Sari la conținut

Kawasaki Vs Suzuki Vs Honda


pony18554
 Share

Postări Recomandate

Care credeti ca ar fi mai buna ca performante manevrabilitate fiabila .......

Dintre urmatoarele modele: Kawasaki ZX-4R

Suzuki RF400

Handa CBR 400RR

Suzuki GSX-R400

nush... sergiukawa o sa zica ca Handa ii miezu... eu sincer prefer kawa zx4r :grinbandit:

Editat de gixxxer
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Care credeti ca ar fi mai buna ca performante manevrabilitate fiabila .......

Dintre urmatoarele modele: Kawasaki ZX-4R

Suzuki RF400

Handa CBR 400RR

Suzuki GSX-R400

Toate sunt modele rare la care gasesti cu greu consumabile, dar piese...

Daca vrei carene de 400 ia zx4.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu am avut suzuki RF400R. Are vreo 55 de cai, cam cu 10 mai putin decat Zx4r, insa e cea mai frumoasa dintre cele enumerate de tine si cu pozitie destul de touring. Kawasakiul e cel mai puternic dintre toate 4 si cel mai manevrabil...intr-un cuvant e cel mai sportiv. La RF-ul meu s-a stricat pinionul de a 2-a din cutia de viteza, in rest nu am avut probleme cu el. Mergea pana in 190 la ora si era ok chiar si la drum lung. Daca ar fi sa-mi iau din nou de 400, as alege kawasakiul acuma, din cauza ca e cel mai puternic si orientat catre pista...daca as putea sa zic asa...

Sfatul meu este sa te orientezi ori catre RF400 ori catre ZX4R deoarece is putin mai multe si e mai ok cu piesele...

 

:grinbandit:

Editat de KristaKe
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Gsx-r de 400 ar fi o alegere buna. si ZX-400-le e de luat in considerare. Depinde si de starea in care o cumperi.Succes!!

 

Care credeti ca ar fi mai buna ca performante manevrabilitate fiabila .......

Dintre urmatoarele modele: Kawasaki ZX-4R

Suzuki RF400

Handa CBR 400RR

Suzuki GSX-R400

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Gsx-r de 400 ar fi o alegere buna. si ZX-400-le e de luat in considerare. Depinde si de starea in care o cumperi.Succes!!

 

 

 

nu cred ca arata rf`u mai bine decat un zx4r....am mers cu un gixer de 400 e praf...zici ca e scuter de 125....rf`u ....e cam...de batranei sincer...prea patratzos ....honda cbr`u de 400 nu se mai fabrica de cand eram eo flacau ..zxr`u parca s-a fabricat pana in `98`99 ...imi place de la honda rvf`u de 400...ala e frumusel ...dar ca aspect....si ca putere...zxr`u le rupe pe toate..!! ..si arata si cel mai bine!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ce moto ai?

 

 

Acuma am Gixxer de 600. Pt incepatori e buna , dupa ce vrei sa treci de la 400. Este excelenta, te iarta, parca te ajuta sa inveti, este foarte important si cum gandesti, primele zile nu am trecut de 80,precaut, autodidactic, dupa ce ajungi sa o cunosti te joci cu ea, e foarte agila. Am fost si pe pista cu ea in Ungaria, viteza max 269. Oricum, alegerea motocicletei e una subiectiva, consider ca Suzuki si Honda sunt cele mai bune, dar nici de Kawasaki nu m-as feri.Cu Yamaha am avut experiente neplacute cu prieteni de ai mei care au avut probleme destul de nasoale (crapat motorul, distributii gata la 30-40.000km), dar depinde in mare masura cine a fost proprietarul ei inainte de a o cumpara, depinde cum o intretii tu foarte mult, eu am pus doar ce e mai bun pe ea, in primul rand caucicurile, apoi uleiul tot la 5000 km, frane stas, bujii, etc. In fine, ramane la latitudinea ta care va fi alegerea finala.Eu sper sa ai noroc la un motor bun, indiferent de marca, sa fie intretinut bine si sa mearga bine. Alegerea mea oricum ar fi Suzuki.Noroc!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

M-am gandi sa trec direct la 600 si stiu ca cei mai multi prieteni de-ai mei au cbr de 600, au ales ei bine? Mai exista si alte modele de 600 mai bune ca cbr de 600? Eu stiu ca mai sunt( Yamaha r6, kawasaki zx6r, suzuki gsx-r 600..) Dar sunt la fel de manevrabile si la fel de iertatoare cu incepatorii? Daca puteti spune si la ce preturi se gasesc si din ce ami sunt!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

M-am gandi sa trec direct la 600 si stiu ca cei mai multi prieteni de-ai mei au cbr de 600, au ales ei bine? Mai exista si alte modele de 600 mai bune ca cbr de 600? Eu stiu ca mai sunt( Yamaha r6, kawasaki zx6r, suzuki gsx-r 600..) Dar sunt la fel de manevrabile si la fel de iertatoare cu incepatorii? Daca puteti spune si la ce preturi se gasesc si din ce ami sunt!

