Sari la conținut

Redbull Romaniacs 2008


Postări Recomandate

Stie cineva ce aparate GPS au folosit baietii pe motoare ? eu sunt curios la partea de live tracking ca nu stiu nici o solutie care sa functioneze fara semnal GSM (telefonie mobila) si live trackingul vad ca a mers si in creierii muntilor. Oare sa fie semnal chiar peste tot ... hmmm ?

 

In legatura cu furatul motoarelor imi pare foarte rau pt rideri si ca s-a intamplat la noi , destul de nasoala faza si pt organizatori dar sper ca la editiile viitoare se va tine cont de ce s-a intamplat anu asta si nu vom mai avea surprize neplacute.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 224
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

cursa s-a terminat la profi graham jarvis locul 1-sherko,anglia

gerhard foster locul2-bmw,germ

chris birch locul3-ktm,noua zeelanda

primul a ajuns la linia de sosire la 12,30..sunt curios de restul clasamentului

 

PS traking-ul a functionat toata ziua excelent..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ma uitam pe clasamente...

 

42 128 PETERSEN Craig South Africa Kabeltec Racing 26:45:00

 

plm omul asta ori a primit un catralion de ore penalizare , ori a tras tura vietii lui :cheers:

 

 

 

cine stie ... cata pene a avut? :rolleyes:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Degeaba se plange toata lumea ... ca s-a furat, ca organizatorii nu am facut, ca toaletele sunt pline, ca paznicii dorm in post... etc., deoarece tocmai faptul ca traim intr-o tara in care se intampla toate astea au facut posibila desfasurarea acestui concurs.

Daca nu s-ar fi intamplat toate astea inseamna ca am fi fost o tara civilizata, cu legi bine definite, cu institutii care isi fac treba si cu oameni cu bun simt, si din pacate nu ne-am fi putut bucura de acest concurs. De ce credeti ca vin sute de rideri din toata lumea sa se dea la noi...., pentru ca la ei nu au voie sa faca asta... Nu au voie sa treaca 200 de motoare prin rezervatii naturale, nu au voie sa umble prin orase si "satele" de munte fara filtre de zgomot (amortizore). Nu au voie pt ca ei au legi... si se respecta... si deaia nu se fura, si deaia nu stau buzile pline 3 zile. E cu doua fete.... ne bucuram de spectacol, de motoare.... dar ne pare rau (unora) de ce fac sute de motore din padurile alea, si de ce ramane dupa (toate urcarile alea vor deveni santuri la primavara, copacii au frunze portocali, cu KTM, ... ). Deci avem de ales, ori ne "civilizam" din toate punctele de vedere, ori chemam nemtii si austriecii sa faca la noi ce nu pot face la ei... si le furam sculele. E greu de ales...

 

Numa bine la toata lumea!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ultimul set de poze. Toti extrem de obositi. Singurele cadre de pe traseu le-am facut la "K2", o urcare criminala, pe pietre. Ultimilor 2 Profi de pe traseu le-am sugerat ca ar fi mai bine sa ia traseul de experti, cu riscul unei penalizari. Nu mai era nimeni sus ca sa-i ajute si ar fi pierdut mult prea multa energie acolo. Dar toti au fost foarte bucurosi de faptul ca au terminat. Se putea citi pe fata lor.

 

Intr-unul din cadre, tras de o colega din Sibiu, se vede cam care a fost spiritul raliului. Tragi doua poze mai jos, trec primii care zboara, urci la zona dificila, mai tragi doua poze cu urmatorii, lasi camera pe jos si incepi sa tragi de mobre. Singurul oficial din zona era ofiterul de presa pe partea romana. In rest, doar noi, fotografii. Eram singurul cu manusi de moto, deci eu trebuia sa ma prind de motoreta, iar ceilalti ma trageau. Nu ma plang nicio secunda, insa nu cred sa exista muschi sau incheietura care sa nu ma doara. Asta exceptand vanatai si taieturi.

