Sari la conținut

Mai Este Cineva Care Vinde Piese De Dnepr Si Ural ?


fhchth
 Share

Postări Recomandate

Vizitator DARK-RIDER-82
Pt ca munca noastra ( a chopperristilor cu dnepr ) sa nu fie in zadar ash vrea sa stiu daca este vre un dealer serios de piese

bune in tara la noi

 

gaspar exclus total ...

 

am avut probleme cu peste 50 la suta din piesele lui

+ madmax a venit saptamina asta la mine cu o pereche de chiulase cumparate de la el cu 800lei dupa 1000 de km a urmat o ruptura la una din urachile care prind rockerii , dupa aia chiar cind am vrut sa plecam de la garaj a picat o supapa in piston si a facut macel ...

 

 

 

dani din suceava

 

din ce mi-a trimis mi s-au parut piesele bune dar nu este punctual de loc cu comenzile iar timpul costa bani ....

 

mai e careva care aduce piese sau trebuie sa cumparam dnepre complete pt piese???

 

daca e cineva posteaza te rog aici

 

basty

bai "uamenilor"... CE byp ...parca despre asta era vorba , nu?! :D chiar nu reusesc sa inteleg de ce se injura lumea asa , din nimic... :scratch: unu a zis ceva , pentru ca nu are habar de "de-astea"... si s-a exprimat gresit... voi ar trebui sa-i explicati , sa-i aratati despre ce este vorba , cum se face , etc etc ...

:kali:

oricum , piesele de Dnepr sunt asa cum sunt... poate la danyoldmoto sa fie mai de doamne-ajuta... cat despre Ural... se gasesc originale TOTUSI! la preturile alea , de "originale" :crack:

Editat de DARK-RIDER-82
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 65
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

S-a umflat pipota in el de papagal ca am scris dupa cum se zice in popor: rectificarea chiulaselor la o strungarie. Si de atunci oscileaza parazit si nu ai ce-i face ca are dunga pe buletin.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator lznicu
bai "uamenilor"... CE byp ...parca despre asta era vorba , nu?! :D chiar nu reusesc sa inteleg de ce se injura lumea asa , din nimic... :scratch: unu a zis ceva , pentru ca nu are habar de "de-astea"... si s-a exprimat gresit... voi ar trebui sa-i explicati , sa-i aratati despre ce este vorba , cum se face , etc etc ...

:kali:

oricum , piesele de Dnepr sunt asa cum sunt... poate la danyoldmoto sa fie mai de doamne-ajuta... cat despre Ural... se gasesc originale TOTUSI! la preturile alea , de "originale" :crack:

 

intreaba-l pe taranu de bogdanawo care-i treaba, daca gresesti ceva in exprimare deja devii prost si habarnist si urla pe tot forumul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

intreaba-l pe taranu de bogdanawo care-i treaba, daca gresesti ceva in exprimare deja devii prost si habarnist si urla pe tot forumul.

Tu chiar ai ceva treaba pe aici sau doar ai venit sa papi niste cacutza cum faci de obicei ... vezi sa nu te ineci, mesteca bine si inghite :scratch:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Chiulasele la Dnepr se rectifica cu un strungar bun, chiulasele noi de Dnepr sunt cum sunt, si in afara de ce ati patit voi exista frecvent fisuri care la temperatura fac sa comunice camera de ardere cu exteriorul.

Supapele se fac la acelasi strungar din alte supape, ghidurile din fonta nodulara etc sa se potrveasca tot ansamblul cu abaterile de rigoare.

Toata lumea se plange de chiulase la Dnepr dar mai rar vad pe cineva care ia chiulasa intr-o mana si sta 2 ore la fiecare supapa si slefuieste.

 

Cat despre ural-zentrale si oldtimerplm, vand piese proaste foarte scump.

Aveti dreptate ca nu se poate dar si mie acum 10 ani tot un strungar mi-a facut-o nu a trebuit rectificata dar a facut ghidaje a potrivit supape nu le poate face pe o supapa am vazut ca era de la ceva Wv are freze rectifica etc.

Numai bine

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Inafara de faptul ca am lesinat de ras efectiv si mai scriu si offtopic aiurea pe postul omului, (Scuze basty) ma bag si eu in seama: plm eu nu am auzit de "rectificarea" chiulasei ci de planarea ei, lucru care nu se face la strung din cate stiu.

