Sari la conținut

mi se taie gasul la motor in mers


gornicc
 Share

Postări Recomandate

am o suzuki gsxr 750 ieri am intalnit prima data acest fenomen imi moare motorul din mers dintr-o data i se taie gazul iar apoi o ia si chesti asta o face frecvent

din ce cauza poate fii va rog spuneti-mi s astiu ce sa fac mentionez ca am alimentat numai din OMV deci ar trebuii sa fie benzina buna nu?

se poate sa se fii infundat alimentarea din cauza impuritatilor?

astept un raspuns si sfaturi

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sunt cateva cauze:

sa sti ca nu este vb de benzina dar cu tipul pereti rezervorului mai aduna si ei ceva impuritati iar cand i faci cite un full practic i cureti si se duce toata mizeria aia (e ca un zat de cafea numai ca are culoarea rosiatica) direct in robinet si carburatoare

1 da jos rezervorul si curatai robinetul.

2 apoi desfa paharelele (partea de jos a carburatorului) si ai sa ramai surprins de ce o sa gasesti in ele) dupa care curata fiecare jigler in parte.

Sau mai simplu dute la cineva care are scule si se pricepe si spunei sa-ti curete si sa regleze carburatoarele.

Asa am patit si eu cu GSX-ul meu acum m-am invatat minte si i-am pus un filtu de benzina (dintracela mic de plastic) intre rezervor si carburatoare

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Din ce an e fieru? Adica e pe carb sau pe injectie?

 

Daca e pe carburatoare, mizeria e prima candidata. Nu stiu daca un filtru e cea mai buna solutie, ca opune rezistenta benzinei si afecteaza nivelul.

Optiunea a doua sunt reglajele, si in principiu nivelul. Daca iti moare cand ajungi la semafor, si apoi o ia din nou usurel usurel, ai de facut ceva reglaje, ca nu e de la mizerie.

Daca nu ai experienta nu are nici un sens sa te apuci singur. Chiar daca te descurci la demontare/curatare, ai de reglat: nivel, amestec, deschidere clapeta, ralanti. Daca amestecul il pui cum l-ai gasit, daca ralanti-ul il pui dupa turometru, pentru balansarea clapetelor ai nevoie de vacuum-meter-e. Nici la nivel nu e asa simplu. Deci "go for the pro".

 

Daca esti "injectat", mergi la reprezentanta.

 

Bineinteles ca trebuie sa incepi cu lucruri de bun simt: verificat filtru de aer, inspectat vizual rezervor, galerii admisie etc. Succes.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am o suzuki gsxr 750 ieri am intalnit prima data acest fenomen imi moare motorul din mers dintr-o data i se taie gazul iar apoi o ia si chesti asta o face frecvent

din ce cauza poate fii va rog spuneti-mi s astiu ce sa fac mentionez ca am alimentat numai din OMV deci ar trebuii sa fie benzina buna nu?

se poate sa se fii infundat alimentarea din cauza impuritatilor?

astept un raspuns si sfaturi

228418[/snapback]

 

fii si tu mai explicit.. cum taie gazu'? adica se opreste motorul in mers? da in nas?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:unsure: Poate aerisirea din buson este infundat, si nu intra aer in rezervor..-> deci nu iese benzina..!!! :rusinica:

Incerca sa mergi cu busonul defacut se mai opreste???

Editat de Nagy_Arpad
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ok si daca ii scurt cum aflu si de unde pana unde sa fie scurt?

nu poti sa imi dai indicatii?

 

Poti avea o legatura imperfecta la una din bobinele de inductie (2 la numar din cate stiu eu). Si atunci 2 pistoane ba merg ba nu merg. Verifica papucii de la bobine, si de asemenea si starea fiselor.

Altfel de scurt ti-ar opri motorul cu totu.

 

Daca explici mai clar simptomele, poate ne dam seama mai exact despre ce e vorba.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Poti avea o legatura imperfecta la una din bobinele de inductie (2 la numar din cate stiu eu). Si atunci 2 pistoane ba merg ba nu merg. Verifica papucii de la bobine, si de asemenea si starea fiselor.

Altfel de scurt ti-ar opri motorul cu totu.

 

Daca explici mai clar simptomele, poate ne dam seama mai exact despre ce e vorba.

230149[/snapback]

 

parese ca omul avea filtrul de benzina infundat

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...