Sari la conținut

Nu Pot Lua Benzina


perseu77
 Share

Postări Recomandate

Am pe langa motocicleta si un scuter de 49 cc cu motor bineinteles 2t. M-am izbit de curand de o problema. Pana acu luam de la orice benzinarie benzina la bidon de 5l de ala pt. apa minerala. Mai de curand nu mi se mai da pe motiv ca nu mai au voie sa dea la bidoane de plastic. Ultima data mi s-a spus ca : Ne pare rău, dar nu servim la bidon de plastic, trebuie obligatoriu canistra.

Am fost pe la Praktiker si am vazut mai multe tipuri de canistre. Am luat una de plastic,ca era mai ieftina, 14,5 Ron fata de una de tabla care depasea 50 RON.

Merg la benzinarie si surpriză! Nu iti dam pt. ca e canistra de plastic. Am cautat si pe DEX on line definitia cuvantului canistra si acolo spune asa... recipient din tabla, mase plastice, etc intrebuintat la stocarea benzinei, laptelui, vinului, cu inchidere etanÂşă. Deci...sa inteleg ca cele din mase plastice sunt folosite la transportu laptelui?? Bagami-aÂş măna undeva ca ma apuca dracii. :bounce:

Ca solutie temporara am facut astfel: am scos benzina din rezervorul motocicletei,care este fara Pb, pe cand mie imi trebe la scuter benzina cu Pb, (Premium).

Ce e de facut? La ce mai e buna canistra aia de plastic daca benzina nu pot cara cu ea?

Canistra e identica cu cea din fotogr. de mai jos.. :rock:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Frate...e oarecum un topic inutil. Trecem mai departe...

 

Nu te mai lasa sa pui in sticla cam de cand au instalat camere adica cam de mult timp.

 

Apoi la faza cu plumbul...din contra: trebuie benzina fara PB si mai e faza aia ca nici nu mai exista de ceva vreme incoa' benzina cu plumb.

 

Imi pare rau ca ai dat banii degeaba pe canistra, da e nasol sa scrie canistra si sa nu-ti dea gaz.

 

Rezolvarea: eu de exemplu iau benzina in sticla de 5l de care ziceai tu (dar cu masina). trag masina la pompa, ma uit atent de camere, si pun si eu in bidon ca si cum as pune in rezervor(in portbagaj e bidonul). Daca comenteaza cineva il iei cu miloaga.

 

Si paulchen rezolvarea ta nu e buna...ce afacere ai facut? Iei benzina proasta de la o firma fantoma. Si? Uite eu am fost la tara si acolo eram obligat sa iau de la firm fantoma pentru ca nu exista in rest. Si? M-a lasat la 30 km de casa. A trebuit sa imping la el pe coaste.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu iti da benzina in canistra de plastic, e ciudat, dar la scutere dc da ca are rezervor din plastic, sau ca nu se vede ce e :bounce: La unele scutere ca cele chinezesti are din tabla...

 

Nu poti sa ei benzina din rezervorul de la motor si bagi in scuter ?

Editat de cosx25
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Tu sti motivul pentru care nu se da in sticla?

 

Trece usor lumina prin ea, adica se incalzeste destul de repede. Plus de-asta (daca o sa ziceti ca si tabla se incalzeste) mai adaug ca este un material foarte moale, se formeaza presiune mare in interior(daca ti cateva zile in sticla benzina) cand o desfaci sfaraie si se aude clar cum ies gazele.

 

Pe scurt: poate lua foc mult mai usor si chiar exploda.

 

Acum de ce e rezervorul de plastic?

 

E mai gros fata de sticla, mai rigid, e pus pe un suport fix, ferit de lumina si vaporii nu se pot acumula datorita circuitului catre carburator(vid in rezervor)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

e simplu...unde vezi pompa libera, te duci repede si pui benzina, fara sa stai la discutii cu nimeni. dupa ce o umpli, o lasi pe loc, te duci si platesti, o iei si pleci. daca ai apucat sa pui in ea, nu mai spune nimeni nimic. daca nu ai pompa libera, ii rogi rumos sa te lase ca ai ramas cu masina in pana de benzina. de obicei tine :bounce:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

daca stii sa bagi vrajeli....iti da.Dupa ce te vede cu benzina in sticla,ce face?Am bagat de multe ori benzina de la benzinarii "fantoma" si nu so intamplat nimic....Intradeavar ii ff periculos sa bagi benzina in sticle de plastic,dar...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Tu sti motivul pentru care nu se da in sticla?

