Sari la conținut

Luminile De Avarie La Un R6 2003


paduche
 Share

Postări Recomandate

am un r6 din 2003 cu o problema la luminile de avarie. cand apas butonul de avari se aprind o singura data dupa care nimic, se blocheaza orice lumina pe semnalizatoare.nu mai functioneaza nici semnal dreapta/stanga. ca sa-si revina trebuie sa opresc motorul si sa resetez contactul.

 

daca aveti idee ce poate fi va rog sa lasati un sfat. nu imi sunt prea utile luminile de avarie, dar e stresant sa vad butonul ala acolo si sa stiu ca nu face ce trebuie :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu am nici cea mai vaga idee. speram sa gasesc pe cineva cu aceasi problema(in caz ca este ceva intalnit la modelul asta de r6).

m-am gandit ca poate este din buton, dar daca e asa cum se face ca dupa ce deconectez avariile nu imi functioneaza semnalizarile?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu am nici cea mai vaga idee. speram sa gasesc pe cineva cu aceasi problema(in caz ca este ceva intalnit la modelul asta de r6).

m-am gandit ca poate este din buton, dar daca e asa cum se face ca dupa ce deconectez avariile nu imi functioneaza semnalizarile?

 

 

releul, ....doh?!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Releul?

 

Releul se comporta diferit in functie de sarcina, intr-un fel merge cu 2 becuri, in alt fel cu 4 becuri. Schimba releul de semnalizare si cu asta basta. Ala nu e vreo piesa specifica yamaha r6 2003, si trabantul lu' tataia tot releu de-ala are. (ma refer la principiul de functionare)

Editat de Belbody
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sa nu cumva sa nu aiba releul de semnalizare separat si sa aiba releul integrat in vreun calculator de bord, cel putin dupa simptome asa pare, dar nu am manual asa ca nu-s sigur

 

M-am uitat pe schema de R6 2003. Are un releu de semnalizare cu doar 2 fire, pe unul ii vine + (prin intermediul sigurantelor si a contactului) iar celalalt ajunge la becuri prin intermediul butonului de semnalizare. Ce n-am gasit eu in schema si nici in lista de componente electrice a motocicletei este butonul de avarie.

Asta e pus de producator sau a fost montat suplimentar? Unde se afla, e separat fata de butonul de semnalizare?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cea mai simpla treaba ar fi sa schimbi releul. Posibil sa se fi dus pe plaiurile vesnice unde releele sunt mereu fericite. O alta posibilitate ar fi un scurt in instalatie care sa-ti sunteze jucaria in momentul in care apesi butonil de avarie. Verifica instalatia pe traseul buton-releu-becuri.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 5 years later...

Buna , am o yamaha r6 din 2007 cu o problema la luminile de avarie. cand apas butonul de avari se aprind o singura data cam 1-2 sec dupa care se opresc si numai merg nici semnalizatoare separat adica nu mai functioneaza nici semnal dreapta/stanga. ca sa-si revina trebuie sa opresc motorul si sa resetez contactul. Poate sa imi spuna cineva ce sa fac ? Va multumesc

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

Buna , am o yamaha r6 din 2007 cu o problema la luminile de avarie. cand apas butonul de avari se aprind o singura data cam 1-2 sec dupa care se opresc si numai merg nici semnalizatoare separat adica nu mai functioneaza nici semnal dreapta/stanga. ca sa-si revina trebuie sa opresc motorul si sa resetez contactul. Poate sa imi spuna cineva ce sa fac ? Va multumesc

Schimba semnalele cu led care le ai cu altele stok,sau pune rezistenta de wataj la cele cu led.

 

PS Cand pui o intrebare asigura-te ca spui si detaliile necesare cand au inceput problemele....cum ar fi ca ai schimbat semnalizarile

Editat de TNG
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...