Sari la conținut

Help! Accident Pe Un Drum Care Nu E Public...


riderontornadoes
 Share

Postări Recomandate

va salut. va rog sa ma ajutati si pe mine in urmatoarea problema: in curtea institutiei in care lucrez sunt niste alei care inconjoara cladirile. ieri, cand sa plec acasa, am plecat cu motorul pe una din aleile respective, si la un moment dat dintr-o parcare a iesit, din stanga mea, o masina care al carei sofer nu s-a asigurat. aleea era destul de ingusta si nu am avut pe unde sa il evit-aveam cam 40-50 la ora si el a aparut din scurt, de dupa o masina parcata. L-am lovit in partea stanga dupa care am cazut. practic motocicleta e lovita pe ambele parti, carenele sunt zgariate, nu mai am oglinzi, si o gramada de alte chestii pe care nu are rost sa le enumar aici. Omul a incercat la inceput sa o dea la intors, ca el statea pe loc, si eu am intrat in el, dar pana la urma am mers la politie si si-a recunoscut vina. Si am aflat si de ce. Nefiind un drum public, nu a primit amenda, nu i s-a luat permisul, iar masina, care e destul de sifonata, si-o face pe casco. Mie politistul mi-a zis ca s-ar putea sa nu primesc nici un ban de la BCR asigurari, firma la care el este asigurat, pentru ca accidentul nu a avut loc pe un drum public. Pana luni am C...L foarte strans, pt ca estimez reparatiile pe la vreao 2000 de euro. Moto este honda cbr 600 f din 2002. In cazul in care nu primesc banii probabil ca va trebui sa-l dau in judecata pe tip si sa-mi iau banii de la el. A mai patit cineva asa ceva? Va rog, opinii competente...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut!

Eu lucrez in leasing si am contact permanent cu firmele de asigurari.

E cam complicat, politistul are dreptate, e posibil sa nu -ti plateasca asigurarea, dar u trebuie sa insisti pt ca ai si declaratia de la politie in care soferul si-a recunoscut vina.

Eu cu cei de la BCR Asigurari nu prea am lucrat dar am auzit ca sunt cam nesimtiti si nu prea platesc, mai ales unui motorist.

Acum eu va dau un sfat, ce-a mai buna firma de asig este Omniasig, oamenii astia chiar platesc si nu fac nazuri. adevaru este ca la casco au fransizele cam mari.

 

Despre problema ta, daca ai nevoie de ajutor da-mi un mesaj pe privat poate reusesc sa te ajut.

Bafta!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

din pacate nu am casco..am mers pe principiul "eu nu am nevoie, ca oricum sunt atent si nu o sa patesc nimic. mai bine ma duc in vacanta cu banii aia." Acum stau si strang din b.u.c.i.

 

Nasol, ce sa zic. Sincer nu cred ca o sa primesti nimic de la asigurari. Practic nici soferul nu a primit amenda fiind incadrat in afara unui drum public...situatia este aceiasi si pentru tine.

Casco ar fi acoperit dar e prea tarziu pentru asta. Cu judecata, cine stie cat stai si astepti, banii tot ii dai..e vorba practic de recuperare (daca vei castiga)...cheltuieli de judecata, timp pierdut, nervi. Poate sa te intelegi cu nea caisa cu masina si sa fie si el rational sa nu-si doreasca sa ajunga prin tribunale desi daca nu a recunoscut initial nu-l vad de omenie nici in cazul asta.

 

De invatat de aici e sa avem CASCO pentru lucrurile luate pe munca si pe strans ban pe ban fara a mai avea forta de a mai face efortul asta si pentru un ghinion gen accident sau furt.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

din pacate nu am casco..am mers pe principiul "eu nu am nevoie, ca oricum sunt atent si nu o sa patesc nimic. mai bine ma duc in vacanta cu banii aia." Acum stau si strang din b.u.c.i.

din pacate, tu poti fi atent si poti merge bine, dar sunt altii neatenti, unii care dorm, altii care"nu te vad" :scratch:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca nu era drum public nici regulile de circulatie nu se aplica, asa ca daca tu ai intrat in el e vina ta, poti ajunge sa platesti si masina lui. Practic cu ai intrat cu motocicleta in masina cuiva si i-ai avariat-o, o platesti. El nu are nici o vina pentru ca nu el a intrat in tine si nici nu a incalcat vreo regula.

Editat de AdrianB1
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut.

