Sari la conținut

Motor De F10 Pe Gopop


Cavaleru
 Share

Postări Recomandate

am un scuter gopop si in curte zace plin de praf un f10 fara acte (nu e furat :D )

 

pot sa pun motorul de pe malaguti pe gopop? e un gopop runner, ma gandesc ca acestea fiind copii ale scuterelor italiene e posibil sa fie copiat chair mai mult decat motorul, chiar si transmisia.

 

ce parere aveti?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am un scuter gopop si in curte zace plin de praf un f10 fara acte (nu e furat :rolleyes: )

 

pot sa pun motorul de pe malaguti pe gopop? e un gopop runner, ma gandesc ca acestea fiind copii ale scuterelor italiene e posibil sa fie copiat chair mai mult decat motorul, chiar si transmisia.

 

ce parere aveti?

 

Normal ca merge...s-ar putea sa fie nevoie sa schimbi rulmentii de la prinderi cu unii care se potrivesc..in rest..e doar vorba de suruburi si saibe :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ar fi bine sa fie atat de simplu mai ales ca la gopop-ul asta cureaua are tendinta sa cedeze dupa 3-4000 km.

sau asa e normal??

 

cineva mi-a spus ca ar trebui sa tina cel putin 10.000 la un scuter non china

 

 

maine le iau si le pun unu langa altu sa pipai si masor. cine stie poate chiar ar merge :D

 

 

afecteaza cu ceva , in acte ma refer, faptul ca pun alt motor?

 

roata de la f10 de cat e? ca mie imi pare mai mica decat cea dp gopop, pot sa o pastez pe cea originala?? sau afecteaza transmisia??

 

 

acum am afat ce s-a intamplat cu f10, cineva a pus bateria pe invers si a pus contactu si a pasat starterul. binenteles ca ceva a cedat. ce poate fi?

cand am pus o baterie mai obosita pe el si am dat o cheie a facut un zgomot ca si cum ar roti dar s-a oprit.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am studiat azi cele 2 scutere. prinderea basculei difera. gopop-ul o are undeva jos in capatul transmisiei, iar f10-ele o are deasupra pe la jumatate.

 

trebuie sa demontez gopopup lana la cadru sa vad daca pot suda prinderi pt transmisia de la f10

Editat de Cavaleru
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am studiat azi cele 2 scutere. prinderea basculei difera. gopop-ul o are undeva jos in capatul transmisiei, iar f10-ele o are deasupra pe la jumatate.

 

trebuie sa demontez gopopup lana la cadru sa vad daca pot suda prinderi pt transmisia de la f10

Eu zic ca o sa zbori cu el in santz :D) bineinteles ca nu-ti doresc asta :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

sa fim siceri...gopop-ul este mai frumos decat malaguti f10, eu zic ca ar fi fff frumos de i-ai pune motorul...

ar merge bine, problema ar fi la o cazatura sau un accident cand carenele s-ar face cam praf...(calitate chinezeasca)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu zic ca o sa zbori cu el in santz :D) bineinteles ca nu-ti doresc asta :D

 

 

nu se va intampla asta. inca ma gandesc ce si cum sa fac!

 

mai bine repari F10-le decat sa reconditionezi chinezaria :D

 

 

nu stiu daca am de unde sa fac rost de acte pt F10

 

sa fim siceri...gopop-ul este mai frumos decat malaguti f10, eu zic ca ar fi fff frumos de i-ai pune motorul...

ar merge bine, problema ar fi la o cazatura sau un accident cand carenele s-ar face cam praf...(calitate chinezeasca)

 

 

f10 nu are decat 1 loc asta nu imi place. F10 e mai costisitor de reconditionat lipsesc carena fata, shaua trebuie retapitata, faruri lipsa etc

 

as pune motoru de f10 pt faptul ca e malaguti si nu gopop. d-asta m-as complica.

 

oricum am un TDM care asteapta sa il incalec dar pana iau A-ul tre sa ma descurc cu scuteru :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu se va intampla asta. inca ma gandesc ce si cum sa fac!

 

 

 

 

nu stiu daca am de unde sa fac rost de acte pt F10

 

 

 

 

f10 nu are decat 1 loc asta nu imi place. F10 e mai costisitor de reconditionat lipsesc carena fata, shaua trebuie retapitata, faruri lipsa etc

 

as pune motoru de f10 pt faptul ca e malaguti si nu gopop. d-asta m-as complica.

 

oricum am un TDM care asteapta sa il incalec dar pana iau A-ul tre sa ma descurc cu scuteru :D

in cazul asta... "tuneaza" gopopul..dar ai grija ca la o cazatura astea se cam fac "praf"

 

succes la tuningareala :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

De ce nu repari gopop-ul, ca e mai simplu, vinzi motorul de f10 si iti ei motor ptr gopop sau faci schimb, decat sa faci un prototip care nu e nici legal si nu o sa tina mult. Cu actele de la gopop ce faci ca o sa fie false, nu mai e in 4T.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

De ce nu repari gopop-ul, ca e mai simplu, vinzi motorul de f10 si iti ei motor ptr gopop sau faci schimb, decat sa faci un prototip care nu e nici legal si nu o sa tina mult. Cu actele de la gopop ce faci ca o sa fie false, nu mai e in 4T.

 

 

pt ca la gopop repari una si se strica alta. ma exaspereaza. cablu de kilmetraj rupt dupa numai 300km montat in service.

 

inca incerc sa fac rost de acte pt f10, sa vede daca reusesc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu am talonul de la un F10 dar e scanat dupa original, de la F10 al meu, eu am reusit dupa el sa fac acte la F12 si daca te pricepi putin iese ca originalul, politia nu isi dadea seamna :scratch:

Daca il vrei sa imi spui si ti-l trimit prin ce vrei mess, email...

 

P.S. Bun tare e un F10, am avut si eu si nici nu prea stiam ce ala scuter, am facut cam 8000 km numai eu, el avea 28000 cand lam cumparat si tot era bun.

Editat de cosx25
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...