Sari la conținut

Tu Machidunia Noasta


Postări Recomandate

Charley cu M72 si eu cu M61

Bucuresti- Varna - Svilengrad- Alexandropole- Kavala- Machedonia ajunsa la greci- sudul Albaniei - Machedonia (FYROM)- Blagoevgrad- Veliko Tarnovo (Moto Sobor 2008) - Bucuresti

 

 

DVD-ul va iesi in toamna-iarna si va imbina drumul (3500+km) si obiectivul calatoriei: fimari in comunitatile armanesti/ramanesti sudice. Pe unde am trecut am incercat sa surprindem cate ceva in fiecare nucleu de aromani ramas.

post-4291-1219450395_thumb.jpg

post-4291-1219450485_thumb.jpg

post-4291-1219450561_thumb.jpg

post-4291-1219450572_thumb.jpg

post-4291-1219450578_thumb.jpg

post-4291-1219450589_thumb.jpg

post-4291-1219451005_thumb.jpg

post-4291-1219451013_thumb.jpg

post-4291-1219451021_thumb.jpg

post-4291-1219451031_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu, oricum in discutiile filmate cu ei am fost "una soia"- de acelasi neam. Sa nu va imaginati doar turme de oi, desi sunt nelipsite. Ei au detinut monopolul comertului si constructiilor in Balcani. Imaginati-va o civilizatie romaneasca montana care a dat orase vechi din piatra pe stanci, poduri de piatra in stil roman, case medievale cu etaj, stofa de Venetia, vitralii, lemn nobil, aur si argint, ei au adus secolul luminilor in Balcani, au fost nucleul burgheziei si au dus greul revolutiilor.

Mai multe detalii despre Balkn tour in DVD dupa ce-l editam cum trebuie.

Editat de Aleko
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:scratch: BRAVOS! BRAVOS! felicitari baieti! curand termin si eu jucaria de vopsit, asamblat si...la asfalt cu ea(mt 10 sidecar). La ''7 scari'' cred ca ma bag in atas la Victor( Rock,n,Roll),ca nu vreau sa ''poluez'' atmosfera cu imaginea vn=-ului 800 classic pe care il conduc zilnic.doar e de comuniste,nu?

 

BAFTA MAXIMA LA LUME!

 

TI SE POATE INTAMPLASI TIE...!!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Charley cu M72 si eu cu M61 .......Bucuresti.............................................DVD-ul ....................

Wau! Daca ajungem pe plaja aia, o saptamana nu plecam de acolo! ...poze putine, parca puneai de la tine :kali: , altii sa nu vada! Cred ca ma oftic putin, da-mi trece... :D :scratch:

Editat de cristi 57
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu parca am auzit "una soia" si cred ca am si filmat.

Picurarii de la munte vorbeau o aromana/ramaneasca mai usor de inteles pentru mine decat aromanii rasfirati din orase. Meglenoromanii si arvanitovlahii aveau particularitatile lor fata de farseroti si altii. Si farserotii de pe un lant muntos pe altul se diferentiau intrucatva la vorbire.

Nu exista o limba universala aromana, sunt doar variante si dialecte intrucat aromana nu a avut timp sa evolueze spre o limba literara. Sau mai degraba urmele ei au fost sterse cu grija. Noroc ca a existat scoala romaneasca (o initiativa a aromanilor din Romania cu dascali aromani). Batranii picurari care facusera scoala de exemplu la Gramaticuva sau Grevena vorbeau de bine si se si mandreau cu asta. Spre deosebire de o gramada de asociatii de aromani din lumea intreaga, inclusiv in Romania, care spun in contra si arunca cu noroi degeaba in romani.

Oricum in cel mult 10 ani prin moartea batranilor toti cei din Grecia vor fi greci, cel mult saracacieni (o inventie greceasca ca sa ii steaga si din trecut).

http://en.wikipedia.org/wiki/Sarakatsans#Pastoral_tribe

Atunci sa vad cum se mai fuduleste diaspora aromaneasca.

 

@ Cristi

pozele sunt la Charlie si el se ocupa cu editingul.

Editat de Aleko
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Frumos.., cand te gandesti ca eu am frecat-o toata vara pe la intruniri(cu doua exceptii).Bravo, la anul voi avea si eu ce sa va arat!

 

 

MDA, si eu mergeam la intruniri...cheltiuam lejer 100 euroi sa ce?????? mai bine mai pun 100 si trag o tura pe alte meleaguri! nu e scump fratilor in afara, e mai scump la noi de xxx ori!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Locurile alea sunt, sunt munti romanesti unde dimineata auzi clopotele oilor si seara la fel. Pe langa muzica frumoasa si inedita precum cea postata mai sus, batranii picurari/ciobani vor lacrima daca vor auzi un bocet la instrument de suflat. Eu am auzit clarinetul dar la fel de bine putea sa fie un fluier. Bocetul este identic cu bocetul/doina pe care ar canta-o de exemplu Grigore Lese.

 

Na, cantecul aromanesc la origini:

http://www.youtube.com/watch?v=NTinW7FdtzA

 

Compara-l cu varianta doinei din Maramures, chiar orchestrata si aranjata cum e:

http://www.youtube.com/watch?v=se_pqQini6U...feature=related

Editat de Aleko
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...