Daca nu gresesc am vb cu tine in seara asta in fata Spitalului de Urgenta.....m-am interesat la o cunostinta asa cum ti-am promis si din pacate nu vei putea rezolva nimic, pt ca accidentul nu s-a produs pe un drum public.

Singura varianta ar fi judecata, care va fi de durata si nu stiu ce sanse vei avea...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca nu era drum public nici regulile de circulatie nu se aplica, asa ca daca tu ai intrat in el e vina ta, poti ajunge sa platesti si masina lui. Practic cu ai intrat cu motocicleta in masina cuiva si i-ai avariat-o, o platesti. El nu are nici o vina pentru ca nu el a intrat in tine si nici nu a incalcat vreo regula.

 

E absurd ce spui... pai asa nici el nu a incalcat reguli ca a intrat cu moto in ala pt ca nu era pe drum public. Ala a gresit ca a iesit aiurea.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca nu era drum public nici regulile de circulatie nu se aplica, asa ca daca tu ai intrat in el e vina ta, poti ajunge sa platesti si masina lui. Practic cu ai intrat cu motocicleta in masina cuiva si i-ai avariat-o, o platesti. El nu are nici o vina pentru ca nu el a intrat in tine si nici nu a incalcat vreo regula.

Ba regulile exista si sunt create de catre firma care are terenul,dar in general sunt cam aceleasi cu cele din codul rutier numai ca nu se pot aplica sanctiuni de catre politie asupra celor care le incalca.Cred ca cel mai indicat ar fi sa vorbesti cu un avocat(de preferinta motociclist :scratch: ) si vezi ce poti rezolva.Bafta cu reparatia si bine ca nu ai patit nimic.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

dar pana la urma am mers la politie si si-a recunoscut vina.

 

Singura varianta este judecata, insa cu conditia ca ala sa fi recunoscut in scris ca a gresit si sa fie notat in proces verbal de catre politie !

 

Succes ! ai avut ghinion mare !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ba regulile exista si sunt create de catre firma care are terenul,dar in general sunt cam aceleasi cu cele din codul rutier numai ca nu se pot aplica sanctiuni de catre politie asupra celor care le incalca.Cred ca cel mai indicat ar fi sa vorbesti cu un avocat(de preferinta motociclist :scratch: ) si vezi ce poti rezolva.Bafta cu reparatia si bine ca nu ai patit nimic.

Firma respectiva poate sau nu sa instituie reguli in acea parcare (nu are nici o obligatie in acest sens) si daca alege sa foloseasca aceste reguli trebuie sa anunte asta intr-un mod (ex. un panou la intrare). Regulile de pe drumurile publice nu se aplica automat nicaieri in alta parte. Iar daca nu sunt afisate nu exista, regulile interne ale unei firme nu sunt opozabile precum legislatia - multe firme au parcari publice si un vizitator nu e obligat sa cunoasca regulile interne ale firmei. Sunt curios ce o sa iasa din asta, dar deocamdata el a lovit o masina. Atata timp cat i-a provocat tipului pagube materiale pare a fi bun de plata.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Deci daca in parcare la metro de ex eu nu respect cedeaza trecerea la intersectia a doua cai mi se ia vitele de la bicicleta ? Citisem undeva ca nu e chiar asa dar se poate sa ma insel ...

Editat de danny120669
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai politistii nu se baga ca nu e drum public. Daca sunt puse semne de circulatie si faci un accident e discutabil, in regulament era ceva gen "in zonele circulabile ce nu sunt drum public administratorii pot decide aplicarea regulilor de circulatie pe drumuri publice", dar decizia trebuie si anuntata corespunzator. La intrarea in vreo 2 parcari am vazut tablite care anuntau asta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum eu va dau un sfat, ce-a mai buna firma de asig este Omniasig, oamenii astia chiar platesc si nu fac nazuri. adevaru este ca la casco au fransizele cam mari.

 

glumesti, nu? ai avut cumva bani de recuperat de la ei pe o moto dauna totala? :scratch:

 

nu recomand sa incerci....

 

 

tre dat in judecata, explica-i ca o sa o faci, nu ai cum sa pierzi etc, cel mai bine sa vorbesti cu el printr-un avocat sa vada ca e serioasa treaba

poate tine si cade la mica intelegere

 

 

mai ales ca avea casco, treia sa te interesezi de la inceput, sa te intelegi cu el sa o dati in schimbarea benzii fara asigurare, pe un drum public, sa poti face motoreta pe rca-u' lui si el masina pe casco...

