Sari la conținut

25.08.2007. Herculane-petrosani


Vizitator _Raul_
 Share

Postări Recomandate

Vizitator _Raul_

10:00 - 23:50

570 km

Timisoara - Buzias - Herculane - Cerna sat - Cerna baraj - Cernisoara - Campul lui Neag - Petrosani - Santamaria Orlea - Barasti - Sacel - Sanpetru - Unciuc - Rau de Mori - Clopotiva (clatite) - Caransebes - TM.

 

Concluzii :

- Caransebes - Herculane este bine sa il parcurgeti doar cu enduro.

- Herculane este o tiganie totala vara, mai ales in w-e. Un vacarm de tarani de la oras veniti la tratament cu bilete prin sindicat, pensionari nomazi - renuntatori de intretinere la bloc - cu cortul si masina pe marginea strazii + grataristi imbuibati. Nebunia continua pana pe Cheile Corcoaia.

- Portiunea surpata se poate trece. Cu grija si morcov maxim. Cu mobra de ghidon si cu 50 de m hau instant langa ea.

- La 5 km dupa portiunea surpata, de la Cernisoara, incepe iar tigania. Cabana la care in luna mai inca lucrau e gata acum. Urlau niste giboni cat puteau in apa de langa ea.

- Cu aprox. 17 km inainte de Campul lui Neag incep cele mai superbe serpentine pe care m-am dat pana acum. Incercam sa pun scarita jos cu Mitas E09. Daca as avea un speed sau (mai ales) un supermoto m-as duce macar o data la 2 sapt. acolo. Pentru banateni - Resita/Anina e pistol cu apa!

- Nu mai fac Cerna Baraj - Campul lui Neag in viata mea in timpul verii (forestier "impecabil" - mergeam constant 40-60 km/h, era plin de Dacii pe acolo, numai praf) si probabil nici in week-end-uri. Optez pentru primavara sau toamna - frig, namol, tarasteni zero, localnici (padurari si ciobani) - o mana (numai bun de fumat si stat la povesti cu ei)

- Va recomand, pentru fotografii mai ales, sa parcurgeti seara portiunea dintre Ohaba de sub Piatra si Santamaria Orlea. Este a treia oara cand trec pe acolo anul acesta si am parte de peisaje superbe seara. Manastirea de la Orlea, pe fundalul muntilor si inconjurata de lanuri de grau. Aseara avea pe fundal si un nor negru iar din spatele noastre batea soarele.

- Clatitele de la Clopotiva raman la fel de geniale, insa s-au scumpit - 5 ron/bucata.

- Nu ratati pentru nimic in lume, daca sunteti in zona, traseul Santamaria Orlea - Barasti - Sacel - Sanpetru - Unciuc - Rau de Mori - Clopotiva. Ocoliti Hategul si treceti la cativa km de "Rezervatia paleontologica de dinozauri" si "Cetatea din colt". Ultima am vazut-o si e un must see.

 

@ Mehadia :

post-3763-1219684144_thumb.jpg

 

Cerna Baraj :

post-3763-1219684159_thumb.jpgpost-3763-1219684165_thumb.jpgpost-3763-1219684173_thumb.jpg

 

Drumul surpat :

post-3763-1219684182_thumb.jpgpost-3763-1219684190_thumb.jpgpost-3763-1219684198_thumb.jpgpost-3763-1219684207_thumb.jpg

 

Go right :

post-3763-1219684217_thumb.jpgpost-3763-1219684228_thumb.jpgpost-3763-1219684239_thumb.jpgpost-3763-1219684247_thumb.jpg

 

Cerna baraj din nou:

post-3763-1219684255_thumb.jpg

 

Case private, imprejurimi si adaposturi ciobani :

post-3763-1219684261_thumb.jpgpost-3763-1219684269_thumb.jpgpost-3763-1219684278_thumb.jpg

 

Cernisoara. De aici reincepe nebunia:

post-3763-1219684287_thumb.jpgpost-3763-1219684295_thumb.jpgpost-3763-1219684302_thumb.jpg

 

Cheile Butii :

post-3763-1219684311_thumb.jpgpost-3763-1219684320_thumb.jpg

 

Simplu si minunat... Retezatul (o mica parte din el). Defrisari masive in zona...:

post-3763-1219684327_thumb.jpgpost-3763-1219684337_thumb.jpgpost-3763-1219684344_thumb.jpgpost-3763-1219684350_thumb.jpgpost-3763-1219684356_thumb.jpg

 

17 km de asfalt si serpentine impecabile pana la Campul lui Neag (nu am mai avut timp de pozat esentialul):

post-3763-1219684363_thumb.jpgpost-3763-1219684371_thumb.jpgpost-3763-1219684377_thumb.jpgpost-3763-1219684383_thumb.jpg

 

De la Santamaria Orlea la Clopotiva:

post-3763-1219684390_thumb.jpgpost-3763-1219684401_thumb.jpgpost-3763-1219684407_thumb.jpgpost-3763-1219684414_thumb.jpgpost-3763-1219684421_thumb.jpgpost-3763-1219684429_thumb.jpgpost-3763-1219684435_thumb.jpgpost-3763-1219684443_thumb.jpgpost-3763-1219684449_thumb.jpg

 

Tchuss!