In legatura cu fisurile, intr-adevar pot aparea fisuri cand: ori o strangi ca bou' la cuplu prea mare, ori nu e plana si pana la urma trosneste. De obicei in zona unui prezon se nasc crapaturile si se propaga ulterior care pe unde, spre cavitati (camera de ardere, ghiduri, etc).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu propun sa-i zicem "regularea chiulasei" :) simplu : i-o dai meseriasului (strungarului , frezorului , alezorului , rectificatorului si ce dreau or mai fi , de'alde "nea gigi" ) si or vedea ei ce-i fuck acolo... numa' sa-ti functioneze dupa ce o montezi pe utilaj :kiss:

 

numa bine!

P.S. : MAINE e ziua mea :angry: :kiss: :kiss:

s-a mai dus un an...

si , lupule te-ai dat pe japoneze :unsure:

iti zic la multi ani in avans, sa fiu sigur ca nu uit :P :(

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator DARK-RIDER-82

VAAAAi , multumesc !!! nici macar o persoana nu s-a gandit sa-mi zica "la multi ani bah ...asta..." poate doar parintii :kiss: ca maine nu ma prind... sunt la munca... de dimineata pana seara... tarziu :angry: e o problema cu piesele astea de DNEPR sau URAL... mai ales chiulasele ... e mult mai cald pe la noi fatza de zona muntilor URAL si se "duc" mai repede.... oameni dispusi sa aduca ceva de calitate , mai rar ... iar la reprezentanta(mai exista reprezentanta URAL?! ) , au preturi de te sperii :kiss: eu sigur m-am speriat , nu stiu altu' ...

 

:unsure:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator DARK-RIDER-82

3 Heineken si mai bag... doar sa se raceasca odata mai repede :kiss: greu tare ... chiar si la congelator! :)

de fapt stai ... ca maine la 8 tre sa fiu la scarbici... :angry: ehh , mare pierdere... ma dau si astia afara , asa ca de ziua mea :kiss: :unsure:

Editat de DARK-RIDER-82
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu propun sa-i zicem "regularea chiulasei" :kiss: simplu : i-o dai meseriasului (strungarului , frezorului , alezorului , rectificatorului si ce dreau or mai fi , de'alde "nea gigi" ) si or vedea ei ce-i fuck acolo... numa' sa-ti functioneze dupa ce o montezi pe utilaj :(

 

numa bine!

P.S. : MAINE e ziua mea :angry: :kiss: :kiss:

s-a mai dus un an...

si , lupule te-ai dat pe japoneze :unsure:

in primul rand LA MULTI ANI

cu catei si cu motani , :)

in al 2-lea ,o chiulasa numai pe o masina de rectificat se planeaza nu pe altceva

asadar multa :P pt toata lumea

si inca odata la multi ani

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Inafara de faptul ca am lesinat de ras efectiv si mai scriu si offtopic aiurea pe postul omului, (Scuze basty) ma bag si eu in seama: plm eu nu am auzit de "rectificarea" chiulasei ci de planarea ei, lucru care nu se face la strung din cate stiu.

In legatura cu fisurile, intr-adevar pot aparea fisuri cand: ori o strangi ca bou' la cuplu prea mare, ori nu e plana si pana la urma trosneste. De obicei in zona unui prezon se nasc crapaturile si se propaga ulterior care pe unde, spre cavitati (camera de ardere, ghiduri, etc).

 

ba deci mosu avea un strung romanesc micut. Pe acel strung a strunjit cel putin 2 unghiuri de etansare la scaunele de supapa. Supapele la strung si de diametru ceva mai mare. In asta a constat strunjirea, nu avea decat strung deci cu asta a lucrat. Ca "rectificare a chiulaselor" e un termen pitoresc, recunosc si mi-am dat seama din timp, nu-mi apartine. Am auzit-o la cel putin 3 strungari si nu e oricum vreo contradictie. Era nevoie de un "electronist" sa realizeze gravitatea

Fisurile din chiulasele noi sunt in probabilitate destul de mare si sunt rezultat al turnarii (metalurgule medicinist), deci daca ai o chiulasa etansa si reparabila mai bine repar-o.

 

:unsure:

 

offtopic :angry: :

azi am vorbit cu un strungar la telefon sa-mi toarne pe strung o pipota noua din cositor si magneziu, avand in vedere ca cea veche mi s-a umflat in mine.

am vorbit cu acelasi strungar sa-ti faca si tie o cusca de papagal, tot pe strung. :kiss:

din acelasi ciclu, veti mai putea urmari, in episoadele viitoare:

- cum sa brodezi o ie pe strung, editura Mini-Tknicus, Tbilisi, 1914, autor Aleko P. Alekovitcki;

- mini-gradini exotice de baobab realizate pe papusa mobila a strungului snb 320, editura Kolhoz Educatia, Tbilisi, 1915, autor Aleko P. Alekovitcki;

- carte de colorat personaje din desene animate necolorate cu ajutorul unui strung de ceasornicar, editura Rackhet Krasnaia, Cernobal, 1986, autor Aleko P. Alekovitcki;

- cum sa-ti prepari singur in atelier distilat cu aroma de vodka din ulei de strung, editura Pro-Stiamare, Copsa Mica, 1975, autor Aleko P. Alekovitcki;

- carte de bucate: cum sa prepari o delicioasa vata pe bat pe universalul strungului snb 420, cu batul prins intre varfuri, editura Kolhoz Educatia, Tbilisi, 1915, autor Aleko P. Alekovitcki.

