Sari la conținut

Nah, Ca "mi-am Luat-o" Si Eu


Kosh
 Share

Postări Recomandate

Adevarata problema, in statutul de "victima" este faptul ca am subestimat o situatie, in cazul de fata, un viraj de dreapta.

Initial am crezut ca o iau, dupa care m-am panicat si am intrat pe frane prea mult.

Trebuia sa aplec motocicleta mai mult.

 

Nu imi aduc aminte de ce nu am franat mai din timp, poate mi s-a parut ca, "colegul" din spate e prea aproape si n-am vrut sa-l pun in dificultate. Nu-mi amintesc exact...

Cert este ca, de cate ori am mers singur, nu mi s-a intamplat asa ceva.

Intodeauna iau un viraj cu o viteza mai mica decat cred eu ca pot sa-l iau.

 

Nu aveam 200km/h... daca aveam 90, nu am incercat sa fac acrobatii, nu m-a surprins motocicleta.

Motocicleta de fata, o cunosc destul de binisor: e si cuminte, e si criminala. Stiu "cei poate pielea", si, prin urmare, nu am plecat niciodata neechipat indiferent de distanta, scopul calatoriei sau caldura de afara.

 

1. Nu m-a surprins motocicleta, ci o situatie.

 

PS: ar trebui sa ies din Bucuresti mai des...

 

Avand aceeasi motoreta ca a ta iti spun sigur ca ai facut o greseala de incepator...si eu ma trezeam la fel ca tine - numai ca eu inainte sa merg cu cei avansati m-am dus si am exersat franele de siguranta, am facut cursul de pe amckart si tot asa.

 

Mai ai mult sa-ti inveti motoreta, uneroi ma mai surprinde si pe mine, dar macar stiu cum sa o controlez pentru ca am luat-o usor.

 

 

Multumesc pentru incurajari.

 

Asa, for the record, mi-am adus aminte ce s-a intamplat:

 

Am depasit un pluton de peste 3 motociclete, avand viteza lejer 130km/h (poate chiar 140) cand m-a surprins curba.De ce m-a surprins? Am astigmatism (imposibilitate de focalizare a detaliilor aflate la distanta) si nu purtam ochelarii (deh, nu intra ramele in casca).

Cand m-am trezit in curba, eram sigur ca nu pot s-o iau la viteza aceea, prin urmare am franat cu ambele roti mentinand motocicleta dreapta. In momentul in care roata fata a atins zona nisipoasa de pe marginea drumului (contrasens), am pierdut aderenta si m-am trezit pe jos.

 

Ceea ce a o facut tu este cam nasol pentru incepator. Chiar weekendul asta in plimbarea care s-a facut pe fagaras, intre sinaia si brasov am depasit si eu la limita o masina si am intrat intr-un ac de par foarte tare. Sincer? Nici nu am atins frana spate, doar fata si m-am lasat cu motoreta.

 

Data viitoare sa num ai faci d-astea ca inca esti in stadiul de invatare a motoretei si a mersului pe 2 roti.

 

Daca aveam si inspiratia ca la un moment dat sa ies de pe frane si s-o aplec, sunt convins ca poate m-ar fi scos bine.

 

Ti-ai raspuns singur la ce ai gresit.

 

Salut.

Ideea e ca am mai mers in grup cu ei, si am ramas in spate.

Ei s-au dus in fata (ma rog, "au mers normal"), eu am ramas mai la urma, si nu s-a intamplat nimic.

Nu mi s-a intamplat niciodata sa simt nevoia sa tin pasul cu ei.

Am zis, asta e, sunt mai avansati, si nu merita sa ma risc.

Eu, intodeauna am mers in ritmul meu. Daca mi se parea mie ceva suspect, mergeam si cu 60-70 p'afara.

Oricum, stiam ca ma asteapta la benzinaria Petrom (parca) de la intrare in Oltenita, iar, la intoarcere, la capatul tramvaiului 34, chiar la iesire din Popesti Leordeni.

 

Daca eram la capatul plutonului, in cazul de fata, era mai bine, pentru ca VEDEAM curba.

