi amenintarea cu publicarea stirii in mass-media, cu asta ii fortezi pe dobitocii aia cu cablurile sa-ti repare paguba.

bafta!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

'Wolfman'

Shinule, cati ani ai tu? Daca ai peste 21 politaiu papa ceva urat mirositor. Daca n-ai, naspa, are dreptate. Oricum cablul ala ti-a pus viata in pericol. Exista pe la primarie posibilitatea de a-ti recupera pagubele, asa cum oamenii care-si rup masinile in gropi isi recupereaza banii. Toata chestia e sa ai oarece dovezi ca ai luat cablul. O idee buna ar fi sa dai fuga la INML pana nu-ti trec bubele, mai ales aia de pa gat. Insanatosire grabnica si bafta la recuperat banii.

24 fac miercuri. Halal cadou :D Da' deja omu :) ' aproape se jura ca nu mai e valabila partea aia din art 55 parca si ca e musai sa ai 2 ani de permis pur si simplu. Ori mananca ceva urat mirositor, ori e prost ori are dreptate. Asta e. Sa vad e p-unu de 1.90 pe vitezana de 125 cand pe un zx4 stateam cu genunchii la umeri :kiss:

 

'iacomia'Bine ca ai scapat tu si cu iubi a intregi ca ai avut Bulan Exagerat.

 

In ce priveste mobra stai linistit ca in 1 an maxim 2 ai una mai noua si mai buna .Salarile crsc , locuri de munca din ce in ce mai bune . O sa vezi ca o sa termini creditul repede si iti mai faci unu pt o noua mobra.

Ca sa vezi ironia sortii c: cand nu aveai inca carnet si o ardeai prin oras nu ai avut probleme si cand ai reusit si tu sa iti iei carnetul si sa mergi legal ai busito :D

 

Capul sus si da-i inainte .

Poate ai dreptate da' cum crezi ca se intelege cu solutia ta un om care imediat ce a terminat scoala, a fugit sa-si ia motor, indiferent de salariu, rate, prostii bla bla - lucruri care trebuiau sa fie un warning clar ca nu prea ma descurc cu banii? Acum incep sa ma intreb daca nu

cumva trebuie sa te apuci de motociclism numai daca ai bani oricand sa iei alta mobra si... 2 tone de noroc, sa apuci sa schimbi doar motocicleta si nu si planul de existenta.

 

'IceCube'

Cum naiba mha Shin-ule , tocmai tie ti sa intamplat sa iei dupa gat cablurile astora ?

 

Si eu era sa iau unul pe la unirii.. offf

 

Cum naiba e dauna totala la 50 km/h ? Ce sa fwtwt ?

 

Se intampla. Oricum merg la b iserica, nu mai risc :drums:

Nu stiu exact starea ca eu eram prea socat. Oricum vreo 2 au zis ca nu se mai face..

 

Oricum ai da-o, nu lasa situatia asa. Ai de platit inca 5 ani pentru un bun de care nu te mai poti folosi. Si asta din vina unei firme de cacao. Recupareaza-ti banii, se poate. Baraie-i la cap cu vatamare corporala din culpa.

Incerc, desigur.

 

Shinule, cum dreak se intampla mah tocmai cu noi din astea, cablu' masii. sunt atatea capcane prin bucureshitul asta si tocmai noi dam de ele.

daca nu s-a lovit de ceva, cum de a ajuns dauna totala motorul, ce s-a bulit la el?? ori strangi ceva banuti si iti iei piesele busite, ori o vinzi pe bucati, mai recuperezi din paguba si cu banii de ii mai strangi iti iei alta.

sanatate!

 

P.S. fa o lista cu ce s-a stricat la ea. printre altele am eu la vanzare o furca si un radiator de F2 si pe bune de nu ti le dau ieftin, sa scap odata de ele.

Pai moto s-a infipt in bordura si apoi intr-un stalp al unui panou publicitar de fier. Cica s-a dus si pe o roata, asa cum visa si stapanu' sa se dea :drums:

Fac o lista cad de repede se poate, la ora asta nici nu stiu inca sigur la cine e. Stiu doar ca e safe la un motociclist, ca Laur cu Dominatoru' l-a sunat pe Alex din Giulesti si s-a mai oferit cineva..

