Sari la conținut

gps -uri...


Postări Recomandate

vreu si eu sa-mi iau unu.am facut o comanda dar nu prea stiu exact cum se umbla cu el si nici toate detaliile tehnice nu prea i-mi spun multe...

intrebare: INCARCARE DE HARTI= pot sa-i bag eu orice poza cu vreo harta si sa o setez la o anumita scala astfel incat sa se potriveasca cu waypointurile exact?

(pt cunoscatori... nu mai radeti ca nici voi nu v-ati nascut cu gps-u in mana...!)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 63
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

  • Admin

am garmin, iti spun pentru garmin

 

- pana la garmin gps III nu poti incarca harti, dar poti scrie/descarca waypointuri si rute; by default vine din fabrica cu o harta foaartee generala cu america sau europa, care in cel mai bun caz iti spune in ce judet esti

 

- incepand cu garmin gps III plus poti incarca si harti

 

indiferent de versiune, poti folosi ozi explorer (sau alte softuri) pentru a calibra o harta (jpg, scanare, etc) dupa 2-3-4.. 10 puncte (de obicei intersectii sau repere exacte). dupa ce ai calibrat harta (sau hartile), poti seta pe ea waypointuri, rute si apoi descarca/incarca in/din gps

 

o alegere buna pret/optiuni e garmin gps V, dar nici III plus nu e rau la o adica

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vorbeste cu Dragos KTm el este cunoscator.

224419[/snapback]

 

Dragose te-au degragat astia pe forum aici ! :rusinica: :unsure:

 

Aloooooo!!!!! Dragos e profesor la GPS-uri, la capitolul bacterii sta mai prost .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Haide, mai danny, pai asa te-am invatzat ?!? :rusinica:

 

TOATE GPS-urile (Garmin, Magellan, Lowrance, etc.) incarca in cel mai bun caz NUMAI harti in formatele lor, cu copyrightul lor. Ei fac bani din asta. TOATE acele harti sunt in format vectorial, adica tzin in memorie segmente de dreapta, curbe, poligoane, culori, cam asa cum face si CorelDraw.

 

Hartile lor contzin Romania doar la o scara foarte mare, nu-ti sunt bune de nimic. Harta vectoriala care sa aiba pe ea drumuri si poteci bune la enduro nu exista. Si nici nu va exista.

 

NU potzi incarca o harta scanata de tine, sau existenta in format .jpg, .gif, sau altele uzuale. Aceste formate tzin harta in forma de poza, adica punct cu punct (raster), ca la CorelPhotoPaint sau Adobe Photoshop, etc.

 

Teoretic s-ar putea face o conversie de la un format la altul, insa implica multa munca, in cea mai parte manuala, cu mouse-ul pe ecran. Nu a factu-o nimeni pana acum pentru ce vrem noi.

 

Ce zice Smokey fac si eu: Pe PC-ul de acasa, in OziExplorer, incarc harta .jpg, o calibrez, apoi imi fac ruta, pe care o incarc in GPS. Doar puncte (waypoint-uri) cu coordonate si succesiunea lor in cadrul unei rute. Iar pentru asta iti ajunge si cel mai ieftin GPS.

 

Daca vrei sa-l folosesti la enduro in Romania, ai dat banii degeaba pe GPS cu ecran color si incarcare de harti, ca nu o sa vezi nici o harta montana pe el.

 

De curand mi-am luat si PocketPC (cu ecran VGA), iar pe ala exista versiune de OziExplorer care incarca harta scanata. Cablul de legatura la GPS si iata-ma fix pe harta care o vreau eu. Track-uri, rute, totul pe loc, in teren. Ura!! Nu mai trebuie sa-mi faca temele de acasa. Mi-am mai luat si cutie (indestructibila) pt. PocketPC, si il tzin in rucsac, de unde il scot doar cand ma ratacesc. Pe ghidon se face varza de la vibratii. GPS-ul nu, el este facut sa reziste.

 

Treci pe la mine sa-ti arat. Si sa-ti spun si de unde sa-ti iei montura antivibratii pentru pus GPS-ul pe ghidon.

 

@DCSAN: Nu bacteriile erau de vina, ci se imbolnavise GPS-ul. L-am schimbat si acum merge brici.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ah, Dragos, Dragos... Cred ca nu am mai vorbit de un an...Tot am zis ca te sun si ...hoha...sant un magar...Intre timp, am semnat si factura, astept saptamana vitoare sa scoata capul ala/aia mic/mica, mi-am mai luat un motor,remorca, dar la ca te sun sa vorbim mai pe-ndelete.

 

revenind la subect...hartile montane pe care le aveai tu, cu traseele si pe care le faceam, cum le suprapuneai?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mai demult, numai acasa pe PC, cu OziExplorer. Acum si in teren, cu PocketPC si acelasi OziExplorer.

