Sari la conținut

Nah, Ca "mi-am Luat-o" Si Eu


Kosh
 Share

Postări Recomandate

Salut.

Vai ce mi-am luat-o...

Ma intorceam de la Oltenita, aseara, insotit fiind de cativa "bercenari", cand, la o curba de dreapta, am comis-o.

N-aveam cine stie ce viteza, stiu doar ca la un moment dat mi-a fugit de spate...m-a scos de pe viraj.

Oricum am intrat prea tare in curba.

 

Eu sunt ok, am avut echipament: casca, geaca de piele cu protectii hard, manusi, genunchiere lungi peste tibie, pantaloni scurti (plasa) cu protectii si cisme pana la jumatatea tibiei.

 

E prima mea cazatura la viteza mai mare.

Motocicleta e ok, mai putin carenele pe dreapta (fisurate) si semnalul spart. Oricum am s-o duc la "doctor" sa vad daca n-are ceva ascuns. M-am uitat la ea, si, ochiometric, e ok.

Echipamentul... e destul de "sifonat" de julituri, insa nu adanci; casca, trebuie schimbata oricum.

 

Vina este a mea (am franat prea tarziu, si prea lung), si bine draq ca n-am avut masina pe contrasens. Dar mai bine aveam, caci m-am obisnuit sa franez mai mult decat de obicei (si din timp), atunci cand am masina pe contrasens. M-am obisnuit asa, de teama sa nu ma trezesc cu el in fata.

 

Mi-am invatat lectia, the hard way.

Faza tare este ca dimineata, am zis sa nu mai iau pe mine pantalonii scurti cu protectii deoarece ii spalasem si nu au apucat sa se usuce complet peste noapte. Dar tot i-am luat, de teama sa nu se intample ceva. Si, iata ca s-a intamplat.

N-aveti idee ce ma bucur acum ca i-am avut pe mine. Pantalonii care-i aveam deasupra plasei, s-au facut sita.

 

Si acum autocritica:

 

Cauza accidentului: subestimarea unui viraj de dreapta.

Motivul: depasirea limitelor proprii.

Invatatura: NEVER THAT SHIT AGAIN.

 

 

P.S. Purtati echipamentul, caci eu, daca nu-l aveam, o beleam rau de tot.

Daca arunci o privire pe casca, geaca si manusi ... :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 95
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Salut.

Vai ce mi-am luat-o...

Ma intorceam de la Oltenita, aseara, insotit fiind de cativa "bercenari", cand, la o curba de dreapta, am comis-o.

N-aveam cine stie ce viteza, stiu doar ca la un moment dat mi-a fugit de spate...m-a scos de pe viraj.

Oricum am intrat prea tare in curba.

 

Eu sunt ok, am avut echipament: casca, geaca de piele cu protectii hard, manusi, genunchiere lungi peste tibie, pantaloni scurti (plasa) cu protectii si cisme pana la jumatatea tibiei.

 

E prima mea cazatura la viteza mai mare.

Motocicleta e ok, mai putin carenele pe dreapta (fisurate) si semnalul spart. Oricum am s-o duc la "doctor" sa vad daca n-are ceva ascuns. M-am uitat la ea, si, ochiometric, e ok.

Echipamentul... e destul de "sifonat" de julituri, insa nu adanci; casca, trebuie schimbata oricum.

 

Vina este a mea (am franat prea tarziu, si prea lung), si bine draq ca n-am avut masina pe contrasens. Dar mai bine aveam, caci m-am obisnuit sa franez mai mult decat de obicei (si din timp), atunci cand am masina pe contrasens. M-am obisnuit asa, de teama sa nu ma trezesc cu el in fata.

 

Mi-am invatat lectia, the hard way.

Faza tare este ca dimineata, am zis sa nu mai iau pe mine pantalonii scurti cu protectii deoarece ii spalasem si nu au apucat sa se usuce complet peste noapte. Dar tot i-am luat, de teama sa nu se intample ceva. Si, iata ca s-a intamplat.

N-aveti idee ce ma bucur acum ca i-am avut pe mine. Pantalonii care-i aveam deasupra plasei, s-au facut sita.

 

Si acum autocritica:

 

Cauza accidentului: subestimarea unui viraj de dreapta.

Motivul: depasirea limitelor proprii.

Invatatura: NEVER THAT SHIT AGAIN.

 

 

P.S. Purtati echipamentul, caci eu, daca nu-l aveam, o beleam rau de tot.

Daca arunci o privire pe casca, geaca si manusi ... :D

 

 

Bine ca esti ok, si ce imi place la tine ...se pare ca inveti ceva din asta :D Sper sa nu fie doar cuvinte aruncate pe forum, si intr-adevar sa nu mai faci ce ai facut si next time :D

Hai insanatosire rapida si tie si micei tale bestii :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pune si tu ceva poze ca sa ne facem o idee mai bine conturata! Spor la reparatii si asfalt uscat!

Editat de Fox32
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ce sa mai zic?! Vechea poveste pentru care ma injura toti.

Ai permis de nici macar 1an si... ZX6R.

