Sari la conținut

Atentie Scuteristi


rados
 Share

Postări Recomandate

azi am asistat la un accident pe fostul bulevard 1 mai din capitala o masina care venea dinspre turda a vrut sa faca la stinga pe o straduta si nu a acordat prioritate unui scuter care venea dinspre piata 1 mai acest scuter era condus de o fatuca care din fericire ptr ea avea casca accidentul sa lasat cu bagube la scuter si niste julituri la fata si picioare (avea slapi) si tabla de pe partea stinga a masinii putin infundata . dar sa va spun ce e mai important soferul vinovat desi stia ca e vinovat a inceput sa urle ca scuterul nu este inmatriculat la primarie ca fata nu are carnet desi aceasta a afirmat ca are b ul bineinteles ca martorii au inceput sa urle ca avea viteza scuterul ,de parca scuterul ar fi cine stie ce sportiva de 1000 cm 3, i-am zis fetei sa cheme si salvarea sa aiba un atuu de partea ei .sincer m-am minunat al dracului sofer ce ia mers mintea sa spuna . morala scuteristi fuguta la primarii si inmatriculati scuterul si poc un curs de legislatie ca nu se stie niciodata cind va intilniti cu un sofer ce il duce mintea la asa ceva .sper ca soferul sa ramina pieton ptr ca in locul fetei puteam fi eu sau oricare alt posesor de 2 roti motorizate .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

la faza cu inmatricularea cam avea dreptate soferul , nevastasa tipa ca ma bate dumnezeu ca o sfatuiesc pe fata ce sa faca si ce sa zica ca sa ramina soferul fara carnet ,"eram cu copilul in brate" de parca asta absolva sotul de vina de a nu se asigura la schmbarea directiei de mers .babeta si mosu nelipsiti ca martori la accidente " avea viteza mare fata" , oare cui sa ii faci mai repede scuterul guler ???

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Scuter neinmatriculat -> ce cauta pe strazi ? La lege spune clar ca trebuie inscrise la primarie si sa aiba RCA Abia atunci au voie pe strazi. Atunci ? Ce va lamentati atata. Daca ei pot merge fara numere(neinmatriculate) , eu de ce n-as putea sa conduc masina sau motorul asa ? La faza asta Politia are cea mai mare vina ca nu intra-n ei.

 

 

Partea cu faza ca are B-ul, poate ma-nsel eu acum dar ca sa mergi pe scuter 50cmc nu esti obligat sa ai curs de legislatie absolvit?

 

 

Si acum sa privim scenariul invers: Rados sau oricare le tineti partea la astia cu scuterele neimatriculate, la volanul masinii sau pe motor, intra un pulica-scuterica in el, din vina lui. Scuterul e neimatriculat, ala nu are acte la el, nimic. Ce faceti ? Tot asa iertatori si ingrijorati ? Ca stiti ce va pati scuterica? EVENTUAL o amenda contraventionala de carteva sute de lei si voi sugestia sa faceti CASCO pe viitor. Si daca vrei sa-l dai in judecata civil, e de :laugh: in Romania, cel mai mult poti obtine, dupa ani de judecati, o esalonare a pagubelor in rate pe X ani de la vinovat.

 

Asa ca atata timp cat veti privi nonsalant si ingaduitor ca acesti scuteristi sa circule deampulix, cu scutere pe naspa, ganditi-va ca vi se poate intampla si voua oricand scenariul de mai sus.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

D'acord cu Thomas, fata aia nu avea ce cauta pe strada. Toti platim RCA-uri, riscam sa ramanem fara permis daca intram pe rosu (cum multi scuteristi o fac) dar scuteristii sunt mai cu mot. Puterea motorului nu cred ca e o scuza pentru a merge pe drumurile publice cum vrea muschiul tau. Adica un soi de "lasa-l bah si p'asta sa faca slalom printre masini si sa le zgarie cu oglinda, nu vezi ca are doar cativa cai putere bietul de el?".

 

Imi pare rau pentru ce a patit, daca chiar a respectat celelalte legi, dar nu avea ce cauta pe sosea. Ca daca Xulescu conduce un camion beat si fara permis, si intra un motociclist sub rotile lui, nu cred ca o sa zica cineva "da, dar camionagiul s-a asigurat inainte de a executa manevra de mers inapoi, bietul de el".