 

Sa inteleg ca ai veshti mari ? Aduci un/o viitor/e endurist/a ? :rusinica: Trebuie sa vorbim! :unsure:

 

PS.:

sa inteleg ca tu ai facut din gps si pcpochet ceva de genul asta?

http://www.garmin.com/products/iQueM5/#

Cam asa ceva, dar mult mai rezistent

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dragos,

Spre sfarsitul sezonului ma programez si eru la un training :rusinica: . Vreau sa-mi iau si eu unul in iarna. Cred ca o sa-mi iau un etrex legend handheld. Are un prieten de-al meu si e foarte tzeapan.

Al lui a venit preincarcat cu o harta a Romaniei care arata drumurile nationale si TOATE comunele si satele mai rasarite. Ceea ce e bine. Satele sunt pe harti si daca le vezi pe GPS iti dai seama pe unde esti.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare,

 

Na ca ma bag si eu in vorba ( desi nu cred ca o sa l folosesc pe motor )

 

Eu sunt adeptul "din bucati "

 

adica - IPAQ hx 4700 + GPS BT + laptop cu BT .

 

Variantele "proprietare" nu ma incanta - nu prea am ce sa fac cu ele in afara de a folosi ce au ele "default" . Iar la ce preturi au ajuns pda uris + gps ..chiar u cred ca mai merita. Parerea mea :rusinica:

 

In masina nu ma doare capul ( indiferent ce se intampla am 2 deviceuri capabile sa faca navigatia, gps ul merge permanent ).

Acum ca as vrea o vacanta in Vest taman am reusit sa fac rost de TTN5 + PLUS MAP uri.

 

Fain este ca are si polonia + cehia.

 

Mai putin fain este ca n are RO.

 

Dar pt RO si ..EE exista TT Route Planner ( si este super, n ai cum sa te ratacesti )

 

Am tot povestit ca in final sa ajung si la "buba "mea - Dragilor "gps" isti , vreo nouatate cu hartile de RO ? ( sau orice alta varianta - alt soft, ..etc )?

 

Nu comparbil cu TTN5 care dupa parea mea ..este de vis.( poti sa conduci si legat la ochi, nu glumesc ) :unsure:)

Dar macar ceva care sa fie mai..NOU decat TT Route planner?

 

Pe laptop am ( route 66 2003 si grossen..route planner dar pt PDA nu prea .)

 

Multumesc si scuze daca sunt un pic "off topic "

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Stimati ENDURISHTI, a aparut harta digitala a Romaniei la Garmin. Este compatibila cu toate produsele Garmin si in prezent detine cam tot ce trebuie pana la drumuri judetene. Costa cam 200 EUR.

Din cate am intzeles, anul viitor va aparea varianta imbunatatita, cu drumuri comunale shi de exploatatie. Eu pe aceea o ashtept. Pana atunci ma lupt cu Global Mapper shi cu calibratul hartilor.jpg.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Aaaaa! Ce shtie sa faca OziExpl shi cum il gasesc?

224880[/snapback]

 

pai -

 

1. DC++

2.ti l dau eu:)

 

nu uita, nu face "decat" sa "etaloneze" o harta ( un fisier bitmap)

 

Nu i un program de navigatie.

 

Get better and better

 

alex

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pai asta shtie shi Global Mapper. totul este sa shtii coordonatele a 2 puncte. dupa aia faci wp shi routes.

shi am gasit shi romania din satelit shi se vede excelent pana la 1:100.000. totul este sa reusheshti sa o interpretezi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Revenind la prima intrebare

Cel mai practic GPS (din experienta mea) pentru enduro este GARMIN 3+, este ieftin rezista la "trinte" si se gasesc o sumedenie de tipuri de suport moto.

Stie sa traseze drumul facut si se pot marca cu el puncte de interes. Are memorie de 4MB deci se poate incarca pe el si cite o harta mai mica (oricum destula pentru o tura de o zi doua)

 

Salut zsolt

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

oziexplorer-ul nu vrea decat demo(de pe site-ul lor)... de unde l-ati downloadat?

226571[/snapback]

 

tu chiar nu citesti ce scriu ?

cauta ma si ti l dau sau ia l de DC++

 

alex

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

vezi daca n ai hub uri bune:))

 

ym :asimion.rm

 

:rusinica:

 

daca nu esti din buc ori iti dau eu un cont de ftp ori iti faci tu un server de ftp ( ca mai am si alte "gps - prostioare " )

 

 

alex

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

va vad bazati-electronizati-informatizati

se dau urmatoarele:

hp poket pc h 5500

gps "vesta" navmann3450 voice

memorii mari (500 si 1000)

soft

se constata:

s-a consumat bateria de la 5500, s-au stars setarile, si nu mai vede 5500 gps-ul, deci nici softurile de navigatie.

se cere:

cineva pricepator sa poata reface povestea, softurile sunt pe flash

bucuresti-nord

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...