Daca venea masina din fata, iar era bine: vedeam lumina pe camp, si iar, VEDEAM curba.

Aici a fost problema, am vazut virajul prea tarziu, mama lor de ochelari...

 

Intotdeauna sa ramai la coada....pentru ca in mijloc ori ii incurci ori tragi tare dupa ei, daca tu zici ca poti sa te abtii sa nu alergi dupa ei, mergi in spatele lor si cu asta basta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 95
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

O casca Shoei sau Arai, ca de la asta "m-am cam resimtit".

 

eu nu m-as astepta la minuni de o casca precum arai sau shoei. pur si simplu pentru ca toate castile folosesc cam aceleasi materiale si principii. nu am nici arai nici shoei nici hjc

 

cat despre condusul noaptea, eu nu merg tare decat pe drumul pe care stiu ca are asfalt bun si pe care l-am facut de mult ori. in rest, chasing cars sau viteza mica.

 

si intr-adevar mersul in grup e periculos, pt ca o parte din atentie se duce la ceilati motoristi. mai bine ramai in urma, si atunci o sa poti merge mai tare si mai in siguranta, pt ca vei conduce ca si cum ai fi singur. si nici colegii nu vor trebui sa te astepte la benzinarii, pentru ca daca nu exageraza cu viteza, o sa te poti tine dupa ei. ideea e sa nu fii in grup, ci sa te simti singur. una peste alta, ma bucur ca ai scapat ieftin. am intrat si eu pe contrasens si imi cam ingheata sangele cand ma gandesc la ce s-ar fi putut intampla

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu nu m-as astepta la minuni de o casca precum arai sau shoei. pur si simplu pentru ca toate castile folosesc cam aceleasi materiale si principii. nu am nici arai nici shoei nici hjc

 

cat despre condusul noaptea, eu nu merg tare decat pe drumul pe care stiu ca are asfalt bun si pe care l-am facut de mult ori. in rest, chasing cars sau viteza mica.

 

si intr-adevar mersul in grup e periculos, pt ca o parte din atentie se duce la ceilati motoristi. mai bine ramai in urma, si atunci o sa poti merge mai tare si mai in siguranta, pt ca vei conduce ca si cum ai fi singur. si nici colegii nu vor trebui sa te astepte la benzinarii, pentru ca daca nu exageraza cu viteza, o sa te poti tine dupa ei. ideea e sa nu fii in grup, ci sa te simti singur. una peste alta, ma bucur ca ai scapat ieftin. am intrat si eu pe contrasens si imi cam ingheata sangele cand ma gandesc la ce s-ar fi putut intampla

 

Salut.

M-as astepta totusi ca un Arai sau Shoei sa disperseze mai bine forta impactului, caci de la HJC-ul asta m-am cam resimtit vreo doua zile.

Bani mai multi, ar trebui sa insemne materiale de calitate mai buna. O sa ma documentez bine inaintea achizitionarii.

Avand in vedere ca nu sunt bine informat despre acest subiect, parerea de mai sus e mai mult o opinie personala.

Sper, doar ca sa nu fie cum am citit pana acum: bani mai multi = confort mai mult.

Prefer sa mai sacrific din confort decat sa ma doara capul 2-3 zile, la o cazatura la 80km/h, pe pamant. Ca daca era pe asfalt, mai ziceam...

Acuma deh', nici la minuni nu te poti astepta. Este totusi un impact violent si fortat. Energia impactului trebuie sa se disperse cumva.

 

 

Cat, despre mersul in grup, iti dau dreptate 100%. Intr'adevar o parte din atentie se duce catre ceilalti participanti ai grupului. Cel mai bine e sa mergi in ritmul tau.

Multumesc pentru sfaturi si gandurile bune. :laugh:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Numai aiurea vorbesti. :laugh:

Sincer, n-am inteles nimic din faza cu orgasmele. Probabil ai vrut sa spui urmatoarele... Ca atunci cand ai scris, tocmai ai avut un orgasm intelectual ale carui spasme au dat nastere acestor cuvinte fara logica.

...Si l-ai mai injurat si pe omul asta aiurea pentru ca... facea conversatie?! Am eu o banuiala ca s-ar putea sa fii un user de pe aici care acum foloseste alt nick.

