Sari la conținut

18.08.2008 Atentie Rideri De Noapte


carpanosul
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 160
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Cip cu bandit negru de 400???? omfg....chiar ma intrebam cine poate fi de la noi din zona... firar ai dracu de nenorociti...si se plang ca nu sunt respectati...pai ce sa respecti la ei frate cand arunca cu sticle si borcane...cred ca scot cagiva de la naftalina si dau o tura-ntra 3-a...monocilindru in sarcina asa cu toba de vitezana goala sa vedem cine arunca...mama lor de rahati !

Nu e bine sa faci asta, nu poti indrepta lucrurile asa! Mergi intr-o treapta superioara la viteza mica (normala 50-60) asa te poti proteja, pt Cip am deja solutiile. Abia spre dimineata si-a revenit din soc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

acum am toba stock pe un xtx...stiu ca nu e o solutie...dar poate ca totusi trebuie panditi comunistii astia...intr-un fel ii inteleg dar nici sa recurgi la tentativa de omor nu prea e o rezolvare !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

acum am toba stock pe un xtx...stiu ca nu e o solutie...dar poate ca totusi trebuie panditi comunistii astia...intr-un fel ii inteleg dar nici sa recurgi la tentativa de omor nu prea e o rezolvare !

Intentia celui cara a aruncat a fost sa il scoata definitiv din joc, si asta ma doare cel mai tare! Ma voi ocupa personal de el, maine poate treci tu, sau altul sau poate te plimbi cu prietena si o nimereste sticla aruncata. Poti fi cerecetat pt ucidere din culpa dupa cum spun cei de la 26.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Intentia celui cara a aruncat a fost sa il scoata definitiv din joc, si asta ma doare cel mai tare! Ma voi ocupa personal de el, maine poate treci tu, sau altul sau poate te plimbi cu prietena si o nimereste sticla aruncata. Poti fi cerecetat pt ucidere din culpa dupa cum spun cei de la 26.

 

nimeni nu arunca o sticla cu gandul sa te omoare(sper) ci sa te sperie, idiotul ala este clar ca pandea un baicar(de ce pandea el oare la 3 dimineata un motociclist?), pregatit, cu sticla in mana, acu daca stau si ma gandesc putea fi si un babuin care halea o bere rezemat de gard in bezna si care s-a gandit el ca ar fi cul sa-i traga o sticla in cap unui baicar care bantuia pe la 3 dimineata prin zona

Editat de T Rex
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nimeni nu arunca o sticla cu gandul sa te omoare(sper) ci sa te sperie, idiotul ala este clar ca pandea un baicar(de ce pandea el oare la 3 dimineata un motociclist?), pregatit, cu sticla in mana, acu daca stau si ma gandesc putea fi si un babuin care halea o bere rezemat de gard in bezna si care s-a gandit el ca ar fi cul sa-i traga o sticla in cap unui baicar care bantuia pe la 3 dimineata prin zona

 

Zona aia e spurcata si saracii oameni sunt exasperati de toti cretinii pe mopede colorate (si ei si mopedele) care o ard infiorator incepand cu 6-7 seara in liniute. Totus, e de condamnat la munca silnica cel care a recurs la un asemenea gest. E adevarat ca probabil sunase zilele trecute de 100 de ori la 112 dar totusi... cineva putea sa mora! Eh...

 

Am uitat sa va spun ca unul din agentii de la sectia 26, in primele minute cand au sosit, a pus intrebarea "dar ce cautai tu la 12.30 cu motorul? nu stii ca e interzis dupa 11 noaptea sa mergi?"' asa ca va dati seama cum cerceteaza astia la fata locului. Cand am vazut ca baiatul aplica legea dupa stiri si din ziare am coborat procedurile din pom si am convocat echipajele alea despre care am vorbit. Inclusiv loctiitorul de la 26. In 30 de minute si-au dat seama ca e groasa si s-au mobilizat. Dar daca era un baiat care tatal lui e strungar sau vanzator in piata sau poate nu are tata dar are motor, ala ce face, simplu il prosteste, dute acasa ca nu ai nimic!

