Sari la conținut

Plimbare 06-07 Septembrie


Florin Daniel
 Share

Postări Recomandate

Parerea mea: veniti pana la intrarea in Predeal, faceti stanga spre Paraul Rece, coborati in Rasnov si apoi mergeti prin Zarnesti, Poiana Marului, Ohaba, Sambata de sus, Vistea de Sus, orasul Victoria. Coborati la Ucea de Jos, care e pe DN1 si apoi pana la intersectia cu drumul ce duce pe Transfagarasan e o aruncatura de bat.

Drumul acesta e mai aerisit, trece pe sub Fagaras, e recent reparat, sunt vreo 2 portiuni mai sparte, in rest merita efortul. Si nu stai nici la semafoare.

In rest, asfalt uscat si distractie maxima !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 318
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Traseul asta l-am facut de cateva ori cu masina anul asta.Pe oricare din variante exista neplaceri cauzate de trafic si lucrari. Spectaculos e pe transfagarasan, desi drumul in arges s-ar putea numi cu usurinta Drumul Oaselor.Avantajul e ca la viteza mica mai poti vedea cate ceva.Pentru intoarcere ar mai fi o varianta placuta,dar mai lunga - brasov -buzau,sau chiar varianta prin Cheia pana la ploiesti...

Pentru ca pentru mine ar fi prma iesire in grup ma supun parerii celor mai avizati.

Daca imi lasa raducu un nr de tel ii dau si banutii...

Cele bune!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Apropo ... tot pe Dn1 mergem ? eu cred ca merg pe Arges. De Dn1 sunt satul iar drumul de la Brasov la Sibiu e boring si inteleg ca e si naspa. Asa drumul de la Arges la Balea e o bucata naspa dar merita pt peisajul ce urmeaza dupa lac, plus ca e mai scurt .....daca nu ma insel. Ina a fost pe drumul de la Arges la Balea cu Gs-ul poate sa ne spuna daca e practicabil.

 

Radu hai sa o lasam asa.......sunt multi care vin datorita traseului, adica mai usor fata de "trans". Sa nu intelegi ca ma opun si altui traseu. Cine doreste se poate duce si pe cheia intalnirea si innoptarea o facem tot acolo !!! Mai sunt si incepatori mai sunt si cu pasager..............

 

 

hai sa o lasam asa.......sunt multi care vin datorita traseului, adica mai usor fata de "trans". Sa nu intelegi ca ma opun si altui traseu. Cine doreste se poate duce si pe cheia intalnirea si innoptarea o facem tot acolo !!! Mai sunt si incepatori mai sunt si cu pasager..............

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cel mai corect este sa ne strangem joi la Academia Militara la ora 19(binenteles cei care pot), sa mai vorbim de traseu, sa facem prezenta, etc..

 

ok

 

Atunci asa ramane,ne vedem joi 04 sept la Academia militara eroilor la ora 19,00.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

I-am scos pe hoinarici si pe goldbug pt ca nu au mai dat nici un semn... cel putin nu mie si l-am mai adaugat pe Emil care mi-a dat banii pt andrei (Raspunde la telefon :blbl:).

tu erai?... :friends: n-am putut raspunde ca aveam mainile ocupate :banana:

 

vin joi la academie, e ok? daca nu ne vedem altcumva...

 

oricum, cred ca am sa va insotesc o bucata din drum :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Apropo ... tot pe Dn1 mergem ? eu cred ca merg pe Arges. De Dn1 sunt satul iar drumul de la Brasov la Sibiu e boring si inteleg ca e si naspa. Asa drumul de la Arges la Balea e o bucata naspa dar merita pt peisajul ce urmeaza dupa lac, plus ca e mai scurt .....daca nu ma insel. Ina a fost pe drumul de la Arges la Balea cu Gs-ul poate sa ne spuna daca e practicabil.

 

Raducule, daca te prind pe arges, iti rup picioarele.... :cheers:

mergem toti pe unde o sa stabilim joi.

drumul pe arges il stii cum e...ca doar ai fost la pestera dambovicioarei... iar eu m-am saturat de autostrada pana la pitesti... :banana:

dar vorbim joi si vedem, da???

 

...