Oricum, faptul ca tii sa fii bagat in seama nu doar de mine, cum crezusem, ci si de alti baieti de pe aici, imi intareste convingerea ca esti... "in cautare de afectiune". :) :) :D

Am alt user pt ca pe-ala dinainte mi l-au 'banned' pe niste motive aiurea. Iti dau eu love daca vrei tie si la tot neamu tau multiorgasmic ca tot te bagi in seama peste tot imputit mic.Ma tot provoci de iar o sa-mi iau ban, cretinoidule.Tu faci conversatie peste tot, ai n-ai treaba te bagi ca mararu'n ciorba, le dai sfaturi la toti !

Da-le sfaturi la aia de le cer, nu te baga peste tot prezervativule !

Editat de alnaibii
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am alt user pt ca pe-ala dinainte mi l-au 'banned' pe niste motive aiurea. Iti dau eu love daca vrei tie si la tot neamu tau multiorgasmic ca tot te bagi in seama peste tot imputit mic.Ma tot provoci de iar o sa-mi iau ban, cretinoidule.Tu faci conversatie peste tot, ai n-ai treaba te bagi ca mararu'n ciorba, le dai sfaturi la toti !

Da-le sfaturi la aia de le cer, nu te baga peste tot prezervativule !

Am impresia ca tu vrei sa facem o orgie intelectuala. :)

Iti doresti atat de mult sa mictionez asupra ta prin cuvinte ce nu-mi fac cinste?

Faptul ca tu esti incapabil a intelege spusele mele, nu te indreptateste cu nimic sa ma jignesti. Probabil ca sunt eu mult prea abstract pentru tine in exprimare... Probabil ca, mai intai, trebuie sa termini scoala primara ca sa ma intelegi... Dar asta nu este nicidecum vina mea, ci este vina parintilor tai care nu te-au batut atunci cand trebuia. ...O spune, din cate se pare, chiar Sfantul Apostol Petru: "Cine-si iubeste copiii, nu-i fereste de bat". :) Chiar imi pare rau pentru tine ca n-ai fost batut, pentru ca asta a lasat grave urmari asupra psihicului tau.

...Si cum vad ca de iubire, de afectiune duci tu lipsa, eu ma ofer sa "ti-o dau" din toata inima mea.

Stiu ca-ti va fi foarte greu sa intelegi cele ce le-am scris aici, dar incearca sa citesti mai mult printre randuri si poate vei pricepe si tu ceva.

Eu iti doresc multa sanatate si... Hai sa ne oprim aici ca suntem jenanti. :laugh:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am impresia ca tu vrei sa facem o orgie intelectuala.

Iti doresti atat de mult sa mictionez asupra ta prin cuvinte ce nu-mi fac cinste?

Faptul ca tu esti incapabil a intelege spusele mele, nu te indreptateste cu nimic sa ma jignesti. Probabil ca sunt eu mult prea abstract pentru tine in exprimare... Probabil ca, mai intai, trebuie sa termini scoala primara ca sa ma intelegi... Dar asta nu este nicidecum vina mea, ci este vina parintilor tai care nu te-au batut atunci cand trebuia. ...O spune, din cate se pare, chiar Sfantul Apostol Petru: "Cine-si iubeste copiii, nu-i fereste de bat". :laugh: Chiar imi pare rau pentru tine ca n-ai fost batut, pentru ca asta a lasat grave urmari asupra psihicului tau.

...Si cum vad ca de iubire, de afectiune duci tu lipsa, eu ma ofer sa "ti-o dau" din toata inima mea.

Stiu ca-ti va fi foarte greu sa intelegi cele ce le-am scris aici, dar incearca sa citesti mai mult printre randuri si poate vei pricepe si tu ceva.

Eu iti doresc multa sanatate si... Hai sa ne oprim aici ca suntem jenanti.

Vai ce limbaj elevat domnu motosticlist, telectualu ! Ai luat una mica in drum spre casa cu mopedu ?