 

Stai linistit al tau macar stia o idee dintr-un proiect de lege, ieri imi plimbam dihania pe Kiseleff si el e mai emotiv, nu urineaza sau "fecaleaza" (cum draq s-o spune protocolar) decat ascuns dupa pom ... si in fata noii ambasadei a canadei, pe colt dupa un mare stejar se duce al draq si pisshhhh!! ... asa am aflat si eu de la jandarmii de acolo ca ambasada canadei a cumparat pomii si spatiul verde de pe kiseleff!!!!!!! si ca nu am voie sa las cainele sa-si faca treaba acolo si nici macar sa calce pe iarba. Degeaba am incercat io sa ii conving prieteneste si in soapta ca abereaza si ca n-are rost sa inventeze ... nici o sansa. Pana nu s-a recurs la convocat capitani si maiori (ca baietii devenisera recalcitranti :) ) nu s-au lasat!

 

Asa ca nu ma mai mira nimic la unii politisti/jandarmi. Long live TV ca pe net oricum daca ii lasi stau pe hai faiv sau mess ce sa citeasca ei o ordonanta sau hcg ....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Doi amici au patit acelasi lucru aseara in fata barului lui Ursu. Nu stiu daca ati observat dar in ultima vreme cam multe cioburi de sticla pe strazi. Sper sa nu-si fi facut lumea un obicei.

Ala care a aruncat in motociclistul de aseara pe str. MATEI VOIEVOD cu gunoi..parca..asa am inteles...a fost amendat cu 10 milionane.....

Atat au putut face baietii...din pacate...merita altceva dar .....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ala care a aruncat in motociclistul de aseara pe str. MATEI VOIEVOD cu gunoi..parca..asa am inteles...a fost amendat cu 10 milionane.....

Atat au putut face baietii...din pacate...merita altceva dar .....

 

So?? tot 1 mil plateste in 48h ... asa e legea nu prea ai ce sa-i faci ... dar pana a ajuns politia nu s-a percutat nimic??

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

So?? tot 1 mil plateste in 48h ... asa e legea nu prea ai ce sa-i faci ... dar pana a ajuns politia nu s-a percutat nimic??

Night io is la dispecerat si cand am luat speta i-am trimis ca fulgerul...nu a durat mai mult de 2-3 minute pana au ajuns baietii..si le-am zis sa il aduca pe nenorocit "acasa" stam cu el de vorba..dar..stii bine cum e ...nu mai merge

Si la legea 61/91..nu mai este jumate in 48....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Amenzile oricum valoreaza fix pix la noi, pt ca tzaranul nu le pateste si gata; face colectie din chitante, le primeste, semneaza pa foaie ca stie ca are de platit si apoi se sterge la poponeata cu ea, sau rausceste tigari ( si n-o bagati p-aia cu "o sa vrea sa vanda/cumpere" ca e ca si amenda - fix pix- nu toti cumpara bunuri impozabile asa, tzac pac) . Sta cu ele datorie. De cate cazuri ati auzit in care a venit dupa 1 an (sa nu zic mai putin) pt neplata unei amezi politia acasa la cineva, sa-l bage la munca fortata (in folosul comuniatii), la executare silita, la confiscat vreun bun valoros sau la orice alta metoda la care se poate recurge legal, hm?

 

Greu de prins, da' si daca s-ar afla 100% sigur cine e, tot ar merita un :bash: bun individul care a aruncat.

Editat de Lt. Navarro
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Night io is la dispecerat si cand am luat speta i-am trimis ca fulgerul...nu a durat mai mult de 2-3 minute pana au ajuns baietii..si le-am zis sa il aduca pe nenorocit "acasa" stam cu el de vorba..dar..stii bine cum e ...nu mai merge

Si la legea 61/91..nu mai este jumate in 48....

 

Trebuia retinut vreo 3-4 ore da-l draq ... dar hai ca o dam in alte alea ... stai ma de cand nu se mai da jumate in 48 la legea 61?? Ca tot contraventie e si e data de guvern nu e HCL :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In curand vor face munca in folosul comunitatii, daca se aproba legea. Si atunci satisfactie, cand vezi vreun obosit din asta cum grebleaza frunzele-n parc :) Sa vezi ce repede le sar figurile din cap.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Trebuia retinut vreo 3-4 ore da-l draq ... dar hai ca o dam in alte alea ... stai ma de cand nu se mai da jumate in 48 la legea 61?? Ca tot contraventie e si e data de guvern nu e HCL :)

Nu se mai da jumate de anul trecut..pana mea...doar la legea 12...cu comertul stradal se mai da..in rest...canci......