DN1 este plictisitor si aglomerat, dar.. asa s-a stabilit de la inceput traseul si drumul e ok, e si drept si putine curbe dragute, nu e stricat si e un singur semafor in Predeal parca. Si... parerea mea personala e.. hai sa mergem impreuna pana acolo si vedem la intoarcere daca mergem toti pe valea Oltului sau pe Transfagarasan sau ne impartim sau cum facem. Mie mi-ar place sa ma intorc pe Transfagarasan, desi e drumul nashpa in Arges. Pe valea Oltului sunt 2 semafoare si pe dealul Negru inca 2

ce-i drept e super si pe transfagarasan....si pe valea oltului....

dar cum o sa merg eu si cu pasager pe acolo nu stiu...abia ce m-am intors din mini vacanta... dar a fost altceva fara pasager... ca nu-ti tzatzaie fundul de grija altuia...

si daca or sa fie si incepatori....

ideea e ca eu vreau sa stau ultima. am mai fost cu grup, am fost si la brasov cu choperishtii, cu lope....si de la ei am invatat cum sa mergem in grup... acum ultima data la pestera dambovicioarei eu zic ca a fost bine ca eu si emil am stat ultimii, pentru ca am avut grija si de un baiat simpatic mic-miculutz si incepator...

e periculos sa iei incepatori pe transfagarasan.... si pe valea oltului....

poate doar daca ii bagam la mijloc si avem grija de ei.... dar raspunderea e prea mare si riscul de a face accident la fel de mare...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Oki! Ne bagam si noi, adica eu si Soran si doua motoare, o singura camera, insa :banana:... Venim si noi joi la discutii!

 

 

Suna-l pe Radu sau vorbiti pe MP poate se ocupa locurile intre timp pana joi. Cine plateste avansul are prioritate in fata celor care sunt inscrisi dar care nu au platit .

Si ne vedem joi :cheers:

Editat de Florin -v
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Raducule, daca te prind pe arges, iti rup picioarele.... :cheers:

mergem toti pe unde o sa stabilim joi.

drumul pe arges il stii cum e...ca doar ai fost la pestera dambovicioarei... iar eu m-am saturat de autostrada pana la pitesti... :banana:

dar vorbim joi si vedem, da???

 

 

ce-i drept e super si pe transfagarasan....si pe valea oltului....

dar cum o sa merg eu si cu pasager pe acolo nu stiu...abia ce m-am intors din mini vacanta... dar a fost altceva fara pasager... ca nu-ti tzatzaie fundul de grija altuia...

si daca or sa fie si incepatori....

ideea e ca eu vreau sa stau ultima. am mai fost cu grup, am fost si la brasov cu choperishtii, cu lope....si de la ei am invatat cum sa mergem in grup... acum ultima data la pestera dambovicioarei eu zic ca a fost bine ca eu si emil am stat ultimii, pentru ca am avut grija si de un baiat simpatic mic-miculutz si incepator...

e periculos sa iei incepatori pe transfagarasan.... si pe valea oltului....

poate doar daca ii bagam la mijloc si avem grija de ei.... dar raspunderea e prea mare si riscul de a face accident la fel de mare...

 

Ultimele doua locuri sunt adjudecate de mine si Midori...nu ma bag in coloana ca am mai facut prostia asta si era sa fac doua stoppie pentru ca stopul celui din fata nu functiona corect.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Parerea mea: veniti pana la intrarea in Predeal, faceti stanga spre Paraul Rece, coborati in Rasnov si apoi mergeti prin Zarnesti, Poiana Marului, Ohaba, Sambata de sus, Vistea de Sus, orasul Victoria. Coborati la Ucea de Jos, care e pe DN1 si apoi pana la intersectia cu drumul ce duce pe Transfagarasan e o aruncatura de bat.

Drumul acesta e mai aerisit, trece pe sub Fagaras, e recent reparat, sunt vreo 2 portiuni mai sparte, in rest merita efortul. Si nu stai nici la semafoare.

In rest, asfalt uscat si distractie maxima !

 

asta suna bine! si nici n-am fost pe acolo pana acum, deci ar fi ceva nou...

dar o sa vina si emil joi la academie cu harta si stabilim cu totii ce si cum.

si sa imi spuneti cum facem si cu pastravii :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

si sa imi spuneti cum facem si cu pastravii :banana:

unii ai prinde si ceilalti ai mananca, ca sa fie echitabil :cheers: .

 

Ultimele doua locuri sunt adjudecate de mine si Midori...nu ma bag in coloana ca am mai facut prostia asta si era sa fac doua stoppie pentru ca stopul celui din fata nu functiona corect.

Eu marjam pe tine ca o s-a mergi conducator de grup, oricum joi trebuie sa ne decidem daca impartim grupul in cel putin doua sau chiar trei grupuri mai mici in functie de nr. de motoare, fiecare sa-si cunoasca locul in grup si in special pe cine are in fata si pe cine are in spatele lui si sa-si respecte acel loc, sa stabilim pe cei care vor sa filmeze s-au sa faca poze grupului( cu derogare pentru a depasii regulamentar pe partea stanga semnalizand si eventual claxonand pe ceilalti si in special in linie dreapta nu pe curbe),s-a stabilim cit de cit si o viteza regulamentara de deplasare in functie de....., etc :blbl: .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

unii ai prinde si ceilalti ai mananca, ca sa fie echitabil :cheers: .