Pe-aia n-o stiai "Cine ridica sabia, de sabie va pieri ! "

Pe tine te-au batut comunistu pulyi, de ti-au stricat creierii aia ? De-aia umbli acum dupa recunoastere p-acilea prin toate posturile vrei "agitatie" , poponarule!

Du-te acasa si ia-i la omor, pune batzu pe ei dobi ! :bounce:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vai ce limbaj elevat domnu motosticlist, telectualu ! Ai luat una mica in drum spre casa cu mopedu ?

Pe-aia n-o stiai "Cine ridica sabia, de sabie va pieri ! "

Pe tine te-au batut comunistu pulyi, de ti-au stricat creierii aia ? De-aia umbli acum dupa recunoastere p-acilea prin toate posturile vrei "agitatie" , poponarule!

Du-te acasa si ia-i la omor, pune batzu pe ei dobi ! :bounce:

 

Foarte urat vorbesti si scrii dl. "al naibii". Ce ai cu omul ala? Esti din Craiova si, dupa vocabularul pe care-l folosesti fata de colegii de pe forum, cred ca esti unul dintre cei care au participat la inmormantarea tiganului interlop "caiac". Deja te vizualizez: tuciuriu, burtos, cu tricou negru din nylon, ras in cap, cu 3-4 cute de grasime pe ceafa si, de ce nu, cu un lant aurit la gat. Daca ai si Q7 sau X5, esti unul dintre reprezentantii de vaza ai majoritatii rrome din Craiova. Intrebarea este: ce cauti tu aici?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ce sa mai zic?! Vechea poveste pentru care ma injura toti.

Ai permis de nici macar 1an si... ZX6R.

Si tu ai totusi o varsta. Credeam ca astia mai batrani sunt cu capul pe umeri.

Bine ca esti sanatos...

Wa categorie, deja ma ingrijoram, erau 3 reply-uri la topic si tu nimic. Da' vaz ca esti vigilent 24/7.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vai ce limbaj elevat domnu motosticlist, telectualu ! Ai luat una mica in drum spre casa cu mopedu ?

Pe-aia n-o stiai "Cine ridica sabia, de sabie va pieri ! "

Pe tine te-au batut comunistu pulyi, de ti-au stricat creierii aia ? De-aia umbli acum dupa recunoastere p-acilea prin toate posturile vrei "agitatie" , poponarule!

Du-te acasa si ia-i la omor, pune batzu pe ei dobi ! :laugh:

"Pe tine te-au batut comunistu pulyi, de ti-au stricat creierii aia ?"

...Cine? Ce? Cum?

Cred ca unele fraze ar fi bine sa le si traduci ca sa inteleg si eu ce vrei sa spui. Tu, avand acest "nick" deosebit, simti nevoia sa iesi oarecum in evidenta si te inteleg. Dar sa stii ca "al naibii" spuneam cand eram mic si chiar nu esti deloc inspaimantator, mai ales d.p.d.v. intelectual.

Faza cu "poponarul" mi-a mai spus-o cineva... Eu zic sa va luati amandoi de manuta si sa va priviti cu tandrete ca, de obicei, cine striga...

 

Wa categorie, deja ma ingrijoram, erau 3 reply-uri la topic si tu nimic. Da' vaz ca esti vigilent 24/7.

Ai facut si tu 1an de categoria"A". Pana acum ai fost un incepator pe motor de 600. ...Normal ca faci front comun cu restul. :P

 

Ete, fwt curioshi ca tine sau bagacioshi ca categoria - ma scuzati n-am gasit alta alaturare ca care sa se potriveasca voua doua ! Multa lova, lova ! :bounce:

Din cate imi amintesc eu, tu esti cel care s-a bagat in seama cu mine si mi-a adresat primele cuvinte si nu invers. Deci cine-i bagacios? Eu zic sa te iei singur la...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

"Pe tine te-au batut comunistu pulyi, de ti-au stricat creierii aia ?"

...Cine? Ce? Cum?

Cred ca unele fraze ar fi bine sa le si traduci ca sa inteleg si eu ce vrei sa spui. Tu, avand acest "nick" deosebit, simti nevoia sa iesi oarecum in evidenta si te inteleg. Dar sa stii ca "al naibii" spuneam cand eram mic si chiar nu esti deloc inspaimantator, mai ales d.p.d.v. intelectual.