 

tu cati ani ai?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

the usual... "bah, o sa mori" etc... raspunsul obisnuit din topicurile "e bn sa incep p 600?" :)

vezi ca pe langa intrebarea asta mai e si faza aia cu legea "minim 2 ani xperienta p moto sau peste 21 ani inainte de a conduce moto mai puternice de X cai"

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Prostii care spun asta o spun fara sa stie nimic dspre tine. Eu nu stiu dca eu am mai "calarit" um moto mare. oricum eu am pus o intrebare la care nu se raspunde cu "vezi bah ca o sa mori".

 

 

vrei moto? hmmm macar sa ai si tu 2 ani de mers cu masina.... nu stiu... daca te urci din prima pe strazi e nasol.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu-ti trebuie, dar chiar iti prinde bn, si aici vb din xp personala. motocicleta e mult mai solicitanta la condus decat o masina, si sa fii obisnuit sa urmaresti traficul din reflex iti permite sa te concentrezi la mersul pe motor. cand mergi cu motorul nu prea ai timp sa te gandesti "bai, tramvaiul ala care vine spre mine are prioritate speciala sau nu? stai, cum veneau reglulile alea... parca era raspunsul B, ca mi-a cazut intrebarea asta la carnet, dar nu mai stiu ce era raspunsul B..." bine, asta e un exemplu tras d par, dar intelegi c vreau sa zic. :) sa inveti sa conduci si motorul si sa inveti si traficul, in special intr-un oras ca bucuresti, mi se pare ca si cum ai incerca sa te asiguri si in stanga si in dreapta in acelasi timp. daca te crezi in stare, atunci sincer t felicit!

 

ce zisesem inainte era preventiv. nu ar trebui sa se raspunda cu "bah, o sa mori", dar de la cei mai multi asta vei primi :D

 

p.s. ca sa raspund si la intrebarea ta initiala, eu prefer honda suzukiului la clasa 600(nu, nu pt ca e honda :) ). kawa nu am incercat, dupa cum nu am incercat nici cv din clasa 400, asa ca ma abtin.

Editat de Cosmo
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 weeks later...

Honda si Suzuki cica ar fi cele mai potrivite pentru un incepator. Insa cand spun incepator ma refer la un incepator cu cel putin 2-4 ani de B!!! Si vreo 250.000 + de km pe bordul masinii. Te ajuta sa anticipezi miscarile celor din trafic ar fi o explicatie si in acelasi timp o constatare. Varsta ar fi al 2-lea impediment pentru un motor de 600. Cea mai mare rata de mortalitate se inregistreaza in segmentul de varsta 18-24 de ani! Sa insemne oare ceva? Hai ca devin filosof. Insa majoritatea celor cu SS-uri au varsta asta si toti vor sa impresioneze iar atunci cand intind coarda sfarsesc prin a deveni doar niste simple cifre intr-o statistica. E trist! Sfatul meu pentru cineva care nu a condus deloc este sa isi cumpere ceva mai mic de 600.... un 150-250 (oricum si asta e mult) si sa nu incerce sa braveze! Personal eu nici nu as da permisul pana la 21 de ani cuiva. Inconstienta e prea mare. Mai sunt si exceptii.... dar sunt asa de rare.... Pe cand accidentele moto sunt asa de dese.

 

Honda si Suzuki cica ar fi cele mai potrivite pentru un incepator. Insa cand spun incepator ma refer la un incepator cu cel putin 2-4 ani de B!!! Si vreo 250.000 + de km pe bordul masinii. Te ajuta sa anticipezi miscarile celor din trafic ar fi o explicatie si in acelasi timp o constatare. Varsta ar fi al 2-lea impediment pentru un motor de 600. Cea mai mare rata de mortalitate se inregistreaza in segmentul de varsta 18-24 de ani! Sa insemne oare ceva? Hai ca devin filosof. Insa majoritatea celor cu SS-uri au varsta asta si toti vor sa impresioneze iar atunci cand intind coarda sfarsesc prin a deveni doar niste simple cifre intr-o statistica. E trist! Sfatul meu pentru cineva care nu a condus deloc este sa isi cumpere ceva mai mic de 600.... un 150-250 (oricum si asta e mult) si sa nu incerce sa braveze! Personal eu nici nu as da permisul pana la 21 de ani cuiva. Inconstienta e prea mare. Mai sunt si exceptii.... dar sunt asa de rare.... Pe cand accidentele moto sunt asa de dese.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...