Si tu ai totusi o varsta. Credeam ca astia mai batrani sunt cu capul pe umeri.

Bine ca esti sanatos...

 

poate ai treaba si te retinem ...

ontopic - asteptam pozele :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut.

Vai ce mi-am luat-o...

Ma intorceam de la Oltenita, aseara, insotit fiind de cativa "bercenari", cand, la o curba de dreapta, am comis-o.

N-aveam cine stie ce viteza, stiu doar ca la un moment dat mi-a fugit de spate...m-a scos de pe viraj.

Oricum am intrat prea tare in curba.

 

Eu sunt ok, am avut echipament: casca, geaca de piele cu protectii hard, manusi, genunchiere lungi peste tibie, pantaloni scurti (plasa) cu protectii si cisme pana la jumatatea tibiei.

 

E prima mea cazatura la viteza mai mare.

Motocicleta e ok, mai putin carenele pe dreapta (fisurate) si semnalul spart. Oricum am s-o duc la "doctor" sa vad daca n-are ceva ascuns. M-am uitat la ea, si, ochiometric, e ok.

Echipamentul... e destul de "sifonat" de julituri, insa nu adanci; casca, trebuie schimbata oricum.

 

Vina este a mea (am franat prea tarziu, si prea lung), si bine draq ca n-am avut masina pe contrasens. Dar mai bine aveam, caci m-am obisnuit sa franez mai mult decat de obicei (si din timp), atunci cand am masina pe contrasens. M-am obisnuit asa, de teama sa nu ma trezesc cu el in fata.

 

Mi-am invatat lectia, the hard way.

Faza tare este ca dimineata, am zis sa nu mai iau pe mine pantalonii scurti cu protectii deoarece ii spalasem si nu au apucat sa se usuce complet peste noapte. Dar tot i-am luat, de teama sa nu se intample ceva. Si, iata ca s-a intamplat.

N-aveti idee ce ma bucur acum ca i-am avut pe mine. Pantalonii care-i aveam deasupra plasei, s-au facut sita.

 

Si acum autocritica:

 

Cauza accidentului: subestimarea unui viraj de dreapta.

Motivul: depasirea limitelor proprii.

Invatatura: NEVER THAT SHIT AGAIN.

 

 

P.S. Purtati echipamentul, caci eu, daca nu-l aveam, o beleam rau de tot.

Daca arunci o privire pe casca, geaca si manusi ... :D

 

 

dupa ce (te) repari, fugutza inapoi la locul faptei.

intri in curba cu o viteza sigura si "maresti" apoi in incremente de 3km/h pana ajungi si depasesti viteza cu care ai cazut.

confidenta in tine nu trebuie sa ti-o pierzi. e fatal.

parerea mea e ca ai intrat si-n panica.

exercitiul asta te scoate din starea asta.

totul e in cap.

greseala dupa mine nu este ca ai intrat in curba cu o viteza mare. aia i se intampla lui rossi. greseala cred ca a constat in faptul ca n-ai exersat suficient

 

drum bun

Editat de Tsunami
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eh, bine ca s-a soldat fara "daune" mai mari. Vezi, echipamentul de protectie face minuni, asa ca poarta-l de fiecare data. Motorul se repara, doar este fier si plastic, nu?:D Oricum, si eu vreau sa vad o poza cu pantalonii, doar asa de curios :D)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Imagini:

 

post-33250-1220694909_thumb.jpgpost-33250-1220694893_thumb.jpgpost-33250-1220694884_thumb.jpgpost-33250-1220694874_thumb.jpg

post-33250-1220694859_thumb.jpgpost-33250-1220694829_thumb.jpg

 

 

post-33250-1220694805_thumb.jpgpost-33250-1220694788_thumb.jpgpost-33250-1220694769_thumb.jpgpost-33250-1220694754_thumb.jpgpost-33250-1220694731_thumb.jpgpost-33250-1220694710_thumb.jpg

 

 

post-33250-1220694673_thumb.jpgpost-33250-1220694619_thumb.jpgpost-33250-1220694636_thumb.jpgpost-33250-1220694649_thumb.jpgpost-33250-1220694693_thumb.jpg

 

M-am panicat. Si am iesit tarziu de pe franare.

 

Fara echipamentul asta (+ cagula) nu plec nicaieri, chiar daca sunt peste 38 grade afara si eu trebuie sa ma duc pana la supermarket, sau farmacie.

Am avut probleme la un moment dat ca nu puteam sa schimb vitezele cu cismele in picioare :D , dar am iesit la un drum lung, si m-am invatat.

Editat de Kosh
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

si`a facut treaba geaca joe rocket ??? am si eu una lafel dar nu am testat`o inca !

 

 

motoru nu e asa praf ... e doar polizat.... se repara repede

 

(Vici Biker here)

Editat de alexutzzz
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

si`a facut treaba geaca joe rocket ???

 

Si-a facut treaba.Trebuie sa recunosc ca nu am nici o urma de impact sau julitura pe corp, picioare, maini.

 

 

Bai frate ... cum naiba ai reusit sa polizezi casca in partea superioara ? Te-ai dat peste cap ? In viraj ? lol

Nu am sarit peste motocicleta, ci m-am dus pe partea dreapta.