 

 

Din cate imi amintesc eu, tu esti cel care s-a bagat in seama cu mine si mi-a adresat primele cuvinte si nu invers. Deci cine-i bagacios? Eu zic sa te iei singur la...

Spuneai ca nu m-au batut parintzii si de-aia vorbesc urat cu tine.Pe tine te bat ? Itzi place ? Nu m-au batut nici mie nu-mi place sa bat oameni decat daca nu am incotro. Tot dai cu vorbe de duh : "Ce tie nu-ti place altuia nu-i face!"

Da, probabil si Al Pacino tot de-aia ! Sa-ti traduc ? Acum potzi sa spui Al Pacino sau doar cand erai mic ?

 

Te bagi in toate posturile oamenilor tzi-au spus-o atatzia ti-am spus-o shi eu: lasa-neeeeeee, lasa-neeeeeeeee ! Mai tii acuma shi socoteala (valeu, am comis-o din nou - asta e gata tradusa sper s-o intelegi ! :bounce: ) cui a facut un an de 'A' sau 'B' whatever !

Pe scurt : fii in continuare vigilent 24/7 dar lasa-neeeeeeeee, lasa-neeeeeeeee !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut.

Vai ce mi-am luat-o...

Ma intorceam de la Oltenita, aseara, insotit fiind de cativa "bercenari", cand, la o curba de dreapta, am comis-o.

N-aveam cine stie ce viteza, stiu doar ca la un moment dat mi-a fugit de spate...m-a scos de pe viraj.

Oricum am intrat prea tare in curba.

 

Eu sunt ok, am avut echipament: casca, geaca de piele cu protectii hard, manusi, genunchiere lungi peste tibie, pantaloni scurti (plasa) cu protectii si cisme pana la jumatatea tibiei.

 

E prima mea cazatura la viteza mai mare.

Motocicleta e ok, mai putin carenele pe dreapta (fisurate) si semnalul spart. Oricum am s-o duc la "doctor" sa vad daca n-are ceva ascuns. M-am uitat la ea, si, ochiometric, e ok.

Echipamentul... e destul de "sifonat" de julituri, insa nu adanci; casca, trebuie schimbata oricum.

 

Vina este a mea (am franat prea tarziu, si prea lung), si bine draq ca n-am avut masina pe contrasens. Dar mai bine aveam, caci m-am obisnuit sa franez mai mult decat de obicei (si din timp), atunci cand am masina pe contrasens. M-am obisnuit asa, de teama sa nu ma trezesc cu el in fata.

 

Mi-am invatat lectia, the hard way.

Faza tare este ca dimineata, am zis sa nu mai iau pe mine pantalonii scurti cu protectii deoarece ii spalasem si nu au apucat sa se usuce complet peste noapte. Dar tot i-am luat, de teama sa nu se intample ceva. Si, iata ca s-a intamplat.

N-aveti idee ce ma bucur acum ca i-am avut pe mine. Pantalonii care-i aveam deasupra plasei, s-au facut sita.

 

Si acum autocritica:

 

Cauza accidentului: subestimarea unui viraj de dreapta.

Motivul: depasirea limitelor proprii.

Invatatura: NEVER THAT SHIT AGAIN.

 

 

P.S. Purtati echipamentul, caci eu, daca nu-l aveam, o beleam rau de tot.

Daca arunci o privire pe casca, geaca si manusi ... :bounce:

 

Foarte bine ca ai avut echipamentul. La cat de sifonat arata nu stiu cum era daca nu il aveai. E bina ca gandesti matur si ca incerci sa inveti din o cazatura ca asta. Cu cauza si motivul is de acord, da cu invatatura nu prea....acolo sa scrii "All the gear all the time" sau "Echipament complet tot timpul", si apoi ce ai zis tu...