 

Deci daca in parcare la metro de ex eu nu respect cedeaza trecerea la intersectia a doua cai mi se ia vitele de la bicicleta ? Citisem undeva ca nu e chiar asa dar se poate sa ma insel ...

 

 

unele parcari mari sunt sub juristictia politiei-militiei. si se aplica aceleasi legi ca pe dr. publice

Editat de betzigash
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ce-a mai buna firma de asig este Omniasig, oamenii astia chiar platesc si nu fac nazuri.

 

nu vreau sa te contrazic. am lucrat ca manager la omniasig asigurari..ei nu isi plateau nici salariile dar apoi daunele..astra asig si omiasing cei mai mari neplatitori. altfel interesul firmelor de asig e sa nu-ti achite dauna, pt asta sunt platiti inspectorii de dauna- sfatul meu e sa nu te dai batut si in caz de nevoie (sper sa nu) sa te certi cu ei

 

din ce stiu eu bcr asig e firma care patroneaza asibanul - unul din cei mai buni platnici

bafta si

scuze daca am fost offtopic

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

au vorbit 15 PAPLEACA dar nici unul nu stie ce vorbeste. cati dintre voi au citit, macar pe sarite, hotararea CSA pentru anul in curs, ca sa va dati cu parerea?

 

am citit-o eu.

 

"(2) Indiferent de locul in care a fost produs accidentul de vehicul, pe drumuri publice, pe drumuri care nu sunt deschise circulatiei publice, in incinte si in orice alte locuri, atat in timpul deplasarii, cat si in timpul stationarii vehiculului asigurat, asiguratorul acorda despagubiri pana la limita de despagubire prevazuta in polita de asigurare, pentru:

1. prejudiciul produs de dispozitivele sau instalatiile cu care a fost echipat vehiculul, inclusiv pentru prejudiciul produs din cauza desprinderii accidentale a remorcii, semiremorcii sau atasului tractat de vehicul;

2. prejudiciul produs din culpa conducatorului vehiculului asigurat, inclusiv in cazurile in care la data accidentului conducatorul vehiculului:

- a condus vehiculul fara consimtamantul explicit sau implicit al asiguratului;

- nu este titularul unui permis care sa ii dea dreptul sa conduca vehiculul respectiv;

- nu a respectat obligatiile legale de ordin tehnic cu privire la starea si siguranta vehiculului respectiv;"

 

totodata se mentioneaza ca accidentul poate fi demonstrat prin orice mijloc de proba. declaratia celor 2 soferi implicati + urmele accidentului sunt probe suficiente.

 

sursa: http://csa-isc.ro/index.php?option=com_con...6&Itemid=92

 

nu mai postati aiurea doar ca sa va creasca scorul ca incurcati omul cu tampeniile voastre. de habarnisti sfatosi e plina tara... macar de ati avea curiozitatea sa dati un search pe google inainte sa va aflati in treaba. dar hei! ma asteapta hi5 si messengeru, ce rost are sa imi pierd vremea cu documentarea???

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

au vorbit 15 PAPLEACA dar nici unul nu stie ce vorbeste. cati dintre voi au citit, macar pe sarite, hotararea CSA pentru anul in curs, ca sa va dati cu parerea?

am citit-o eu.

Dar ai citit si partea in care se spune ca nu se acorda despagubiri daca vina apartine in totalitate pagubitului sau unei terte pesoane?

Iar in incinta aia neaplicandu-se regulile de circulatie e destul de complicat sa dovedesti cui apartine vina. Se poate spune ca cine a lovit este vinovat, sau ca este vina societatii care detine incinta pentru ca nu avea reguli si indicatoare de circulatie. Doar 2 ipoteze, cert este ca nu e deloc simplu si direct, nu prea sunt sanse sa lamuresti lucrurile fara un proces.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu vreau sa te contrazic. am lucrat ca manager la omniasig asigurari..ei nu isi plateau nici salariile dar apoi daunele..astra asig si omiasing cei mai mari neplatitori. altfel interesul firmelor de asig e sa nu-ti achite dauna, pt asta sunt platiti inspectorii de dauna- sfatul meu e sa nu te dai batut si in caz de nevoie (sper sa nu) sa te certi cu ei

 

din ce stiu eu bcr asig e firma care patroneaza asibanul - unul din cei mai buni platnici

bafta si

scuze daca am fost offtopic

 

 

off-topic.. asibanul e cu brd... dar deja ne certam aiurea in tramvai. eu cred ca depinde pe inspector... cu totii care am avut probleme cu diverse firme putem spune diverse pareri...