Coco deschide ma un forum, sa nu iti mai zica lumea sa pleci in mm.:kiss: Rezultat al unei "oscilatii parazite" intre 2 neamuri proaste.

Editat de Aleko
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ba deci mosu avea un strung romanesc micut. Pe acel strung a strunjit cel putin 2 unghiuri de etansare la scaunele de supapa. Supapele la strung si de diametru ceva mai mare. In asta a constat strunjirea, nu avea decat strung deci cu asta a lucrat. Ca "rectificare a chiulaselor" e un termen pitoresc, recunosc si mi-am dat seama din timp, nu-mi apartine. Am auzit-o la cel putin 3 strungari si nu e oricum vreo contradictie. Era nevoie de un "electronist" sa realizeze gravitatea

Fisurile din chiulasele noi sunt in probabilitate destul de mare si sunt rezultat al turnarii (metalurgule medicinist), deci daca ai o chiulasa etansa si reparabila mai bine repar-o.

 

:unsure:

 

 

Coco deschide ma un forum, sa nu iti mai zica lumea sa pleci in mm.:) Rezultat al unei "oscilatii parazite" intre 2 neamuri proaste.

fiule, dashtaptule, in primul rand, supapele nu se etanseaza pe "unghiuri" ci pe plane. asa, ca sa-ti demonstrez ca iar injuri degeaba si vorbesti aiurea.

exista 3 planuri in zona de etansare a unui scaun de supapa, fiecare din ele fiind inclinat la unghiuri diferite, dar numai pe unul din ele se face etansarea.

 

post-10133-1219812602_thumb.pngpost-10133-1219812626_thumb.jpg

in plus, scumpule, scaunele nu se strunjesc ci se frezeaza, nu ai nevoie de strung pentru asta, ci de 3 freze cu unghiuri diferite :P

supapele, da, alea se strunjesc pe un strung. :kiss:

dar, ce sa stii tu?

ia, zi-mi si mie, cum se prinde o chiulasa in universalul strungului? :kiss:

cu o pensa, cumva? :kiss:

:angry:

Editat de bogdanawo
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dap, corect, se frezeaza.

 

Ba Alekule si nu stiam ca vorbesti de crapaturile ca "defect de fabricatie / turnare", alea "e" alta mancare de peste.

 

@DARK RIDER 82: pai ce sa fac bai Gabi, incerc si io cat mai multe marci din cat mai multe categorii :kiss: . Dar am in planurile foarte apropiate un Nipru cu atas! Ce plm eu nu mai merg iarna? :kiss:

Ah era sa uit... la multi ani ma!

 

:unsure: :angry:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut. DARK-ule LA MULTI ANI!. Sangre, i-mi pare rau, eu nu am cu ce, ca te-as fi ajutat. Restul user-ilor. Mai fratilor, voi chiar nu puteti sa mai lasati de la voi unul in favoarea celuilalt? Prea usor se ajunge la cuvinte grele, murdare, injurii. Nu iau apararea nimanui, nu acuz pe nimeni. Dati-o in basca masii de treaba, una doua sare unuia s-au altuia mustarul. Mai calmati-va domnilor. Unii dintre voi mai sint pregatiti in materie de mecanica, altii mai putin s-au deloc. Nici unii nici altii nu au nici o vina. Unii stiu ce au de facut, altii vor sa invete. Basty scuza-ma ca o dau in "morala" pe topicul tau, asta nu te incalzeste cu nimic, daca te consoleaza asta nu esti singurul care se plinge de calitatea pieselor pentru rusesti. Singura solutie este cea propusa de Cristi57, cumpararea de motociclete intregi, asa in starea in care se afla, si demontarea si repararea componentelor bune in timp. "Dealer"-ii nostri de rusesti Gaspar si Dany nu au nici o vina ptr. calitatea pieselor. Cumpara si ei ce gasesc pe piata, functie de banii si timpul clientului. Asta e.

