Sari la conținut

Adevarata Lupta La 125 :)


ce motor ati alege?  

1.621 membri au votat

Nu ai permisiunea să votezi în acest sondaj, sau să vezi rezultate sondaj. Te rog autentifică-te sau înregistrează-te pentru a vota în acest sondaj.

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 741
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

arnold , eu am varadero 125

 

zii ce vrei sa aflii si poate te ajut

 

aporpo , sa`ti zica costyca cum se comporta varadero , fatza de un cbr :D))

am mai vb cu cbr-isti si cu varaderisti da toti isi lauda motoarele( ceva normal ca toata lumea isi lauda motoru)....ma cam dispera ideea de 15 cai, poate ar fi mai bun ceva in 2t care se poate debloca (oricum ii numa una dintre variante)....si neaparat honda:P

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

arnold , eu am varadero 125

 

zii ce vrei sa aflii si poate te ajut

 

aporpo , sa`ti zica costyca cum se comporta varadero , fatza de un cbr :rusinica:))

A deci recunosti ca v-am dat clasa pe curbe :rolleyes:) ... inca odata ... NU imi place Varadero. (PUNCT)

 

am mai vb cu cbr-isti si cu varaderisti da toti isi lauda motoarele( ceva normal ca toata lumea isi lauda motoru)....ma cam dispera ideea de 15 cai, poate ar fi mai bun ceva in 2t care se poate debloca (oricum ii numa una dintre variante)....si neaparat honda:P

Varadero e prea mare ptr oras.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

A deci recunosti ca v-am dat clasa pe curbe :rolleyes:) ... inca odata ... NU imi place Varadero. (PUNCT)

 

 

Varadero e prea mare ptr oras.

 

Costy eu zic ca e tocmai buna la drumurile noastre :rusinica:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Costy eu zic ca e tocmai buna la drumurile noastre :rusinica:

Mie mi se par ok drumurile noastre, cel putin in bucuresti fata de ce era acum cativa ani este ok acum...La aglomeratia care este in bucuresti varadero este destul de mare credema... si plus de asta e si urata :blbl:) :rolleyes:

Editat de Costy_Clipcea
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mie mi se par ok drumurile noastre, cel putin in bucuresti fata de ce era acum cativa ani este ok acum...La aglomeratia care este in bucuresti varadero este destul de mare credema... si plus de asta e si urata :kiss:) :blbl:

 

La noi sunt in lucru foarte multe drumuri , si cateodata mi`e si mila cand aud motorul cum face sub mine . Desteptii se apuca sa faca un cartier ( in care stau eu ) si pana nu il termina de spart tot nu asfalteaza nici o strada din nou .... Cata minte :rusinica: :rolleyes:

 

PS : Ca aspect nici mie nu imi place

Editat de Jock3r69
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 months later...
eu dupa 20 000 de km sau poate mai mult de forja si inca 20 inainte nush cum au fost facuti:D sunt tot la primu set si nici macar segmentii nu au fost skimbati vreodata:D oricum problema nu e ca schimbi pistonul.. problema e ca daca il schimbi dupa ce se "omoara" intervin alte probleme .. gen se zgarie cilindru se face joc si dupa 2 3 calari numai tine ambielaju

exact asa a patit un prieten de-al meu a spart pistonu la un rs de 125 l-a facut (n-au fost chiara asa mari probleme) prin piston bagai degetu si sezonul urmator l-a spart din nou da mergea ca nebunu ma mira ca mai merge motoru ala, de fiecare data s-a intamplat in afara orasului in max timp indelungat. nici acum nu s-a invatat minte 100%

 

mi-am amintit ca a2-a oara a fost mai complicat, a trebuit alezat cilindru

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

exact asa a patit un prieten de-al meu a spart pistonu la un rs de 125 l-a facut (n-au fost chiara asa mari probleme) prin piston bagai degetu si sezonul urmator l-a spart din nou da mergea ca nebunu ma mira ca mai merge motoru ala, de fiecare data s-a intamplat in afara orasului in max timp indelungat. nici acum nu s-a invatat minte 100%

 

mi-am amintit ca a2-a oara a fost mai complicat, a trebuit alezat cilindru

cinlindru de aprilia rs 125 NU se alezeaza este tratat si are un strat de nikasil.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
cinlindru de aprilia rs 125 NU se alezeaza este tratat si are un strat de nikasil.

Pai tu de ce crezi ca isi sparge pistoanele?

Singura treaba care se poate face la cilindru este daca nicasilul nu a fost zgariat si au ramas bucati de piston pe cilindru care se pot slefui cu un smirghel foarte fin pana ajunge la cota.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 weeks later...
cinlindru de aprilia rs 125 NU se alezeaza este tratat si are un strat de nikasil.