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La L 61/91 nu se mai da cu jumatate din minim cam de multi ani. Cam de cand a intrat in vigoare Odonanta 2 / 2001, care prevede posibilitatea achitarii a jumatate din minim in 48 de ore doar in cazul contraventiilor pentru care actul normativ ce le incrimineaza prevede expres acest lucru. Legea 61 nu prevede asa ceva.

Fapta respectiva este contraventie doar daca nu produce urmari specifice unei infractiuni. Iar lovirea/ vatamarea sau distrugerea sunt fapte penale. Politistii de la 26 trebuiau sa isi faca treaba, nu sa o paseze la rutiera. Mai grav e ca si daca va fi identificat autorul nu prea vad cum ii poate fi probata vinovatia. Daca il ia pe "nu" in brate nu prea ai ce sa ii faci. Iar povestea cu amprentatul locatarilor... e cam sf.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am rezolvat 70%. Am gasit in magazinul de la parter bere heineken pe raft nu in frigidere. Cineva isi cumpara mai multe le baga la frigider la racit dupa care le goleste. Berea intradevar este de clasa medie. Persoana care a aruncat sta la scara 1 etaj 6-9. Am convenit cu presedintele sa am acces miercuri cand se ridica gunoiul de la ghena. Cred ca voi gasi 3-4 sticle aruncate si pe topogan. Am o banuiala privind etajul si apartamentul dar pana nu sunt sigur..................................... E o chestiune de cateva zile asa cum spuneam aseara celor de la criminalistica care in loc sa respecte procedurile parca luau cursuri in amfiteatru. Cercetarea asta trebuia sa o faca ei dar dupa cum ii stiu prefer sa o fac singur. Pana sambata am deja "aruncaciosul".

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Azinoapte in jurul orelor 0.30 baiatul meu isi conducea un amic (pasager) spre casa. Pe sos. Oltenitei 240 (238) vis a vis de BRD (Hotel Agnes) a primit o sticla de bere in casca. Mai mult ca sigur ea a fost aruncata din blocul 48 (oltenitei 240) de undeva de la etajele 6-7-8-9-10. In momentul impactului pustiul nu a realizat ce s-a intamplat. A fost cuprins de panica si a oprit motorul abia dupa ce a mai rulat inca 50m nestiind ce se intampla. A avut noroc ca a rezistat casca. Casca este lovita frontal spre crestet, viziera este zgariata marunt de cioburi. In momentul impactului un ciob i-a sarit in piciorul drept, ia taiat pantalonul si piciorul (taiatuta de 1.5 cm si adanca de 0.5 cm). Ingrozit m-a sunat si m-am deplasat in 10 min la locul indicat. La fata locului cioburi toata starda. Un alt rider a venit si a povestit ca in aceeasi zona s-au mai aruncat borcane spre motociclisti. Am anuntat 112 si rutiera. Au venit cam in 15 minute si au inceput sa se certe cei de la ordine cu cei de la circulatie, aruncandu-si speta de la unu la altul. In final au chemat si o ambulanta care l-a transportat pe baiat la spital (baltazar) pt investigatii si ingrijiri. Incidentul s-a petrecut la 0.30 iar la ora 05.00 terminasem cu toate. Spital, sectia 26 politie, Udriste. In final politistii au spus ca daca am indicii ma ajuta. Tot din spusele riderului care era in zona am aflat ca cu 15 min inainte de incident un grup de catva motociclisti au trecut prin zona cu motoarele turate. Posibil ca baiatul meu sa fi platit pt zgomotul scos de acestia.

In concluzie este bine sa va echipati cu o casca performanta, sa rulati cu viziera coborata si sa aveti echipament de protectie. Baiatul meu nu purta pantalonii moto ci niste blugi banali. Daca ar fi avut echipament complet nu s-ar fi produs taietura de la picior. Din relatarea baiatului am inteles ca lovitura a fost extrem de puternica. Primul lui gand a fost ca a avut un impact cu ceva si ca asta este sfarsitul. Abia spre dimineata a iesit din starea de soc. Promit sa merg in blocul acela si sa identific cine sta pe partea cu strada, bea bere Haineken la sticla de 0.5l. Este posibil sa fie o persoana care nu are termopane si il deranjeaza zgomotele, sigur nu are aer conditionat si posibil copil mic pana in 2-3 ani. Sa nu sariti cu gura ca motorul lui facea zgomot. Noaptea ruleaza in treapta 5-6 la viteza de 50-60km/h, iar toba e standard.