Acum pentru cei care sint interesati, scrieti daca doriti, si voi posta operatiile de repararea unei chiulase.

Asfalt uscat numai sub roti.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut. DARK-ule LA MULTI ANI!. Sangre, i-mi pare rau, eu nu am cu ce, ca te-as fi ajutat. Restul user-ilor. Mai fratilor, voi chiar nu puteti sa mai lasati de la voi unul in favoarea celuilalt? Prea usor se ajunge la cuvinte grele, murdare, injurii. Nu iau apararea nimanui, nu acuz pe nimeni. Dati-o in basca masii de treaba, una doua sare unuia s-au altuia mustarul. Mai calmati-va domnilor. Unii dintre voi mai sint pregatiti in materie de mecanica, altii mai putin s-au deloc. Nici unii nici altii nu au nici o vina. Unii stiu ce au de facut, altii vor sa invete. Basty scuza-ma ca o dau in "morala" pe topicul tau, asta nu te incalzeste cu nimic, daca te consoleaza asta nu esti singurul care se plinge de calitatea pieselor pentru rusesti. Singura solutie este cea propusa de Cristi57, cumpararea de motociclete intregi, asa in starea in care se afla, si demontarea si repararea componentelor bune in timp. "Dealer"-ii nostri de rusesti Gaspar si Dany nu au nici o vina ptr. calitatea pieselor. Cumpara si ei ce gasesc pe piata, functie de banii si timpul clientului. Asta e.

Acum pentru cei care sint interesati, scrieti daca doriti, si voi posta operatiile de repararea unei chiulase.

Asfalt uscat numai sub roti.

imi pare rau, dar eu nu ma cert. corectez informatiile eronate si mi se aduc injurii. mai departe, folosesc un stil ironic pentru a ma apara. ce e rau in asta? :unsure:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator DARK-RIDER-82
Salut. DARK-ule LA MULTI ANI!. Sangre, i-mi pare rau, eu nu am cu ce, ca te-as fi ajutat. Restul user-ilor. Mai fratilor, voi chiar nu puteti sa mai lasati de la voi unul in favoarea celuilalt? Prea usor se ajunge la cuvinte grele, murdare, injurii. Nu iau apararea nimanui, nu acuz pe nimeni. Dati-o in basca masii de treaba, una doua sare unuia s-au altuia mustarul. Mai calmati-va domnilor. Unii dintre voi mai sint pregatiti in materie de mecanica, altii mai putin s-au deloc. Nici unii nici altii nu au nici o vina. Unii stiu ce au de facut, altii vor sa invete. Basty scuza-ma ca o dau in "morala" pe topicul tau, asta nu te incalzeste cu nimic, daca te consoleaza asta nu esti singurul care se plinge de calitatea pieselor pentru rusesti. Singura solutie este cea propusa de Cristi57, cumpararea de motociclete intregi, asa in starea in care se afla, si demontarea si repararea componentelor bune in timp. "Dealer"-ii nostri de rusesti Gaspar si Dany nu au nici o vina ptr. calitatea pieselor. Cumpara si ei ce gasesc pe piata, functie de banii si timpul clientului. Asta e.

Acum pentru cei care sint interesati, scrieti daca doriti, si voi posta operatiile de repararea unei chiulase.

Asfalt uscat numai sub roti.

:unsure: SCURT si la obiect! caracteristic pentru Nea' Victor :)

 

hai mai bogdane! ai si in semnatura , un link : "daca vrea careva sa te injure" :kiss: ceva ceva , e pe la mijloc! :(

 

eu propun sa adaptam alte motoare la motoarele astea "comuniste"

par example: la DNEPR se poate pune motor Hatz DIESEL de 1000 cmc :) :angry:

nu stiu cum treci R.A.R.-ul ... da in Austria a mers treaba! pacat ca au pastrat aceeasi cutie de viteze... mama ce urasc rulmentul ala de presiune facut din fier gen "unt"... se topeste dupa 5000 km... si te miri dupa aia ce are de nu mai ambreiaza/debreiaza ca lumea... SOLUTIA? mai reglezi un pic ambreiajul si mergi fier-pe-fier :P oricum bora*ste ulei pe la micul simering "integrat"in piesa , si se autolubrifiaza :kiss:

CIAO! :kiss:

Editat de DARK-RIDER-82
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

fiule, dashtaptule, in primul rand, supapele nu se etanseaza pe "unghiuri" ci pe plane. asa, ca sa-ti demonstrez ca iar injuri degeaba si vorbesti aiurea.

exista 3 planuri in zona de etansare a unui scaun de supapa, fiecare din ele fiind inclinat la unghiuri diferite, dar numai pe unul din ele se face etansarea.

