Sari la conținut

Cum Se Vopseste ?


Postări Recomandate

vrei sa iasa perfect sau vrei doar sa o faci tu in timpul liber?

e diferentza mare intre cum lucreaza un vopsitor profesionist shi cumar fi sa o faci tu care nu shtii nimic din tehnologia vopsitului.

asta itzi place?

post-1567-1125944272_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut spunetzi-mi si mie pls cum se vopseste corect o carena (ce dau peste vopseaua originala ,cate straturi cum fac cu lacul dupa aia ...etc )  :)

237054[/snapback]

Salut, Gorelovers!

Corect, o carena se vopseste de catre un profesionist, dar poti s-o faci si tu acasa, in timpul liber...

Deci, iei carena, o iei bine de tot la matuit vopseaua de pe ea, adica dai cu smirghel mai gros pe el, de-o suta...

Apoi, daca acea carena e din plastic si ajungi la el cand slefuiesti, tre' sa mai dai si niste sprit-chit pentru plastic! Vezi ca ala de tabla nu adera la plastic... Daca e din fibra de sticla, merge cel normal, de tabla...

Dupa ce ai dat cu asta, iei un smirghel fin, de 350, si o iei iar la frecat, da' de data asta cu multa apa....

dupa ce-ai terminat si o simti super-fina la mana, o vanturi :eek:, o lasi sa se usuce si-o cureti stergi cat de cat cu benzina sa nu ramana grasimi pe carena ta vanturata... Nu insista cu benzina ca-ti sare vopseaua veche sau chitul de pe ea!

Apoi pui vopsea in pistol si-i dai la greu! nu-ti fie teama sa "versi" vopsea mai multa pe ea! Daca vrei sa te invat cum se si vopseste, nu-ti pot spune decat ca aplici un strat de vopsea in linie dreapta si pe toata lungimea carenei, te intorci pe-acelasi drum, apoi te mai cobori cu un rand de vopsea si procedezi la fel.

dupa ce-ai terminat aplicarea primului strat, ii mai dai un rand si, daca crezi de cuviinta, ii mai aplici unul, ca nu-ti creste motorul in greutate... :P

Daca iti cumperi vopsea de-a noastra, nu-ti mai trebuie si lac... poate doar de "protectie", dar vopseaua asta care-o fac astia de la Policolor e f buna si straluceste tare! Daca mai ai si alte intrebari, let me know! andrei_ssa@yahoo.com

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu e motorul meu, e al unui prieten shi a durat vopsitul aprox 25 ore.

chit de plastic gaseshti la magazinele de specialitate , de exemplu CarSystem , Glasurit, Standox... shi altele. cauta la un vopsitor profesionist care are stand de vopsele , ei de regula aduc shi celelalte produse pt reparatzii shi vopsitorie.

bafta!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut, Gorelovers!

Corect, o carena se vopseste de catre un profesionist, dar poti s-o faci si tu acasa, in timpul liber...

Deci, iei carena, o iei bine de tot la matuit vopseaua de pe ea, adica dai cu smirghel mai gros pe el, de-o suta...

Apoi, daca acea carena e din plastic si ajungi la el cand slefuiesti, tre' sa mai dai si niste sprit-chit pentru plastic! Vezi ca ala de tabla nu adera la plastic... Daca e din fibra de sticla, merge cel normal, de tabla...

Dupa ce ai dat cu asta, iei un smirghel fin, de 350, si o iei iar la frecat, da' de data asta cu multa apa....

dupa ce-ai terminat si o simti super-fina la mana, o vanturi :), o lasi sa se usuce si-o cureti stergi cat de cat cu benzina sa nu ramana grasimi pe carena ta vanturata... Nu insista cu benzina ca-ti sare vopseaua veche sau chitul  de pe ea!