 

Trece usor lumina prin ea, adica se incalzeste destul de repede. Plus de-asta (daca o sa ziceti ca si tabla se incalzeste) mai adaug ca este un material foarte moale, se formeaza presiune mare in interior(daca ti cateva zile in sticla benzina) cand o desfaci sfaraie si se aude clar cum ies gazele.

 

Pe scurt: poate lua foc mult mai usor si chiar exploda.

 

Acum de ce e rezervorul de plastic?

 

E mai gros fata de sticla, mai rigid, e pus pe un suport fix, ferit de lumina si vaporii nu se pot acumula datorita circuitului catre carburator(vid in rezervor)

 

si mai este un motiv, care nu este prea vizibil: sarcina electrostatica ce se creaza atunci cand benzina se scurge pe peretii recipientului de plastic (canistra, bidon de 5 sau 2 litri). in anumite conditii, aceasta se descarca printr-o scanteie si...va inchipuiti rezultatele

acum este la fel de adevarat ca, majoritatea autoturismelor de azi au rezervorul din plastic, ca si unele modele de motociclete. probabil ca plasticul respectiv este antistatic, sau ceva de genul asta...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am zile care nu ies deloc cu scuteru in oras si cea mai apropiata benzinarie de cartierul de case unde stau eu este un petrom de unde RAR mai iau benzina , daca nu ma duc mai incolo spre oras la RomPetrol si acolo imi dau baietii aia fara nici o problema , bine dar ii si cunosc :bounce:

 

Imi pare rau ca ti-ai luat "canistra" aia degeaba.

Eu cand ma duceam de exemplu la Petromul ala il luam cu : Hai sefule pune-mi si mie niste benzina aici in bidonu asta ca am ramas fara benzina la scuter. Si imi zicea de fiecare data , du-te la casa si plateste ca ti-l pun eu in masina.

 

Incearca si tu :rock:

 

bafta! :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

fata de una de tabla care depasea 50 RON.

Cea de 10 litri e 70 RON, iar cea de 20 de litri e 80 RON (daca tin minte bine, nu sunt 100% sigur)

Parerea mea e ca nu-i asa de tragic. Eu stiam problema cu plasticul de aceea am luat direct canistra de metal de 10 litri. Iar dupa aceea mi-am dat seama ca-i prea putin si am mai luat una de 20 de litri. Asa deja ca pot sa iau deodata 30 de litri asa nu trebuie sa ma duc la benzinarie numai din 2 in 2 saptamani. :bounce:

Odata cumperi o canistra de metal si gata.

Editat de F_Krisztian
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

lasa ca la mine in oras numai gasesc eco premium numai fara plumb dar e bun si ala :rock: cat despre canistra asa fac si eu cand mere tata in oras iau fostul bidon de ulei de 5 litri transformat in bidon de benzina sil tinem in portbagaj :D dar poti sa faci si metoda asta te duci cu motorul si cu sticla de 5 litri si cand vezi o pompa mai ferita de casa si libera te duci acolo si faci plinu dupa aia numai au ce sa zica :bounce: lasa ca se rezolva nu trebe neaparat canistra cand nu se uita poti folosi si flacon si cat despre benzina fara plumb stai linistit ca de 2000 si ceva de kilometri in ragalia mea cu pedale pun numai fara plumb ca numai de aia gasesc in oras si mere bine.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Esti foarte prost informat, benzina cu plumb nu se mai gaseste de multa vreme in benzinarii (cativa ani). Si oricum, la 2 timpi chiar nu conteaza daca cifra octanica e suficienta. Asa ca poti sa mergi linistit cu benzina din motocicleta.

si atunci benzina premium de care ii?

si conteaza pentru ca la un moped cu pedale carei faci tu amestecu de ulei trebuie benzina cu plumb.....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

si conteaza pentru ca la un moped cu pedale carei faci tu amestecu de ulei trebuie benzina cu plumb.....