Intr-adevar, daca nu franai si te inclinai mai tare (in momentul cand erai deja in viraj si ti-ai dat seama ca ai intrat prea tare) puteai sa scapi. Depinde si ce viteza aveai .....mai bine incerci sa te inclini mai tare decat sa franezi cand intri prea tare intr-un viraj. E probabilitatea mult mai mica sa cazi. ....poate daca franezi doar cu spatele foarte fin atunci nu risti sa cazi....dar in situatii de urgenta numai fin nu esti. Chestiile astea trebuie stiute de dinainte foarte clar pt ca in caz de urgenta, creierul foloseste solutia care ai considerat-o corecta cand ai citit pe forum sau in carti.

Am patit de cateva ori si eu la inceput....si noroc ca am apucat sa citesc ceva pe forum despre treaba asta si stiam ca nu am voie sa ating frana fatza, asa ca m-am inclinat si mai tare (desi mi-a fost frica) si am scapat.... Data urmatoare am franat mai devreme si nu am mai intrat tare in curba :laugh:

Bine ca esti teafar!

Asfalt curat si uscat!

Editat de vladut50
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Spuneai ca nu m-au batut parintzii si de-aia vorbesc urat cu tine.Pe tine te bat ? Itzi place ? Nu m-au batut nici mie nu-mi place sa bat oameni decat daca nu am incotro. Tot dai cu vorbe de duh : "Ce tie nu-ti place altuia nu-i face!"

Da, probabil si Al Pacino tot de-aia ! Sa-ti traduc ? Acum potzi sa spui Al Pacino sau doar cand erai mic ?

 

Te bagi in toate posturile oamenilor tzi-au spus-o atatzia ti-am spus-o shi eu: lasa-neeeeeee, lasa-neeeeeeeee ! Mai tii acuma shi socoteala (valeu, am comis-o din nou - asta e gata tradusa sper s-o intelegi ! :bounce: ) cui a facut un an de 'A' sau 'B' whatever !

Pe scurt : fii in continuare vigilent 24/7 dar lasa-neeeeeeeee, lasa-neeeeeeeee !

:rock: Mi se pare mie sau tocmai ai citat din marii poeti contemporani "Parazitii"? :laugh: Si la felul in care scrii "itzi", "shi", etc., nu cred ca ai sarit de 17 ani.

Dar sa stii ca mie chiar imi place sa-mi pierd timpul si mai ales energia cu tine. Fara sa-ti dai seama facem un bine intregului Univers. :) Chiar Legea Conservarii Energiei afirma urmatorul lucru: cantitatea de energie din Univers ramane neschimbata(nimic nu se pierde, nimic nu se castiga, ci totul se transforma), iar Legea Entropiei, fara sa contrazica Legea Conservarii, arata ca in orice transformare de energie ramane o parte care este pierduta pentru tranformarile ulterioare.

Daca te intrebi ce-am spus in tot ceea ce am scris aici, iti spun eu... Am spus Al Pacino! :P

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:cheers: Mi se pare mie sau tocmai ai citat din marii poeti contemporani "Parazitii"? :rolleyes: Si la felul in care scrii "itzi", "shi", etc., nu cred ca ai sarit de 17 ani.

BTW : Ce au 'Parazitii' ? Ash mai vrea eu 17 ani. Chiar shi 27. Nu am diacritice mah, shi nu voiam sa denaturez vreun sens, Einstein.

Revenind la contextul in care vorbeam ( despre creierii tai distrusi urmare a abuzarii de catre tatal domniei voastre si neglijarii de catre mama dv) cred ca este mai utila urmatoarea abordare si anume aceea regasita in lucrarea lui M. Dinu,'Cronosofia.Chipuri ale timpului'.

Teza principală, din perspectivă psihologică, este că viața psihică variază direct proporțional cu rădăcina pătrată a vîrstei cronologice (p. 130 sqq.), idee susținută de autor si publicată într-un volum din 1982 (ce conține un text în care doi autori chilieni prezintă rezultate asemănătoare). Partea matematică a soluției este prezentată pe larg prin modelul discret al timpului interior, completat (sau corectat) cu un model continuu al percepției temporale.