Apoi pui vopsea in pistol si-i dai la greu! nu-ti fie teama sa "versi" vopsea mai multa pe ea! Daca vrei sa te invat cum se si vopseste, nu-ti pot spune decat ca aplici un strat de vopsea in linie dreapta si pe toata lungimea carenei, te intorci pe-acelasi drum, apoi te mai cobori cu un rand de vopsea si procedezi la fel.

dupa ce-ai terminat aplicarea primului strat, ii mai dai un rand si, daca crezi de cuviinta, ii mai aplici unul, ca nu-ti creste motorul in greutate... :eek:

Daca iti cumperi vopsea de-a noastra, nu-ti mai trebuie si lac... poate doar de "protectie", dar vopseaua asta care-o fac astia de la Policolor e f buna si straluceste tare! Daca mai ai si alte intrebari, let me know! andrei_ssa@yahoo.com

237621[/snapback]

salut eu pictez cu aerograful si m-ar interesa ceva preturi la o vopsea mai buna ( la suta de grame de exemplu sau eu stiu ...cum vindeti voi bafta

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salut  eu  pictez  cu  aerograful  si m-ar  interesa  ceva  preturi  la  o vopsea mai buna (  la  suta  de  grame  de  exemplu  sau  eu  stiu ...cum  vindeti voi  bafta

239887[/snapback]

Sunt doua tipuri de vopsele pt aerograf ; acrilice pe baza de apa ,si acrilice pe baza de solventi . Cele pe baza de apa le gasesti pe la "Fondul plastic" ,iar cele pe solvent poti sa le cumperi de la orice magazin de vopsele auto dar la astea iti recomand sa folosesti un diluant cu uscare lenta altfel ai probleme pt ca se usuca repede pe varful aerografului si tot trebuie sa il cureti. Eu am incercat toate vopselele de pe piata si pot sa spun {asta nu pentru ca am legatura cu ei } ca cel mai bun raport calitate pret il au cei de la Klar .Bafta

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

vrei sa iasa perfect sau vrei doar sa o faci tu in timpul liber?

e diferentza mare intre cum lucreaza un vopsitor profesionist shi cumar fi sa o faci tu care nu shtii nimic din tehnologia vopsitului.

asta itzi place?

237601[/snapback]

Kerosen cat a costat sa vopsesti r1 acela asa?

am si eu un rs125 si as vrea sa-l fac la fel si as vrea sa stiu cat costa.

mersi mult

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cine poate sa-mi recomande si mie o licoare pt. decapat(am zis bine? :cheers: ) pt. curatat vopseaua veche si eventual si rugina de suprafata si eventual o alta licoare pt. curatat rugina din rezervor.Eu gasisem mai demult prin pivnita niscaiva cutii pe care scria "deruginol" dar fiind antice nu prea mi-au prezentat incredere drept pt. care le-am indrumat catre temberon.As prefera sfaturi de la cei care au folosit produsul pe care mi-l recomanda ca asa puteam sa intreb la magazinele de specialitate dar de cele mai multe ori aia habar n-au ce vand sau iti recomanda ori ce este mai scump(care nu intotfeauna e si bun) ori ce zace in raft de mii de ani.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cine poate sa-mi recomande si mie o licoare pt. decapat(am zis bine? :cheers: ) pt. curatat vopseaua veche si eventual si rugina de suprafata si eventual o alta licoare pt. curatat rugina din rezervor.Eu gasisem mai demult prin pivnita niscaiva cutii pe care scria "deruginol" dar fiind antice nu prea mi-au prezentat incredere drept pt. care le-am indrumat catre temberon.As prefera sfaturi de la cei care au folosit produsul pe care mi-l recomanda ca asa puteam sa intreb la magazinele de specialitate dar de cele mai multe ori aia habar n-au ce vand sau iti recomanda ori ce este mai scump(care nu intotfeauna e si bun) ori ce zace in raft de mii de ani.

244388[/snapback]

 

COCA-COLA. Vorbesc serios.

 

Il umplii cu coca-cola seara si dimineata o versi.

 

Coca-Cola Cure for Rust

Post by Thrifty_Fun (3682)  2005-05-27

Forget those expensive rust removers. Just saturate an abrasive sponge with Coca Cola and scrub the rust stain. The phosphoric acid in the coke is what gets the job done.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

×
×
  • Creează nouă...