 

Ca si concluzii, organizarea a fost destul de slabuta, traseul extrem de greu, vremea foarte rece (bine ca n-a plouat serios in timpul zilei). Dar, oricum ar fi fost, nu voi regreta niciodata experienta. Daca la anul va fi programat intr-o perioada in care sa nu am nimic de facut, nici nu se pune problema sa nu revin. Iar daca aveti oo, dispuneti de 1200E si vreo 7 zile de concediu, nu pot decat sa va recomand sa participati, indiferent de clasa. Conteaza doar sa ajungi la finish intreg. Restul e irelevant.

post-25459-1221665422_thumb.jpg

post-25459-1221665439_thumb.jpg

post-25459-1221665452_thumb.jpg

post-25459-1221665463_thumb.jpg

post-25459-1221665482_thumb.jpg

post-25459-1221665497_thumb.jpg

post-25459-1221665516_thumb.jpg

post-25459-1221665530_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

GAME OVER, suntem ok, am reusit sa terminam, eu unul am destule defectiuni dar se repara...

jumba..mai taci draq din gura..ai terminat romaniacsul pe vremea asta de cacao..bravooooooo tie si restul baietilor nostri..imi pare tare rau in schimb de jordan ca nu a putut sa treaca si el finishul cu voi..ptr multi romaniacs-ul este o experienta unica(mai mult decat poze si comentarii pe forum)inca o data bravo..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

neatza!

 

l-am gatat!! ce sa zic, super experienta.

 

suntem bine toti, vali, seba, ciprian, muri... chiar toti!

 

acum sunt in graba, ma duc la petrecere, o sa revin cu mai multe informatii despre cursa in sine. si bune si rele. oricum... superb!

 

o vreme mai imputita ca asta nu cred ca se putea...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

neatza!

 

l-am gatat!! ce sa zic, super experienta.

 

suntem bine toti, vali, seba, ciprian, muri... chiar toti!

 

acum sunt in graba, ma duc la petrecere, o sa revin cu mai multe informatii despre cursa in sine. si bune si rele. oricum... superb!

 

o vreme mai imputita ca asta nu cred ca se putea...

 

 

Felicitari !!!

 

:rolleyes:

Editat de geza.benedekfi
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cursa s-a terminat la profi graham jarvis locul 1-sherko,anglia

gerhard foster locul2-bmw,germ

chris birch locul3-ktm,noua zeelanda

primul a ajuns la linia de sosire la 12,30..sunt curios de restul clasamentului

 

PS traking-ul a functionat toata ziua excelent..

Am fost si eu pana la ora 13.30 (aprox)pe acolo,i-am vazut pe primii sositi.

Felicitari tuturor concurentilor,cat si organizatorilor.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

BRAVO, baieti! Cred ca v-am vazut la finalul de ieri, erati pe locul 3. O sa va caut prin poze si daca va gasesc, va contactez eu pe PM pt mailuri. Problema e ca noi am stat numai pe profi. Inca o data, felicitari!! BTW, poate ne vedem la after-party :rolleyes:

Editat de uzunu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Degeaba se plange toata lumea ... ca s-a furat, ca organizatorii nu am facut, ca toaletele sunt pline, ca paznicii dorm in post... etc., deoarece tocmai faptul ca traim intr-o tara in care se intampla toate astea au facut posibila desfasurarea acestui concurs.

Daca nu s-ar fi intamplat toate astea inseamna ca am fi fost o tara civilizata, cu legi bine definite, cu institutii care isi fac treba si cu oameni cu bun simt, si din pacate nu ne-am fi putut bucura de acest concurs. De ce credeti ca vin sute de rideri din toata lumea sa se dea la noi...., pentru ca la ei nu au voie sa faca asta... Nu au voie sa treaca 200 de motoare prin rezervatii naturale, nu au voie sa umble prin orase si "satele" de munte fara filtre de zgomot (amortizore). Nu au voie pt ca ei au legi... si se respecta... si deaia nu se fura, si deaia nu stau buzile pline 3 zile. E cu doua fete.... ne bucuram de spectacol, de motoare.... dar ne pare rau (unora) de ce fac sute de motore din padurile alea, si de ce ramane dupa (toate urcarile alea vor deveni santuri la primavara, copacii au frunze portocali, cu KTM, ... ). Deci avem de ales, ori ne "civilizam" din toate punctele de vedere, ori chemam nemtii si austriecii sa faca la noi ce nu pot face la ei... si le furam sculele. E greu de ales...

 

Numa bine la toata lumea!

 

personal eu cred ca e cea mai mare prostie care am citit pe forum de mult timp. daca tara e cum e inseamna ca si organizatorii pot sa-si bata joc de concurenti care au investit multi bani, sa-i lase in toalete pline de (cuvant urat) si sa nu-i intereseze de motoarele lor.

 

postul asta suna ceva de gen, suntem o tara inapoiata asa ca si organizarea unui concurs tre sa fie slaba si nepasatoare.