Editat de Popescu_ MihailRaul
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mah ce zone bune aveti voi aproape :kiss: E si pacat sa nu le vezi :unsure:

 

Misto, la mai multe poze din aceeasi categorie :angry:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator _Raul_

@ Aditorpan si Thomas :

O onoare ca voua sa va placa o tura de-a mea si sa aveti cuvinte de lauda.

Sincer, multumesc mult !

 

Dupa 20 septembrie imi voi lua a doua parte a concediului si am inceput usor sa pregatesc o tura de minim 2 saptamani numai prin munti. Sper sa va arat locuri si mai faine/retrase.

Pana una alta oscilez usor daca sa cumpar sau nu un Nikon D40. Mi se pare o oferta foarte buna la banii ceruti si sper sa si invat sa il folosesc cum se cuvine, in cazul in care voi face pasul.

 

So, toate cele bune tuturor! Zone minunate si linistite !

Editat de Popescu_ MihailRaul
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sa inteleg ca ai pus pe roti mobra, pana la urma. Ca de obicei, faci ture dupa care eu, de aici, din Bucale, nu pot decat sa balesc. Bravos!

 

D40 e o camera excelenta, dar stii si tu care-i marele lui inconvenient :unsure:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator _Raul_

@ uzunu :

Da, omul din spatele ei :unsure: .

Mobra nu era in toate mintile ei. Am mai reglat suspensiile de 2 ori pe drum. De la Cerna baraj au mers ata.

Da... si mie imi e dor dupa muntii pe care ii bateam la pas in timpul studentiei mele in Bucuresti. Asa ca, :angry:, suntem chit.

Editat de Popescu_ MihailRaul
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator _Raul_

@ mircealeschian:

I-am pus halogene de 55/60. Si bine ca nu am montat carena la loc, fiindca mi-a mancat bateria in jumatate de ora. La intoarcere am decuplat un far ca sa nu raman si fara electrica. Sa vad acum ce voi mai experimenta impreuna cu batranul meu favorit - zi magyar mekanique.

Semnalizarile sunt toate jos fiindca de-abia le-am vopsit cu spray argintiu. Se plangea @fade2black ca nu vedea cand semnalizam.

Furca imi face belele fiindca s-au rasucit telescoapele in juguri - asta am cam remediat-o 95%.

 

@ Monsieur Jacques (nice nick):

Singura varianta este...cea directa. Eu alt drum nu stiu.

Am luat motocicleta de coarne si am mers cu ea incet si cu grija pana la o portiune care urca. Aici nu am mai putut sa o imping, fiindca aluneca un pic si pietrisul.

In conditii normale aceasta portiune ar fi fost doar un damb. Cand te uiti insa in jos si vezi o panta de 50 de m si nici un copac sa te opreasca nu mai e asa simplu.

Am bagat a-I-a si cu ambreiajul usor patinat am urcat-o.

Important era sa nu scap ambreiajul si sa ma trezesc cu o zvacnitura care ar fi aruncat-o: 1. direct jos sau 2. peste mine si imediat dupa aceea amandoi la vale.

 

Daca eu am trecut treci si tu. E cel mai simplu rezumat, nu ?

 

Uite niste poze si din mai :

post-3763-1219767358_thumb.jpgpost-3763-1219767366_thumb.jpg

 

Bulan maxim, sanatate, pietre, apa si namoale !

Editat de Popescu_ MihailRaul
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vezi, ti-am zis eu: ia-o intr-o directie ca precis o sa-mi placa pozele. A, chiar, sa nu-ti para rau sa dai banii pe nikoane, d40 face totzi banii! vezi ce obiectiv iti iei.(asta e bun la toate si nu prea scump: Nikkor AF-S DX 18-135mm f/3.5-5.6G IF-ED) Si nu-ti fie teama ca nu te descurci cu el, daca ti-ai reglat suspensia de doua ori pe drum, in doi ani o sa vrei unu si mai performant! Umbli prin locuri faine, faci poze faine, de ce sa nu le faci cu un aparat fain. Imi mai ceruse sfatul un preten umblator prin munti... umbla prin locuri superbe, la niste ore, anotimpuri... si facea poze cu un aparat de 3 lei..... nu se face! Ca sa te lamuresc, eu am in plan sa-mi iau un aparat, cam cat un motor, bien, io is atins rau de virusul foto si sper sa pot trai din asta in viitor.