 

Autorul susține că imaginea exopneumatică a lumii concepe timpul ca ascultînd de principiul cauzalității, Âşi deci se supune legii entropiei, în vreme ce imaginea endopneumatică a lumii se bazează de principiul finalității Âşi pe legea negentropiei. Prima consecință este legată de capacitatea ordonatoare a conÂştiinței. Se poate susține că, în ciuda capacității sale de a produce ordine în lume, tot conÂştiința este cea care produce dezordinea din lume, războaiele, crimele, minciunile, răutățile, nenorocirile etc.

 

Acesta afirmă că legea entropiei nu fucționează la nivelul conÂştiinței, chiar daca legea entropiei este prezentă din plin la nivelul creierului.

Dacă considerăm creierul un sistem închis, atunci o dată cu trecerea timpului se poate susține că cantitatea totală de dezordine creÂşte dacă ne gîndim la faptul că există un număr de celule nervoase cu care ne naÂştem, că se produc altele, că mor după un timp altele Âşi aÂşa mai departe. Sensul orientat al timpului, dat, după cum bine arată Mihai Dinu, de creÂşterea entropiei (putînd deci spune că trecutul este sensul în care entropia este mai mică, iar viitorul este sensul în care entropia este mai mare), ar putea cu mare greutate să fie pus în evidență într-un sistem care ne poate fi catalogat drept material.

 

Ale bune!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

BTW : Ce au 'Parazitii' ? Ash mai vrea eu 17 ani. Chiar shi 27. Nu am diacritice mah, shi nu voiam sa denaturez vreun sens, Einstein.

Revenind la contextul in care vorbeam ( despre creierii tai distrusi urmare a abuzarii de catre tatal domniei voastre si neglijarii de catre mama dv) cred ca este mai utila urmatoarea abordare si anume aceea regasita in lucrarea lui M. Dinu,'Cronosofia.Chipuri ale timpului'.

Teza principală, din perspectivă psihologică, este că viața psihică variază direct proporțional cu rădăcina pătrată a vîrstei cronologice (p. 130 sqq.), idee susținută de autor si publicată într-un volum din 1982 (ce conține un text în care doi autori chilieni prezintă rezultate asemănătoare). Partea matematică a soluției este prezentată pe larg prin modelul discret al timpului interior, completat (sau corectat) cu un model continuu al percepției temporale.

 

Autorul susține că imaginea exopneumatică a lumii concepe timpul ca ascultînd de principiul cauzalității, Âşi deci se supune legii entropiei, în vreme ce imaginea endopneumatică a lumii se bazează de principiul finalității Âşi pe legea negentropiei. Prima consecință este legată de capacitatea ordonatoare a conÂştiinței. Se poate susține că, în ciuda capacității sale de a produce ordine în lume, tot conÂştiința este cea care produce dezordinea din lume, războaiele, crimele, minciunile, răutățile, nenorocirile etc.

 

Acesta afirmă că legea entropiei nu fucționează la nivelul conÂştiinței, chiar daca legea entropiei este prezentă din plin la nivelul creierului.

Dacă considerăm creierul un sistem închis, atunci o dată cu trecerea timpului se poate susține că cantitatea totală de dezordine creÂşte dacă ne gîndim la faptul că există un număr de celule nervoase cu care ne naÂştem, că se produc altele, că mor după un timp altele Âşi aÂşa mai departe. Sensul orientat al timpului, dat, după cum bine arată Mihai Dinu, de creÂşterea entropiei (putînd deci spune că trecutul este sensul în care entropia este mai mică, iar viitorul este sensul în care entropia este mai mare), ar putea cu mare greutate să fie pus în evidență într-un sistem care ne poate fi catalogat drept material.

 

Ale bune!

:rolleyes: http://ifilosofie.uv.ro/adriannita/Text23.htm

 

Vezi al IV-lea si al V-lea alineat de jos in sus.

...Cedez eu!

Iti doresc multa sanatate.

Editat de categoria"A"
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pt domnul "alnaibii" si domnul "categoriaA" :rubrica a fost facuta k un motociclist sa va povesteasca ce s-a intamplat cu el.......nu ca voi 2 sa va luati la cearta........pt asta exista rubrica "diverse".......stiti k brigada.......:rolleyes:

Luati-va de mana amandoi....si plimbativa sub clar de luna......am zis am zis

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...