Chiar nu-mi dau seama cum.

Editat de Kosh
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@categoria"A" - esti cam bagacios...si faci comentarii aiurea in majoritatea posturilor.

Acum eu cred doua lucruri...ori vrei sa strangi multe multe posturi....ori esti tare plictisit...invata sa citesti si sa respecti incepatorii(daca aici pe forum nu o faci nu stiu ce si cum faci daca ati sta fata in fata)...daca tu esti as lasa-ne pe noi sa invatam...pe pielea noastra

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@categoria"A" - esti cam bagacios...si faci comentarii aiurea in majoritatea posturilor.

Acum eu cred doua lucruri...ori vrei sa strangi multe multe posturi....ori esti tare plictisit...invata sa citesti si sa respecti incepatorii(daca aici pe forum nu o faci nu stiu ce si cum faci daca ati sta fata in fata)...daca tu esti as lasa-ne pe noi sa invatam...pe pielea noastra

Daaaa... Ma bag si eu in seama aiurea spunandu-va sa nu va mai urcati pe motoare mari, ca altceva decat sa stati cu mana in gaz in linie dreapta n-o sa invatati niciodata.

Dar voi chiar asa le stiti pe toate si nu mai aveti nevoie de niciun sfat?

Cat priveste fraza asta cu "invatam pe pielea noastra"... E clar ca tu inca n-ai cazut si de-aia esti asa viteaz.

Mai bine asculti la unii care chiar au invatat pe pielea lor si nu va mai fi nevoie sa inveti si tu.

Editat de categoria"A"
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1.Nu am scris ce am scris cu rautate.

2.M-am saturat sa citesc pareri avizate despre cum si ce sa porti si ce sa faci si ce sa nu faci(cand vad cu ochii mei ca 3 sferturi din asa zisii rideri nu poarta nimic din ce zic)

3.Am cazut si am cazut jenibil....

4.Daca ai impresia ca spui ce sa faca si ce sa poarte o sa ramai doar cu impresia ca esti ascultat.

5.Pana nu te lovesti cu prostu de sus(a se citi cap) nu o sa asculti de nimeni.

6.Respect oamenii care vor sa faca un bine.(inclusiv unele din sfaturile tale)

7.Ti-am sarit in cap pt ca in acelasi topic ai 2 posturi in care de legi de vechimea permisului.

 

Te-ai gandit ca poate a condus ceva de 50 de cm,de 125?

Te-ai gandit ca poate....poate.....poate....poate....logic ca nu o face nici macar unu, sariti omului in cap ca are busa ca are zx12 ca are ...ca are...ca nu poarta...

De ce nu gandesti ca poate stie?ca poate are ceva experienta?ca poate nu e chiar atat de inconstient?!

Mereu va ganditi si sariti cu gura ca da ai permis de x luni si ai R1...o sa planga dupa el/ei nu dupa tine.

 

SI NU A FOST NIMIC PERSONAL.(sunt doar putin irascibil si antisocial....din cauza oboselii)

 

:D

 

Asfalt uscat!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu vad rostul "lol-ului". Mai ales din partea ta care ai permis de anul asta.

 

Si ce daca ? De unde stii ca nu m-am dat 2 ani inainte pe coclauri ? Am invatat si eu pe pielea mea sa iau curbele, d-aia ma lolaiam, ca e destul de ciudat la curba dreapta sa faci tumbe pe sosea. La stanga inteleg, mai un pom, mai un cap de pod, dar asa ... lol. Si lol nu de rautate, ci ca sa mai uite victima de necazuri :D:P

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si ce daca ? De unde stii ca nu m-am dat 2 ani inainte pe coclauri ? Am invatat si eu pe pielea mea sa iau curbele, d-aia ma lolaiam, ca e destul de ciudat la curba dreapta sa faci tumbe pe sosea. La stanga inteleg, mai un pom, mai un cap de pod, dar asa ... lol. Si lol nu de rautate, ci ca sa mai uite victima de necazuri :D:P

LOL

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

2 3 poze cu echipamentul se poate ? :D si o estimare de viteza ?

 

 

Ce sa mai zic?! Vechea poveste pentru care ma injura toti.

Ai permis de nici macar 1an si... ZX6R.

Si tu ai totusi o varsta. Credeam ca astia mai batrani sunt cu capul pe umeri.

Bine ca esti sanatos...

 

Si cu Aprilia Rs 125 daca intri prea tare in curba apoi blochezi franele... tot acolo ajungi, adica pe jos. Deci e irelevant motorul in acest caz, greseala fiind de pilotaj.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@danny120669 - pe partea dreapta nu se pot afla "mai un pom, mai un cap de pod" ??????!!!?!?!?!?!?!!?!?!!?!!???copacii si capetele de pod sunt doar pe stanga?pe dreapta e teren gol????sarcassssssmmmmm.....

 

Vezi ca e invers ... si presupuneam ca daca pici in curba dreapta nu mai apuci sa iei copacu' sau capu' de pod ca te calca tir-ul de pe contrasens. Intelesu-m-ai ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...