 

on topic... ar trebui sa vorbesti cu proprietarii parcarii...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

unele parcari mari sunt sub juristictia politiei-militiei. si se aplica aceleasi legi ca pe dr. publice

 

Da, m-a lamurit un amic ... parcarea de la supermarket ... cica e a unei firme private dar are acces toata lumea, e "de interes public", e deschisa circulatiei CHIAR daca la primarie nu figureaza ca drum public, deci se aplica regulile de circulatie stabilite prin Codul Rutier. Are ca sa zic asa, alt administrator decat ministerul transorturilor sau care dracu o fi ala de gestioneaza drumurile publice. Si bineinteles,conform Codului Rutier, administratorul drumului, respectiv supermarketul e obligat sa puna indicatoare etc. E altceva curtea unei firme sa zicem,unde nu au acces decat personalul ei. Deci aveti grija incepatorii fara permis luat inca, daca va prinde politia in parcarile de la supermarket ca invatati sa conduceti mobra e caz penal. Asa faceam si eu pana sa iau permisul, o forjam in parcarea de la metro si habar n-aveam de chestia asta, credeam ca nu e drum public ...

Editat de danny120669
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

deci.. nu pot sa cred cate sfaturi vad cu "nu il da in judecata ca dureaza si te costa mai mult" .. este singura modalitate sa iti recuperezi banii de la vinovat in cazul asta si nu te costa nimic, toate cheltuielile de judecata inclusiv plata avocatului tau le plateste vinovatul.

 

acum nu iti trebuie decat un proces verbal de la responsabilul cu protectia muncii din firma respectiva. Fi atent ca asta este mai important decat procesul verbal de la politie. :scratch:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

deci.. nu pot sa cred cate sfaturi vad cu "nu il da in judecata ca dureaza si te costa mai mult" .. este singura modalitate sa iti recuperezi banii de la vinovat in cazul asta si nu te costa nimic, toate cheltuielile de judecata inclusiv plata avocatului tau le plateste vinovatul.

 

Pana ca instanta sa-l declare pe celalalt vinovat (asta daca se va intampla) tot tu platesti.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca ar fi cum zic uni ca acolo nu ii lege si ca sigurarile nu te despagubesc ca nu ii vina soferului < Ce ar fi sa inchiriezi o basculanta si sa treci peste masinile tuturor din parcare numa asa de fan si sa parchezi pe masina respectivului ce tea lovit sa vezi atunci cum se aplica lege speciala pt tine

 

Amenintal cu basculanta sa vezi cum iti da bani :scratch:)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

extras din lege:

 

" Riscurile acoperite Âşi excluderile

ART. 26

(1) Asigurătorul are obligația de a despăgubi partea prejudiciată pentru prejudiciile suferite în urma accidentului produs prin intermediul vehiculului asigurat, potrivit pretențiilor formulate în cererea de despăgubire, dovedite prin orice mijloc de probă. Fără a se depăÂşi limitele de despăgubire prevăzute în contractul de asigurare RCA, în condițiile în care evenimentul asigurat s-a produs în perioada de valabilitate a poliței de asigurare RCA, se acordă despăgubiri, în formă bănească, pentru:

a) vătămări corporale sau deces, inclusiv pentru prejudicii fără caracter patrimonial;

:kali: pagube materiale;

c) pagube consecință a lipsei de folosință a vehiculului avariat;

d) cheltuieli de judecată efectuate de către persoana prejudiciată.

(2) Indiferent de locul în care a fost produs accidentul de vehicul, pe drumuri publice, pe drumuri care nu sunt deschise circulației publice, în incinte Âşi în orice alte locuri, atât în timpul deplasării, cât Âşi în timpul staționării vehiculului asigurat, asigurătorul acordă despăgubiri până la limita de despăgubire prevăzută în polița de asigurare, pentru: ...."

 

 

ba nu mai spuneti prostii din auzite!!!! cititi legea si ordinele CSA si va lamuriti. mi-a spus mie un prieten candva "ba stiu eu un program care le stie aproape pe toate!!!". "da-mi-l si mie","ba se numeste GOOGLE ..." :scratch:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...