Sari la conținut

Un preț estimativ


mihai_prd
 Share

Postări Recomandate

500 de ce?adik dak e vorba de euri nu e cam mult? eu am gasit in reprezentantza Harley Davidson rezervor harley custom+aripa fatza+aripa spate,gata vopsite in aerograf ce model vrei la 800 de dolari.Nu contest munca depusa la asa o lucrare dar totusi mi se pare cam mult.Oricum avand in vedere ca in Romania este inca un lux sa ai motocicleta se explica si preturile un pik mai ridicate :rusinica:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salut KOFFA am intrebare cit miai lua pe un airbrush asemanator cu cel de pe rezervorul de mai sus.....eu iti trimit rezervorul pregatit tot doar trebe sa faci airbrusul....

Daca ai facut vreun rezervor cu genul ala de flacari as vrea si eu o poza ca mostra....si facem o afacere

astept raspuns.....si lasa si tu un nr de mobil o adresa ceva unde pot sati trimit rezervorul.....

 

ACEIASI CHESTIE ESTE VALABILA SI PT MOGOO

 

va salut

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

problema e ca nu se lucreaza cu orice vopsea .Daca esti hotarat da un PM

227997[/snapback]

ÂŞtiu că e vorba de vopseluri speciale, dar pt un rezervor, aripă față Âşi 2 cap laterale pe care le trimit Âşi poponeataățate parcă....500 euroni..hhmmm... :rusinica:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

500 de euroi e ieftin shi pt Romania...parerea mea! Shi Motomaniac...daca mergi la un atelier in Toronto sa itzi faca un custom painting o sa te trezeshti la realitate, dar sa iei un scaun cand auzi scorul! Numai vopsitul flat te costa 6-700 de dolarei de-a voshtri (shi asta la un vopsitor suuuuper ieftin). Iar despre rezervoare deja facute shi refuzate de client...alea sa le cumpere cine vrea cu ce pretz vrea mushchii shi lichenii lui!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Shi inca ceva: Io sunt pe cale sa imi fac singur un custom painting, da la scorul asta , pe cuvant daca ar fi mai aproape Romania , mi-ar renta mai bine sa il dau la vopsit shi sa ma scap de lucratura!

Bafta!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

"True fire" e scump...nu prea multzi maestri stiu cu ce se maninca asta...trebuie sa fii destul de bun si sa fi exersat destul de mult ca sa-ti iasa ceva macar asemanator cu ce-i acolo in poze... E vorba despre o lectzie... In plus, Koffa are dreptate - ca sa iasa bine, trebuie lucrat cu vopsea speciala - se numeste "Candie" si e un fel de lac colorat care confera transparentza straturilor de culoare - de fapt e o combinatzie intre vopsea normala si Candie pe alocuri... e migala multa - cit despre pretzuri, Koffa ma bate la orice ora! Eu nu m-as misca pentru 500. Nu vreau sa ofensez pe nimeni si nici sa ma dau rotund, dar cred ca o lucratura adevarata face mult mai mult. Poate ca iese ceva si la 500, drept pentru care sari o fuga la Baia Mare! Koffa stie meserie. Eu m-as baga pe la 800 pe undeva, cu vopseaua clientului, adusa de-afara. Dar presimt ca ma va injura toata lumea pe-aici, asa ca nu candidez la postul de "cel mai nesuferit de pe planeta". Deci, Koffa, ai de treaba! (poate...)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sorry, dar ai dreptate... 4FUN, ca daca ar fi sa traiesc din asta impreuna cu nevasta si cei doi copii, as fi demult plecat prin State...hehe! Nu ca n-as putea sa fac un biznis din asta, dar deocamdata - asa cum spuneai, salariul mediu la Romanika nu permite unora ca mine sa insiste pe tema asta si unora ca voi sa plateasca suficient unuia ca mine...insistent... Mai sint citziva nebunatici sau foarte fixisti care chiar vor, mai sint bajetzi venitzi de-afara care stiu ca aici e mai ieftin, si mai merge asa, 4 FUN... Mai am pina sa-mi permit sa lucrez "un airbrush pentru fiecare buzunar"...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu zic ca nu sunt mari preturile (comparate cu munca depusa, nu cu salariile din Romania). La o privire "din afara" nu pare mare lucru, dar este multa migala si multa rabdare, mult timp si multi nervi. Spun asta dintr-o bruma de experienta pe care am dobandit-o facand ceva nici macar pe jumatate la fel de complex.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Clientul trbuie sa fie la fel de "nebun" sa plateasca banii astia pe cat sunt eu de nebun sa fac asa ceva pe aceeasi bani. 500 de euro sunt la fel de multi bani in Romania pe cat sunt vreo 3-4000 afara pentru aceeasi lucrare .Esential este a nu se confunda aerografia cu vopsitoria .Vopsite sunt toate masinile si motoarele ,pictate sunt doar cateva si acelea sunt fiecare in parte un unicat

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ÂŞtiu că e vorba de vopseluri speciale, dar pt un rezervor, aripă față Âşi 2 cap laterale pe care le trimit Âşi poponeataățate parcă....500 euroni..hhmmm... :rusinica:

228034[/snapback]

 

Foarte off-topic, cu scuzele de rigoare, dar nu pot sa nu observ.... (ce e scris cu rosu in citat).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

500 de euroi e ieftin shi pt Romania...parerea mea! Shi Motomaniac...daca mergi la un atelier in Toronto sa itzi faca un custom painting o sa te trezeshti la realitate, dar sa iei un scaun cand auzi scorul! Numai vopsitul flat te costa 6-700 de dolarei de-a voshtri (shi asta la un vopsitor suuuuper ieftin). Iar despre rezervoare deja facute shi refuzate de client...alea sa le cumpere cine vrea cu ce pretz vrea mushchii shi lichenii lui!

228317[/snapback]

 

 

Eu ziceam ca pretul e destul de ridicat pentru Romania.Sunt sigur ca majoritatea bikerilor de aici nu isi permit asa ceva.Intzeleg munca depusa pentru asa ceva si nu am nimik cu pretzul cerut....oferta care am vazut-o eu nu se compara cu lucrarea din pozele puse de lupalb.Doar ziceam de preturile de aici.Si stai linistit ca gasesti si in toronto vopsitori care sa nu te rupa la bani.Trebuie doar sa stii unde sa cautzi.

Dak mergi la astia "mari"te costa dar te costa mai mult faptul ca ai fost la un atelier de renume nu lucrarea in sine. :crack: Dar si asa nu se compara salariile de aici cu cele din romania.Deci sa zicem ca te ajunge pe aici o vopsea in aerograf la comanda si la un atelier cat de cat cunoscut cam 1000 de dolari canadieni.

deci cam 800 de euro pret care se apropie de cel cerut in romania.Asa ca mai gandeste-te unde e mai convenabil.uite si o poza cu oferta de care ziceam eu.....Se pot observa rezervoarele si aripile undeva pe rafturile din spate.Par alea refuzate de clientzi?

post-875-1124983612_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

sal

intr-adevar 500 de euri e o suma ! dar nici eu nu m-ash baga la asha lucrare fara banii ashtia.

moogoo a grait adanc! doar vopseaua pt lucrarea din pozele alea de mai sus trece de 100 de euri.iar manopera e cam 30-40 de ore minim pt o lucrare de calitate, asta rezulta cam 10-15 euri pentru o ora de manopera.

e super putzin .

o vopsitorie profesionala-ATENTZIE : vopsitorie! lucreaza cu 450.000 lei vechi ora tarifara=13 euri.

vi se pare mult pt un artist care a studiat problema anui de zile shi cu asta se ocupa?

daca da ok, daca nu - shi mai bine!

numa bine shi asfalt uscat! cosmin aka kerosen

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Asa ceva vreau si eu...Dealtfel se vede si din poza cu care postez...Sper k la anu'sa-mi pot permite asa ceva..Si poate pe alt motor,mai mare,sper Vulcanu' de 750! :crack:

Pt. Koffa: daca-ti trimit piesele respective la vopsit,cum pot sa verific daca-mi place lucrarea? Banuiesc ca prin poze,pe net...Ca pina la Baia Mare e ceva drum..!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

E misto subiectul mai ales ca eu am lucrat cu moogoo un airbrush. Ce ma distreaza este ca atunci cind e ceva nasol toti zic ca traim in Romania si asta e. Cind ne atinge la buzunar e bine sa poti negocia folosind faptul ca traim in Romania iar unii chiar se bucura. :crack: :crack: :moron: :wink:

Revenind la subiect, mie mi s-a spus ca o lucrare ca a mea, pe care banuiesc ca o stiti costa in Europa cam 2000 E. Asta indiferent ca vin din Romania sau Germania. Asa ca daca la noi se folosesc aceleasi materiale, acelasi efort, aceleasi scule iar pretul e de 500 E inseamna ca cel care pierde este tocmai executantul lucrarii. Eu nu as risca calitatea lucrarii doar pentru citiva euroi. Nu de alta dar ginditi-va ca ieftin inseamna in 99% din cazuri si prost. Iar pe de-a moaca nimeni nu mai lucreaza. :friends:

Asa ca vedeti daca motorul vostru merita investitia. Este adevarat ca daca pe un motor de 2000 E pui un airbrush de 500 E nu inseamna ca i-ai crescut pretul cu 20% ci ca ea va arata, doar pentru tine, ca lumea. Dar de scos banii e mai greu. Dar daca pe un motor de 15.000 de E pui unul de 500 E e clar ca merita si ca investitie nu doar ca aspect.

Bafta!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Darian platesti ceea ce vezi .Nu cred ca 500 euro sau mult mai mult merita sa iti sifonezi o imagine la care ai lucrat ani buni .In plus exista inernetul iar tu vei fi tinut la curent cu evolutia lucrarii ,poti schimba din mers unele aspecte sau chiar radical tot proiectul si cand vei considera ca arata asa cum ti-ai dorit nu mai ramane decat sal lacuiesc si expediez.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...