ia zi,de ce?

banuiesc ca in cazul asta,daca ai bagi benzina fara plumb,se intampla unul din urmatoarele fenomene:

-explodeaza carburatorul

-ataca garniturile si le mananca

-respinge uleiul in 2T si nu se amesteca cu el (se comporta ca apa)

-fisureaza rezervorul,furtunele de benzina

-ataca si topeste bujia

-distruge segmentii

Editat de dezkreator
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu am bagat benzina fara plumb la un piaggio cu pedale si mi so dus tot motoru....deci incearca si tu sa te lamuresti :bounce:))

 

era moped emo...

 

nu conteaza daca e cu plumb/fara decat daca ai catalizator pe moped (catal. se infunda de la benzina cu plumb) si cum tricicleta ta cu pedale este non-euro, no worries :rock:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

era moped emo...

 

nu conteaza daca e cu plumb/fara decat daca ai catalizator pe moped (catal. se infunda de la benzina cu plumb) si cum tricicleta ta cu pedale este non-euro, no worries :cheers:

emo....am zis ca am bagat odata nu ca am.....fa diferentea....si nu tre sa fi cu pwla p sus.....sapt trecuta am cumparat la fratemio benzina cu plumb de la ceva benzinarie mai nashpa ca se da la tara cu ceva moped.....happy?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ba daca benzina se numeste premium 95 nu inseamna ca e cu plumb, scrie undeva benzina cu plumb la pompa aia de unde cumperi tu? ia intreaba-l pe nenea ala daca are plumb in ea si cere-i raportul de aditivare ca sa vezi cu ochii tai, nu mai mai freca cu plumbul tau !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu am bagat benzina fara plumb la un piaggio cu pedale si mi so dus tot motoru....deci incearca si tu sa te lamuresti :cheers:))

 

 

 

dute mah de aici asta nu am mai auzit :banana:)))))))))))))))))) scuze ca zic dar de unde esti frate din munti??ce idei aveti:)))))))))))))))))motorul ala sa stricat din alte cauze nu din cauza benzinei poate de bine ce a fost intretinut!!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator lznicu
Am pe langa motocicleta si un scuter de 49 cc cu motor bineinteles 2t. M-am izbit de curand de o problema. Pana acu luam de la orice benzinarie benzina la bidon de 5l de ala pt. apa minerala. Mai de curand nu mi se mai da pe motiv ca nu mai au voie sa dea la bidoane de plastic. Ultima data mi s-a spus ca : Ne pare rău, dar nu servim la bidon de plastic, trebuie obligatoriu canistra.

Am fost pe la Praktiker si am vazut mai multe tipuri de canistre. Am luat una de plastic,ca era mai ieftina, 14,5 Ron fata de una de tabla care depasea 50 RON.

Merg la benzinarie si surpriză! Nu iti dam pt. ca e canistra de plastic. Am cautat si pe DEX on line definitia cuvantului canistra si acolo spune asa... recipient din tabla, mase plastice, etc intrebuintat la stocarea benzinei, laptelui, vinului, cu inchidere etanÂşă. Deci...sa inteleg ca cele din mase plastice sunt folosite la transportu laptelui?? Bagami-aÂş măna undeva ca ma apuca dracii. :cheers:

Ca solutie temporara am facut astfel: am scos benzina din rezervorul motocicletei,care este fara Pb, pe cand mie imi trebe la scuter benzina cu Pb, (Premium).

Ce e de facut? La ce mai e buna canistra aia de plastic daca benzina nu pot cara cu ea?

Canistra e identica cu cea din fotogr. de mai jos.. :banana:

 

Acelasi tip de canistra de plastic este si in Occident si nu mai comenteaza nimeni. Am avut si eu o data problema asta si i-am aratat ca e canistra pt benzina dar din plastic. Daca nu intelege da-i cu ea in cap, o gramada de statii de benzina vand tipul asta de canistra.

 

In ceea ce priveste benzina fara plumb...nu afecteaza motoarele de nici un fel. Merg pe benzina fara plumb de o gramada de ani si nu am avut nici o problema, nici la scutere cu pedale sau fara, nici la moto si nici la auto.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...