 

in loc sa admiti ca ati facut o greseala, ca au fost puncte slabe in organizare si ca in urmatoarele editii nu se va repeta tu spui ca daca tara e de (cuvant urat) si organizarea trebuie sa fie la fel. pai atunci noi trebuie sa va spunem bravo... felicitari pentru organizare de doi bani.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

FELICITARI celor care au terminat. In mod particular il felicit pe Jumba - nu credeam ca termina red bull cu motocicleta aia corcita incropita pe viteza inainte de start.

Aveti grija de Jumba la party ca face urat! :rolleyes:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

personal eu cred ca e cea mai mare prostie care am citit pe forum de mult timp. daca tara e cum e inseamna ca si organizatorii pot sa-si bata joc de concurenti care au investit multi bani, sa-i lase in toalete pline de (cuvant urat) si sa nu-i intereseze de motoarele lor.

 

postul asta suna ceva de gen, suntem o tara inapoiata asa ca si organizarea unui concurs tre sa fie slaba si nepasatoare.

 

in loc sa admiti ca ati facut o greseala, ca au fost puncte slabe in organizare si ca in urmatoarele editii nu se va repeta tu spui ca daca tara e de (cuvant urat) si organizarea trebuie sa fie la fel. pai atunci noi trebuie sa va spunem bravo... felicitari pentru organizare de doi bani.

1)in privinta budelor trebuie injurati cei care le inchiriaza fiindca ei sunt cei care le golesc,transporta si intretin

2)multi concurenti si-au tinut motoarele la hotelurile sau pensiunile unde au stat,in aer liber sau dube ptr a ajunge la start direct de la hotel fara a mai face un drum in plus(au fost cazari si la 10 km de sibiu)

3)multi concurenti au platit firme din ro(vindex)sa se ocupe de paza ,servisare,curatire..etc

4)faptul ca s-au furat este problema firmei de paza care trebuia sa faca ceva mai mult decat sa trimita 10 pensionari imbracati in visiniu fara nici un fel de arma sau spray paralizant sa asigure securitatea zonei..eu in calitate de organizator daca trec prin parc si vad om inbracat in echipament de paza ma gandesc clar ca e acolo si isi face treaba(de asta e platit si de asta era acolo)..am destule pe cap ca sanu mai stau sa verific daca budele le-au curatat aia sau daca e hartie la toaleta).

5)organizatorii trebuie acuzati ptr traseu,salvari,marcaje,punctaje si cronometrari,alimentari in traseu etc etc..trebuie facuta abstractie clar intre ce fac organizatorii si ce contracte au cu terte persoane si firme de prestari servicii(si zic asta ca si eu am avut aceiasi problema,cei pe care i-am angajat sa isi faca treaba nu au facut ce trebuie si a iesit o adevarata babilonie..toti mi-au sarit in cap(si pe buna dreptate)despre ce s-a intamplat,iar ptr munca pe care am facut-o de luni de zile nu a zis nimeni nimic..

 

ORICUM ESTE O PARERE PERSONALA,ASTEPT COMENTARII SI EU CA SI VOI DE LA CEI IMPLICATI DIRECT IN CURSA..SI SA NU UIT:BRAVO..ATI AVUT MARE CURAJ CA ATI INCEPUT SI MARE PUTERE CA ATI TERMINAT..

Editat de atillas
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

personal eu cred ca e cea mai mare prostie care am citit pe forum de mult timp. daca tara e cum e inseamna ca si organizatorii pot sa-si bata joc de concurenti care au investit multi bani, sa-i lase in toalete pline de (cuvant urat) si sa nu-i intereseze de motoarele lor.

 

postul asta suna ceva de gen, suntem o tara inapoiata asa ca si organizarea unui concurs tre sa fie slaba si nepasatoare.

 

 

 

1.Nu ai inteles nimic din ce am vrut sa spun

 

in loc sa admiti ca ati facut o greseala, ca au fost puncte slabe in organizare si ca in urmatoarele editii nu se va repeta tu spui ca daca tara e de (cuvant urat) si organizarea trebuie sa fie la fel. pai atunci noi trebuie sa va spunem bravo... felicitari pentru organizare de doi bani.