 

Am auzit si eu de un caz similar tot noaptea(undeva pe langa caminul de la arte) dar era vorba de un borcan si din fericire motociclistul nu a patit nimic... :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am rezolvat 70%. Am gasit in magazinul de la parter bere heineken pe raft nu in frigidere. Cineva isi cumpara mai multe le baga la frigider la racit dupa care le goleste. Berea intradevar este de clasa medie. Persoana care a aruncat sta la scara 1 etaj 6-9. Am convenit cu presedintele sa am acces miercuri cand se ridica gunoiul de la ghena. Cred ca voi gasi 3-4 sticle aruncate si pe topogan. Am o banuiala privind etajul si apartamentul dar pana nu sunt sigur..................................... E o chestiune de cateva zile asa cum spuneam aseara celor de la criminalistica care in loc sa respecte procedurile parca luau cursuri in amfiteatru. Cercetarea asta trebuia sa o faca ei dar dupa cum ii stiu prefer sa o fac singur. Pana sambata am deja "aruncaciosul".

 

si dupa ce-l prinzi pe retardatul ala ar fi f bine daca se poate mediatiza cazul, ca sa le treaca altora cheful de asa ceva...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu inteleg cum poate un ciob sa faca atata paguba (sa taie blugii si sa faca rana in piele)

 

In astfel de cazuri, ciob=schija! :)

Exista grenade artificiale confectionate si din cioburi, shpan, cuie si alte alea....hai gata, ca pe urma va invat la prostii!

 

BTW, azi mi-a aruncat unul cu un ditamai geamul in fata!Mentionez ca eram pieton si circulam FOARTE SILENTIOS pe trotuarul de langa bloc.1 metru distanta de locul impactului si auzul foarte bun m-au salvat(fosnetul frunzelor din copacul prin care a trecut meteoritul mi-au sunat un pic aiurea, ceea ce m-a facut sa ridic privirea....)!Oricum s-a mai dus o viata cu ocazia asta! :blink:

 

Morala:e plina cloaca asta de oras de handicapati periculosi lasati in libertate!Scapa cine poate, baieti!Niste cursuri de supravietuire in jungla cred ca ar fi foarte utile, poate chiar mai utile si decat cele organizate la Amkart!

Editat de PNL
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La L 61/91 nu se mai da cu jumatate din minim cam de multi ani. Cam de cand a intrat in vigoare Odonanta 2 / 2001, care prevede posibilitatea achitarii a jumatate din minim in 48 de ore doar in cazul contraventiilor pentru care actul normativ ce le incrimineaza prevede expres acest lucru. Legea 61 nu prevede asa ceva.

Fapta respectiva este contraventie doar daca nu produce urmari specifice unei infractiuni. Iar lovirea/ vatamarea sau distrugerea sunt fapte penale. Politistii de la 26 trebuiau sa isi faca treaba, nu sa o paseze la rutiera. Mai grav e ca si daca va fi identificat autorul nu prea vad cum ii poate fi probata vinovatia. Daca il ia pe "nu" in brate nu prea ai ce sa ii faci. Iar povestea cu amprentatul locatarilor... e cam sf.

 

Pai asta era ideea ca se batea cap in cap cu 2/01 care spune ca trebuie sa se prevada in actul normativ. Ideea e ca la legea 61 s-a tot oferit initial posibilitatea platii in 48 h -- personal am vazut chiar anul trecut -- d`asta m-am mirat ... anyway deviem de la subiect.

 

Nu cred ca acest caz a fost preluat de rutiera -- nu e competenta lor si plus de asta ca nu intruneste conditiile unui accident rutier. Mai degraba este agresiune dar va ramane cu autor necunoscut iar treaba cu amprentarea locatarilor HA HA HA!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai daca o fi cazut de la inaltime mare, nu trebuie sa te miri. De un ciob e sificient sa te atingi ca sa te taie, daca mai vine si cu viteza, se infige in carne!

inteleg ca sticla a cazut in cap, pe casca. de acolo pana pe picioare nu a prins cine stie ce viteza. deci? cum i-a facut rana respectiva?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu inteleg cum poate un ciob sa faca atata paguba (sa taie blugii si sa faca rana in piele)

 

o sa intelegi abia cand te urci pe mobra, nu pe telecomanda de la tv (ala explodeaza mai greu).. :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...