Sari la conținut

Rotile Noastre


Postări Recomandate

Salut, baieti!

M-am trezit ca mi s-au slabit spitele la XR si ca am roata spate descentrata. Am dat roata jos si am constatat ca toate spitele sunt gripate si NU stiu cu ce sa desfac. Cheie de spite am, dar nu stiu sa centrez(principiul il stiu, dar nu am atata rabdare si experienta). Ma gandesc sa duc roata la un atelier de reparatii biciclete...poate oi gasi pe cineva care sa imi centreze roata

 

Aveti fho idee? ceva artisti care se ocupa de aceasta nobila meserie??

Parca nu s-a mai scris despre spite....de gume avem, de suspensie avem, de motoare de enduro avem...Acu hai sa facem ceva de roti. Jenti, butuci, SPITE(in mod special) si tot ce ne mai taie capul la capitolul roti

 

:bounce:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

(chiar daca sa mai discutat si pe alt topic)la valcea a trebuit sa centrez roata dupa ce am fost nevoit sa merg pe teren super-accidentat vreo 40 de km pe pana..pur si simplu roata spate fula..am dus-o la un nene care mi-a reglat-o direct pe motor..a suspendat roata si a montat langa ia un comparator..comparatorul este o unealta relativ simpla:are un ceas montat pe ea din care iese o tija..asta vine pusa pe roata si cand se invarte roata,tija fiind foarte sensibila,indica pe ceas deformarile existente..o centrare de roata dureaza in jur de 1 ora si o scoate perfect..am avut in final abateri de zecimi de mm..asa ca se pot regla rotile super bine la noi..omul este pensionar si are o meticulozitate si rabdare de chinez batran..a reusit sa indrepte toate discurile strambe de frana pe care le-am dus,sa refaca tot felul de piese rupte sau zdrobite de pe motor..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

...a reusit sa indrepte toate discurile strambe de frana pe care le-am dus...

 

Discuri de frana?

Suna interesant pentru ca exista posibilitatea ca schimband discul stramb cu unul nou, in ziua urmatoare de endureala sa il ai stramb si pe cel nou. Indreptatul devine astfel o optiune excelenta.

Ceva similar am patit cu fatza de la shea. Dupa doua fetze am renuntat sa le mai schimb si acum am pus power tape.

 

Daca tot suntem in topicul asta de "indreptat" pune si tu ceva mai multe detalii de cum se face indreptarea discurilor.

Editat de ketemeu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am avut si eu un disc de frana stramb..il simteam cum pulseaza la frane(disc fata). Mi l-a indreptat Cristakos(Cristi Bernad din targoviste) cu ciocanul si lemnul :bounce:

 

Am fo la un mosulica, care repara biciclete. S-a uitat la ea si a spus sa vin maine la 12 dupa ea. Sa vedem ce-o iesi!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am vazut ca il pune pe un plan drept de lemn si il ia cu un ciocan de lemn/cauciuc la batut..oricum iese belea,nu iti dai seama ca a fost vreodata stramb..decat sa dai banutul pe un disc nou,mai bine il indrepti pe cel vechi..

dupa fiecare tura de ciocanit,o pune pe comparator..a facut o tija cu un disc gaurit pe care monteaza discul de frana in ideea imitarii miscarii discului pe roata si tot masoara la ea..

Editat de atillas
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@atillas

unde e nenea asta si cum dau de el ? ca am roata fata nitel obosita

nenea e la valcea..lucreaza maruntisuri din astea la firma marshal(dealer arctic cat si suzuki) pe varianta de trafic greu a orasului..cand toata lumea da din umeri neputincioasa vine nenea mustaciosu si in 2 ore rezolva..e pur si simplu maniac..luni iau nr lui de telefon si il pun pe forum..apelati la el cu incredere.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

brasov:

avram iancu, coltz cu morii. E un atelier de reparatii biciclete. Toate spitele blocate, luate la rand, curatat filet si centrat 45 ron

 

Bun, si la Bucuresti? Caci si eu am vrut sa-mi echilibrez roata spate si am descoperit ca e groaznic de descentrata. Si n-am habar unde sa merg sa mi-o centrez.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bun, si la Bucuresti? Caci si eu am vrut sa-mi echilibrez roata spate si am descoperit ca e groaznic de descentrata. Si n-am habar unde sa merg sa mi-o centrez.

Rabinu 0724452023. El e mester la roti.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...