 

 

Eu marjam pe tine ca o s-a mergi conducator de grup, oricum joi trebuie sa ne decidem daca impartim grupul in cel putin doua sau chiar trei grupuri mai mici in functie de nr. de motoare, fiecare sa-si cunoasca locul in grup si in special pe cine are in fata si pe cine are in spatele lui si sa-si respecte acel loc, sa stabilim pe cei care vor sa filmeze s-au sa faca poze grupului( cu derogare pentru a depasii regulamentar pe partea stanga semnalizand si eventual claxonand pe ceilalti si in special in linie dreapta nu pe curbe),s-a stabilim cit de cit si o viteza regulamentara de deplasare in functie de....., etc :banana: .

 

Nu vreau sa fiu conducator de grup pentru ca am mai si spus-o in plimbarile trecute - daca ma vad singur in fata ii dau si merg in stilul meu, asa am dupa cine sa ma tin. Eu oricum o voi avea in fata pe Midori ca pe ea o mai corectez cu trase si alte prostii d-astea.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai si pana la urma urmei mai sunt au ba locuri libere??? :cheers:

 

AM aspus ca mai sunt 2 locuri LIBERE NEPLATITE DAR CINE VINE PRIMUL CU BANU' SUNT ALE LUI, indiferent ce cine a facut rezervare verbala.

Inca o data platesti ai locu asigurat.

Editat de Florin -v
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sunteti invitatii nostri sa zaboviti pe la noi in vizita. Pe 5-7 septembrie pe drumul ce duce la 7 Scari va avea loc intrunirea de motociclete comuniste si cu atas, editia a 2-a. /index.php?showtopic=247597

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca ai sris la misto..........ok.. Rezervari ma refer la cazarea peste noapte in rest drumul este public !!!!

 

Nu am scris la misto ...dar nu pot confirma ca vin 100%.

Am citit thread-ul si am vazut ca grupul ar trebui sa fie in jur de 20 motoare(4 grupurix5 motoare parca) ,iar cei care vin sa anunte din timp pt. rezervare la cazare. Stiu ca drumul este public ,dar nu imi place sa apar ca musca in lapte la o treaba care e organizata cu mult timp inainte.

 

Eu ma gandeam ca trebuie sa gasesc si eu o cazare pe acolo prin Fagarash(undeva in apropiere de locatia voastra de cazare) ca sa socializez cu voi :cheers: .

 

Am fost si la Paduchiosu cu voi...cel cu FZR-ul cu casca cu urechi de urs :banana:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu am scris la misto ...dar nu pot confirma ca vin 100%.

Am citit thread-ul si am vazut ca grupul ar trebui sa fie in jur de 20 motoare(4 grupurix5 motoare parca) ,iar cei care vin sa anunte din timp pt. rezervare la cazare. Stiu ca drumul este public ,dar nu imi place sa apar ca musca in lapte la o treaba care e organizata cu mult timp inainte.

 

Eu ma gandeam ca trebuie sa gasesc si eu o cazare pe acolo prin Fagarash(undeva in apropiere de locatia voastra de cazare) ca sa socializez cu voi :cheers: .

 

Am fost si la Paduchiosu cu voi...cel cu FZR-ul cu casca cu urechi de urs :blbl:

 

Stiu ca ai fost, imi aduc aminte te-am recunoscut din avatar:cheers: . Credeam ca ai scris la misto, dar nu-i bai. Legat de cazare mai sunt disponibile 2 locuri asa ca daca te grabesti poti ocupa unul mai ales ca ai mai fost si stii cum iese!!!! Iar la socializat esti bine venit :banana:

Editat de Florin -v
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Stiu ca ai fost, imi aduc aminte te-am recunoscut din avatar:cheers: . Credeam ca ai scris la misto, dar nu-i bai. Legat de cazare mai sunt disponibile 2 locuri asa ca daca te grabesti poti ocupa unul mai ales ca ai mai fost si stii cum iese!!!! Iar la socializat esti bine venit :cheers:

 

Pai daca as stii sigur as ocupa 2 locuri(daca vin,vin cu pasagera) ,de asta am intrebat daca nu-i bai sa ma alatur si eu grupului,gasim o solutie ca sa nu dea cu virgula la grupuletele din coloana.

 

Referitor la cazare trebuie sa se gaseasca prin apropiere ceva (nu sunt pretentios),sau poate din varii motive renunta cineva chiar in ziua plecarii..... Deci sper sa apar si eu :banana:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai daca as stii sigur as ocupa 2 locuri(daca vin,vin cu pasagera) ,de asta am intrebat daca nu-i bai sa ma alatur si eu grupului,gasim o solutie ca sa nu dea cu virgula la grupuletele din coloana.

 

Referitor la cazare trebuie sa se gaseasca prin apropiere ceva (nu sunt pretentios),sau poate din varii motive renunta cineva chiar in ziua plecarii..... Deci sper sa apar si eu :cheers:

 

A, oki. La drum gasim noi solutii la cazare vedem noi daca nu gasesti nimic "claie peste gramada"

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...