 

Eu zic sa nu te lasi la inconstienti si sa iei atitudine.Vezi cum poti sa ataci persoanele in cauza.Nu m-ar mira ca pe viitor sa apara si babuini in jungla noastra urbana.

sanatate si multa bafta

Fac tot ce pot numai ca nu porea stiu ce se face in situatii d-astea. Pulitia nu mi-a dat o foaie, spitalul nimic. WTF??

 

bai nene?

ce dracu' se intampla?

unde dracu' traim?

in madmax????

nu stiu ce sa mai spun, e socant ce ti s-a intamplat, de-a dreptul socant.

incearca sa dai in judecata compania care a lasat cablurile sa atarne, fa ceva, asa ceva este de neimaginat.

insanatosire grabnica! tie si lui iubi a ta.

garcii au consemnat in procesul verbal cablul respectiv?

care a fost cauza accidentului?

merci! nu stiu nimic de proces verbal, eram in stare de soc si m-a luat salvarea..

 

1. Chiar dak e asa oricum nu exista sanctiune pt lucrul asta ca a mers direct pe 600 cmc.

2. Corect. Vinovatul este administratorul drumului (Primaria) pt. ca el a aprobat amplasarea cablurilor si tot el trebuie sa supravegheze ce se intimpla pe drumul pe care-l administreaza.

1 ce bine. totusi bulangiu de gabor tinea musai sa imi explice ca eu is de vina ca n-aveam ce cauta pe aia..

2 si cine castiga vs primarie :drums:?

 

man, imi pare rau pentru incidentul tau, stiu cum e sa te ridici de jos, sa vezi ca esti ok, si apoi sa-ti pui mainile-n cap cand vezi ca motorul tau s-a transformat intr-o gramada inutila de fiare si plastice sparte. trebuie sa o iei pe rand, sa urmezi firul logic si ai sa vezi ca se poate face ceva. mai intai de toate, trebuie sa te inarmezi cu rabdare. apoi, pastreaza orice hartie (sper ca sa se fi facut poze la locul accidentului). ia-ti dovada de la iml, chiar si pentru o vanataie. de la serviciu hartiile pentru concediu medical. cu astea-n dinti, du-te la primarie si vezi ce poti rezolva acolo, cine s-a ocupat de lucrarea respectiva, daca a fost a primariei sau a unei alte firme. ameninta-i cu judecata, pentru ca daca le deschizi un proces, or sa aibe multe pe cap, protectia muncii, samd, deci vei avea sanse mari sa cazi la pace cu ei. daca nu or sa-ti acopere valoarea pagubei integral, macar o parte din ea, si tot e bine. urmzeaza sfaturile celor de aici, si pentru mai multa siguranta si informare, apleleaza cu incredere la un avocat.

ms de sfaturi! unde e IML?

 

fck man ! dormeam cand m-ai sunat . imi pare extrem de rau de patania ta. pana la urma incearca sa vezi partea plina a paharului, bine ca n-ai dat coltul sau si mai rau sa ramai planta tot restul vietii. da in judecata primaria. fierul se repara, se face altul, pana la urma nu el e important. faza identica cu a ta a patit un amic pe la casa presei cu un cablu de la un banner. noroc ca fierul lui nu a avut mare lucru iar el doar putin zgariat. in timp poate o sa reusesti sa vezi / intelegi sensul acestei absurditati. poate ca daca aveai fierul ok sapt viitoare urma sa iti deschida unul portiera in fata cand aveai 100 pe dn. btw, a facut cineva poze la locul accidentului ?

insanatosire grabnica si pe ei mama lor de hartogari!

merci Grigule, sper sa-mi treaca repede :drums:

 

Când am oprit acolo și l-am văzut mi s-au înmuiat picioarele... shit!

Nu știu exact dacă motoreta e daună totală, așa în grabă am reușit să văd doar un radiator spart, codiță muci, carene avariate...

