Sari la conținut

Au Inceput Sa Frece Discurile Fata


Borkonnen
 Share

Postări Recomandate

Placutele sunt bune, tot ce am facut a fost sa pun o frana mai tare.

237877[/snapback]

vezi daca nu cumva s-au uzat garniturile de la pistonasele etrierului, in cazul asta pistonasele raman blocate si placutele freaca in permanenta pe disc, doar de la o frana n-aveau cum sa se strambe discurile

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sarumana!

 

Acuma sunt la serviciu si n-am timp sa bibilesc, dar o sa merg sa-mi iau un spray. Apropo, e un spray special pentru degresat etrierul, sau un degresant universal?

 

(Scuzati lipsa de cunostinte, am motorul de-abia de-o saptamana iar carnetul tot de-atunci. In plus, mama m-a nascut destept si frumos, dar nu si motociclist. Asta o sa devin treptat-treptat).

 

Pana la urmatoarele intrebari prostesti, va multumesc!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

E normal ca placutele sa fie in contact cu discul si sa le auzi frecand putin. Cuvantul cheie este *putin*. Ridica roata fata si invarte-o, trebuie sa auzi o usoara frecare, fara ca roata sa fie efectiv franata. Bineinteles, trebuie sa nu aibe puncte in care freaca si puncte in care nu, atunci ai discul strambat.

Editat de cmatei
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Intr-adevar, freaca putin si constant - nu e problema cu discurile. Cel mai probabil nu e nici o problema ori s-au cam prafuit putin placutele. N-am avut timp sa caut spray-ul minune, nici nu stiu unde, dar maine sper sa fie mai lejer la serviciu si sa am timp de cautat.

 

Multumesc, fratilor!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Se mai intampla sa ramana blocate pistonasele de la jeg/praf. Solutia simpla este sa cracanezi putin placutele 1-2 mm cu o surubelnita/cheie/ceva , dai 2-3 manete pana isi reface presiunea, le mai cracanezi o data , dai manete, probezi. Daca tot se blocheaza, de-abia atunci te complici sa cureti etrierul.

P.S. verifica daca placutele nu se gripeaza pe tija/tijele de sustinere. Se mai intampla si asta cateodata.

Succes! :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Spray gasesti la orice magazin moto; sau la benzinarii..... Brake cleaner se numeste ..... Cel mai bine ar fii sa cureti totusi etrierul si pistonasele! Bafta

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Poti sa ai aer in instalatie. Si atunci la frana brusca si eliberare rapida, supapa tine comprimat un pic de aer, si ai senzatia de frecare. Sau poti pur si simplu sa ai mizerie in etrieri. Sau poti sa nu ai nimic, si sa ti se para.

 

Maximum ce poti face (din care alegi partea care te aranjaza) este:

- desfaci etrierii de pe jambe (parca 2 suruburi de 8 per etrier - cheie de 12);

- cracanezi placutele cu o surubelnita dreapta mare, cu grija sa nu le zgarii, si le scoti;

- cureti etrierii si placutele cu apa (si spray, daca te face sa te simti mai bine);

- nu ungi nimic, franele nu se ung;

- montezi totul la loc;

- scoti capacelele si desfaci jumatate de gang ventilurile de aerisire a franelor (cheie de 8);

- strangi progresiv frana, avand cheia pregatita pe ventil;

- astepti sa curga 1-2 ml de lichid de frana, si, continuaind sa strangi frana inchizi ventilul cu cheia. NU FORTA;

- aerisesti similar si al doilea etrier;

- defaci rezervorul de lichid de frana si completezi la nivel.

 

Bafta!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

- desfaci etrierii de pe jambe (parca 2 suruburi de 8 per etrier - cheie de 12);

- cracanezi placutele cu o surubelnita dreapta mare, cu grija sa nu le zgarii, si le scoti;

- cureti etrierii si placutele cu apa (si spray, daca te face sa te simti mai bine);

- nu ungi nimic, franele nu se ung;

- montezi totul la loc;

- scoti capacelele si desfaci jumatate de gang ventilurile de aerisire a franelor (cheie de 8);

- strangi progresiv frana, avand cheia pregatita pe ventil;

- astepti sa curga 1-2 ml de lichid de frana, si, continuaind sa strangi frana inchizi ventilul cu cheia. NU FORTA;

- aerisesti similar si al doilea etrier;

- defaci rezervorul de lichid de frana si completezi la nivel.

239155[/snapback]

 

Uau!

 

Multumesc, spray-ul de frana pare totusi sa fi rezolvat problema (praful sau paranoia mea). Dar e bine de stiut ce mi-ai spus. Printez instructiunile!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Placutzele care freaca (de fapt etrier blocat pe inchis) sunt ceva destul de nasol.

Am patzit-o cu oltcitul (asta are placutze si pe spate).

Roata stanga spate mai mereu avea obiceiul sa blocheze etrierul si sa se incinga. Ei bine, fenomenul e urmatorul - placutza atinge de disc - se incinge - incinge rau de tot si etrierul - lichidul de frana incepe si fierbe (punctul de fierbere variaza cu specificatziile lichidului DOT ....) - cand fierbe - vaporii imping lichidul de frana inapoi spre pompa, iar cand ai nevoie de frana, trebuie sa dai 2-3 pedale degeaba doar ca comprimi vaporii de lichid de frana si sa ajunga lichid la pistonas. Daca ai nevoie de frana rapida, sau te sperii cand vezi ca prima pedala e "moale", poate sa iasa nasol. Pe moto nu mai zic.... Deci e bine ca periodic, dupa cate un drum lung (in care nu prea ai folosit frana), sa verifici temperatura etrierului, pentru a vedea daca a frecat sau nu placutza pe disc.

 

In general, placutza care atinge de disc nu scoate nici un sunet ciudat, doar cand se termina ferodoul si ajunge la metal se aude puternic cum zdrangane placutza pe disc, altfel nu se aude frecarea (ca si cum ai pune o frana usoara - franele nu fac galagie).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...