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ca sa mergi pe scuter 50cmc nu esti obligat sa ai curs de legislatie absolvit?

 

Nu, daca ai permis pentru orice alta categorie; io asa stiu.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

sa imi fie cu iertare . dar era un post prin care atrageam atentia celor care au scutere sa se puna in legalitate cu jucariile ,sa urmeze un curs de legislatie ,astfel incit sa nu ajunga in postura fetei . nu sustin mersul fara jucarii neimatriculate , nu sustin nerespectarea regulilor de circulatie , nu sustin ilegalitatea . in situatia de fata este vinovat soferul pentru manevra care a facuto iar victima putea sa fie oricare dintre noi , ca acum fatuca cu jucaria ei a f acolo asta e alta poveste . pina una alta este vrb de un caz clasic "nu l-am vazut" " avea viteza ff mare" sau "da-l in plm ca opreste ca nu o fi bou sa se ciocneasca de masina mea ".oricum sincer imi doresc ca soferul sa ramina o perioada pieton astfel incit sa ii fie invatura de minte patania de azi si alta data sa acorde prioritate unui vehicul ce se afla pe un drum cu prioritate .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pina una alta este vrb de un caz clasic "nu l-am vazut" " avea viteza ff mare" sau "da-l in plm ca opreste ca nu o fi bou sa se ciocneasca de masina mea ".oricum sincer imi doresc ca soferul sa ramina o perioada pieton astfel incit sa ii fie invatura de minte patania de azi si alta data sa acorde prioritate unui vehicul ce se afla pe un drum cu prioritate .

Dar de ce sa nu ne gandim ca poate soferul in cazul asta (sau altul) s-a asigurat, dar scuterica a venit deampulix ? Hai sa gandim din ambele unghiuri ale intamplarii. Scuterul ala inainte de orice NU AVEA CE SA CAUTE PE STRAZI -> implicit accidentul nu se intampla. Chiar o sa-i sugerez lui Nightwolf sa ne expuna o parere cat de cat oficiala ca ei se confrunta cu problema asta zi de zi :laugh:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cu permis B se pot conduce moped-urile, nu mai fiti imbecili. Permis B > Curs de legislatie. Ai dat examen, stii PE BUNE legile.. legislatia este aceeasi pentru TOTI participantii la trafic.

Editat de dod0
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cu permis B se pot conduce moped-urile, nu mai fiti imbecili. Permis B > Curs de legislatie. Ai dat examen, stii PE BUNE legile.. legislatia este aceeasi pentru TOTI participantii la trafic.

Care parte din

poate ma-nsel eu acum dar ca sa mergi pe scuter 50cmc nu esti obligat sa ai curs de legislatie absolvit?

nu ai priceput-o ? Sau e mai simplu sa jignesti, desteptule?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator FOXXkid
Dar de ce sa nu ne gandim ca poate soferul in cazul asta (sau altul) s-a asigurat, dar scuterica a venit deampulix ? Hai sa gandim din ambele unghiuri ale intamplarii. Scuterul ala inainte de orice NU AVEA CE SA CAUTE PE STRAZI -> implicit accidentul nu se intampla. Chiar o sa-i sugerez lui Nightwolf sa ne expuna o parere cat de cat oficiala ca ei se confrunta cu problema asta zi de zi :laugh:

thomas thomas, esti cam varza tu asha cu simtzul dreptatzii, dar d-aia suntem noi pe-acilea. Treaba sta asha: vinovat de accident este soferul(asta este clar), la fel ca si faptul ca la semafor nu am dreptul sa merg printre mashini, dar cand soferul deschide portiera in fatza mea, vinovat de accident este numai maria sa, el neavand voie sa actioneze astfel stand la semafor, indiferent daca eu n-am avut voie sa circul pe acolo. intzelegi matalutza?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

thomas thomas, esti cam varza tu asha cu simtzul dreptatzii, dar d-aia suntem noi pe-acilea. Treaba sta asha: vinovat de accident este soferul(asta este clar), la fel ca si faptul ca la semafor nu am dreptul sa merg printre mashini, dar cand soferul deschide portiera in fatza mea, vinovat de accident este numai maria sa, el neavand voie sa actioneze astfel stand la semafor, indiferent daca eu n-am avut voie sa circul pe acolo. intzelegi matalutza?