Bine că nu ai pățit mai mult, eu când am ajuns te-am văzut doar foarte speriat, fără să acuzi vreo durere, dar na, știu cum e, că eu abia când am tras de motoretă am simțit că e ceva nasol cu umărul.

Ai grijă de acum, consultă un avocat să rezolvi cu firma aia de căcat care muta cablurile sau ce mama mă-sii făcea în locul respectiv.

Sănătate și baftă omule, ne vedem la un suc!

Cand am ajuns in salvare am simtit ca de fapt ambele picioare erau entorsate in multiple locuri. Deh cand esti in soc chiar nu simti. Iar acu ma doare asa rau gatu ca mi-e frica ca se rupe, si-mi trag capu cu mana cand sunt pe orizontala..

 

...daca nu reusesti sa identifici cablistul si sa-l dai in judecata adreseaza-te Biroului Asiguratorilor de Autovehicule din romania, poate reusesti sa obtii niste bani din Fondul de protectie a victimelor strazii, acorda despagubiri in cazul accidentelor cu autor necunoscut,...

 

http://www.baar.ro/fpvs/fpvs_prezentare.htm

 

Bafta man!

ms de sfat, incerc si asta, clar!

 

n-are cum sa fie dauna totala mobra aia.... calmeaza-te si gandeste la rece care sunt pasii de urmat. stiu pe cineva care ti-ar face mobra functionala din nou si fara prea mari cheltuieli. cat despre avocati, din cauza ca am facut si eu odata parte din tagma lor, nu pot sa-ti recomand aceasta solutie. arunci banii pe fereastra sau ce iei pe mere dai pe pere in cazul tau. cel mai eficient ar fi amenintarea cu publicarea stirii in mass-media, cu asta ii fortezi pe dobitocii aia cu cablurile sa-ti repare paguba.

bafta!

ramane de vazut. momentan nu stiu nimic in plus despre moto :lol: ms de sfat!

 

hai ca ma intind ca tre' sa-mi fac sfortza sa incep alergarile. nu ma las, da-i nabii de nebuni, ceva-ceva tot s-o rezolva.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Imi pare rau pentru tine, nu te cunosc, dar imi imaginez cum e sa iti fure cineva jucaria fara sa fii gresit cu nimic. Sper sa iesi in cel mai scurt timp din nou la plimbari. Treaba cu maxim 125 cmc in primii 2 ani de permis din cate am auzit eu nu se aplica. Este in lege asa ceva dar nu se aplica. Legat de problema ta, cel mai bine consulta un avocat

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Gaboru e cel putin semi-bou. Nu de cmc e vorba ci de putere.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

sanatate Shin,imi pare rau sa aud asta.........bafta multa in lupta cu morile de vant.

Merci Gabone, eu ma fac bine imediat, 2-3 sapt, asteptam vestea asta si de la tine :kiss:

Sanatate!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

offf mai shinuleeee...Imi pare rau, dar pe de alta parte imi pare bine, se putea intampla mult mai rau si tu stii asta foarte bine. Partea cu motorul o scoatem noi la capat cumva, tu ai grija de tine si de iubi a ta..da o fuga la iml si scoate-ti certificat medico-legal din care sa reiasa "daunele fizice" ale tale si ale prietenei. Multa bafta iti doresc in demersurile tale, insantorsire grabnica si sa te vedem pe 2 roti cat mai curand. Oricand ai nevoie de ceva, nu ezita sa ne cauti, suntem alaturi de tine

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ai 24 de ani,deci mai mult de 21 asa ca nu-ti face griji cat despre motocicleta sambata trecuta eu i-am rupt cadrul la 50 la ora in constanta,deci se poate dauna totala si la vitezele astea.mergeti incet,odihniti si atenti

Noroc ca am avut prieteni care sa ma bata la cap sa o las mai moale cu "reisingul" ca eram la rip-uri. Pentru asta tre' sa multumesc unui sir luung de oameni din militari, din colentina si multor, muuultor oameni care mi-au facut morala. Traiasca limita legala, ca fara ea, n-o mai facea meu :drums:

 

offf mai shinuleeee...Imi pare rau, dar pe de alta parte imi pare bine, se putea intampla mult mai rau si tu stii asta foarte bine. Partea cu motorul o scoatem noi la capat cumva, tu ai grija de tine si de iubi a ta..da o fuga la iml si scoate-ti certificat medico-legal din care sa reiasa "daunele fizice" ale tale si ale prietenei. Multa bafta iti doresc in demersurile tale, insantorsire grabnica si sa te vedem pe 2 roti cat mai curand. Oricand ai nevoie de ceva, nu ezita sa ne cauti, suntem alaturi de tine

Multumesc pentru grija iubitico :drums: Nu e un mit faptul ca motociclistii se ajuta intre ei. Cea mai tare gasca posibila.

Va multumesc tuturor ca-mi faceti amarul mai dulce, chiar conteaza enorm :) :D :kiss: :D

Vestea buna e ca iar beu bere cu alcool :lol:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si cand am zis ca o sa fie o seara frumoasa ca mergem la ikea toti fara probleme,tocmai tu ai avut ghinion dar si noroc ca nu a fost mai rau!!!!!incearca sa afli ce firma face lucrarile acolo si vezi ce poti face cu politia sa iti dea dovada ca a fost din cauza acelui cablu si sa te duci sa ii dai in judecata ca altceva nu ai ce sa faci mai ales ca nu ai casca!!!!!!multa bafta si ai grija!!!!!!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cum sa n-am bah casca :kiss: ? AVeam un Arai de 2 luni pe cap, geaca joe rocket, mausi tepene dar am fost vita si nu am mai apucat sa cumpar pantaloni ca scapam si mai bine. Mai e nevoie sa amintesc cat de sfant e echipamentul?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Legea spune : trebuie sa ai cel putin 2 ani exp de A ptr a merge pe o mobra cu puterea mai mare de 36 Kw....saqu 24 Kw nicidecum de capacitatea cilindrica.......du te si depune o declaratie cum s a intamplat la sectia de pol unde ai fost.....cere nr de inregistrare....dupa du te la primari sect de care apoartine zona...fa o plangere acolo cu nr de inregistrare la fel, apoi du te la avocat, da in judecata primaria direct....si cere daune maxime....pls mersul la iml

neqparat ia certificat si ptr gagik ta...si sa depuna si ea plangerile aferente....bafta

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

;

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Legea spune : trebuie sa ai cel putin 2 ani exp de A ptr a merge pe o mobra cu puterea mai mare de 36 Kw....saqu 24 Kw nicidecum de capacitatea cilindrica.......du te si depune o declaratie cum s a intamplat la sectia de pol unde ai fost.....cere nr de inregistrare....dupa du te la primari sect de care apoartine zona...fa o plangere acolo cu nr de inregistrare la fel, apoi du te la avocat, da in judecata primaria direct....si cere daune maxime....pls mersul la iml

neqparat ia certificat si ptr gagik ta...si sa depuna si ea plangerile aferente....bafta

;

 

 

Merci mane! Tu mereu m-ai sustinut si mi-ai dat sfaturi! O sa fie bine man, intr-o luna o sa fiu iar rider, chit ca imprumut bani, nu pot fara, ma simt mort ... Si totusi, am avut bulanul sa fiu inca viu. Incerc si eu sa jupoi pielea de pe ei, oricum primaria - banii statului - macar din ce ia statu cu sacu de la noi, un pic sa vina tot la noi :kiss: Ca oricum platim la taxe de ne iau dracii.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

daca ai sau gasesti pe cineva in presa ar iesi un articol bun din cazul tau.. si poate astfel se vor sinchisi aia responsabili sa-si spele imaginea ajutandu-te cu ceva.

 

Sau daca ma mai ustura mult gatu' asta patentez bungee jumpingul wireless :kiss:

 

patentezi si iti faci zuper afacere.. si o sa ajungi sa ai parc moto :D

Get well soon!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...