Cat despre intrebarea: unde duce drumul, pai ce, nu sti??? Inainte! Imi aduc aminte, cad eram prin clasa 6-a cred, o luam pe jos, peste campuri, cu inca un descreierat si la un moment dat am ajuns intr-un sat care nu avea tabla la intrare. Ne tot foiam, sa intrebam, sa nu intrebam ce sat e? N-am mai intrebat ca ne era ca ne duce careva la militie.

Fain ai descris traseul, Herculane... of, of sa-ti pui cortul pe la Cascada Vanturatoarea daca vrei sa scapi de giboni, si nici atunci nu-i sigur.

Parte din traseul tau a fost primul concediu cu motorul, pe acolo, pe la Rau de Mori, foarte faina zona. Eu mersesem de la Caransebes in nord cam pe unde te-ai intors tu, daca inteleg bine. De la rezervatia de bizon, ca io numa unu am vazut, m-am dus la Calan, ca am un preten bun acolo. Aia a fost resedinta de vara, de unde am tot bagat ture in toate directiile, inclusiv petrosani, tg jiu. Daca ai drum pe acolo, sa-mi spui sa te pun in legatura cu bajatu, e preten de-o viata (aia de treijdeani), motoretist, bineinteles.

Mai, lumina aia de langa retezat e tot timpul asa faina!? Mi-e lene sa caut, dar am niste poze, zici ca sant facute in acelasi moment.

Namolul din Alaska, nu ma prea incanta, defapt namolul in general, dar daca-i musai, cu placere. Adevarul, ca stand io asa, aproximativ in nordul americii de nord si placandu-mi tarile sudice, de cateva saptamani mi-a incoltit o idee, dar o tin secret :unsure: Mai intai sa-mi iau aparat foto, apoi motor, apoi concediu :angry:

Pana atunci, multumesc de poze si cuvinte, dau eu prima bere!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Raul,felicitarile mele :rock:

Superbe fotografii,pline de lumina si culoare!

Multumim,de fiecare data,cand povestesti,excursiile tale,nu stiu cum reusesti,dar pe multi dintre noi ne trimiti,direct acolo...cu gandul,cu emotii,cu tot....

:bounce:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Superba zona!

Problema mea e ca Intruder-ul meu nu poate ajunge in astfel de locuri decat cu platforma.....o platforma de offroad :bounce:

In afara de acel tonson de drum surpat traseul e practicabil cu un SUV?

Ai putea sa pui o harta cu traseul pe care l-ai facut?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am trecut portiunea surpata. Arata un pic mai bine decat in pozele tale. La noi a fost mai simplu pentru ca eram mai multi. ( noi eram 2 si intalnisem un cuplu de nemti veniti pt EnduRoMania)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator _Raul_

Hehehe ! Felicitari ! Ma bucur ca ati fost si voi in zona.

Cum ti s-a parut portiunea de 17 km de asfalt inainte de Campul lui Neag?

Batusera ceva km nemtii aceia. Tabara lor era la Varciorova. Am fost si eu in tabara w-e asta si am ramas surprins de ce am vazut.

Eu cu nemti am dat nas in nas la Lindenfeld. Un alt traseu care il recomand tuturor posesorilor de enduro sau enduro-touring -uri. Mergeti neaparat acolo toti care cititi acest post si aveti motociclete gandite pentru off-road. In cativa ani nu va mai fi nimic sa merite.

Editat de Popescu_ MihailRaul
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator _Raul_

Hehehe !

Ma bucur ca ati fost si voi in zona.

Cum ti s-a parut portiunea de 17 km de asfalt inainte de Campul lui Neag?

Batusera ceva km nemtii aceia. Tabara lor era la Varciorova. Am fost si eu in tabara w-e asta si am ramas surprins de ce am vazut.

Eu cu nemti am dat nas in nas la Lindenfeld. Un alt traseu care il recomand tuturor posesorilor de enduro sau enduro-touring -uri. Mergeti neaparat acolo toti care cititi acest post si aveti motociclete gandite pentru off-road. In cativa ani nu va mai fi nimic sa merite.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Portiunea de asfalt " ie de porc ". Dupa ce s-a terminat, bineinteles brusc, urma o portiune de 10m de noroi. Sa iti spun ca si eu si tovarasul meu cu BMW r1150gs ne-am resetat pe jos ?....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...