 

da, ce sa zic, de aia n'are ursu coada.

de chestia cu "autor moral" ai auzit?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

thomas thomas, esti cam varza tu asha cu simtzul dreptatzii, dar d-aia suntem noi pe-acilea. Treaba sta asha: vinovat de accident este soferul(asta este clar), la fel ca si faptul ca la semafor nu am dreptul sa merg printre mashini, dar cand soferul deschide portiera in fatza mea, vinovat de accident este numai maria sa, el neavand voie sa actioneze astfel stand la semafor, indiferent daca eu n-am avut voie sa circul pe acolo. intzelegi matalutza?

 

Nu stiu daca Thomas a inteles dar eu nu am inteles bine.Eu zic ca daca ajungi la accident dintr-o chestie ca cea povestita de tine este culpa comuna si te alegi cu buza umflata daca nu ai asigurare medicala si CASCO. Mai explica odata chestia d.p.d.v legal.

 

...hai ca-n seara asta aflam lucruri noi... :laugh:

Editat de TARKA 2
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cumva soferul a fost impiedicat sa acorde prioritate de lipsa placutei de inregistrare de la scuter? Nu ii sustin pe cei care nu circula in legalitate, dar nici sa acorzi circumstante atenuate unuia care nu a acordat prioritate altui vehicol

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator FOXXkid
Nu stiu daca Thomas a inteles dar eu nu am inteles bine.Eu zic ca daca ajungi la accident dintr-o chestie ca cea povestita de tine este culpa comuna si te alegi cu buza umflata daca nu ai asigurare medicala si CASCO. Mai explica odata chestia d.p.d.v legal.

 

...hai ca-n seara asta aflam lucruri noi... :laugh:

e kaakkaaaat (mai cenzureaza acum) ... nu stau sa va scriu 100 de randuri sa va explic, am dat un exemplu sa evidentiez cine e vinovatul in asemenea caz adica CINE A CAUZAT ACCIDENTUL! pfff

in caz de casco si asig med. ai dreptate.

Editat de FOXXkid
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

thomas thomas, esti cam varza tu asha cu simtzul dreptatzii, dar d-aia suntem noi pe-acilea. Treaba sta asha: vinovat de accident este soferul(asta este clar), la fel ca si faptul ca la semafor nu am dreptul sa merg printre mashini, dar cand soferul deschide portiera in fatza mea, vinovat de accident este numai maria sa, el neavand voie sa actioneze astfel stand la semafor, indiferent daca eu n-am avut voie sa circul pe acolo. intzelegi matalutza?

 

Mataluta pricepi ca daca nu ai mobra/scuter/masina inmatriculata/inregistrat la primarie + permis/curs de legislatie, n-ai voie sa iei scuter sau mobra (in functie de categorie) intre buci si sa te plimbi pe strazi ? Faptul ca Politia e depasita de situatia scuterelor nu e o scuza si nu e legal ce se intampla, varzo (asta ca vad ca am ajuns sa ne tragem de sireturi mai nou).

Daca eu conduc un camion de 22T neinmatriculat si eu fara categoria respectiva sau fara nici o categorie si ma sui pe tine in trafic, cine e vinovat in fata legii si cine trage ponoasele? Ia hai intreaba primul politist care iti iese in cale.

 

P.S. Continuarea discutiei, din partea mea, daca e sa ne mai contram, e de duminica incolo.

Editat de Thomas
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

e kaakkaaaat (mai cenzureaza acum) ... nu stau sa va scriu 100 de randuri sa va explic, am dat un exemplu sa evidentiez cine e vinovatul in asemenea caz adica CINE A CAUZAT ACCIDENTUL! pfff

in caz de casco si asig med. ai dreptate.

Pai atunci trebuia sa fii mai clar in postul tau si sa faci referire la autorul "moral"...este alta treaba .Din pacate d.p.d.v.legal cand ajungi la Politie lucrurile multi afla ca lucrurile stau diferit fata de ce si-au inchipuit.

 

Te-am "corectat" nu in idea sa fac pe dasteptul ci doar am vrut sa atrag atentia celor care ar citi exemplul dat de tine si sa-l ia de bun in viata de zi cu zi.

Deci mare grija la mersul printre masini.