 

post-10133-1219812602_thumb.pngpost-10133-1219812626_thumb.jpg

in plus, scumpule, scaunele nu se strunjesc ci se frezeaza, nu ai nevoie de strung pentru asta, ci de 3 freze cu unghiuri diferite :)

supapele, da, alea se strunjesc pe un strung. :P

dar, ce sa stii tu?

ia, zi-mi si mie, cum se prinde o chiulasa in universalul strungului? :kiss:

cu o pensa, cumva? :angry:

:unsure:

 

1.Ca sa inveti, afla ca se lucreaza si cu 5 unghiuri diferite. Ca inginer ce te pretinzi, desi nu esti profil mecanic, te sfatuiesc sa o lasi moarta cu hotararile tale raspicate: "supapele nu se etanseaza pe "unghiuri" ci pe plane". Asta e la mintea cocosului o chestie de optica. Mai abstract e sa zici plan, daca sectionezi pe un desen vezi unghi... Pe de alta parte iti permiti sa aberezi cu "oscilatia parazita a arcului de centrifugal", o treaba ridicola fara nici o finalitate inginereasca.

2.Scaunele la mosu meu s-au facut cu ce a avut, ti-e clar in sfarsit, ti se pare imposibil? Incearca sa nu mai fii dobitoc pe viitor, sau macar cauta de ce sa te legi.

 

:kiss:

Editat de Aleko
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1.Ca sa inveti, afla ca se lucreaza si cu 5 unghiuri diferite. Ca inginer ce te pretinzi, desi nu esti profil mecanic, te sfatuiesc sa o lasi moarta cu hotararile tale raspicate: "supapele nu se etanseaza pe "unghiuri" ci pe plane". Asta e la mintea cocosului o chestie de optica. Mai abstract e sa zici plan, daca sectionezi pe un desen vezi unghi... Pe de alta parte iti permiti sa aberezi cu "oscilatia parazita a arcului de centrifugal", o treaba ridicola fara nici o finalitate inginereasca.

2.Scaunele la mosu meu s-au facut cu ce a avut, ti-e clar in sfarsit, ti se pare imposibil? Incearca sa nu mai fii dobitoc pe viitor, sau macar cauta de ce sa te legi.

 

:angry:

ba, poate ca sunt dobitoc, dar tu esti pafarist si asa vei ramane pentru totdeauna, ok? :unsure:

in plus, nu stiu care din noi abereaza...ia mai uita-te prin posturile tale si mai gandeste-te, fiule......

ba, tu stii care e diferenta dintre un unghi si un plan inclinat?

Editat de bogdanawo
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator DARK-RIDER-82

:kiss: mor de ras... unghiuri , plane, mortzii lor... SA MEARGA MOTORU' :unsure:

 

Sincer si umila mea parere? : va certati/jigniti INUTIL... eu as pune in practica treburile astea :kiss: iti dai seama ce freci la supape cu pasta fina numa sa inchida dreaqului odata?! pe oricare plan/unghi :)

 

ciao! :angry:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator lznicu
:kiss: mor de ras... unghiuri , plane, mortzii lor... SA MEARGA MOTORU' :unsure:

 

Sincer si umila mea parere? : va certati/jigniti INUTIL... eu as pune in practica treburile astea :kiss: iti dai seama ce freci la supape cu pasta fina numa sa inchida dreaqului odata?! pe oricare plan/unghi :)

 

ciao! :angry:

 

La un Ural am gasit supapele atat de stranse ca nici nu mai conta daca etansau si mergea de "rupea". Ruseasca nu e facuta ca la carte, daca ai benzina si scanteie merge orice ar fi. Un moshulica de la mine din Mogosoaia cand il lasa un cilindru scotea bujia si mergea in celalalt de ziceai ca-i gater.

Nu va mai certati ca am impresia ca aveti amandoi dreptate sau niciunul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La un Ural am gasit supapele atat de stranse ca nici nu mai conta daca etansau si mergea de "rupea". Ruseasca nu e facuta ca la carte, daca ai benzina si scanteie merge orice ar fi. Un moshulica de la mine din Mogosoaia cand il lasa un cilindru scotea bujia si mergea in celalalt de ziceai ca-i gater.

Nu va mai certati ca am impresia ca aveti amandoi dreptate sau niciunul.

 

 

Eu te intreb asa: Ai avut vreodata vreo rusoaica? :unsure:

 

Sau vorbesti numai din auzite si vazute pe la mosii tai?

 

A, da chiar, cum sunt alea supape stranse?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...