Sari la conținut

Mi-am luat motor


UnderTaker
 Share

Postări Recomandate

Intr-un final am reusit sa imi iau si eu motor (spre finalul verii :unsure: ).Dupa multa alergatura (Pitesti-Techirghiol si retur) am reusit cu o parte din acte. Acum urmeaza alergatura de aici cu rar-ul. Dar o rezolv eu cumva.

Inca o data, mersi Danut ca ai avut atata rabdare... :rusinica:

Asfalt uscat tuturor!

Nipru.bmp

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Superba!! Imi place cum ii facuta! super! ce sa-tzi zic? bafta cat incape shi catzi mai multzi km fara probleme!! Din cate shtiu eu, niprurile is destul de putzin fiabile, dar daca ai grija de el is convins ca n-o sa ai probleme... Cel putzin cele ale reshitzenilor merg de multe mii de km fara probleme... sper sa faca shi al tau la fel! :rusinica:

 

DDC

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mama mia! Cat de bine poate sa arate!!!!!!!!! Jantele imi plac cel mai mult, si tobele, si aripile (capacele alea de la chiuloase, nota discordanta cu restul uzinei), bordul, comenzile, ce mai! S-au investit multi bani si timp, fara indoiala!

S-o stapanesti sanatos si sa nu-ti faca probleme!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:unsure: Whoaaa, mommna!!! SUPERBA!!! arata super!!

:S-o calaresti sanatos!! :bounce: :rusinica:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cam la ce bani l-ai luat??? Ca pur si simplu m-a uimit cat de frumos este! Ma tot roade sa-mi iau nipru! :rusinica:(cu toate ca mai am o rusoaica focoasa) De!...la cat sunt de tembel...aleg intre o japoneza si nepra...ce credeti...rusoaica! :unsure:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mai am de umblat pe la far si eventual o vopsea noua. Seaua e super comfortabila. Apropos, stie cineva (din Pitesti) de unde pot sa imi iau un cablu de ambreiaj? Ca tipul avea pus unul subtire, cred ca era de bicicleta...si am rupt trei pana acum. Vreau unul mai gros, sa tina cele 270 de kile ale copilasului meu.

Asfalt uscat1

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mai am de umblat pe la far si eventual o vopsea noua. Seaua e super comfortabila. Apropos, stie cineva (din Pitesti) de unde pot sa imi iau un cablu de ambreiaj? Ca tipul avea pus unul subtire, cred ca era de bicicleta...si am rupt trei pana acum. Vreau unul mai gros, sa tina cele 270 de kile ale copilasului meu.

Asfalt uscat1

234956[/snapback]

 

Se gaseste cablu otelit la metru, eu o sa recurg la aceeasi solutie. Singura problema e sa ai camasa cablului buna. Cand se rupe, ai scos mosorul, ai taiat cat iti trebuie si ai inlocuit. Trebuie insa sa faci si un sistem de prindere bun al cablului la capete. Asta insa nu ar fi asa de greu.

 

Inca o data, sa o stapanesti sanatos si cat mai multi km cu ea fara incidente. :crack:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Se gaseste cablu otelit la metru, eu o sa recurg la aceeasi solutie. Singura problema e sa ai camasa cablului buna. Cand se rupe, ai scos mosorul, ai taiat cat iti trebuie si ai inlocuit. Trebuie insa sa faci si un sistem de prindere bun al cablului la capete. Asta insa nu ar fi asa de greu.

 

Inca o data, sa o stapanesti sanatos si cat mai multi km cu ea fara incidente.  :crack:

235901[/snapback]

Prinderea o faci din doua "butoiase" de pe un cablu vechi ...doua capete de spita de bicicleta ( la care majorezi un pic gaura de pe partea mai lata pentru a prinde frumos , nitel cositor, apa tare un ciocan serios...de lipit) si e tatza.

Dar mai simplu poti incerca un cablu de Java (e destul de lung, are reglaj pe mijlocul camasii, la un capat are sistem de prindere .."butoias +surub"...e destul de rezistent( eu il foloseam la fostul meu ij cross la care -din diverse motive- aveam un ambreiaj super tare, cel de la dnepr e o jucarie :moron: )

Asfalt uscat si sa-l plimbi sanatos!!! :crack:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

...doua capete de spita de bicicleta ( la care majorezi un pic gaura de pe partea mai lata pentru a prinde frumos , nitel cositor, apa tare un ciocan serios...de lipit) si e tatza.

235920[/snapback]

 

Crezi ca rezista cu cositor? :crack: La Alveola am vazut varianta cu capul de spitza, dar fara cositor. Mai simplu, a bagat cablul pe capul de spita, l-a tinut strans cu un patent si a ars cateva ciocane sanatoase in patent. Urmarea? Cablul a tinut mult si bine. Si a cedat cablul in alta parte, nicidecum din capul de spita

 

:crack:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Crezi ca rezista cu cositor? :crack: La Alveola am vazut varianta cu capul de spitza, dar fara cositor. Mai simplu, a bagat cablul pe capul de spita, l-a tinut strans cu un patent si a ars cateva ciocane sanatoase in patent. Urmarea? Cablul a tinut mult si bine. Si a cedat cablul in alta parte, nicidecum din capul de spita

 

:moron:

236048[/snapback]

Esc-le eu nu "povestesc"...ci relatez exact ceea ce am facut eu intr-o situatie similara :friends:

Eu ma refer la "Cositor" serios care se foloseste la lipit tabla..nu fludor care se foloseste la lipirea contactelor fine :friends:

Dupa ce introduci cablul prin gaura spitei, il "infloresti" dupa care lipesti, iar dupa ce se raceste cositorul, dai forma semi-rotunda lipiturii cu o pila ---astfel o sa eviti sa se incurce "mustatile" cablului in locasul manetei, ceea ce duce deobicei la functionarea defectuasa si distrugerea cablului .... :lol: ...

Oricum recomand varianta cablului de JAVA daca e suficient de lung:)))

 

P.S. Crede-ma am reparat la cabluri de comuniste de mi-a venit rau....sper sa numai am nevoie.. dar niciodata nu se stie... :wink:

P.P.S. Sa ne vedem la o bere "micutzule' " :crack:

Editat de wolf4mwolf
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...