Editat de TARKA 2
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@thomas ca martor al incidentului pot sa afirm clar ca , soferul este vinovat 100% de acest incident, scuterul circula regulamentar pe prima banda , nu avea viteza in concluzie era un participant la trafic normal , soferul la ingnorat si a intrat perpendicular pe directia de mers a scuterului . filozofiile tale ca nu este inmatriculat scuterul sau ca nu are ce cauta acolo , nu conteaza in aceasta problema, sunt fix "drobul de sare" dintr-o poveste de a lui creanga . ca era inmatriculat scuterul sau nu conteaza mai putin in desfasurarea accidentului puteai fi tu in locul scuterului .iar ca sar in apararea scuterului este dreptul meu de a sustine acea victima . iti spun ceva : ca sunt unii scuteristi care isi bat joc de regulile de circulatie o fac pe barba lor , dar hai sa facem putina "filozofie" un om care cistiga salariu minim pe economie are un loc de munca care este fff departe de locuinta iar cu mijloacele de transport in comun nu poate ajunge acolo , are carnet ptr categoria b ( deci are habar de regulile de circulatie ) nu are bani de masina , se screme stringe niste banuti si isi cumpara o jucarie chinezeasca se suie pea si pleaca la munca . cu ce este el mai prejos decit tine?? el este pe o jucarie de 49cm3 si tu pe una de 650?? tu ai o casca de 200eur si el una de 150 de ron ?? pot sa iau ban , warn ce vrei tu dar sa stii un singur lucru sunt omul ce apara un nevoias nevinovat , imi sustin parearea pina in pinzele albe cu orice riscuri . citeste posturile si comenteaza pe ele nu trunchia din context .

Editat de rados
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator FOXXkid
Mataluta pricepi ca daca nu ai mobra/scuter/masina inmatriculata/inregistrat la primarie + permis/curs de legislatie, n-ai voie sa iei scuter sau mobra (in functie de categorie) intre buci si sa te plimbi pe strazi ? Faptul ca Politia e depasita de situatia scuterelor nu e o scuza si nu e legal ce se intampla, varzo (asta ca vad ca am ajuns sa ne tragem de sireturi mai nou).

Daca eu conduc un camion de 22T neinmatriculat si eu fara categoria respectiva sau fara nici o categorie si ma sui pe tine in trafic, cine e vinovat in fata legii si cine trage ponoasele? Ia hai intreaba primul politist care iti iese in cale.

 

P.S. Continuarea discutiei, din partea mea, daca e sa ne mai contram, e de duminica incolo.

iisuuuse cristoase .. am zis eu ca ii dau dreptate scuteristei ca a mers fara ambele??? wtf??? am zis doar ca vinovat de accident dpdv legislativ este soferul!

jeez

gata.

fuck it!

Editat de FOXXkid
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Va contrati aiurea de la o speculatie....pana la urma nu s-a scris clar daca fata avea scuterul inmatriculat si curs de legislatie.Doar ca avea B-ul.

Rados doar a relatat accidentul la care a fost martor, nu a controlat-o pe aia la oo.El doar a atras atentia CA CONSERVARII S-AU DESTEPTAT SI AU CAM INCEPUT SA BAGE DIN LEGISLATIE IN APARAREA LOR SA SE DISCULPE si ca ar fi RECOMANDAT sa nu se mai iasa pe strada FARA toate cele in regula ca ti-o POTI LUA PRIN GURA CU "DREPTATEA" IN MANA.In conditiile in care se poate considera la fel ca este drept sa mergi outcast... :laugh:

 

Evident ca vinovat de producerea accidentului este soferul nesimtit si neatent (nu neaparat in ordinea asta).Putea sa fie in locul scuterului orice tip de vehicul pe doo roti.Din pacate era un scuter si nu tramvaiul 20 sa-i faca aluia "conserva", conserva de pate Ardealul cum ar fi meritat.

 

Legal:

 

1.Daca fata nu are scuterul si actele in regula...a luat-o prin gura romaneste.Fiecare sa se descurca,cum zice tiganul.Politia ii arde pe amandoi ,fiecare in dreptul lui.

2.Daca fata are scuterul in regula si actele de asemenea...nu mai este nevoie sa scriu ce se intampla.

Editat de TARKA 2
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...