 

2. Nu am nici o legatura cu echipa de organizare, sa nu se inteleaga aiurea.

 

3. Cred ca organizatorii s-au descurcat bine avad in vedere amploarea evenimentului si accidentele care au avut loc in stuff

Editat de VORCLAW
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1)in privinta budelor trebuie injurati cei care le inchiriaza fiindca ei sunt cei care le golesc,transporta si intretin

2)multi concurenti si-au tinut motoarele la hotelurile sau pensiunile unde au stat,in aer liber sau dube ptr a ajunge la start direct de la hotel fara a mai face un drum in plus(au fost cazari si la 10 km de sibiu)

3)multi concurenti au platit firme din ro(vindex)sa se ocupe de paza ,servisare,curatire..etc

4)faptul ca s-au furat este problema firmei de paza care trebuia sa faca ceva mai mult decat sa trimita 10 pensionari imbracati in visiniu fara nici un fel de arma sau spray paralizant sa asigure securitatea zonei..eu in calitate de organizator daca trec prin parc si vad om inbracat in echipament de paza ma gandesc clar ca e acolo si isi face treaba(de asta e platit si de asta era acolo)..am destule pe cap ca sanu mai stau sa verific daca budele le-au curatat aia sau daca e hartie la toaleta).

5)organizatorii trebuie acuzati ptr traseu,salvari,marcaje,punctaje si cronometrari,alimentari in traseu etc etc..trebuie facuta abstractie clar intre ce fac organizatorii si ce contracte au cu terte persoane si firme de prestari servicii(si zic asta ca si eu am avut aceiasi problema,cei pe care i-am angajat sa isi faca treaba nu au facut ce trebuie si a iesit o adevarata babilonie..toti mi-au sarit in cap(si pe buna dreptate)despre ce s-a intamplat,iar ptr munca pe care am facut-o de luni de zile nu a zis nimeni nimic..

 

ORICUM ESTE O PARERE PERSONALA,ASTEPT COMENTARII SI EU CA SI VOI DE LA CEI IMPLICATI DIRECT IN CURSA..SI SA NU UIT:BRAVO..ATI AVUT MARE CURAJ CA ATI INCEPUT SI MARE PUTERE CA ATI TERMINAT..

 

Bine zis atillas!

 

Poate nu trebuia sa le sar in cap organizatorilor, dar totusi e jenant ca se intampla asa. In parcul de asistenta erau oameni de toate natiile si nu toti aveau rulota dupa ei, asa ca nu cred ca s-au bucurat cand Sambata seara au intrat in buda si r.a.h.a.t.u.l dadea pe dinafara. Nu cred ca ei si-au facut o imagine buna despre organizare.

Cineva trebuie sa poarte raspunderea pentru asta si macar minimul de conditii puteau fi asigurate si in parcul ala de asistenta, fara mari batai de cap.

 

Ce e mai important decat toate problemele de organizare ....FELICITARI CELOR CARE AU PARTICIPAT (chiar daca nu au terminat), si sa ne vedem la cat mai multe editii. :rolleyes:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bine zis atillas!

 

Poate nu trebuia sa le sar in cap organizatorilor, dar totusi e jenant ca se intampla asa. In parcul de asistenta erau oameni de toate natiile si nu toti aveau rulota dupa ei, asa ca nu cred ca s-au bucurat cand Sambata seara au intrat in buda si r.a.h.a.t.u.l dadea pe dinafara. Nu cred ca ei si-au facut o imagine buna despre organizare.

Cineva trebuie sa poarte raspunderea pentru asta si macar minimul de conditii puteau fi asigurate si in parcul ala de asistenta, fara mari batai de cap.

 

Ce e mai important decat toate problemele de organizare ....FELICITARI CELOR CARE AU PARTICIPAT (chiar daca nu au terminat), si sa ne vedem la cat mai multe editii. :rolleyes:

 

cand angajezi o firma sa, se ocupe de o anumita problema (wc, paza, etc) te astepti sa-si faca treaba, de aceea au fost angajati si platiti! nu au destule pe cap organizatorii, tre sa mai joace si rol de militian?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cand angajezi o firma sa, se ocupe de o anumita problema (wc, paza, etc) te astepti sa-si faca treaba, de aceea au fost angajati si platiti! nu au destule pe cap organizatorii, tre sa mai joace si rol de militian?

asta e ideea..presupun ca organizatorii vor face ceva in sensul asta..stiu ce neplacut e sa nu primesti ceva ptr care ai platit..stai cu gandul la ce ai tu strict de facut si esti convins ca restul isi fac treaba bine..inca o data ajung la concluzia ca te poti baza doar pe ceea ce faci tu ..din nefericire..

Editat de atillas
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...