Daca nu a trecut de stratul de nicasil se poate face fara probleme chiar daca e zgaraiat ... al meu are niste zgaraieturi foarte fine si au iesit cand l-a alezat, sa nu te gandesti ca a luat nspe mm din el, a luat foarte foarte putin. Din ce am inteles stratu de nicasil are 2mm.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...
RS125

Pentru ca

-2 timpi RULEZ (4 timpi, 125cc e prea lenesa)

-imi plac carenatele (subiectiv) - naked nu-s asa faine ca design

-dintre carenate RS125 e clar no.1 (o poate confirma oricine) - ca acceleratie, vit.max etc

 

A doua optiune ar fi Derbi125, arata super si e si un pic mai ieftina.

rs125 e mult mai bun deccat orice din clasa 125: design

viteza tot tot tot

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Oare de ce nu e trecuta in lista si betta rr de 125,motor identic ca si Yamaha xt dar mai usoara si garda la sol ceva mai mare. Am si eu una din 2006 si sunt foarte incantat de ea!

 

Iar rs-ul de 125......n-am avut dar un cunoscut are si mereu se plange de un consum extra ridicat.Intradevar ai viteza,ai putere,ai si turatie ca e motor 2T, dar in zilele noastre cu benzina...se merita un 125 in 4T.Parerea mea.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Oare de ce nu e trecuta in lista si betta rr de 125,motor identic ca si Yamaha xt dar mai usoara si garda la sol ceva mai mare. Am si eu una din 2006 si sunt foarte incantat de ea!

 

Iar rs-ul de 125......n-am avut dar un cunoscut are si mereu se plange de un consum extra ridicat.Intradevar ai viteza,ai putere,ai si turatie ca e motor 2T, dar in zilele noastre cu benzina...se merita un 125 in 4T.Parerea mea.

Se merita si un 125cc in 2T..problema e sa ai bani so poti intretine!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...

scuze de off-topic

 

Probabil s-a mai pus de cateva ori aceasta intrebare :trebuie sa aleg intre un Yamaha xt125R si Honda XR125L .

Sunt in Germania si am aici cateva oferte second-h.pentru fabricatie 2004-2006.

 

O voi folosi in special pe drumuri forestiere usoare (fara trasee hard) dar si pentru oras.

 

Problema e ca nu am experienta si nu stiu care ar fi mai fiabila, care ar fi mai usor si ieftin de intretinut, etc.Preturile variaza de la 1200-1600 euro.

 

Daca puteti sa i-mi oferiti un sfat si cateva motive pentru recomandare.

Multumesc

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

scuze de off-topic

 

Probabil s-a mai pus de cateva ori aceasta intrebare :trebuie sa aleg intre un Yamaha xt125R si Honda XR125L .

Sunt in Germania si am aici cateva oferte second-h.pentru fabricatie 2004-2006.

 

O voi folosi in special pe drumuri forestiere usoare (fara trasee hard) dar si pentru oras.

 

Problema e ca nu am experienta si nu stiu care ar fi mai fiabila, care ar fi mai usor si ieftin de intretinut, etc.Preturile variaza de la 1200-1600 euro.

 

Daca puteti sa i-mi oferiti un sfat si cateva motive pentru recomandare.

Multumesc

Yamaha Xt 125 R.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai tu de ce crezi ca isi sparge pistoanele?

Singura treaba care se poate face la cilindru este daca nicasilul nu a fost zgariat si au ramas bucati de piston pe cilindru care se pot slefui cu un smirghel foarte fin pana ajunge la cota.

 

 

stai linistit se poate baga bucsa .....DAR de max 1-2mm grosime...........am facut asa ceva .... :rock: :rock:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Yamaha Xt 125 R.

 

Multumesc pentru raspuns.

Am mai primit astazi acest sfat.

Puteti sa i-mi spuneti si cateva motive pt care il recomandati ?Tot ce stiu despre aceste modele am aflat de pe net.

Mi-ar prinde bine mai multe informatii.

 

Thanks.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
Multumesc pentru raspuns.

Am mai primit astazi acest sfat.

Puteti sa i-mi spuneti si cateva motive pt care il recomandati ?Tot ce stiu despre aceste modele am aflat de pe net.

Mi-ar prinde bine mai multe informatii.

 

Thanks.

 

Pentru ca e 4 T si e foarte fiabila,necesita mai putina ingrijire.

ai spus ca te plimbi pe drumuri forestiere,avand in vedere ca stiu cum se descurca un XT pe drumuri forestiere,100% ti-e perfecta pentru tine,asfalt uscat si bafta la achizitionat ! sa auzim de bine ! :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...